על העיוורון התרבותי

שלשום הצצתי לאשתי מאחורי הגב בזמן שהיא טיילה בפורומים של תפוז. אשתי הצליחה לפתח עיוורון טוטאלי לפרסומות המרצדות שקופצות עליה מכל כיוון, אבל אני לא מסוגל. מול העיניים קפצה לי לשניה פרסומת – משהו עם חיילים, ונשי, ואקס. מאוחר יותר ניסיתי למצוא את הפרסומת שוב, והגעתי לאתר של הקמפיין. העיניים נפערו לי, וישר ידעתי מה לעשות: שלחתי דוא"ל לתמונות סוציולוגיות עם תרגום של הקטעים הרלוונטיים ותשפוכת של ביקורת על המיליטריזם, הסקסיזם והטמטומיזם של הקמפיין.

עכשיו קיבלתי תשובה מגוון, והיא הפתיעה אותי מאוד: כל הסקסיזם זה מאוד נחמד ויפה, אבל כבר התרגלנו לזה מהחבר'ה של אקס. אבל היא ראתה משהו בסרטון שעניין אותה יותר. היא שאלה אותי אם התעוררה איזשהי מחאה על כך שהמטרות המצויירות אותן "תוקפים" החיילים הן בדמות גבר ערבי.

זה לא שלא ראיתי את זה קודם, אבל ייחסתי לזה אפס חשיבות. ברור שהאוייב הוא ערבי, לא? אז מה הבעיה שהמטרות הן בצורת ערבי?

אחד הדברים הטובים ביותר בסביבת הלימודים הנוכחית שלי היא הגיוון התרבותי בכל כיתה. בקורס שאני לומד כרגע יש אותי, יש שלוש מוסלמיות, אחת מהן איסמאילית, אחד הודי, אחת ארמנית, אחת קוריאנית שנשלחה לאימוץ במערב כתינוקת (מסתבר שהיה להם קטע כזה פעם), אחת דרום אמריקאית (אני חושב שממקסיקו, אבל לא בטוח), ומרצה שהיא יהודיה הולנדית שלא חיה בהולנד מאז שהתחילה את לימודיה בארה"ב בגיל 18. עם מגוון כזה של חוויות חיים, תמיד יהיה מישהו שיזהה את העיוורון התרבותי של האחרים. תמיד מישהו יצביע על הנקודה שכולנו ראינו אבל אף אחד לא שם לב אליה, כי אנחנו פשוט לא רגילים לחשוב על דברים כאלו, או שאנחנו רגילים לחשוב עליהם כמובנים מאליהם.

הפוסט בתמונות סוציולוגיות, אגב, צפוי להתפרסם מחר בבוקר, לשעונם. עדכון: הפוסט עלה. וגם: החבר'ה ב"פורום תרבות עברית" של תפוז לא בדיוק גורמים לי להעריך את מה שהם כנראה מכנים "תרבות עברית". (הייתי מגיב שם, אבל לא בא לי להרשם למערכת ואשתי תתעצבן אם אני אגיב תחת הזהות שלה).

16 Replies to “על העיוורון התרבותי”

 1. נתאי, למיטב ידיעתי, יש כמה ערבים באזור שאנחנו לא נלחמים נגדם. ערבי-ישראל, למשל. השאלה היא אם אנחנו לא מרגילים את עצמנו לחשוב, במקום ש"האוייב הוא תמיד ערבי", שזה די נכון, הסטורית, ש"ערבי הוא תמיד אוייב". (ראה גם "אין ערבים אין פיגועים").

 2. מה שמעניין במטרות האלו הוא שהן של ערבים בלבוש אזרחי (כפיות ומשקפי שמש) ולא של חיילים (גם ערבים, אבל היו יכולים להיות קנדים באות המידה) כמו המטרות האמיתיות בצה"ל. כשהאויב הוא חייל, אז אפשר לעשות אתו שלום יום אחד, כשהוא יוריד את המדים.

 3. אהלן, בתור קורא שקט ולא מגיב של הבלוג שלך במשך תקופה די ארוכה קודם כל ראוי לפתוח בברכות. הבלוג שלך הוא היחיד שאני באמת עוקב אחריו באדיקות… ואני לתומי חשבתי שאני בכלל לא מתעניין בפוליטיקה….
  ספציפית לגבי הפוסט הנ"ל וטענתך לגבי זהותה של "מטרת הדמות". נראה לי שזה ארבעה שלבים מעבר להתממות לשאול "אבל למה שמו דווקא תמונה של ערבי?"
  אני מסכים (מאד) עם נתאי שאחרי 400 שנות סכסוך עם קנדה אולי מטרת הדמות שלנו היתה נראית כמו mountie (אגב… מעניין איך נראות מטרות של הצבא האמריקאי… אני דווקא הייתי שם דמויות של קנדים אם הייתי במקומם…).
  אבל בהינתן העובדה שרוב פיגועי הטרור בארץ נעשו על ידי ערבים (אני בטוח), רובם עוטי שיער פנים (אני מניח) וכפייה (אין לי באמת מושג), אני חושב זה מגוחך להזדעק על העובדה הזו.
  ולגבי AXE, אני אפילו לא בטוח כמה הפרסומת שלהם שוביניסטית… ברצינות! הם לקחו את עניין "השתמש במוצר שלנו ומיליוני בחורות יעוטו עלייך" לכזו רמה של קיצוניות שזה הרבה הרבה הרבה פחות שוביניסטי מבחורה שמלקקת ארטיק וציפוי השוקולד נופל לה למחשוף.
  וכמובן שמבחינה אסתטית הם בכלל מקבלים איזה צל"ש.

