רוחות במכונה

בואו נעזוב את הנושאים הלא חשובים ונדבר קצת דוקטור הו. (ספויילרים לצמד הפרקים האחרון. אם טרם ראיתם, אל תקראו, אם אין לכם שום כוונה לראות, אתם יכולים לדלג, זה לא יעניין אתכם).

1. בואו נבהיר דבר אחד קודם: סטיבן מופאט, האיש הנחמד שכתב את הילד הריק, מצמוץ ו(בודק בוויקיפדיה) "הנערה באח", הוא אליל נפלא ונשגב, והייתי מקריב לו פרות וכבשים מדי ערב אם זה היה עוזר לשכנע אותו לכתוב עוד פרקים לסדרה. זה שהוא גם כתב את ג'קיל רק מוכיח שעונה שלמה של דוקטור הו בסגנון מופאט יכולה להפוך לפנינה טלוויזיונית שתזכר לדורות. מופאט יודע להפחיד, הוא יודע לשחק על החרדות של הצופים, והוא עושה את זה באלגנטיות בריטית שאף אמריקאי לא יצליח לשחזר. צמד הפרקים "שקט בספריה/יער הצללים" הוא עוד סיפור הצלחה, פחות או יותר ראשון בעונה לא היסטרית עד כה (למרות שהחזרת הסונטארנים היה צעד חביב).

2. ב"קונפידנצ'יאל" האחרון מופאט אומר שסופה של פרופ' ריבר סונג הוא סוג של גן עדן, שעבור מי שלא מאמין בקיומה של נפש (כפי שהוא, כנראה, לא מאמין), שמירה של מכלול הזכרונות והמחשבות של אדם הוא הדבר הקרוב ביותר לחיי נצח שאפשר להעלות על הדעת. עושה רושם שהוא באמת ובתמים מאמין שמדובר בסוף טוב עבורה. לטעמי, מדובר בסוף מזעזע, בהתעללות מתמשכת. זה לא גן-עדן, זה הדבר הקרוב ביותר שאתאיסט יכול לדמיין לגהינום. והמצאותם של חברי הצוות הלא מלהיבים שלה שם איתה רק מחריפה את המצב.

3. יש משהו מאוד מטריד בסיפור על ילדה ש"כל כך אהבה ספרים", שהוריה הפכו אותה לליבה של ספריה של כל הספרים בכל ההיסטוריה של היקום, אבל כל מה שרואים אותה עושה בעולם הדמיוני שלה זה לצפות בטלוויזיה. פאשלה אטומית של מופאט, לדעתי.

4. הסצינה המצמררת ביותר היא זו שבה דונה מגלה פתאום שכל הילדים בעולם שהיא חיה בו הם אותם ילד וילדה משוכפלים שוב ושוב ושוב. זו הייתה בחירה נכונה לגלות את פניה של מיס אוונג'ליסטה ברגע הזה, ולו משום שבפני עצמו הגילוי הזה לא באמת מפחיד. אפילו בקונטקסט הקיים הוא סוג של אנטי-קליימקס, והיה צפוי פחות או יותר מהרגע שגילינו מי מתחת לרעלה.

5. בתסכית "המשחק" פוגש הדוקטור (החמישי) את לורד קרלייל, המתווך המפורסם ביותר בשיחות שלום בהיסטוריה של הגלקסיה (או משהו כזה). הדוקטור מגיע במיוחד כדי לצפות בו מתווך בפעם האחרונה בשיחות שלום (שקר כלשהו). אך הדוקטור מגלה עד מהרה שהמתווך די חסר אונים, ולהפתעתו המתווך טוען שהם מכירים, ושהדוקטור הוא ידידו הטוב ביותר – למעשה, אין לו מושג איך לתווך בשיחות שלום, ומאז ומתמיד הוא בסך הכל שיחק תפקיד עבור הדוקטור בעת שזה טיפל בעניינים מאחורי הקלעים. בסוף הסיפור הלורד מת בנסיבות לא נעימות, וכשהוא נפרד מהדוקטור הוא מספר לו שכל פעם שהם נפגשו, היה משהו עצוב בעיניו של הדוקטור, ועכשיו הוא מבין מדוע: כל מפגש איתו הזכיר לדוקטור את סופו של הלורד, סוף שהדוקטור עצמו גרם בכך שהפך את הלורד למתווך המפורסם שהיה.

נשמע מוכר?

לא שזה מפריע לי – זה יופי של רעיון לסיפור ואני תמיד שמח כשרעיונות מוצלחים מהתסכיתים עוברים היטב למסך הקטן. חבל רק שכמקובל בסדרה החדשה, כל אשה הופכת לאובייקט פוטנציאלי לקשר רומנטי. למעשה, הדוקטור לא ממש מקיים קשרים ארוכי טווח עם אנשים בלי שאלו יהפכו לרומנטיים. אולי זה הזמן להכניס איזה נוסע ממין זכר (וסטרייט) לתוך הטארדיס. ישנו, כמובן, גם ההבדל שהדוקטור העשירי כלל לא שמע על ריבר סונג קודם לכן, בניגוד לדוקטור החמישי ששמע רבות על לורד קרלייל ולמעשה נסע במיוחד כדי לצפות בו.

