מחשבות משומשותאינטרנטראשי

תגובות

מחשבות משומשות — 10 תגובות

 1. יש חנות ספרים יד שניה מאד קרוב לביתי החדש. היא פתוחה רק אחרי השבוע הראשון של החודש, וגם אז בעל המקום מזהיר שבעונת הבייסבול הוא לפעמים יסגור מוקדם כדי לראות משחק. די ברור לי שהוא לא מתפרנס מזה.

  אשר לשוק הדיגיטלי, לדעתי הלחץ שם לא יהיה בגלל המשומשים, אלא שבין אם יש מנגנון שמירה נגד העתקה ובין אם לאו, עם הזמן תמיד ייעשה יותר ויותר קל להעתיק משחק, ספר, או אלבום, ככל שהוא היה בשוק יותר זמן – בין אם בגלל שהיה לו יותר זמן להתפרש ברשתות שיתוף הקבצים, ובין אם גדל הסיכוי שמנגנון השמירה שהיה כשהוא נמכר לראשונה ייפרץ, מה שיאפשר לו לצאת ל"שוק" הפיראטי מלכתחילה.

  הפיראטים הם לחץ המכירה-מחדש של העולם הדיגיטלי.

  (פורסם במקור עם שיתוף הלינק בפייסבוק – אולי כאן יהיה עליו דיון סוער יותר)

 2. משהו שלא התייחסתי אליו בהבדל בין משחקים לספרים משומשים זה חוסר "הפרדת הרשויות" בתחום הקמעונאי במשחקי וידאו. בעוד שחנויות ספרים חדשים וחנויות ספרים משומשים הן שני דברים נפרדים, במשחקי וידאו בד"כ מדובר על אותה חנות. יתר על כן, חלק משמעותי מהרווחים שלהן מגיע דווקא מהמשומשים, ולא החדשים. כמובן, המערך הזה יוצר דינמיקה שונה לחלוטין בין המו"לים לבין הקמעונאים, וגם לזה יש השפעה.

 3. ספרים אלקטרוניים אינם ספרי נייר. הם יצור שונה.

  לדעתי שאלת קיומן של המקבילה האלקטרונית לחנויות ספרים משומשות היא שאלה משנית. שאלה חשובה יותר היא שאלת קיומן של חנויות ספרים קטנות ועצמאיות. הריכוזיות הגדולה בשוק היא בגלל שרק גופים גדולים יכולים לסגור עסקאות עם הוצאות ספרים גדולות, והוצאות הספרים כופות תנאים מגבילים.

  כמוכן, האם אתה בטוח שהורדת המחירים לאחר זמן מה היא דבר טוב? חשוב על כך בתור סופר שכותב ספר לא מצליח במיוחד. אמזון מניחה שהספר שלך לא יצליח ולכן מראש אין כמעט עותקים מודפסים שלו. כמה פעמים בשנה ירכשו עותקים. אמזון תדפיס במיוחד בשבילם. היא לא תבזבז שטח אחסון בשבילם. איזו סיבה יש לה להוריד מחירים? האם יהיה אי פעם מצב שהספר לא יהיה זמין? וכמובן שאם מדובר על ספר אלקטרוני אין אפילו צורך להדפיסו וכל מה שהוא תופס הוא כמה מגהבייטים במחסן של אמזון. אני לא יודע כמה אותם מגהבייטים עולים לאמזון, אבל אני מנחש שמכירת עותק אחד בעשר שנים תכסה אותם.

  בתחום המוזיקה יותר ויותר יוצרים הפחיתו את תלותם בחברות התקליטים הגדולות. האם קיומם של ערוצי הפצה זולים יותר יעודד תהליך דומה? או שאולי יחליף את התלות הזו בתלות בערוצי ההפצה הגדולים (אמזון, אפל).

  לעניין הערה [1] שלך, חיפוש קצר מעלה לא מעט תוצאות. אין לי מושג עד כמה הן מועילות. צריך לזכור שמכיוון שעותק DRM הוא פגום, הוא שווה פחות מעותק לא מוגן. לכן לא בהכרח צריכים תהליך שיתאים למשתמש הממוצע אלא תהליך מספיק פשוט עבור משתמשים לא מתוחכמים מדי.

  כדאי להיות מוכנים, לפי התחזית של http://xkcd.com/488/ . אפשר גם להסתכל מה נכתב שם 32 רצועות קודם לכן.

 4. מצאתי את עצמי באותו המצב – עם ספרים שאפילו בחינם לא רוצים לקחת ממני. כמות גדולה תרמתי ל"סיפור חוזר" http://rebooks.org.il/. לפחות זה למטרה טובה.

