מס טמטום

עדכון: אלון מתקן בתגובות שמדובר בהוראת שעה שהפחיתה את המס על דירה ראשונה והעלתה את המס על דירה שניה ומעלה, ושתפקע במאי 2013 (במקום בדצמבר 2012, בגלל הבחירות). לזכותי יאמר שסייגתי את דברי כבר מראשיתם, אבל עדיין פאדיחה. הסייפא של הרשומה בעינה עומדת, בלי קשר.

בעקרון אני לא אוהב לכתוב על דברים שאני לא מרגיש שאני מבין בהם, ויש סיכוי שמישהו יצביע לי פה על איזו טעות בסיסית בהבנה שגרמה לי לפספוס רציני, אז קחו את הדברים בערבון מוגבל, אבל לא יכולתי שלא לפרסם את זה. אני לא מבין גדול במיסוי, אבל יש לי הרגשה שמשרד האוצר דופק אותנו חזק בלי שנשים לב. תגידו לי מה אני מפספס.

זוכרים את כל המחאה הזו על מחירי הדיור וכאלה? וזוכרים איך נתניהו רק אמש, 36 שעות לפני הבחירות, דיווח לנו שנמצא הפתרון למצוקת מחירי הדיור בדמות מינויו של משה "איכשהו כולם חושבים שהליברליזציה שעשיתי בשוק הסלולר זה מהלך חברתי" כחלון ליו"ר מנהל מקרקעי ישראל? אז מסתבר שלרגל הבחירות, משרד האוצר עדכן את שיעורי מס הרכישה "בהתאם למדד המחירים לצרכן". רק שלא ברור לי איך המדד קשור כאן למשהו. שימו לב: עד כה, מדרגת המס הנמוכה ביותר (אפס אחוז) עבור דירה ראשונה של קונה עמדה על 1.47 מיליון ש"ח. החל מיישום העדכון (במאי השנה), המדרגה הזאת תגיע רק עד 1.24 מיליון ש"ח. מי שקונה דירה ביותר מסכום זה, יתחיל לשלם מס למדינה. לעומת זאת, דווקא המדרגות הגבוהות יותר לא השתנו כלל – 3.5 אחוז מס עד סכום של 1.74 מיליון, וחמישה אחוז על בתים מסכום זה ומעלה. כלומר, נטל המס עולה בעיקר עבור אלו שקונים דירות יחסית זולות (אללי! 1.2 מיליון ש"ח זה זול בימינו!), בעוד שרוכשי דירות היוקרה ירגישו מקסימום איזו מכה קטנה בכנף (תוספת מקסימלית של 8,050 על מה ששילמו קודם לכן).

אבל חכו, ביבי מספר לנו שהוא יפעל להורדת מחירי הדיור, לדיור בר השגה ועוד ועוד. אבל מדרגות המס המעודכנות דווקא מיטיבות יותר מכל עם רוכשי דירה שניה ומעלה! במקום שלוש מדרגות מס של 5% עד 1,089,350 שקל, 6% על החלק של 1,089,350-3,268,040 שקל, ו-7% על חלק השווי העולה על 3,268,040 שקל, יהיו החל ממאי רק שתי מדרגות (גם זה עדכון על בסיס מדד המחירים, משרד אוצר יקר?) – 3.5% עד 1,055,935 שקל ו-5% על חלק השווי העולה על 1,055,935 שקל. כך, למשל, מי שקונה דירה שניה ב-2 מיליון ש"ח יחסוך כ-15 אלף ש"ח(!) מס. מי שקונה דירה זולה יותר, של 1.2 מיליון ש"ח, יחסוך אפילו יותר – 17 אלף ש"ח. מיליון ש"ח: 15 אלף ש"ח חסכון. ומי שקונה טירה בשווי 10,000,000 ש"ח יחסוך סכום מדהים של 172 אלף ש"ח.

עכשיו, אני הרגע קניתי דירה, אז מצידי שישרף העולם, אבל וואט דה פאק? איך זה שמדובר באיזו ידיעה שולית בגלובס ולא בכותרת ראשית, אבל כמה ימים אחרי שהידיעה הקטנה הזו מבליחה לרגע, כולם נותנים כותרות ראשיות לנתניהו שמודיע לנו בשמחה ודיצה על הסופרכחלון שיבוא ויוריד את מחירי הדיור? אנחנו באמת עד כדי כך מטומטמים?!

