יש לך אלף שקל לסיגריה?אני קרציהראשי

תגובות

יש לך אלף שקל לסיגריה? — 7 תגובות

 1. חוששני שאתה לוקח את המילה 'בממוצע' באופן מתמטי מדי. עיתונאים מתייחסים אל המילה כאל מושג קסם שאפשר לכתוב אחריו או לפניו מה שרוצים בערך.

  למשל, המשפט 'בישראל חיים חמישה מליון פליטים' הוא בעייתי, אבל המשפט 'בישראל חיים חמישה מליון פליטים בממוצע' הוא כבר סבבה לגמרי.

 2. אבל הנתונים שלך לא שלמים.
  כי הנתונים שהלמ"ס מדבר עליהם הוא של כלל האוכלוסיה, שזה שקלול של מעשנים ולא מעשנים. אני לא מצליח למצוא את הנתונים לגבי אחוז המעשנים וכמות סגריות ממוצעת למעשן. כי לפי הערכה גסה, אם הממוצע הוא קופסה ליום (לפי נתוני שטח שאני רואה, לא בטוח שזה נכון) אם האדם מעשן את הסגריה הכי זולה שמצאתי זה 180 שקל לפאקט (10 חבילות) ו3 פאקטים לחודש. שזה בערך 1100 לזוג מעשן.
  יש מצב שאתה יודע היכן מוצאים תוני מעשנים מעודכנים?
  וכן, אני מבין שאתה מדבר על כולם כולל הלא מעשנים, אבל לומר שהעליה בהוצאות תהיה רק של 20 שקל, זה לא נכון.
  אני רק מזכיר את זה כי אתה מנסה לטעון שמספרים אמיתיים זה חשוב, ואז עושה ניצול של מספרים בהצגה שגויה.
  אני איתך, דרך אגב, בזה שאין שום בעיה להעלות תא המיסים הספציפיים האלו, רק שלדעתי הכס הזה צריך ללכת לדברים ספציפיים. כמו מניעת עישון/טיפול בנזקי עישון וכו'

 3. מהמאמר:

  "ייקור הסיגריות והמשקאות החריפים בעשרה אחוז יוסיף 120 שקל בחודש לסל ההוצאות המשפחתי."

  זאת אומרת, ההוצאה הנוספת של 120 ש"ח לא נובעת רק מייקור הסיגריות, אלא גם מייקור המשקאות החריפים.

  אין לי מושג אם זה יותר הגיוני, אבל עדיין – זה לא רק סיגריות.

 4. יואב, הסכומים שנקבתי מדו"ח ההוצאות של הלמ"ס כוללים גם סיגריות וגם אלכוהול. פחות מ-200 ש"ח. לחודש בממוצע בעשירון השביעי.

 5. אני לא יודע אם נכון לעשות פה ממוצע. הרי אנשים לא משלמים בממוצע. מי שלא מעשן* לא ישלם את המס. השאלה שנראית לי מעניינת הוא כמה הוא יפגע באוכלוסיה הרלוונטית – דהיינו מי שמעשנים. יתכן שצודק להטיל על מעשנים נטל נוסף (בוודאי אם זה הולך לממן את ההוצאות הבריאותיות שהעישון גורם, או יביא אנשים לעשן פחות) אבל נראה לי שהנתון המעניין כאן הוא כמה זה יעלה למעשן הממוצע, לא לממוצע של המעשן ועוד שלושה-ארבעה לא מעשנים.

  * כעקרון כנ"ל גם לאלכוהול

 6. עמוס, זה לא דובי שבחר כאן לעשות ממוצע, אלא NRG, ששמו את הממוצע הזו במרכז כתבת "הגזירות באות!!!!1" שלהם. דובי בא כדי להגחיך בדיוק את הבחירה הזו שלהם.

  אבל אם תרצה לחשב את העלות למעשנים, זה די פשוט. אם יש בישראל כ-20% מעשנים*, על פי דו"ח משרד הבריאות ל-2011, וההוצאה הממוצעת היא 160 ש"ח, אז ההוצאה הממוצעת רק לאותה חמישית מהאוכלוסיה היא כ-800 ש"ח לחודש. יחד עם ההוצאה על אלכוהול, אפשר להגיע למספר הזה של NRG, אותם 1,200 שקלים, אבל זה 1,200 שקלים שמוציאה רק חמישית מהאוכלוסיה, לא אותה "משפחה ממוצעת" של NRG. ואם אתה רוצה לחשב ע"פ זה את הרווח למדינה, אז שוב, זה רק חמישית.

  * – לא נכנסתי כאן להבדלים בין מגזרים ואוכלוסיות שונות, אבל אם נכנס לזה, נראה שהעלאת המס על סיגריות יפגע בחברה הערבית יותר מאשר ביהודית, בגברים יותר מאשר בנשים (אבל כשמדובר במשק בית משותף, זה מתחלק), ועוד נתונים אחרים שאפשר לגזור מהדו"ח הזה: http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/smoke2011_30052012.pdf

 7. טוב, אתה צודק לגמרי לגבי העניין עם האלכוהול והסיגריות. אבל שאר המספרים שלהם נראים סבירים.