בסוף המשחק, אגב, הדוקטור פונה מיד ל"משימה" של סיוע בתיווך כל אותן שיחות שלום שהוא ידע שקרלייל תיווך. המפגש הבא של הדוקטור עם סונג, לעומת זאת, לוטה בערפל.

6. "ואשטה נראדה" זה יופי של שם למפלצת.

9 Replies to “רוחות במכונה”

 1. שני הפרקים האחרונים היו לגמרי בין הקריפיים יותר (והטובים) בסידרה המחודשת.
  שוב, לא צפיתי במקוריים, אבל יחסית לעצמם, בהחלט.

  מה שכן, אני די מרוצה מהעובדה שבעונה הנוכחית, קצת פחות ברור מאליו שיש ניצוצות רומנטיים בין הדוקטור לאשה שאיתו. ייתכן שזה בגלל ש(הו לא!)דונה קצת פחות צעירה ונאה מקודמותיה, אבל אני מרוצה מאוד מהעובדה שבניגוד למרתה, היא טרם הספיקה להתאהב בו בתוך 15 שניות.

 2. כן העונה הנוכחית לא משהו
  ובלינק הוא לדעתי הפרק הטוב ביותר בכל הסדרה המחודשת
  ובכלל העונה השלישית היא הטובה ביותר
  בל פיפר הייתה בת-לוויה בינונית ביותר
  והנוכחית שאני לא זוכר את שמה היא שיא הפאסיביות
  בכל מקרה שום דבר לא יחליף את סוזן מהסדרה המקורית

  ולסיום קבל ממתק
  בדוקטור העשירי והחמישי
  http://www.youtube.com/watch?v=e3ueimUfjTs

 3. אהה ודרך אגב
  קפטן ג'ק לא הומו
  הוא סך הכל לא בררן
  אחרי הכל במאה ה24 בני אדם מפוזרים כל כך שזה טפשי להגביל את עצמך למגדר זה או אחר
  וחוץ מזה הוא יהפוך להיות הפנים של בו
  ואי אפשר לקרוא לפנים של בו אומו

  אולי אתה יודע איך בל פייפר תשתלב בעלילה של העונה הנוכחית?
  אחרי הכל לא יכול להיות שהראו אותם סתם בפרק הראשון

 4. שי: קפטן ג'ק הוא לא הומו, הוא אומניסקסואל – כלומר, באמת שוכב עם כל מה שזז.

  אני לא יודע איך בילי תשתלב בעונה הנוכחית (אבל מן הסתם זה קשור לעובדה שהיא עובדת עבור הטורצ'ווד של העולם המקביל). אגב, היא הופיעה פעמיים בעונה הנוכחית – פעם אחת היא גם הופיעה לרגע על מסך הטארדיס בפרק השלישי (או הרביעי? משהו כזה), ונראתה זועקת לעזרה.

  וכמובן שאני מכיר את טיים קראש. ההפקה של דוקטור הו מוציאה מיני פרק אחד כל שנה עבור ארוע התרמה גדול בבריטניה.

 5. לגבי ג'ק
  כן הוא אמר את זה פה
  http://youtube.com/watch?v=FtdGwiMtZ08
  רק שאצלי זה נכנס תחת קטגוריית ה"אומו"

  ואללה פספסתי את הפעם השנייה
  מה שאני יודע אני יודע מפה
  http://www.sidereel.com/_post/8478
  ומפה
  http://www.sidereel.com/_post/5399
  ככה שעוד שבועיים ונדע

  וזה מה שאני לא אוהב בלראות סדרות בזמן שידור ולא שנה אחר כך
  העלילה תתפרס על שלוש פרקים
  מה שאומר שאחרי הפרק הראשון אני אצתרך לחכות שבועיים
  מה שיגרום לי להיות פסוט בלתי נסבל

 6. מסכים לחלוטין עם סעיף 2. גם אני לא הצלחתי להבין איך זה סוף טוב עבורה, לכודה במחשב.

 7. ואיי ואיי ואיי
  ראיתי את הפרק הטרי
  ויש לי ספקולציות מפה ועד להודעה חדשה

  אז בכך שנוצר יקום מקביל סביב דונה החוצצים בין היקומים נפתחו שוב
  ומיליוני דאלקים מגיחים מתוך הרווח שבין היקומים

  רוז וטורצ'ווד של היקום המקביל חוברים יחד אם מרתה ויוניט להילחם כנגדם
  בסופו של דבר נשארת אופצייה אחת
  והיא לחזור על המהלך שסיים את מלחמת הזמן האחרונה
  מה שאומר שכדו"א יבער בדיוק כמו שגלפורי בערה
  בשנייה האחרונה דונה תספוג את מערבולת הזמן ותקריב את החיים שלה בשביל להציל את כל היקומים

סגור לתגובות.