  את השאר אני לוקח אתי אחד אחד לנסיעות ברכבת, ונוטש את הספר שם עם תום הנסיעה. אנשים מוכנים לקחת ספרים בחינם…אני מקווה.

  ויש את אתר סימניה. simania.co.il/‎
  אם יש לך סבלנות להציע שם את הספרים למכירה, ויש לך מקום לאחסן אותם במקם פחות נגיש, אז עם הזמן יש סיכוי שמישהו ירצה דווקא את הספר שלך. קניתי שם ספרים דווקא די ביוקר, שכבר לא היו בחנויות.

  כמו כמעט על כל דבר, גם על זה כתבתי כבר פעם אצלי בבלוג…
  http://theshingimel.wordpress.com/2013/01/02/intel-cheese/

  לפחות עם ספרים בפורמט אלקטרוני אין לי את חיבוטיי הנפש האלה…

 5. בשנה וחצי האחרונות (מאז שיש לי קינדל) אני חושב לא מעט על המשמעויות שלו ואיך הוא עומד מול הנוסטלגיה שבספר אמיתי ונגזרותיו (השאלה, מכירה משומשת, חתימות, הקדשות, רשימות מכולת, והורשה [כיום אני יכול להוריש למישהו את חשבון האמזון שלי ו/או את מכשיר הקינדל אבל אני לא יכול לחלק את הספרים בין הצאצאים]).
  היה לי מן רעיון – משחק מחשבתי – לאפשר מכירת ספרים דיגיטליים יד שניה והלאה באופן הבא – אתה מוכר את הספר אז קודים הדברים הבאים:
  1. אתה מאבד את היכולת לראות את המירקורים וההערות שלך (כיום, בהשאלת ספרי קינדל הם נשארים זמינים לך, למקרה שתחליט לקנות את הספר).
  2. הקונה מקבל גישה לרשימות ולמירקורים.
  3. (וזה העיקר) כל העברת בעלות תגרור בלאי מסויים של הספר – הבלאי יהיה בצורה של מחיקה רנדומלית של אחוז זעום מהמילים/אותיות. זה קל מאוד מבחינה אלגוריתמית וזה בהחלט יכול לדרבן אנשים לקנות את המקור בכמה דולרים יותר כך שזה משמר היגיון מסחרי והגנה על סופרים.

  כמובן שזה רק משחק מחשבתי כי למה לרנדר בלאי ולא לשמור את ההערות, הרי הטכנולוגיה מאפשרת את זה. השאלה החשובה יותר היא עד כמה טכנולוגיה חדשה צריכה בכלל לדמות את המציאות שטרום הטכנולוגיה הזו.

 6. כל הגבלה נוספת או פגם (כמו שמציע אורן) יהיה "שגוי. כמו הרבה "פתרונות למניעת מחיקה, כמו ה-DRM לסוגיו בעייתים בלשון המעטה. תהליך כזה רק יעודד מציאת דרכים לעקיפתו.
  התוצאה המתקבלת בדר"כ הפוכה מהכוונה המקורית: מי שמשלם ופועל "בדרך החוקית יקבל

 7. מי שמשלם ופועל "בדרך החוקית" יקבל עותק "פגום" בעוד שמי שיערוך את המנגנון יקבל עותק נאמן למקור. כמו חדש.

  שיטות הגנה כאלה משיגות כמעט תמיד את אותה התוצאה.
  אם אתה משתמש במשחק מחשב "חוקי", לדוגמא, אתה חייב להיות מחובר לרשת ואתה לא איכות ליצור עותקים לגיבוי. אם ברשותך עותק פרוץ… אין בעיה.

  נ.ב.
  DRM (Digital Rights Management) בעברית הוא נז"ק, (ניהול זכויות קניין)

 8. אחי מביא מדי פעם ארגז עם ספרים משומשים לקפיטריה בעבודה שלו. הוא אומר שבדרך כלל הם נעלמים.

 9. בהמשך למה שכתב אורן, הנה עוד נקודה שעלתה לאחרונה במשפחתי:

  אם קניתי ספר, לאחר שסיימתי לקרוא אותו (אם הוא מוצלח) הוא מועבר לאחרים במשפחה/חברים שיקראו ויהנו אף הם.

  אם רכשתי ספר לקינדל, הוא לשימושי האישי בלבד, אלא אם אעביר את המכשיר למישהו אחר.

  לאור העובדה שאין הבדל מחירים משמעותי באמזון בין ספרים בכריכה לספרי קינדל, השיקול בהחלט קיים..