למה מי אתם?

בנימין נתניהו הלך לבחירות כי הוא לא רצה להעביר תקציב לפני הבחירות. האם הוא מספר לכם מה התקציב שהוא מתכוון להעביר אחרי הבחירות? הצחקתם אותו.

בנימין נתניהו רצה לאחד את רשימות הליכוד וישראל ביתנו. האם הוא הרשה לחברי הליכוד לראות את פרטי ההסכם לפני שנדרשו לאשר אותו? הצחקתם אותו.

בנימין נתניהו רוצה לעשות אלוהים יודע מה בקדנציה הבאה שלו כראש ממשלה. האם הוא יתן לנו, אזרחי המדינה, לקרוא איזה מצע שלפחות נוכל לנפנף בו אחרי הבחירות ולהתלונן על כך שהוא מפר את ההבטחות שלו? הצחקתם אותו.

אזרחי ישראל הם מטרד בעיניו של נתניהו. משוכה מעצבנת שצריך עבור אותה בדרך להמשך שליטתו במדינה. זוהי אותה תפיסה דמוקרטית מרתקת שבגינה מחה נתניהו על כך שמפלגות האופוזיציה — שימו לב! — מנסות להפיל את ממשלתו ולהחליף אותו. חצופות שכמותן. הקולות שלנו הם לא יותר מזמזום טורדני באוזניו, משהו שצריך לנפנף ולהמשיך הלאה.

אם אתם חושבים שלאזרחים במדינת ישראל צריך להיות מושג עבור מה הם מצביעים; אם אתם חושבים שמקור הסמכות של הממשלה הוא הציבור, ואי אפשר להתייחס אלינו כאל לא יותר מזבובים מציקים; אם אתם חושבים שלבחירות יש משמעות כלשהי במדינה דמוקרטית – עשו לי טובה, אל תצביעו ליכוד. תצביעו הבית היהודי, תצביעו ש"ס, תצביעו יש עתיד. מצידי תצביעו אפילו עוצמה לישראל. אבל בשם כל מה שהדמוקרטיה מקדשת, אל תצביעו למפלגה ששמה על הציבור את הפס הגדול ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל.

ביבי צוחק לכם בפרצוף ואומר לכם "למה מי אתם?". ב-22 בינואר, בבקשה, תגידו לו בחזרה "למה מי אתה?"

19 Replies to “למה מי אתם?”

 1. מצוין. חבל שלא נבחרת, לפחות לצוות התשדירים של העבודה.

 2. אוי נו באמת. יש את זה ביותר מירמור?

  נשמע גיבובי שטויות של ילד בן 8.
  כשתבין על מה אתה מדבר, תרשום.

 3. בשורה של תאריך בראש הפוסט מופיע לי "בתאריך 0:04 ".
  זה רק אצלי ככה?

 4. קודם הבהרה: אני מתעב את העובדה שביבי שולט במדינה וגם בגלל זה, כמו שאתה מציע, אצביע למישהו אחר.

  אבל זה לא נכון שהוא שם פס על הציבור ושהקולות של *רוב* הציבור הם זמזום טורדני בעיניו. הקול שלך (ושלי) הם אומנם מטרד בעיניו. אבל לא בגלל זה הוא לא יפרסם מצע. הוא לא יפרסם מצע כי הוא יודע שרק אנשים כמונו – שלא יצביעו עבורו עם או בלי מצע – יקראו אותו וינפנפו בסטיות שלו ממנו. איזה אחוז מבוחרי הליכוד יטרח לדעתך לקרוא את המצע? (בצד, אני תוהה אם בין מצביעי העבודה יש שיעור גבוה יותר של קוראי מצעים).

  בדעתו של רוב הציבור ביבי דווקא כן מתחשב, ואפילו נותן לו בדיוק מה שהוא רוצה: "ראש ממשלה חזק. ישראל חזקה". רוב הציבור רוצה שליט חזק גם מבית וגם כלפי חוץ – הוא לא רוצה לקרוא מצעים. ושליט חזק הוא בדיוק כזה שאומר כמה שפחות על מה שהוא מתכוון לעשות – כי כשכל הקלפים בכיס הוא עוד יותר חזק.

  עכשיו, לך תסביר לדמוס שהשליט שהוא בוחר איננו דמוקרטי.

 5. דובי שלום
  לקחתי את הערותיך לתשומת ליבי אכן מגיע לכם לדעת יותר
  על כן מעתה כל מסיבות העיתונאים שלי אני אאפשר שאלות מהקהל + מוכן לקיים עימות מול שלי ולהפסיק את ההתחמקות + כל יום בשעה 21:00 בפייסבוק שלי ראיון פתוח עם תשובות לשאלות הגושלים
  ביבי נתניהו.

