יש לך אלף שקל לסיגריה?

פעם הייתה לי קטגוריה של "קצרצרים" כשהיה לי משהו להגיד שלא הצריך אלפיים מילה, אבל בעת האחרונה, יותר מדי מהקצרצרים האלו מגיעים לפייסבוק ונותרים שם, בעוד שהבלוג נותר בודד ושומם. אז היום החלטתי להציל קצרצר אחד ראוי מהגורל הזה, והנה הוא גם פה בבלוג.

נרג ביקשו לחשב כמה יעלו לנו הגזרות החדשות והגיעו לממוצע 780 ש"ח בחודש. בואו נפרק את זה קצת. מה זה ממוצע? ובכן, קודם כל מסתבר שנרג אימצו את ההגדרות של שר האוצר. התיאור שהם נותנים הוא של ריקי כהן: זוג עם שלושה ילדים שמרוויחים 20,000 ברוטו ומוציא 15.8 אלף ש"ח בחודש. או, כמו שקוראים להם בלמ"ס: עשירון שביעי. אבל יאללה, נרוץ עם זה.
קריאה מרפרפת על רשימת העלויות הקפיצה אותי (טוב, למעשה היא הקפיצה את נדב, אבל אל תהיו קטנוניים): ייקור הסיגריות והמשקאות האלכוהוליים בעשרה אחוז צפוי להעלות את ההוצאה החודשית שלהם ב-120 ש"ח. תנו רבנן: וואט דה פאק? 1,200 ש"ח לחודש על סיגריות ואלכוהול? בממוצע? כשרק כרבע מהאוכלוסיה בכלל מעשנת, על פי נתוני משרד הבריאות? המשמעות היא שהמעשן הממוצע צריך להוציא בערך 2,400 ש"ח לחודש רק על סיגריות, ומשפחה עם שני מעשנים תגיעה קרוב ל-5,000 ש"ח לחודש רק על מקלות הסרחון האלו. שזה אחלה, אני בעד, אבל לא נשמע לי ריאלי.
אז שאלתי את ידידי הטוב הלמ"ס מה עמדתו בנושא, והוא אמר לי שההוצאה הממוצעת בכלל האוכלוסיה הישראלית על סיגריות ואלכוהול בחודש עומדת על כ-160 ש"ח לחודש. בעשירון השביעי קצת יותר: כ-196 ש"ח לחודש, או עליה של קצת פחות מעשרים ש"ח בהוצאות משק הבית כתוצאה מהעליה.

אין לי כוח לבדוק את שאר הנתונים, אבל מכיוון ש-120 ש"ח הם לבדם שישית מכלל הסכום שמעריב נוקבים בו, הרשו לי לא לתת יותר מדי אמון בנתונים הללו.

אז זה לא שאני תומך בקיצוצים המוצעים או משהו, אבל ראבק – קצת יותר קרבה למציאות יהיה נחמד.

7 Replies to “יש לך אלף שקל לסיגריה?”

 1. חוששני שאתה לוקח את המילה 'בממוצע' באופן מתמטי מדי. עיתונאים מתייחסים אל המילה כאל מושג קסם שאפשר לכתוב אחריו או לפניו מה שרוצים בערך.

  למשל, המשפט 'בישראל חיים חמישה מליון פליטים' הוא בעייתי, אבל המשפט 'בישראל חיים חמישה מליון פליטים בממוצע' הוא כבר סבבה לגמרי.

