דיבור חדיש

נשיא קובה הנפלא והנערץ ראול קסטרו מנסה לצאת מצילו של האח הגדול על ידי רפורמה מבריקה שתראה לעולם המערבי הקפיטליסטי המסריח מאיפה משתין הדג. כן, קסטרו הגה מתודה כלכלית חדשנית שתביא לשיפור משמעותי בתפוקה תוך שמירה על שיוויוניות סוציאליסטית: שיטת השכר השווה מבוטלת, ומעכשיו עובדים יקבלו שכר לפי התפוקה שלהם. הטיעונים שעומדים בבסיס הרפורמה הם כאלו שקשה להתווכח איתם, כפי שאומר סגן שר ה(שקר כלשהו) קרלוס מאטיו: "הרעיון של השוויון המלא אינו נוח יותר… זה מזיק לשלם לעובדים פחות ממה שמגיע להם, וזה מזיק גם לשלם לעובדים את מה שלא הרוויחו".

אבל כמובן שהקובנים לא יודו שהניסוי הסוציאליסטי שלהם נקבר סופית עם המהלך הזה. כמיטב המסורת הניוספיקית, מאטיו מצליח לטעון שהיפוך מדוייק של הנוסחא הסוציאליסטית איכשהו שומר על "העיקרון הסוציאליסטי של החלוקה". שימו לב להסבר: "כל אדם משתכר בהתאם לתרומתו, או במילים אחרות, מקבל שכר לפי קריטריונים של איכות וכמות". לאלו שאיכשהו הניסוח נשמע מוכר מסוציאליזם, אזכיר שהנוסחא המקורית הייתה "כל אחד (נותן) לפי יכולתו, ולכל אחד (יינתן) לפי צרכיו". הנוסחא של מאטיו, לעומת זאת, היא השיטה המריטוקרטית הישנה והטובה של הקפיטליזם המערבי.

אבל האמת היא שאין סיבה טובה לרדת על ראול היקר. בזמן הקצר מאז החליף את אחיו הוא העביר מספר רפורמות שזוחלות לכיוון מדינה ליברלית, ובהחלט יתכן שהשיח הסוציאליסטי עאלק דרוש מסיבות פוליטיות בלבד. אולי אם נעזוב אותו בשקט (כלומר, נמשיך לגנות את המשטר הקומוניסטי הקובני) הוא יצליח להמשיך לקדם את מה שנראה כמו השקפת עולם דמוקרטית מאשר זו של פידל.

לחלופין, אולי אני סתם אופטימי.

(דרך המקור המהימן ביותר ברשת העברית לחדשות חשובות)

4 Replies to “דיבור חדיש”

  1. נשמע טוב. הלוואי שהמעבר לדמוקרטיה לא יהיה זהה למה שעבר על רוסיה. ואם קובה תוכל לשמור גם על שוויוניות גבוהה אז יהיה בכלל מצויין. למרות שאני לא מכיר מקרים כאלה…

סגור לתגובות.