מחר הבחירות. לכו להצביע. תצביעו למפלגה שאתם מאמינים שהיא הכי טובה עבור מדינת ישראל – אני אצביע לעבודה, אבל גם מרצ זה טוב, וגם חד"ש, וגם דעם, וגם התנועה, ואפילו יש עתיד, רע"מ-תע"ל או בל"ד, אם אתם בקטע, ואפילו אפילו הבית היהודי. ((עוצמה לישראל זה לא בסדר, ובימים האחרונים נעשיתי מאוד מאוד חשדן לגבי ארץחדשה, אישית.)) אבל עשו לי טובה, אל תצביעו לליכוד. זו מפלגה שיורקת עלינו שוב ושוב ושוב, שמרמה אותנו, משקרת לנו, מונעת מאיתנו מידע בסיסי; מפלגה שהלכה לבחירות על התקציב אבל מסרבת לספר לנו איך תתמודד עם הגרעון העצום שיצרה חרף העלאת המיסים וקיצוץ השירותים המתמשך תחת ממשלתה; מפלגה שמסרבת לתת לנו מצע – דבר כל כך בסיסי בבחירות! – כנראה כי הם לא הצליחו לגבש מצע שגם מקובל עליהם וגם לא יגרום להם לאבד עוד חמישה-שישה מנדטים שיברחו כל עוד נפשם בהם.

מחר לא נותנים לנתניהו את המפתחות למדינה עוד פעם, ודואגים שיהיה כאן יותר טוב.

11 Replies to “מס טמטום”

 1. עזוב שניה את פסקת הסיום שלך, שאיתה אני מסכים מאוד. ספציפית, הדיון העובדתי שהבאת כאן פשוט שגוי, והמציאות הפוכה (מילולית) ממה שתיארת.
  מס הרכישה נקבע בשנה מסויימת (ותוקן פעמים רבות), כאשר מדרגות המס מוחלות על ערכים כספיים מסויימים (תשע מאות ומשהו אלף שקל, בלשון התיקון לחוק שאני זוכר). כדי שהמס הזה לא יאבד מערכו למדינה, ובדומה לכל מס מהסוג הזה, הסכומים מתעדכנים בהתאם למדד.
  עכשיו, הכנסת הנוכחית, בהוראת שעה שמטרתה טיפול במצוקת הדיור, שינתה את מדרגות המס למה שאתה ציינת כברירת המחדל. כלומר, המצב היה המצב שעתיד לחזור במאי 2013, והכנסת הפחיתה את מדרגות המס לרוכשי דירות זולות והעלתה אותן לרוכשי דירה שנייה. (http://ozar.mof.gov.il/taxes/odaa170211.htm – זה משרד האוצר, אבל הצעת החוק עברה ואושרה).

  מתוקף סעיף 38 לחוק יסוד הכנסת, הדן בחוקים שפוקע תוקפם בזמן שבין כנסת לכנסת, הוראת השעה הזו תעמוד בתוקפה עד החמישי במאי 2013, ואז תבוטל אוטומטית, אלא אם תבחר הכנסת להאריך אותה (http://ozar.mof.gov.il/taxes/odaa170113.htm).

  לסיכום, בלי קשר לכל ביקורת פוליטית אחרת: המדד גורם לעדכון המחירים כי ככה זה בחוקי מס רכוש מכל סוג, הכנסת הנוכחית היטיבה עם אוכלוסיות רוכשות דירה ראשונה זולה, וסיום כהונתה תגרום לביטול אוטומטי של ההטבות האלה.

 2. בימים האחרונים אני קורא בכל מיני מקומות (שאינם עיתונים) על כל מיני אנשים שנהיו לאחרונה מאד חשדניים כלפי ארץ חדשה.

  יש לזה סיבה ספציפית? (חוץ מהברור מאליו)

 3. טלד,
  זה בעיקר נובע מכך שאלדד יניב הבטיח, מפורשות, שהיה ויומיים לפני הבחירות הוא יראה שהוא לא עובר בסקרים את אחוז החסימה, הוא יורה לו לועדת הבחירות להוציא את הפתקים של ארץ חדשה מהקלפי. הוא שיקר במצח נחושה – למרות כל הטענות הקיקיוניות על ה"מצביעים הבטוחים" שלו שאי אפשר לסקר, ולמרות כל הסקרים ההזויים שהוא ממציא אלוהים יודע מאיפה – ברובם המכריע של הסקרים הרציניים הוא פשוט לא עובר את אחוז החסימה. מכאן יוצא שהוא פשוט לא עמד בהבטחתו, שלא לומר ששיקר ביודעין. זה היה הגיוני אם היה מדובר בפוליטיקאי מן השורה, אבל כשזה מגיע ממה שמבקש לחשוף, לכאורה, את "השיטה" שעומדת מאחורי הפוליטיקה הישראלית, זה פשוט מעשה נבלה.

