הצבעה בשני מימדים היא הצבעה שטחיתאינטרנטראשי

תגובות

הצבעה בשני מימדים היא הצבעה שטחית — 4 תגובות

 1. ניתוח מצויין ובעיקר אושש את החששות שהיו לי כאשר שיחקתי עם "המצפן" הזה.

  תודה!

 2. צעצוע נחמד. אני מקווה שרק מעטים זקוקים לו בשביל לקבל החלטה.

  אני לא בטוח שהבעיה היא בהטלת 4 מימדים על שני מימדים. יש שם ארבה רבעונים:
  רגיש כלכלי/חברתי = צפון (יותר) דרום (פחות)
  יונה מדיני/בטחוני = מערב (יותר) מזרח (פחות)

  הבעיה היא שדת ומדינה לא שייך לציר המדיני/בטחוני וזכויות אדם/ממשל לא שייך לציר הכלכלי/חברתי. אז העובדה שליברמן נמוך מהליכוד משמעה שהוא פחות "חברתי". וזה שהוא מעט מערבה מהליכוד נראה לי במגבלות הרזולוציה הגרפית, למרות שאפשר שהוא גם יותר יונה (בגלל יחסו השהסמולני לדת ומדינה)

  אבל כשאני הפעלתי את זה קיבלתי בסוף אפשרות לכבות את הגורמים שלא מעניינים אותי. כשכיביתי "דת ומדינה" רע"ם זזה חזק מערבה מהעבודה – כלומר בלי "דת ומדינה" רע"מ יותר יונה. אבל כשהדלקתי "דת ומדינה" וכיביתי שלום ובטחון רע"ם זזה חזק מאוד מזרחה – כלומר הפכה לפחות יונה.

  צריך להביא בחשבון שיש לנו עוד סיבוך שלא ברור איך הם שיקללו. בגלל שיש כאן שני עמים/דתות יש היפוך: בנושאי דת ומדינה דעה שמאלנית של יהודי תואמת דעה ימנית של ערבי.

 3. שי, לגבי הנקודה האחרונה זה לא ממש נכון. דווקא הימנים משתי הדתות יהיו די ביחד ברוב שאלות דת ומדינה: נישואים דתיים בלבד או גם אזרחיים, היחס לנשים ולהומוסקסואלים, תמיכה במוסדות דת ואפילו (אם כי מסיבות שונות) פטור מגיוס לאוכלוסיות מסויימות. הם כן יחלקו ביניהם לגבי שאלות שנוגעות להגדרת המדינה כמדינה יהודית ומה משתמע מזה והדתיים הלא יהודים כנראה יתנגדו למתן עדיפות ליהדות האורתודוקסית על שאר הדתות – אבל עדיין יש הרבה מהמשותף ביניהם.

  מצד שני עמדה "שמאלנית" חילונית תהיה חילונית כלפי כל הדתות ולא תעדיף אחת על גבי אחרת.

 4. נכון מאד.

  בגדול, משחקים כאלה, הם כלי מפוקפק מאד, לקבלת-החלטות – ובדרך-כלל, מייצגים בעיקר, את אמונותיהם האישיות של יוצריהם. אבל מובן מאליו, שאם כבר – יש למדוד, את *כל* ארבעת המימדים הדרושים, לא רק שניים.