  נ.ב הצחקת אותי, תוסיף לרשימת ההבטחות והשקרים שלי…..ואתם כולכם יכולים לקפוץ לי.

 6. כמו שי, אני רחוק מלהיות מצביע של ביבי, אבל אני חושב שלטעון שלאזרחים אין " מושג עבור מה הם מצביעים" כשהם מצביעים לליכוד זה קצת מופרך; לנתניהו יש שבע שנים כראש ממשלה מאחוריו ועוד כמה שנים בתפקידים אחרים במערכת הפוליטית. כל מי שמצביע עבורו יודע מה הוא מקבל. ואולי גם הגיע הזמן להודות שמצעי מפלגות הם לא בדיוק בעלי משמעות בימינו.

  אפילו בנושא של ההתקציב, זה לא כאילו נתניהו המציא את השיטה של המנעות מהחלטות לא-פופולריות בתקופת בחירות. אובמה בחר להלחם על העלאת מיסים חודשיים אחרי הבחירות, לא חודשיים לפני.

 7. אני תוהה אם אתה סתם לא יודע מהי דמוקרטיה או האם אתה חושב שקוראיך הם טפשים ולא יודעים מהי דמוקרטיה ולכן אתה חושב שתצליח לעבוד עליהם.
  כמה דברים.
  ראשית – דמוקרטיה אינה קשורה לפרסום מצע. שום דבר בהגדרת המושג דמוקרטיה אינו קשור לפירסום מצע. לכן – הניסיון לקשר בין שני הדברים הוא חוסר ידע במקרה הטוב ואמונה בטיפשוטם של קוראיך במקרה הרע.
  שנית, אם תהיה כנה עם עצמך (אני מבין שזה קשה לך, אבל בכל זאת) – תסרוק טיפה מצעים של כל מיני מפלגות ותוכל לגלות בקלות שהם לא ממש עומדים בהן. יתרה מכך, אם אתה כבר מקשר בין דמוקרטיה למצע, אני אשמח לקרוא את הפוסט שלך לגבי גירוש תושבי גוש קטיף וכל חוסר הדמוקרטיה שהלך שם… על כך שהמפלגה לא עמדה במצע שלה ויתרה מכך על כך שראש המפלגה פעם בניגוד מוחלט למשאל שהוא עצמו החליט עליו בתוך מפלגתו שלו!!!
  מה? אין פוסט כזה? וואלה…
  כנראה שרק הצד הימני של המפה הפוליטית יודע לעשות דברים "לא דמוקרטיים"…

 8. עמיעד – צר לי, אבל דמוקרטיה כן קשורה בכך שהמועמדים יחשפו את עמדותיהם בפני הציבור. מצע היא דרך בסיסית לעשות כן. אני תוהה מה ההגדרה שלך של דמוקרטיה שבה לפרסום שכזה של עמדות המועמדים אין שום חלק. עם זאת, שים לב שגם בפוסט שלעיל הכרתי בכך שמצע אינו מחייב, ולכן כתבתי שהליכוד מסרב לפרסם מצע שלפחות יאפשר למצביעי המפלגה לנפנף בו או המפלגה תפעל בניגוד למצע.
  באשר להתנתקות, מה לעשות שאת הבלוג הזה פתחתי רק ב-2006, כך שלא מופיע בו שום דבר מתקופת ההתנתקות? אבל אני באמת לא מבין איך זה מוכיח את טענתך בין כה וכה, לאור העובדה שאין שום דבר שמאלני באריאל שרון – גם הוא, הרי, הצד הימני של המפה.

  (בלי קשר, דמוקרטיה פנימית בתוך המפלגה היא לא מה שאני מחפש. זה שמתפקדי הליכוד הצביעו נגד התוכנית לא באמת רלוונטי לשאלה האם אריאל שרון פעל נגד רצון *הציבור* או לא.)

 9. המצע של בנימין נתניהו (ביבי תקראו לילדים שלכם) ברור מאוד למי שבוחן את התוצאות בשטח וזה עדיף מהשקרים של האחרים, עאלק יחימוביץ טובה לכלכלה.

 10. הוי גיא, אתה קצת מצחיק.
  לכתוב את התגובה הזו ביום שמתברר שבשנת 2013 במשק הישראלי יהיה בגרעון של 39 מיליארד , 4.2% מהתמ"ג.
  התנהלות כלכלית חסרת בושה, חסרת הסתכלות מינימלית לעתיד. אני לא בטוחה אם יחימוביץ טובה לכלכלה, אבל אני בטוחה מי לא טוב לכלכלה.
  מי שמנהל מדיניות כלכלית חסרת רסן, מי שממנה שר אוצר שלא מבין כלום בכלכלה ובנוסף גם לא נותן לו גיבוי. מי שמאלץ את ראש אגף התקציבים לפעול נגד המלצות הצוות המקצועי, להגמיש את כללי התקצוב. מי שמבסס את הגדלת ההכנסות על "אולי נקבל תמלוגים מהגז" ו "אולי השוק העולמי יתאושש" .
  בתור שר אוצר הוא נהדר. אבל בתור ראש ממשלה, הרבה פחות.
  תהליך קבלת ההחלטות שלו לוקה בחסר.
  ואם רוצים להחליף אותו?
  זה תהליך בחירות מוסדר, שנתניהו עצמו ירה את יריית הפתיחה שלו, ולא הפיכת חצר.
  המצב רע. רע מאוד.