  אחלה בלוג!

  תום

 4. הטיעונים שלכם על זה שהערבים הם האויב היו הרבה יותר משכנעים אם מטרת הדמות הצה"לית לא הייתה מציגה דמות חסרת אתניות.

 5. משהו שלדעתי התפספס לגמרי, חשבתי לכתוב אותו בתגובה שם אבל החלטתי שיש שם יותר מדי דימויים שנהירים לישראלים בלבד ושהנהרתם בטוקבק היא אוברקיל והורדתי את זה, אולי אכתוב להם בהמשך השבוע על זה, הוא המיליטנטיות שבפרסומת הזו.
  1. החיילים לובשים מדי א'. אנחנו יודעים מי לובשים מדי א' מדי יום.
  2. הם מצויירים כחיילים קרביים, אבל באופן לעגני. הם משולבים בתמונות מפורסמות מהאתוס הצבאי, אבל עם פונפונים וצעדי ריקוד קלילים, בלי נשק. הם מסתערים על מטרות "חמושות" בצעקות בלבד. יש משהו נלעג בדימוי שלהם כקרביים. זה מכוון. זה בא להראות בדיוק את ההיפך: שהם אינם קרביים.
  3. יש להם מפקדת. לחיילים קרביים שסיימו אימון מתקדם אין מפקדת, בדרך כלל.
  4. הדגל שלהם מצביע על איזשהו חוסר או הסתרה באיזור החלציים.
  5. יש להם קב"ן ביחידה, ואנחנו יודעים מי הולך לקב"ן ולמה.
  מהיום אמור: נשי=ג'ובניק, גברי=קרבי.

 6. נמרוד, זה ממש לא מהיום.
  אפשר, למשל, להסתכל על הכתיבה של אורנה ששון לוי שכותבת את הדברים האלה בדיוק כבר די הרבה שנים.

 7. עשיתם מהלך אינטלקטואלי די מרשים, אבל לא הגעתם לשפיץ –
  המהלך שהפרסומת עושה ברמת הסאב טקסט הוא: אם הביטוי לגבריות משובשת הוא – להסתער על ערבים בפונפונים (וכל הדברים האחרים שנמרוד ציין).
  אז אם אתה גבר אמיתי שמשתמש בדיאודורנט של גברים – אתה הורג ערבים .
  זה הסאב טקסט האמיתי של הפרסומת: גבר אמתי הורג ערבים.

 8. דובי: כתבת "ש כמה ערבים באזור שאנחנו לא נלחמים נגדם". אכן, לא נכון להגיד שאנחנו נלחמים נגד כל הערבים, אבל נכון להגיד שכל מי שישראל נלחמת בו הוא ערבי. לכן לא מפתיע ששמים ערבים. תדמיין שהם סורים. :)

  וגם: גוון בפוסט משתמשת ב-IMF במקום IDF. זה בטעות או בכוונה?

 9. חיפשתי באתר של אקס או בסרטון התייחסות לזה שהחיילים הם גם הומוסקסואלים. היה לי ברור שאני אמצא, כי התדמיות של "נשי" ו"הומו" הולכטת ביחד, במיוחד בחברה הישראלית. לא מצאתי. גורנישט. יש מצב שזה בכוונה? כלומר, ישבו הפרסומאים, ואמרו "אבל אסור להיראות אנטי-הומואים"?

 10. אלעד – בקרוב אולי נלחם גם נגד איראנים. מה תגיד אז? (:

  לגבי ה-IDF, לא יודע, אני כתבתי בדוא"ל שלי IDF. אולי היא לא אוהבת את השימוש במילה "הגנה" בשם של צבא.

  לגבי ההומוסקסואלים – באמת ציפית שתהיה התייחסות מפורשת לזה?

 11. אחולשלוקי ציפיתי. אני שם מאה שקל שאם תשאל אחד מהפירסומאים תגלה שהם נזהרובכוונה, כולל הוראות מלמעלה, כי קהל גדול שלהם הוא הקהל ההומוסקסואלי (אחרי הכל, מי משתמש ב"מוצרי טיפוח"? של אמא או לא של אמא… :) ). אפילו הרגישות הזאת, שמבוססת על אינטרסים מסחריים, מפתיעה אותי.

סגור לתגובות.