למה סטיבן הוקינג לא יבוא לעבוד בישראל

העיתונים המקומיים והארציים פה דיווחו היום בהתרגשות שסטיבן הוקינג שוקל לעבור לעבוד בווטרלו, אונטריו, באחד המכונים הגדולים בעולם לקוסמולוגיה ופיזיקה. זה, אגב, כנראה לא יקרה, אבל לרגע אחד הפטריוטים הקנדים נורא נהנו.

אבל זה בכל זאת סיפור מעניין. השמועות על עזיבתו האפשרית של הוקינג את קיימברידג' ובריטניה באו בעקבות סערה שמתחוללת שם לאחרונה: הצעה לקיצוץ תקציב המדע שם ב-80 מיליון פאונד (על פי פרשנויות מסויימות של התקציב). בואו נחשוב לרגע על המשמעות של הדבר הזה: קיצוץ של 80 מיליון פאונד בתקציב המדע. בעברית: כ-530 מיליון ש"ח. רק הקיצוץ. כל תקציב משרד המדע, התרבות והספורט בישראל עומד בשנת 2008 על כ-730 מיליון ש"ח, והבריטים מדברים על קיצוץ בערך של כמעט כל הסכום הזה. על פי הנאמר בקישור האחרון אפשר לחשב את סך תקציב המדע בבריטניה: (אתם יושבים?) מיליארד שלוש-מאות ושישים מיליון פאונד. קצת יותר מתשעה מליארד שקלים. רק עבור השקעה במדע, בלי "תרבות וספורט" (שעל בסיס ניחוש פראי שלי, תופסים את חלק הארי של תקציב המשרד בארץ). לא הצלחתי למצוא פרטים מדוייקים על התקציב הקנדי, אבל מדברים על תוספת של 850 מיליון דולר בשנים 2009-2010. תוספת, כן? לשם השוואה, כל האוכלוסיה של קנדה זה רק פי ארבע מישראל, פחות או יותר.

אז זהו, אם תהיתם למה סטיבן הוקינג אף פעם לא ישקול, אפילו לרגע אחד, לבוא לעבוד בישראל, זו הסיבה. זו גם, אגב, הסיבה שמדענים רבים כל כך נוטשים את הארץ, מי בשמחה ומי בעצב, והולכים לעבוד במקום שמעדיף להשקיע במדע ולא בעוד זרם של חינוך דתי.

אין לי שום דבר להגיד על עסקת השבויים שלא נאמר כבר על ידי יוסי ונדב.

5 Replies to “למה סטיבן הוקינג לא יבוא לעבוד בישראל”

 1. כמה שאלות:

  1. מהו התקציב הכולל של בריטניה וכמה אחוזים ממנו מהווה תקציב המדע?
  2. מהו התקציב הכולל של ישראל וכמה אחוזים ממנו מהווה תקציב המדע?

  יהיה מעניין לראות מהו החלק היחסי בתקציב של כל מדינה.

 2. גם אם תקציב המדע היה בגודל של תקציב הביטחון הוא לא היה בא.
  אין גישה לנכים בשום מקום….

 3. יואב – תודה על הקישור. וואו, מאית מהסכום שמקדישים הבריטים למדע (להזכירכם, אוכלוסיית בריטניה עומדת על כ-60 מיליון איש).

  בוריס: תקציב ישראל לשנת 2008 עומד על כ-300 מיליארד ש"ח.[1] תקציב מנהל המדע של ישראל, כפי שציין יואב, הוא כ-96 מיליון ש"ח בשנה. כלומר, מדובר על כ-3.2 מאיות האחוז מתקציב המדינה.
  סך התקציב של בריטניה לשנת 2008 הוא כ-618 מיליארד פאונד[2], מה שמציב את תקציב המדע שלהם על 2.2 *עשיריות* האחוז מסך התקציב הלאומי, בערך פי שבע באופן יחסי לישראל.

  [1] http://www.mof.gov.il/budget2007/docs2008/12.pdf
  [2] http://www.hm-treasury.gov.uk/media/9/9/bud08_completereport.pdf

סגור לתגובות.