 11. תמר, את בסך הכל קורבן של הספין התורן של יחימוביץ. נכון, הגרעון חרג מהיעד. כל מהלך המחאה של השנה שעברה היה כדי שהממשלה תשחרר את ידה הקמוצה ותשקיע יותר באזרחים.

  אז זה עולה כסף. זה לא בור תקציבי. זו הוצאה. אני לא רואה מישהו שיודע לעשות את זה טוב יותר. „התנהלות כלכלית חסרת בושה, חסרת הסתכלות מינימלית לעתיד.” זה באמת קוצר ראיה מצידך. נכון שגם אולמרט וגם יחימוביץ אומרים את זה והם, כמובן, מופת של אובייקטיביות.

  גם כותב הפוסט איבד את הצפון: „מצידי תצביעו אפילו עוצמה לישראל.” בפוסט הקודם הוא כתב: „ככל שאחוז ההצבעה יהיה גבוה יותר, סיכוייה של עוצמה לישראל להכנס לכנסת יהיו נמוכים יותר. האין זו מטרה נעלה?” (http://dubikan.com/archives/2669)

  אכן מטרה נעלה, אבל לא כמו להיכנס בנתניהו.

 12. יובל, המיתוס שהגרעון גדל 'בגלל ההשקעה באזרחים' הוא לא יותר ממיתוס.
  הדבר היחיד עם עלות תקציבית משמעותית שנעשה בעקבות המחאה זה חינוך חינם מגיל 3, שלא עולה 4 מיליארד ש"ח, בטח שלא 40.

  הגרעון גדל בגלל שביבי – מסיבות של אידיאולוגיה עיוורת – מסרב בכל תוקף להעלות מסים על העשירים-מאוד. הוא ממשיך במתווה של הורדת מס הכנסה, הוא עושה את המינימום הנדרש בנושא של תמלוגי הגז, הוא מוותר על הרווחים הכלואים, וכו' וכו'.

 13. זכותך לשנוא את נתניהו שנאה עזה בגלל סיבות אידיאולוגיות – הוא לא מתנגד לקיומה של ישראל כמדינת היהודים כמוך, ואין לו אובססיה עם מיסוי עשירים כמוך. אבל הניסיון להציג את עניין המצע המגוחך למדי כקריטי הוא די מטופש ולא אמין.

 14. אממ… מאד התלבטתי בנוגע לפוסט הזה. בסופו של דבר, אני לא כל כך מסכים. יש טעם לפגם בזה שאין מצע. אבל זה לא נושא כל כך קריטי.

  אני חשוב על זה ככה:
  האם לי ברור שאני לא אצביע לליכוד – ולביבי בפרט, וברור לי לחלוטין למה? התשובה שלי היא כן. נדמה לי שזה נכון גם לרוב המשתתפים בדיון פה. די ברור לנו מה הליכוד, וביבי, מייצגים, ומה הם הולכים לנסות לעשות, ואיך. עם או בלי מצע.

  אם לי זה ברור, אני משער שזה ברור לרב המצביעים, וכל אחד מוזמן לעשות את שיקוליו. כמו שאני לא צריך מצע כדי לדעת למה אני לא תומך בביבי, אני משער שגם אחרים לא ממש צריכים.

 15. אסף: ראשית, יש חשיבות בעצם קיומו של מצע, אבל אתה יודע מה – הייתי מוכן להחליק את זה אם זה היה משהו חד פעמי. אבל העובדה שמדובר על דפוס פעולה קבוע, העובדה שהליכוד סרב להשיב לשאלה פשוטה של ידיעות אחרונות – מה צריך לעשות בנוגע לגרעון? – בעוד שכל שאר המפלגות סיפקו תשובות (מי טובות, מי רעות ומי *שיעול*ישעתיד*שיעול* אדיוטיות) — זה מעיד על בעיה עמוקה יותר באשר לעצם תפיסתו של נתניהו את מערכת היחסים בינו לבין הציבור. וזו תפיסה שצריכה להטריד גם מי שברמה העקרונית תומך בעמדות של הליכוד.

סגור לתגובות.