מילים

טוב, מספיק לדבר על מילה, בואו נדבר על מילים במקום.

הנה תמונת מצב רגעית של הבלוגוספירה הישראלית כפי שהיא משתקפת בפיד המשותפים הקולקטיבי של שרון גפן, על פי שירות wordle. האמת היא שזה נראה לי מאוד מוטה לטובת הפוסט/פוסטים הראשונים בפיד, אם לא מתבסס בלעדית עליהם, אבל זה עדיין מגניב.

קיבלתי היום דוא"ל מהמחלקה שדן באיזושהי יוזמה שקשורה לקהילה הגאה. לא, רגע, לא הקהילה הגאה, אלא לקהילות ה-LGBTTIQQ2S Women and Trans. כן, יש שם הרבה אותיות. רבים מכם ודאי מכירים את ההתייחסות ל"להב"ט" (לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסקסואלים). מסתבר שזה כבר לא מכסה. LGBTTIQQ2S (קליט, לא?) מתייחס, בהתאמה, ללסביות, הומואים, בי, טרנסקסואלים (למרות שטרנס מופיע אחר כך שוב בנפרד, אחרי נשים, משום מה), טרנסג'נדרים (מה ההבדל?), אינטרסקס(?), קווירים, "תוהים" (questioning), ומשהו שנקרא "two spirited". אני לא המצאתי אף אחד מהם, מבטיח. ולזה, כאמור, מתווספים "נשים" ו"טרנס" כשתי קטגוריות שאינן כלולות בראשי התיבות.

הרשו לי לשאול, כאדם נאור למדי ולא הומופוב במיוחד: וואט דה פאק?

8 Replies to “מילים”

 1. רגע… מילא טרנסג'נדרים וטרנסקסואלים, אבל מה זה הסתם-טרנס הנוסף?

  והאם ההוספה של "נשים" לכל השורה הארוכה הזו מגיעה מהפנטזיה הגברית הכה-נפוצה בנוגע לכך שכל הנשים למעשה רק מחכות לאשה הנכונה שתעשה איתה דברים?

  והאם לא היה מוטב פשוט לכתוב "כוווווולם חוץ מגברים סטרייטים"?

  ולמה אין התייחסות ל-furries? [מקיאה]

 2. אין לי ממש מה להגיד לגבי ראשי התיבות האימתניים, למעט שברוב המקרים כשמשתמשים בהם, עושים את זה כסוג של בדיחה.

  בנושא טרנסג'נדרים וטרנסקסואלים, אז בהחלט יש הבדל מהותי:

  טרנסקסואל הוא אדם שמשנה את מינו, על מנת שיתאים למגדרו.
  טרנסג'נדר הוא מונח רחב יותר שכולל כמה וכמה מונחים שמתייחסים למגדר לא נורמטיבי. כך למשל, "טרנסג'נדר" מכיל גם ילדות שהן טום-בויז, ילדים שהם סיסי-בויז, קרוסדרסרים, דראג קווינז, בוצ'יות וכן הלאה.

  וכמו בכל דבר אחר בתיאורייה הקווירית, כדי לבלבל אז יש גם שתי אסכולות:

  אסכולה א'- המטריה- רואה ב"טרנסג'נדר" מונח מטריה הכולל את "טרנסקסואל" בתוכו, כאחד ממופעי המגדר הלא קוהרנטיים שהזכרתי.

  אסכולה ב'- דבר והיפוכו- רואה בשני המונחים האלו כסותרים האחד את השני בהכרח. בעוד שהטרנסקסואל שואף להתאים את מינו למגדרו, על מנת להגיע להצגת מין-מגדר קוהרנטית נורמטיבית, הרי שהטרנסג'נדר אינו שואף לקוהרנטיות מגדרית ודווקא נחמד לו איפשהו על הרצף הג'נדריאלי.

  אלו היו שישים שניות בנושא "עזבי אותך, בשביל הסטרייט הממוצע הם ממילא כולם "קוקסינל"".

 3. wordle, כברירת מחדל, מגביל את עצמו ל-150 מלים (שונות), ולכן ההטיה לטובת תחילת הטקסט. אתה יכול לשלוט על הפרמטר הזה מתפריט Layout ‏> Maximum words.

 4. אליאונורה, שכחת את הזרם שחושב שניתוח שינוי מין לא באמת משנה את המין (כי המין הכרוזומלי לא משתנה, וכי אי אפשר להעניק פוריות) ולכן טרנסקסואל הוא בסך הכל עוד סוג של טרנסג'נדר, ואין הבדל מהותי.

 5. לא מכירה את הדיעה הזו אבל רק ממבט ראשון היא נשמעת לי כטרנספוביה פשוטה, יותר מאשר זרם בתיאוריה הקווירית.

  במילון המונחים שלי, אמנם אפשר להתווכח האם "מין" מוגדר על ידי כרומוזומים או על ידי סממנים חיצוניים של איברי רבייה, אבל בהחלט אי אפשר להגדיר אותו על ידי יכולת הרבייה של הפרט. בדיוק כפי שגברים עקרים הם עדיין גברים ונשים שעברו את גיל הפוריות שלהן לא מפסיקות להיות נשים לפתע.

  [שלום, אני חדשה פה בבלוג, נעים להכיר וכל הג'ז הזה]

סגור לתגובות.