 2. אבל הנתונים שלך לא שלמים.
  כי הנתונים שהלמ"ס מדבר עליהם הוא של כלל האוכלוסיה, שזה שקלול של מעשנים ולא מעשנים. אני לא מצליח למצוא את הנתונים לגבי אחוז המעשנים וכמות סגריות ממוצעת למעשן. כי לפי הערכה גסה, אם הממוצע הוא קופסה ליום (לפי נתוני שטח שאני רואה, לא בטוח שזה נכון) אם האדם מעשן את הסגריה הכי זולה שמצאתי זה 180 שקל לפאקט (10 חבילות) ו3 פאקטים לחודש. שזה בערך 1100 לזוג מעשן.
  יש מצב שאתה יודע היכן מוצאים תוני מעשנים מעודכנים?
  וכן, אני מבין שאתה מדבר על כולם כולל הלא מעשנים, אבל לומר שהעליה בהוצאות תהיה רק של 20 שקל, זה לא נכון.
  אני רק מזכיר את זה כי אתה מנסה לטעון שמספרים אמיתיים זה חשוב, ואז עושה ניצול של מספרים בהצגה שגויה.
  אני איתך, דרך אגב, בזה שאין שום בעיה להעלות תא המיסים הספציפיים האלו, רק שלדעתי הכס הזה צריך ללכת לדברים ספציפיים. כמו מניעת עישון/טיפול בנזקי עישון וכו'

 3. מהמאמר:

  "ייקור הסיגריות והמשקאות החריפים בעשרה אחוז יוסיף 120 שקל בחודש לסל ההוצאות המשפחתי."

  זאת אומרת, ההוצאה הנוספת של 120 ש"ח לא נובעת רק מייקור הסיגריות, אלא גם מייקור המשקאות החריפים.

  אין לי מושג אם זה יותר הגיוני, אבל עדיין – זה לא רק סיגריות.

 4. יואב, הסכומים שנקבתי מדו"ח ההוצאות של הלמ"ס כוללים גם סיגריות וגם אלכוהול. פחות מ-200 ש"ח. לחודש בממוצע בעשירון השביעי.

 5. אני לא יודע אם נכון לעשות פה ממוצע. הרי אנשים לא משלמים בממוצע. מי שלא מעשן* לא ישלם את המס. השאלה שנראית לי מעניינת הוא כמה הוא יפגע באוכלוסיה הרלוונטית – דהיינו מי שמעשנים. יתכן שצודק להטיל על מעשנים נטל נוסף (בוודאי אם זה הולך לממן את ההוצאות הבריאותיות שהעישון גורם, או יביא אנשים לעשן פחות) אבל נראה לי שהנתון המעניין כאן הוא כמה זה יעלה למעשן הממוצע, לא לממוצע של המעשן ועוד שלושה-ארבעה לא מעשנים.

  * כעקרון כנ"ל גם לאלכוהול

 6. עמוס, זה לא דובי שבחר כאן לעשות ממוצע, אלא NRG, ששמו את הממוצע הזו במרכז כתבת "הגזירות באות!!!!1" שלהם. דובי בא כדי להגחיך בדיוק את הבחירה הזו שלהם.

  אבל אם תרצה לחשב את העלות למעשנים, זה די פשוט. אם יש בישראל כ-20% מעשנים*, על פי דו"ח משרד הבריאות ל-2011, וההוצאה הממוצעת היא 160 ש"ח, אז ההוצאה הממוצעת רק לאותה חמישית מהאוכלוסיה היא כ-800 ש"ח לחודש. יחד עם ההוצאה על אלכוהול, אפשר להגיע למספר הזה של NRG, אותם 1,200 שקלים, אבל זה 1,200 שקלים שמוציאה רק חמישית מהאוכלוסיה, לא אותה "משפחה ממוצעת" של NRG. ואם אתה רוצה לחשב ע"פ זה את הרווח למדינה, אז שוב, זה רק חמישית.

  * – לא נכנסתי כאן להבדלים בין מגזרים ואוכלוסיות שונות, אבל אם נכנס לזה, נראה שהעלאת המס על סיגריות יפגע בחברה הערבית יותר מאשר ביהודית, בגברים יותר מאשר בנשים (אבל כשמדובר במשק בית משותף, זה מתחלק), ועוד נתונים אחרים שאפשר לגזור מהדו"ח הזה: http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/smoke2011_30052012.pdf

סגור לתגובות.