נוסף בתרגום

אני חושב שהיה זה דוד לוי, כשהקים את "גשר", שהכריז שזו תהיה מפלגה "לאומית-חברתית". אז גיבשתי את החוק הראשון של דובי לקמפיינים פוליטיים (ובכלל): לתרגם את הסיסמא שלך לגרמנית, ולראות מה קורה.

מקרה מבחן:

הבהרה: אני לא משווה את ברק להיטלר. ברק הוא אמנם ראש ממשלה כושל לשעבר וראש מפלגת העבודה הכושל בהווה, אבל אין לי ספק קל שבקלים שהוא אינו חולק שום פן אידיאולוגי, טקטי או אחר עם הנאצים. חוץ מזה, הוא נראה ממש גבר גבר עם מעיל העור שלו. הביקורת כאן אינה על ברק כפוליטיקאי, אלא על הקמפיין של מפלגתו.

אגב, היפה בחוק הראשון של דובי לקמפיינים פוליטיים (ובכלל), הוא שהוא נכון אפילו לגבי קמפיינים גרמניים.

21 Replies to “נוסף בתרגום”

 1. מזכיר לי את מקרה הקיצון לכיוון הטימטום של הנושא הזה – אני לא יודע אם זה עדיין כך אבל בתחילת ימי הערוץ השני היה הסמל של ערוץ 2מתחלף לסמל אחר בזמן פרסומות. בהתחלה הוא הוחלף לשני נחשים מתפתלים אבל קמה צעקה שזה דומה לSS ולכן הורידו את זה.

 2. אור: זה לא הקיצון בכיוון הזה. הקיצון הוא הסרט "מעוף הדרקונים", סרט פנטזיה מצויר ששודר שוב ושוב בערוץ הראשון במשך שנים עד שהתקשר (כך ע"פ האגדה) צופה מזועזע למשרדי הערוץ הממלכתי והתלונן שלאחת הדמויות יש אף מעוקל המזכיר את הקריקטורות הנאציות – ומאותה נקודה הסרט נגנז ולא שודר יותר. וזה לא משנה שהדמות היתה מהדמויות הטובות בסרט.

  הפוסט האחרון בבלוג של אבנר קשתן: חדש הוא הישן החדש

 3. אני כנראה פיספסתי את הטענה שלך. אסור להשתמש במילה "מנהיג" במודעת בחירות?

 4. ונתחיל מבדיחה:

  מה ההבדל בין קלינגר להיטלר?

  (היטלר לא היה עורך דין).

  —————————————————

  חלק מאילו שכותבים בלוגים, ומדברים על תוכנה חופשית ואי-אלימות – החמלה והבושה שלהם נעצרת בדיוק בדלת הכניסה לבית שלהם, לשכונה שלהם ולחברים שלהם.

  ההערה הזו של קלינגר הזכירה לי משהו שעצבן אותי השבוע.

  בשבוע האחרון יצא לי לראות מכוניות בשכונה שלי שמישהו ריסס עליהם את הכתובת "שלום-כן, כיבוש-לא"

  ריסס. בסטנסיל. ז"א: קנה ספריי, לקח קרטון, חתך בסכין יפאנית, עבר מכונית מכונית בלילה וביצע פגיעה ברכוש של אנשים פרטיים. זה אקט אלים.

  מה המסר פה? אסור להיות אלים, חוץ מכדי להעביר מחאה שאתה מאמין בה?
  נעזוב את זה שאני אישית מסכים עם המסר עצמו שרוסס, אבל הדרך?

  מהנסיון שלי הדבר הראשון שצריך להזהר ממנו, בחיים האישיים, כמו גם הפוליטים – זה עם "אנשי העקרונות" – הם אלו שיפגעו בך. בגלל שהכל מותר "בגלל העקרונות" – להסיט, לפגוע ברכוש ובסופו של דבר גם באדם.

  קשה להתמודד עם הדיסונאנס הקוגניטיבי שנובע מהפער בין הערכים שעליהם גדלנו והמציאות שבה אנחנו נמצאים – והכי קל בעולם, בשם ה"נאורות", להסתגר בתוך העולם הצר והנח של "העקרונות" – כי הרי האחריות לסביבה שלך יורדת ממך.

  זה נכון לימנים כמו גם לשמאלנים. כמובן. מה ההבדל בין הכהניסט שמדפס צילום של רבין במדי אסאס לבין המעבר שקלינגר עושה עם האימיג' של אור – מתרגיל אינטלקטואלי לסוג של "אמת מצפונית" – זה זהה בעיני.

 5. זה ממש לא לעניין, ההתרגשות מהתרגום הזה. יש לי משפחה בגרמניה, והם אומרים שהמילה "פיהרר" משמשת אותם בצירופי לשון רבים ושונים גם כיום. למשל, ראש צוות בעבודה הוא צירוף מילים שמכיל את המילה "פיהרר". בקיצור, לא נפלתי מהכיסא.

  הפוסט האחרון בבלוג של דני: Don't know where to start…

 6. נעמי, כן, אני יודע, שמתי לב לטייפו רק אחרי שהעליתי את התמונה, ואני עצלן, וסומך על זה שרוב הקוראים שלי הם יהודים טובים ששונאים גרמנים ימ"ש ולכן לא יודעים גרמנית מספיק כדי לשים לב. בקיצור, תתביישי לך. (:

 7. @אבנר קשתן: אני רוצה רגע להיתקע על "מעוף הדרקונים", כי אחרי שהפסיקו לי הדמעות מהקריאה, קראתי תגובות.
  אני עד היום זוכר שניסיתי להקליט את הסרט, ואז עצרו אותו _באמצע_, ובמשך שעה וחצי שידרו קליפים של אנני לנוקס.
  איזה. פאקינג. נאחס. זה בטח ה-MPAA התקשרו.

  הפוסט האחרון בבלוג של יוני בראל: העתיד לפניך (אלא אם אתה גר בבאר שבע)

 8. לול! (נו שויין, אבר סה לו יפה מדברת ככה עם ייקים פוץ, זה שפה שלהם עוד מבית בברלין!שפה טוף, גם גיתה היה מדברת)

 9. אבנר, זאת לא אגדה, זה באמת קרה.

  ולא רק זה, אלא שהם עצרו את ההקרנה באמצע (בעקבות אותה השיחה) ועברו לשדר סרט טבע על פילים ללא שום התרעה או הסבר.

  ואני שואל – לפילים אין אף ארוך?!

סגור לתגובות.