המובטנדבים

באיזה ספר שאני צריך לקרוא בימינו אבל ממש לא בא לי, מדובר בין השאר על הבעיות הפסיכולוגיות שנגרמות למובטלים. הבעיה אצל מובטלים היא לא רק שהם לא מרוויחים כסף (למרות שזה די חשוב), אלא גם שמי שנשאר מובטל לאורך זמן מתחיל לאבד את תחושת הערך העצמי, הכישורים שלו מתחילים להתנוון, ויש לו יותר ויותר סיכוי לשקוע עמוק יותר לתוך "תרבות אבטלה", או אבטלה כרונית, או איך שלא תרצו לקרוא לאותם אנשים שכבר איבדו כל תקווה למצוא עבודה, ובגלל זה הם גם הפסיקו לחפש.

לאחרונה גם יצא פרסום ממשרד הרווחה אודות גידול במספר המובטלים שלא מצאו עבודה כבר שישה חודשים. מה יכולים לעשות כל האנשים הללו כדי שלא לסבול מהתופעות הללו?

אז במסגרת כל אותם פרוייקטים שאני אומר לעצמי שהייתי מרים אם הייתי עכשיו בארץ ((למרות ש–על מי אני עובד?)), הייתי רוצה להציע את פרוייקט המובטנדבים. במסגרת הפרוייקט, מובטלים יוכלו להתנדב לכל מיני פרוייקטים רלוונטיים לכישורים שלהם, או סתם שמעניינים אותם. כולם מרוויחים: החברה האזרחית תזכה לתוספת חשובה של כח אדם בימים בהם התרומות הכספיות הולכות ופוחתות, האנשים שזקוקים לסיוע של ארגונים כאלו יזכו לו, והמובטלים עצמם יזכו לעיסוק שלא רק שיתווסף לרזומה שלהם, אלא גם יתן להם סיבה טובה לקום בבוקר עד שימצאו עבודה.

גם המדינה יכולה להרתם לפרוייקט שכזה, ולתת הטבות והקלות למובטלים שינצלו את הזמן הפנוי-בכפייה שלהם לתרומה לקהילה. הקלות בדמות פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי, הארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה, סבסוד תשלומי ארנונה ועוד אפשרויות רבות אחרות יכולות לתת תמריץ כלכלי להתנדבות במהלך תקופת האבטלה.

במקומות רבים בעולם התנדבות נחשבת פעולה נפוצה למדי. מסטודנטים מצופה שיבלו לפחות חלק מזמנם בפעילויות חוץ-אקדמיות בסיוע לקהילה. רבים רואים בהתנדבות כדרך נוחה ופשוטה לצבירת נסיון בעבודה בתחום שהם נכנסו אליו לאחרונה. בארץ, חרף הדגש על התנדבות כערך, נראה כי ההתנדבות נשארת נחלתם של ילדים (ש"מנודבים" בכח לעיתים) ופנסיונרים. פרוייקט כמו המובטנדבים יכול לנפוח רוח חדשה בערך ההתנדבות ולתת לו חיים וממשות בישראל, עם מינימום פגיעה במתנדבים, ומקסימום סיוע לקהילות ברחבי המדינה.

אז מישהו מתנדב לארגן משהו?

14 Replies to “המובטנדבים”

 1. מי האנשים האלו שהמתנדבים אמורים לעזור להם? עניים? אבל הם בעצמם הופכים לעניים… אולי הם בעצמם צריכים שיתנדבו לעזור להם?

  האנשים היחידים שאני יכול לחשוב שאפשר להתנדב לעזור להם הם קשישים, ובינינו העזרה הכי טובה להרבה קשישים תהיה המתת חסד.

  ככה שכל הקטע של התנדבות ו"תרומה לקהילה" נראה לי סתם כסת"ח שמאפשר לאנשים שמתנדבים/מנדבים אחרים להרגיש "אנחנו כאלה אנשים טובים, אכפת לנו מאחרים ואנחנו תורמים לקהילה" בלי שיש בזה תועלת אמיתית משמעותית לאף אחד.

 2. ואו, איזו ראייה רדודה של החברה האזרחית. מי שצריך לעזור לו זה עניים וקשישים.
  סתם ככה, עשר הדרישות הראשונות להתנדבות באתר 'פורטל המתנדבים': התנדבות בתנועה לאיכות השלטון, לטיול עם כלבים (צער בעלי חיים), התנדבות לאיתור מידע באינטרנט (מטרה לא מצויינת), מרכז העשרה לילדים, הוראת אופיס לפגועי נפש, סיוע לעולים בלימוד עברית, מרכז מידע ויעוץ לנוער, אנוש – סיוע לנפגעי נפש, הקמת גן צדקה, שחקן לסרט סטודנטים.
  קצת יותר מגוון מאשר 'עזרה לעניים', לא?

  שלא לדבר על המשפט העמוק 'העזרה הכי טובה להרבה קשישים תהיה המתת חסד'.

 3. נדמה לי שברוב מסגרות ההתנדבות אין את המשבצת בה המובטל יוכל לתרום מכשרונו המקצועי. ובכל אופן – הבעיה העיקרית היא "אני אמנם מובטל אבל לא פראייר" כלומר למה שמובטל יעבוד בעבודה שלו בהתנדבות אם באופן עקרוני הוא היה יכול (וצריך) לקבל על זה כסף? הבעייתיות זועקת גם מהצד השני. נניח שבאיזה מעון לחוסים זקוקי מתנדבים מועסק, נניח, זגג. הצעת המובטנדבים שלך תעודד את המוסד לפטר את הזגג. הרי הוא ממילא יעשה את העבודה. בהתנדבות.
  זה מאוד מקרב אותנו למדיניות של עבודות כפייה.

