ועדת קננגיסר לטיפול בבעיית הפליטים מדארפור – שידור חוזר

מישהו המליץ בגוגל רידר על טור שהופיע בהארץ, מאת בראדלי בורסטון, תחת הכותרת "הכחשת שואה נוסח ישראל". בהמלצה צוטט הטקסט הבא:

אסון דארפור, ובעיותיהם של אפריקאים הבורחים מאסונות ומלחמות אינם סוגיות שישראל אמורה לפתור. מדינה כה קטנה, שיש לה לא מעט בעיות קשות משל עצמה, אינה יכולה לפתוח את שעריה לאלפים רבים מני ספור של פליטים. אבל ישראל יכולה לשמש כמודל, כמקדם – כן, כמצפון – של מאמץ הומניטרי שהעולם המפותח כולו אמור להשתתף בו. הסופר והעיתונאי גרשום גורנברג הציע שישראל תכריז בפומבי על מחויבותה לקלוט מספר מסוים של פליטים שבהם תוכל לתמוך, ותזמן ועידה בינלאומית ב"יד ושם", המקום שבו נציגי האומות "יידחקו לפינה ויתמלאו ברגשות אשם, עד שיסכימו להתחייב לקליטת מספר מסוים של פליטים".

שזה פחות או יותר מה שאני אמרתי (עם הרבה יותר פירוט והרבה פחות פאתוס) רק לפני שנה שלמה. אני עדיין חושב שהתוכנית שלי מוצדקת, צודקת וחשוב מכל – מוסרית הרבה יותר מהזוועה שמכונה "חוק וילנאי". לנוחותכם, להלן התוכנית:

א. אין "בעיית פליטים". הפליטים אינם בעיה. הפליטים הם קורבנות של אסון הומניטרי. הבעיה היא איך לטפל בפליטים שמגיעים לארצנו באופן שגם יהיה הומני ונכון, וגם לא יכביד על ישראל ויכולתה לשרת את אזרחיה.

ב. הסכסוך בסודן שהפך לרצח עם (שאינו מוכר ככזה על-ידי האו"ם) הביא להפיכתם של כשני מיליון איש לפליטים. מובן כי גם אם רק חלק קטן מהם יצליחו לעשות את דרכם לישראל, הטיפול בהם יהיה מסובך, יקר ובעייתי למדינה קטנה וחלשה כלכלית כמו ישראל. יתר על כן, שטף גדול של פליטים למדינה קטנה כמו ישראל יכול לערער את מאזנה הדמוגרפי בקלות יתרה וליצור מיעוט משמעותי בתוכה. לפיכך, לא ניתן לצפות מישראל לשכן לטווח ארוך את הפליטים. מאידך, ישראל היא המדינה הדמוקרטית החופשית היחידה שהפליטים יכולים לעשות אליה את דרכם הקשה ושבה הם יכולים לקוות לקבל טיפול נאות. לישראל אסור להשיב פניהם ריקם, כמדינה שעדיין זוכרת וכואבת את אסונו של העם היהודי לפני למעלה מ-60 שנה, ישראל לא יכולה להתעלם מאסונם של אלו ההופכים קורבנות לרצח המוני כיום.

ג. לאור כל זאת, על ישראל להכריז מיד כי היא מוכנה לשמש כראש חץ של הסיוע הבינלאומי לפליטי דארפור, ולפנות לאו"ם ולקהילה הבינלאומית בתביעה לשתף פעולה איתה כדי להשיג את המטרה ההומניטרית הזו.

ד. ישראל תקים ישובים זמניים בהם יתגוררו הפליטים עד למציאת פתרון קבוע עבורם. הקהילה הבינלאומית תסייע לישראל במימון הקמת הישובים הללו תוך מינימום פגיעה בערכי הסביבה. הקהילה הבינלאומית אף תסייע בידי ישראל לספק את צרכיהם של התושבים הזמניים מבחינת מזון, תרופות, טיפול רפואי וכל צורך נוסף. לשם כך תוקם קרן בינלאומית שתופקד בידי ישראל ותשמש אך ורק לצורך זה.

ה. מדינות העולם תתחייבנה לקבל אליהן אחוז קבוע מתוך הפליטים המגיעים לשערי מדינת ישראל, באופן ובקצב שיאפשרו שימור של מספר מוגבל בלבד של שוהים בכל עת בישובים הזמניים בישראל. ישראל תיקח על עצמה גם היא מציאת פתרון קבע בתחומיה לאחוז מתוך הפליטים, תוך התחשבות בשטחה הקטן ובאוכלוסייה המקומית הקטנה יחסית של מדינת ישראל.

ו. האו"ם ונציגיו מוזמנים להשתתף בניהול היישובים הזמניים ובארגון ותיאום יישובם מחדש של הפליטים במדינות השונות המשתתפות בפרוייקט.

ז. ישראל רואה לעצמה תפקיד היסטורי לסייע לעמים וקהילות הנמצאות בסכנה, כגון פליטי דארפור – על אחת כמה וכמה כאשר היא יכולה לשמש ראש גשר יחיד עבור קהילה זו. עם זאת, ישראל אינה יכולה להתמודד עם משימה מסדר גודל כזה לבדה. באם תתקל ישראל בסירוב הקהילה הבינלאומית לא יוותר לה אלא, בלב כבד, למנוע מהפליטים להגיע לישראל, או להחזירם למקום מוצאם עם הגיעם לארץ. מדינת ישראל מודעת להשלכות המשמעותיות של פעולה כזו, ולכן אנו מפצירים בקהילה הבינלאומית לסייע לנו כך שנמנע מפעולה כזו.

על החתום,

דובי.

