את הנעשה אין להשיב

בואו נניח שאתם כותבים בלוג במשך כמה שנים, וכל מיני אנשים מנויים על הרסס שלכם, חלקם, יש להניח, באמצעות הגוגל רידר. עכשיו, בואו נניח שבחלוף מספר שנים אתם מחליטים שאחד הפוסטים שלכם — או כולם — מביך מדי, מפליל מדי, או באופן כללי הייתם מעדיפים שלא ישאר לו זכר בשום מקום. אולי אתם רוצים להכנס לפוליטיקה ומעדיפים שלא יזכרו לכם את הפעם שצילמתם את עצמכם בתחתונים, אולי אתם פוצחים בקריירה טלוויזיונית ומעדיפים שלא ישארו שרידים של כל מיני דברים שאמרתם ואנשים לא יאהבו. לגיטימי. בלוג שלכם, לא? מוחקים את הפוסטים הבעיתיים מהבלוג, וכעבור כך וכך זמן גם הגוגל קאש שוכח, והכל בא על מקומו בשלום, נכון?

אז זהו.

לא יודע אם שמתם לב, אבל הגוגל רידר מאפשר לכם לגשת לכל הפוסטים שנכנסו לתוכו, לא משנה עד כמה הם ישנים. עוד דבר שיכול להיות שנתקלתם בו הוא שאם במקרה מישהו פרסם פוסט ומחק אותו אחרי זמן מה, אחרי שהרידר כבר הספיק לקצור את הרסס שלו, אז הוא עדיין יופיע לאנשים בקוראים שלהם.

שילוב של שתי העובדות האלה ביחד אומר שאיפשהו בבטן של גוגל שמור עותק של כל פוסט בכל בלוג שמישהו מנוי עליו דרך הגוגל רידר. לעד. בלי קשר לאם כן או לא מחקתם אותו. וכל אדם שנשאר מנוי על הבלוג שלכם יכול לגשת לפוסטים הללו, בלי קשר לנגישות של אותם פוסטים דרך האתר עצמו.

סתם, שתדעו.

5 Replies to “את הנעשה אין להשיב”

 1. יש גם רסס לתגובות, אז כנראה שכן..

  בכל אופן, יש עוד סוגים של קוראי רסס (כמו אאוטלוק), שפשוט מורידים את הפוסט אל המחשב הלוקאלי כל פעם שיוצא אחד חדש, ואין לאף אדם חיצוני אפשרות למחוק אותו..
  אבל כל זה לא נשמע לי כזה חדשות,
  גוגל שומרים פחות או יותר את כל האינטרנט על המחשבים שלהם, ובלוגים הם חלק בלתי נפרד מהאינטרנט בדיוק כמו שכתבה של ynet היא חלק בלתי נפרד מהאינטרנט..
  לגבי רשתות חברתיות (הדוגמה של התחתונים) הסיפור קצת שונה, ומה שמחקת משם נמחק באמת (אלא אם הוא נשמר איפשהו במחשבים של אותו אתר, שכאן כבר יש קטע של אתיקה וחוקים וכאלה)

 2. אז זהו, שזה לא עובד ככה. ברגע ששחררת משהו לחלל האויר הקיברנטי, אין לך שום דבר לדעת מה יקרה עם זה. כמו לפרסם בעיתון – לך תדע באיזה עליית גג או מאגר מיקרופילם זה ישמר. בניגוד לפחדים של כל מיני אנשים, אני חושב שהאבולוציה הטכנולוגית גורמת לכך שהמידע מתורגם כל הזמן מפורמט אחד למשנהו, גם אצל אנשים במחשב וגם בענן. שום דבר לא הולך לאיבוד. (וגם, <a href="http://www.hahem.co.il/trueandshocking/?p=368">Obligatory Self Reference להודעה שכתבתי על זה)

  הפוסט האחרון בבלוג של אבנר קשתן: טוויטר: שירות מונחה-שימוש

 3. גוגל הוא האח הגדול הנורא מכל.

  הרי כולנו מחפשים דברים, לכולנו יש תוספים של גוגל על המחשב, ולרובנו יש גם חשבון ג'ימייל ששומר כל סיסמא שאי פעם קיבלנו.
  תוסיפו לזה את העובדה שהם שומרים כל פיסת מידע שאי פעם עברה בין ידיהם המשומנות ו- טה דה! קיבלתם מאגר אנושי שבקרוב יעשו עליו סרט בדיוני, ואח"כ אחד דוקומנטרי.

  הפוסט האחרון בבלוג של פחד ותיעוב: ‫גיבורי מערכות ישראל‬

סגור לתגובות.