די, תמשיכו

אני מדבר הרבה על כסף לאחרונה, אז בואו נדבר על כסף אחר. הכסף שלכם, ספציפית. לפני אי אלו אשתקדים הוספתי לבלוג כפתור תרומה של פייפל למען תוכלו להרעיף עלי מכל טוב ליבכם אם אתם נהנים מקריאת הבלוג. כבר אז הייתה לי בעיה עם התרומה באמצעות פייפל: היא הייתה גדולה מדי. אני לא איש עשיר, בלשון המעטה, וכשאני נתקל בבלוג שאני רוצה לתרום לו, תמיד יש התלבטות: הייתי מאוד שמח לתרום סכומים קטנים לעיתים קרובות, והרבה יותר כבד לי לתרום סכום יחסית גדול אחת לכמה זמן. אבל תרומות קטנות – פחות מ-10 ש"ח, למשל – מאבדות חלק משמעותי מערכן כשהן מועברות דרך המערכת של פייפל. התוצאה, מבחינתי, היא שאני תורם לעיתים די רחוקות, ותרומה לבלוג היא בדרך עניין די חד פעמי.

אם לשפוט לפי התרומות הנכנסות לבלוג שלי, המצב דומה גם אתכם: שטף התגובות המשמח בתחילת הדרך הפך לטפטוף איטי, ולמיטב זכרוני בלי תרומות חוזרות. אז נכון שבאמצע היה גיוס הכספים לקמפיין הפריימריס שלי, שהיה הצלחה מסחררת מבחינתי, ורבים מהאנשים שתרמו שם תרמו קודם לכן גם לבלוג, אבל עדיין.

בזמנו עידוק ראיין אותי לטור שהוא כתב על אופנת ההתרמות בבלוגים. אחד הדברים שאמרתי שם הוא שהייתי שמח אם מישהו היה מרים מערכת שתאפשר מיקרו-תרומות לבלוגרים. כבר אז היו שהיפנו אותי לפלאטר (Flattr) אבל לא עשיתי עם זה כלום. כשהעליתי את הנושא שוב לפני מספר ימים בפייסבוק, שוב היפנו אותי לשם, והחלטתי לבדוק קצת יותר לעומק.

(איור ממגזין פאנץ', 1854)

(איור ממגזין פאנץ', 1854)

 

פלאטר (טוב, זה נראה רע בעברית. מעכשיו אני קורא להם "פרְגנוּ") — פרגנו היא חברה שוודית שמציעה שירות חביב למה שמכונה "יוצרי תוכן" ברשת: בלוגרים, יוטיוברים, פליקריסטים וכן הלאה. הרעיון הוא שמי שאוהב את אחת היצירות שלהם יכול לתת לה "פרגון". בסוף כל חודש אוספים את כל הפירגונים שחילק המשתמש, ומחלקים ביניהם את תקציב התרומות שהוא הגדיר עבור אותו חודש. אם המשתמש הגדיר תקציב של 10 אירו (כן, זה רק באירו) ונתן רק פירגון אחד, הם יעברו במלואם למפורגן המאושר. אבל אם הוא חילק 20 פירגונים, כל מפורגן יקבל רק חצי אירו. שזה עדיין נחמד.

מתאפשרת כך הרבה יותר שליטה על צד ההוצאות, אם כי במחיר של אובדן השליטה על כמה כל נתרם מקבל.

חדי העין שביניכם אולי הבחינו שהוספתי לאחרונה לבלוג כפתורי פרגון שכאלו. אבל כמובן שהמערכת לא שווה כלום אם אין לה הרבה משתמשים – גם מצד התורמים, אבל במיוחד מצד הנתרמים הפוטנציאליים. לכן בפוסט הזה אני רוצה בעיקר לנסות ולשכנע את קהילת הבלוגרים האוספים תרומות לנסות גם את המערכת הזו, לצד כפתור הפייפל הותיק שימשיך לשמש מי שמעוניין לתת תרומה גדולה. ברגע שתהיה אקוספירה משמעותית של מתרימי פרגנו בעברית, אני מאמין שיותר אנשים יאמצו את המערכת כתורמים, וכולנו נרוויח.