אגב, כדאי (במובן הרע של המילה) לקרוא את התגובות המחפירות לטור הזה. מישהו צריך לטלטל את האנשים האלה.

10 Replies to “ועדת קננגיסר לטיפול בבעיית הפליטים מדארפור – שידור חוזר”

 1. אולי אפשר להציע שיפור קטנטן? ישוב הפליטים באותם ישובים זמניים יתבצע בשטח מצרים בסיני (דרכה הם ממילא מגיעים לישראל), לא בשטח מדינת ישראל, אבל מדינת ישראל תעשה את כל שאר הדברים שאמרת (כולל לקלוט אחוז מסוים מהפליטים בשטחה כאזרחים בסופו של דבר) תחת מטריית הריבונות המצרית. לפליטים שמגיעים למדינה, עד כמה שאני מבין, יש נטייה להשאר בה, ואני מעדיף לא ליצור תנאים במדינת ישראל אשר עלולים להוביל בסופו של דבר ליצירת מיעוט לאומי חדש (די לנו בסכסוך עם הפלסטינים ועם מהגרי העבודה הרבים). הבטחות ליישוב מחדש הן מבורכות אבל אני חושש מאוד מכך שלא יהיה להן כיסוי (כמו גם החשש שלי מאי-מילוי התחיבויות אחרות שמדינות העולם אמורות לקחת על עצמן, בעיקר התחייבויות כלכליות לסיפוק צרכי הפליטים), וחושש מהתוצאות של אי-הכיסוי הזה על מדינת ישראל מבחינה דמוגרפית וכלכלית.

 2. א. פרקטית, זה לא יקרה. מצרים לא תקים ישובים כאלה.

  ב. זה לא קצת מוציא את כל העוקץ מהרעיון? הרי אם הישובים מוקמים במצריים, והפליטים נשארים במצריים, מה ההבדל בין התפקיד של ישראל לזה של קנדה לדוגמא, שרק מסייעת בכסף לקליטת הפליטים במצריים?

 3. הערותיים:
  1. אין "קהילה בינלאומית" ואם יש כזו, הדבר האחרון שמעניין אותה זה הסודנים. אבל חוץ מזה, אחלה תכנית.
  2. אם אתה מפנה אותנו לקרוא משהו, אולי תתן לנו לינק שיעבוד? :)

 4. א. אני גם מאמין שישראל לא תקים ישובים כאלו, גם עם ועדת קננגיסר. אם דובי מרשה לעצמו לפנטז שמדינת ישראל תקים ישובים זמניים כאלו, אז אני לוקח את הפנטזיה שלו עוד קצת רחוק יותר.
  ב. ההנחה שלי היא שיישראל תתרום יותר מכסף – אנשים שיטפלו בפליטים, שירותי רפואה, חינוך וכו'. כל מה שידענו לעשות מצוין בשנות השישים באפריקה. אני רק רוצה להבטיח שבסופו של התהליך לא ניתקע כאן עם מיעוט לאומי נוסף, בעל רקע תרבותי שונה (זה לא האוניה עם הפליטים מוייטנאם שבגין קלט. מדובר בכמה סדרי גודל יותר) – יש לנו מספיק צרות גם ככה. אני לא חושב שהמנגנון המוצע כאן יבטיח את זה.

  אני יכול כמובן להפנות למה שאני כתבתי בנושא לפני שנה, וכבר אז המסקנות של דובי ושלי היו הפוכות: http://eranb.blogli.co.il/archives/138

 5. א. דובי מפנטז על החברה שלו, ויש לו יכולת להשפיע עליה. יכולת ההשפעה שלך ושל דובי על ישראל גדולה יותר מההשפעה על מצרים.
  ב. מה שאתה אומר, בעצם, זה ש'בישראל נשמעו דעות שטענו כי הפליטים הסודנים יהוו נטל כלכלי על ישראל, הנמצאת בתהליך שיקום כלכלי ומתמודדת עם השפעות המשבר הכלכלי הקשה.' בוא נבדוק את כישורי הגוגל שלך – מה מקור המשפט הזה?

 6. אמרת שאתה 'חושש מהתוצאות של אי-הכיסוי הזה על מדינת ישראל מבחינה דמוגרפית וכלכלית'. גם ארה"ב חששה מההשלכות של קליטה לא מבוקרת של יהודי גרמניה – להזכירך, ארה"ב הייתה אז בעיצומו של השפל הקשה בתולדותיה, לעומת ישראל שנמצאת בפריחה (וגם מעסיקה כ-200,000 מהגרי עבודה, חשוב לזכור).
  למה אנחנו מלמדים בשיעורי היסטוריה שהאמריקאים לא היו בסדר, אבל מרשים לעצמנו לעשות את אותו הדבר? או שמא זה לא אותו הדבר – ואז מה ההבדל?

 7. ערן: עזוב מצרים, בוא נקים את הערים הזמניות הללו כבר בסודן, ככה יהיה הכי חסכוני. (או, במילים אחרות, יש עוד סיכוי שאני ואנשים שמסכימים איתי נצליח לגרום לישראל לבצע תוכנית כזו. אין שום סיכוי שנצליח לשכנע מדינה אחרת לבצע אותה).
  וחוץ מזה, ברגע שישראל אומרת את מה שאתה אמרת בפוסט ההוא, אני דורש גם התנצלות בשם ישראל והעם היהודי בפני כל העמים שהואשמו בעבר בגרימת מותם של יהודים בגלל שסרבו לקבל את הפליטים היהודים בזמן השואה.

  נמרוד: א. בטח שיש. יש הרבה מדינות? הן מדברות ביניהן? הרי לך קהילה. השאלה היא מה הקהילה הזו מסוגלת לו.
  ב. תוקן. נדמה לי.

סגור לתגובות.