  מעבר לזה שבשבועות האחרונים ראיתי שטחי פרסום אדירים שניתנו לארץ חדשה במאקו (כתב על זה אישתון – הוא ניסה לקבל מיניב תשובה ברורה בעניין ומובן שלא קיבל). פרסום בקנה המידה שקיבל יניב ממש לא מתיישב עם התקציב הדל לכאורה של המפלגה שלו, ובטח שלא מתיישב עם שאר קשקושי "הון-שלטוו-עיתון-עולם תחתון".

  בקיצור, אני מתחרט על כל רגע שבו שקלתי בכלל להצביע למפלגה הקיקיוניות הזו. הפוליטיקה שלנו מסואבת, נכון. אני לא יודע איך לנקות אותה, אבל אני יודע בוודאות שיניב הוא לא האיש שאפשר לסמוך עליו שיעשה את זה.

 4. איך אדם ציוני יכול להעדיף מפלגה ערבית אנטי-ציונית על פני הליכוד? אה, שכחתי, אתה לא.

 5. הבית היהודי??? באמת??? מפלגה שאיחדה לתוכה את תקומה שמחויבת להתייעץ עם רבנים על החלטותיה?! ורבנים קיצוניים, שאחד מהם הישווה את ברוך גולדשטיין ל"קדושי הנספים בשואה"?! שמת לב מי בכלל רץ במפלגה הזאת מאחורי הקרחת עם הכיפה המוחבאת של אח-שלך-בנט שמנסה לקרוץ במגניבות והייפ של מפלגה חדשה שהיא בעצם גלגול עוד יותר קיצוני של "המפד"ל לימינך"????

 6. איילת, יש משהו אחד שהופך את הבית היהודי למפלגה ראויה יותר מהליכוד: מצע. הם – לפחות אמרו מה הם מתכננים לנו. בנימין נתניהו יכול לשים על שלטים את החיוך שלו ליד המילים "חינוך חינם מגיל שלוש", ולבטל אותו מחר. יש גירעון של 40 מליארד שקל – יכול להיות שגם אני הייתי מבטל אותו אם הייתי ראש ממשלה (מיד אחרי ביטול ההתנחלויות). הבית היהודי מבטיחים לי גיהנום, אבל לפחות אני יודע שזה מה שמובטח לי. הם לא משתינים עלי כבוחר.

 7. יאיא, הבית היהודי עבדו קשה מאוד כדי לרכך את המצע שלהם. בשלב מסויים רץ בפייסבוק פוסט של מישהו מזועזע שציטט קטעים מחרידים מהמצע שלהם. חיש קל צצו אנשים נבונים שהצביעו על כך שמה שהוא מצטט ממנו הוא המצע של הרשימה בבחירות *הקודמות*, והמצע הנוכחי – שהוא קצר פי מיליארד בערך, ולא במקרה – לא כולל את הציטוטים המזעזעים הללו.

  אז לא, גם זה לא ממש הופך את הבית היהודי למפלגה יותר ראויה מהליכוד. הם מנסים להסתיר את מי שהם (אם כי גם ב"מצע" הנוכחי, שמנסה להיות מאוד קונצנזוסיאלי, מתפלקות להם כמה הברקות).

 8. התחושה שלך נכונה, בהחלט דופקים אותך.
  בשיטה המוניטרית בישראל בנק ישראל מחזיק את הסמכות הבלעדית לייצור כסף. את כל הכסף שהוא מייצר הוא נותן (למי שבא לו) כהלוואה, שעליה יש ריבית.

  כלומר, בנק ישראל מייצר את כל הכסף, ואיכשהו צריך לחזור לבנק יותר כסף מאשר שיוצא. איך בדיוק?! בגלל שכל שנה הערך של הכסף צריך לרדת קצת. אינפלציה, במילים אחרות. (יעד האינפלציה- נגיד הבנק מדבר על זה הרבה).

  כלומר לא רק שהכסף שלנו קונה פחות משנה לשנה, זה משהו הכרחי לקיום הכלכלה! הסיבה שהכלכלה עוד לא קרסה זה בגלל הצמיחה, כלומר שהשוק גדל, וזה מאזן את הערך של הכסף. מה יקרה כשהשוק יפסיק לגדול? בדיוק מה שקורה ביוון ובספרד. כי השוק לא יכול לגדול לנצח וגם עכשיו הצמיחה היא לא צמיחה מהסוג הטוב, אין צמיחה ברפואה או בחינוך וכולי, כי אין כל כך לאן לצמוח שם. יש צמיחה בעיקר בצבא ובעסקים קטנים.

  הנה מאמר שמסביר את זה
  http://kalkala-amitit.blogspot.co.il/2012/11/blog-post_20.html

  זה אחד מני רבים באתר הזה, מומלץ בחום.

סגור לתגובות.