אז מה צריך לעשות? קודם כל, להציב את כפתורי הפרגון אצלכם בבלוג. שנית, לכתוב על המערכת ולהסביר אותה לקוראיכם – גם בבלוג עצמו, וגם ברשתות החברתיות. ושלישית, להפיץ הלאה, לבלוגרים אחרים שעשויים להיות מעוניינים להצטרף למערכת.

ואם אתם רוצים להתחיל להשתמש במערכת כתורמים, אתם כמובן מוזמנים להשתמש בבלוג שלי כניסוי הכלים הראשון שלכם. אהם.

אפרופו, התקבלה לאחרונה תרומה של ספר קינדל מאחת מקוראות הבלוג, ואני רוצה להודות לה מקרב לב. ועל הדרך להזכיר לכם שאם אין לכם מספיק דרכים לתרום לבלוג, אפשר גם להכנס לרשימת המשאלות שלי באמאזון ולבחור לי משם משהו, או אפילו סתם להפתיע אותי באיזה ספר קינדל שנראה לכם שאני אוהב. אני פתוח להצעות.

7 Replies to “די, תמשיכו”

 1. שלום דובי,
  אשמח אם תוכל לפרט עוד קצת על מודל התרומות של פייפל – כמה מהכסף הולך לעמלות וכמה מגיע אליך? זה באחוזים? סכום קבוע?
  זה יעזור לי ולקוראים אחרים לבחור את דרך התשלום היעילה יותר.

  תודה
  דרור

  נ.ב. – תרומה היא נתינה שלא בעבור שירות או מוצר. כשאני תורם לבלוג אני משלם לכותב/ת עבור עבודתם/כשרונם.

 2. דרור,

  קודם תודה.
  בפייפל, יש על כל תשלום עמלה של 3.4 או 3.9 אחוז (בהתאם למיקומו המאושר של התורם), פלוס 1.2 ש"ח (או 30 סנט לתורמים בדולרים). בחישוב זריז זה אומר שאם אנחנו לא רוצים לעבור את ה-10% עמלה, הסכום המינימנלי הוא באזור הח"י שקלים. לטעמי האישי, תרומה של 20 ש"ח היא כבר תרומה "כבדה" למדי, לא משהו שאני חושב שהייתי נותן לעיתים קרובות. הייתי מעדיף הרבה יותר לתת תרומות של חמישה שקלים לעיתים מזומנות, ולכן חיפשתי חלופות. גם הפתרון של פלאטר הוא לא אופטימלי מבחינתי, והייתי שמח אם מישהו היה באמת מייצר אפליקציה שמאפשרת לי "לתת שקל" לנתרם בלי כל הבלאגן מסביב.

  ולגבי הנ.ב. שלך – זה בדיוק מה שאני טענתי כאן: http://dubikan.com/archives/1519

 3. קראתי לאחרונה פוסט מעניין בבלוג שנתן אפשרות לתרומה בביטקוין. אני יודע שזה מאוד לא נפוץ עדין אבל בכל זאת, זה הרבה הרבה יותר פשוט ועובדה – הרגשתי שהמחקר שלו היה שווה תשלום ותרמתי בלי יותר מדיי כבדות פייפלית ובלי להצטרך להירשם לאיזשהו שירות.

 4. ירדן, האופציה הועלתה ושקלתי אותה, ואולי היא מתאימה לאנשים מסויימים, אבל אין לי מושג מה לעשות עם ביטקוינז אחרי זה.

 5. תמכור אותם כל כמה זמן עבור מזומן או שתקנה איתם דברים

 6. לגוגל יש שירות שמאפשר תשלומים מחשבון בנק למשנהו בחינם. בינתיים רק בארה"ב (גילוי נאות – אני עובד בגוגל). לאחרונה הם מימשקו אותו לג'ימייל – אני יכול לשלוח דוא"ל למישהו ולצרף כסף. מקווה שהם ירחיבו את זה לארצות נוספות ושזה ישאר בחינם.

סגור לתגובות.