מחקר חדש במדע המדינה מגלה כי…

המאמר הראשי בגליון החדש של ה-American Political Science Review (אחד משני כתבי העת החשובים ביותר בתחום – השני הוא ה-American Journal of Political Science) הוא מאת קלוד ברבי ואסטפן קלור, תחת הכותרת "האם מצביעים רגישים לטרור? ממצאים מהאלקטורט הישראלי" (למי שאין גישה דרך אוניברסיטה, אפשר למצוא גרסא מוקדמת יותר של המאמר פה). לא קראתי את המאמר המלא, אבל אם לשפוט על פי התקציר, החוקרים גילו(!) שכשיש פיגוע זמן קצר לפני בחירות, הדבר מחזק את הימין בבחירות. כך, למשל, הם מייחסים את נצחונו של נתניהו ב-96' לסדרת הפיגועים שקדמו לבחירות.

מישהו נפל מהכיסא?

(דרך כלוב הקופים)

ואם אנחנו מדברים על כלוב הקופים, לי זיגלמן מהבלוג המצויין הזה מביא קטעים מתוך כתבה שהתפרסמה בוול סטריט ג'ורנל על תעשיית המבחנים המיון הסטנדרטיים המדהימה שנוצרה באזור אחד של הודו. בגלל מיעוט המקומות במכונים הטכנולוגיים המובילים וריבוי המתמודדים (בשנה האחרונה 310 אלף בני נוער עברו את מבחני הקבלה, מתוכם התקבלו 8600 בלבד – 2.7 אחוז), נוצרה בעיירה קוטה שברג'אסטן תעשייה במסגרתה עשרות אלפי תלמידים לומדים 9 שעות ביום, שישה ימים בשבוע במשך שנתיים – וכל זאת רק כדי להכין אותם לבחינה האחת הזו.

כן. הם לא עושים שום דבר במשך שנתיים שלמות פרט לפתרון בעיות שמופיעות במבחנים הסטנדרטיים לקבלה לאוניברסיטה, כולל ביצוע מבחני דמה כ-20 פעמים לפני שהם מגיעים לדבר האמיתי.

ואחרי כל זה – עדיין 80% מהתלמידים שם לא עוברים את המבחן.

מרתק.

One Reply to “מחקר חדש במדע המדינה מגלה כי…”

  1. אתה כותב "לא עוברים את המבחן", כאילו שיש איזה ציון מינימום שצריך לקבל ואז התקבלת. זו הצגה קצת מטעה, כי מספר המקומות הפנויים באוניברסיטה הוא קבוע, והמועמדים מתחרים אחד נגד השני. במצב כזה, ברור שנוצר "מירוץ חימוש".

    (כמובן, הרבה יותר הגיוני היה לפתוח מוסדות נוספים, אבל אני מניח שיש סיבות מורכבות ללמה זה לא קורה).

סגור לתגובות.