האם אתה חכם יותר מילד בכיתה ה’?

סקוט אדמס (לדילברט) כתב על תוכנית טלוויזיה חדשה ברשת פוקס בשם האם אתה חכם יותר מילד בכיתה ה'? הרעיון מאוד פשוט: מדובר בתוכנית טריוויה שכל השאלות שבה נלקחו מתוך ספרי לימוד לכיתה ה'. כדי להגדיל את ההשפלה של המשתתפים, בתוכנית גם משתתפים ילדים אמיתיים בכיתה ה', שמשמשים כ"גלגלי הצלה" – כלומר, המתחרה המבוגר יכול לבחור לשאול ילד בכיתה ה' מה התשובה לשאלה שהוא נשאל, אם הוא לא יודע. קטעים ובידוריה ensues.

אדמס מתלונן על כך שהסיבה שאנשים מבוגרים לא יודעים את כל הדברים האלו היא שמה שמלמדים ילדים בכיתה ה' הוא נטול כל ערך פרקטי, והמשיך לכתוב מה הוא חושב שעדיף ללמד ילדים בגיל צעיר כדי שיצליחו בחיים.

מה שאני חשבתי עליו, דווקא, הוא כמה עגומה תהיה תוכנית טלוויזיה כזו בישראל. אני די בטוח שילדים בכיתה ה' כיום לא לומדים כלום. הנה העמוד הרלוונטי אתר משרד החינוך. היסטוריה לומדים רק מכיתה ו', בעוד שאזרחות, מולדת וחברה לומדים רק מכיתה ב' עד ד'. מה יש בכיתה ה'? ובכן, יש "משחקי מחבט לכיתות ה' – י'" (נשבע לכם), ועוד בערך 20 תוכניות של חינוך גופני לסוגיו, כולל משהו שנקרא "התעמלות ספורטיבית", שזה בכלל לא אותה מילה פעמיים וגם לא חוזר על עצמו. יש גם משהו שנקרא "חינוך לתרבות הפנאי". ובנוסף גם שיעורים בתקשורת המונים, שזה "חינוך לצפייה מַעריכה וביקורתית בטלוויזיה ובקולנוע" (אני עדיין לא ממציא כלום). כמובן שיש גם תושב"ע ותל"י (תגבור לימודי יהדות. תרומתה הבלתי נשכחת של לימי למערכת החינוך), ואם חסר לכך קצת יידישקייט, יש גם שיעורי מקרא (מגן הילדים ועד י"ב!). בשביל השמאלנים יש גם מערך לימוד בערבית מדוברת לבתי ספר עבריים. יש "חינוך לבטיחות בדרכים ולטיפוח תרבות בהתנהגות בדרכים", וכמובן שגם "חגי ישראל ומועדיו", כי בתל"י כנראה לא כיסו את החלק הזה.

בקיצור, חוץ מלימודי בר מצווה וריצות סביב החצר, מה שילדים בכיתה ה' לומדים זה אנגלית, חשבון, גאוגרפיה וגם תוכנית של מדע וטכנולוגיה שלפי עמוד הבית שלה, "בכיתות ה-ו תורחב הלמידה להיבטים מורכבים יותר של תופעות, תהליכים ומערכות, ויובלטו קשרי הגומלין הקיימים בין המרכיבים השונים" – למעשה, זו התוכנית היחידה שבה ממש נראה כאילו לומדים משהו. אולי זה יספיק לאיזה פרק או שניים של תוכנית הטלוויזיה הישראלית ההיפותטית שלי. מצד שני, יש לי הרגשה שאם יביאו לשם ילדים בכיתה ה' וישאלו אותם שאלות לגבי זה, מי שיצא הכי טמבל מכל העסק הם דווקא המורים שלהם.
מה אתם הייתם רוצים שילמדו בכיתה ה'?

12 Replies to “האם אתה חכם יותר מילד בכיתה ה’?”

 1. לא רוצה לאכזב אותך, אבל התכנית הזאת עומדת לעלות בקיץ בקשת.

 2. האם אני יכולה להרשם? :)
  אבל… :?
  בתור אחת מהילדים בכיתות ו'… :lol:
  תבחנו אותי אם בא לכם

  דניאלה

 3. כן אני כבר עברתי את כיתה ה

 4. אני אוהבת ליקרוא ספר כי אני חושבת שספר מביא המון מידע על כל מי ני דברים וגם אם משאמם לי אז אני קוראת ספר ואני כימעת כל פעם גומרת ספר בשבועיים או שלוש

 5. :idea: :P :o :lol: :x :lol: :oops: :arrow: :mrgreen:

 6. הייתי רוצה שילמדו להשתמש ב-Word בשיעורי לשון ואנגלית, אקסל בשיעורי חשבון וידרשו ליותר קריאה ביקורתית וכתיבה עצמאית ופחות לשינון והשלמת משפטים. בכיתה ה' אפשר כבר להכיר את יסודות האלגברה, הפיזיקה והתכנות – אבל זה כבר ממש מתקרב לאוטופיה.

 7. אתה באמת חושב שילדים צריכים שילמדו אותם להשתמש בוורד כיום? קודם שילמדו לכתוב, אחרי זה נחשוב אם עדיין יש צורך ללמוד אותם להקליד. קריאה ביקורתית באה הרבה אחרי הבנת הנקרא. בקיצור, אתה מבקש לשלוח אותם לאוניברסיטה בלי שילכו לבית ספר יסודי קודם.

 8. אני אלינור מכיתה ה' ובגלל שאני ילדה חכמה ביותר במקום להמשיך ללמוד בכיתה ה' אני לומדת בכיתה ו' אני לא כל כך מרוצה מזה כי אני קצת מפחדת שהחומר בכיתה ו' יהיה יותר קשה אבל בינתיים אני מתגברת עליו ומצליחה לעבור כל מכשול העובר לפניי אני מאמינה שכדי להיות חכמים צריך רצון ואמונה בכל המבחנים כמעט אני מקבלת 100 ואני מרוצה מזה אמא שלי מאוד גאה בי שאני מביאה ציונים כאלה טובים והיא מאמינה בי לעתיד עם המון הצלחה,כשיהיה גדולה יהיה רופאת ילדים משום שאני מתמכה במקצוע מדעים אני מתמכה בכל המקצועות והנה תוצעות הציונים של המקצועות שאנו לומדים בכיתתנו:
  חשבון-100,99,100
  תנ"ך-99,100,98
  זה"ב-100
  אנגלית-100,98,100
  היסטוריה-100
  גיאוגרפיה-100,100
  עברית-97
  כימיה-100
  מדעים-100

סגור לתגובות.