 4. איום ונורא.
  בתכנית ויסקונסין מנדבים מובטלים כדי שישתלבו בשוק העבודה ויתרגלו לעבודה, יפתחו הרגלי עבודה, יחסי אנוש וכד'.
  מה שזה עושה, זה עבודה בשכר שהוא פחות מחצי ממינימום, כי העבודה היא כשלושים שעות בשבוע וה"שכר" הוא קצבת האבטלה שלהם, וזה גורם לפיטורין של עובדים אמיתיים, כי לא צריך אותם, יש מתנדבים.
  עבודות יזומות, זה הפתרון.

  הפוסט האחרון בבלוג של דור כהן: אי צדק קטן וקרדיט

 5. אם הם מקבלים משכורת מהמדינה ("הארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה" זה בעצם "דמי אבטלה" שזה בעצם משכורת) תמורת ההתנדבות שלהם, אז זאת לא התנדבות, אלא עבודה. מזכיר קצת את ההגיון של "עבודות יזומות", לא?

  הפוסט האחרון בבלוג של סמילי: שאלה:

 6. ההתנדבות אולי נפוצה במקומות בהם שכר הלימוד נמוך, בהם אנשים עובדים 40 שעות בשבוע או פחות ושכר המינימום ראוי ולא הופך לשכר מקסימום.

 7. כפי שציין דור כהן, אכן תוכנית ויסקונסין הישראלית "אורות לתעסוקה" [מה השם הזה אומר?] כוללת, בדיוק מהסיבות שציינת, עבודה בהתנדבות, ומקבלים אכן הטבה בדמות הארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה (שהרי מי שלא מסכים ללכת להתנדב מאבד את זכאותו). וכמו שדור ציין זה יכול להיות די בעייתי (אם כי אני אשמח לדוגמאות לגבי עובדים שפוטרו והוחלפו במתנדבי ויסקונסין – לא נראה לי שזה באמת קורה, והפתרון של עבודות יזומות הוא רק גרוע יותר).
  אבל אתה מתעלם מהעובדה שהתנדבות זה משהו שאמורים לעשות מתוך הלך רוח מסויים, שהוא לרוב לא הלך רוח של להיות לחוץ מזה שאתה מובטל ולפחד מה יהיה בעתיד.

 8. http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=697371&contrassID=2&subContrassID=13&sbSubContrassID=0
  בכתבה הזו מספרים הרבה על תכנית ויסקונסין, וגם הארץ מדווח שיש לו סיפור על עובד שפוטר והוחלף במובטנדב. הם לא חושפים את הסיפור, אבל אני נוטה להאמין להם. יש להניח שקיימים סיפורים נוספים שלא הגיעו לידיעת התקשורת, לפחות לדעתי.
  זה רק הגיוני.

  אגב, סיון, אני לא מבין מה בעייתי בעבודות יזומות. אין הכוונה ללהזיז אבנים ממקום למקום ואז להזיז אותם בחזרה, אלא השקעה בתשתיות המדינה בלי לתת קופון לאיזה טייקון שיעסיק סינים בשכר זוועה. נניח- הנחת מסילת רכבת לאילת. מה בעייתי בזה?

  הפוסט האחרון בבלוג של דור כהן: אי צדק קטן וקרדיט

 9. אם הכיוון שלך הוא להחליף סינים אתה לא צריך עבודות יזומות – יש מספיק עבודות הכרחיות שאף ישראלי לא מוכן לעשות ובגלל זה משתמשים בסינים (חקלאות, בניין, הקמת מסילות שמישהו צריך ולא לאילת וכו'). בהצלחה לך עם הניסיון להעסיק שם ישראלים.

 10. עבודות יזומות הן לא בהכרח לא הכרחיות.
  אם אתה משלם שכר נורמלי, הישראלים יבואו.
  כל כך הרבה אנשים מפוטרים היום, שהם ללא ספק יבואו.
  עבודות יזומות זה שיטה מצוינת להעסיק עובדים בזמן שהמשק במיתון, לא צריך להיות כל כך אנטי.
  זה בטח עדיף על התנדבות, וזה בטח עדיף על לא לעשות כלום.

  הפוסט האחרון בבלוג של דור כהן: אי צדק קטן וקרדיט

 11. @דרומי: יש סיבה ששמתי את הדגש פה לא על המדינה, אלא על החברה האזרחית. אני לא חושב שזה צריך להיות פרוייקט של המדינה, שצריך לתמרץ אנשים לעבוד בהתנדבות במקום לקבל דמי אבטלה. אני בעד להגדיל ולחזק את מדינת הרווחה, תוך שמי שבוחר להתנדב בזמן שהוא מובטל, יקבל הקלות והטבות נוספות, מעבר למינימום הדרוש.
  כן, אני מודע למדרון החלקלק שזה יוביל אליו, ולכן בדיוק, כאמור, לא שמתי את המדינה במרכז. המדינה יכולה, אולי, להשתלב מאוחר יותר, אחרי שהרעיון כבר התבסס ואנשים עושים את זה מרצון.

סגור לתגובות.