החברות הסלולריות צדקו

טמקא מפרסמים היום ידיעה אודות מחקר רב-לאומי שהראה קשר בין שימוש בסלולרי לבין גידולים שפירים וממאירים בבלוטות הרוק. פסקת המפתח בידיעה היא זו:

החוקרים מצאו גם קשר בין שימוש בטלפון באזורים כפריים המאופיינים במיעוט אנטנות סלולריות לבין אזורים עירוניים בהם קיימת כמות גדולה יותר של אנטנות סלולריות. מהמחקר עולה כי קיימת שכיחות גבוהה יותר של גידולי בלוטת הרוק דווקא באזורים כפריים. באותם אזורים – מקרב האנשים ששוחחו בסלולרי באותו צד של הראש הייתה עלייה של 58% בסיכון ללקות בגידולים ככל שמספר השיחות היה גבוה יותר ועלייה של 49% בסיכון ללקות בגידולים ככל שמשך השיחה היה גבוה יותר.

כמובן שכל מי שטיפת בינה בקודקודו לא יהיה מופתע כלל מהממצא הזה: ככל שיש פחות אנטנות אנחנו אמנם נחשפים פחות לקרינה הקבועה של האנטנות עצמן, אבל אנחנו נחשפים בעוצמה הרבה יותר גבוהה לקרינה המאומצת של המכשיר הסלולרי עצמו. מכיוון שעוצמת הקרינה פוחתת ביחס לריבוע המרחק, השפעות הקרינה מהמכשיר הן הרבה יותר משמעותיות מאשר אלו של הקרינה מהאנטנה. כלומר, החברות הסלולריות שביקשו לפרוס רשת צפופה יותר של אנטנות בעלות קרינה נמוכה צדקו לגמרי.

מילא שהעובדה הפשוטה הזו לא מפריעה לטוקבקיסטים, אבל בינות התגובות הרבות שהובאו בכתבה (לרבות זו של ח"כ ד"ר אריה אלדד, הרגועה כיאות), ישנה גם תגובתו הפופוליסטית והמטומטמת להדהים של ח"כ אופיר פינס, שמוכיח בפעם המי יודע כמה שהוא מאוד נהנה לדבר בבטחון על משהו שיש לו אפס הבנה לגביו:

ח"כ אופיר פינס (העבודה), יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה: "החברות הסלולאריות צריכות להתנצל בפני הציבור נוכח מסע ההכחשה שהן היו מעורבות בו למעלה מעשור בנושא הסכנה הבריאותית הנובעת מהקרינה הנפלטת ממכשירים. ועדת הפנים והגנת הסביבה תתכנס לדיון דחוף בנושא ותחל בהליכים מזורזים לחקיקה על מנת להגן על בריאות הציבור בדיוק כמו שעשתה הועדה בנושא האנטנות הסלולאריות". באוקטובר אישרה הוועדה את התקנות לחוק הקרינה הבלתי מייננת. התקנות קובעות שלא תותקנה אנטנות סלולאריות נוספות בבתים ועל מרפסות. כמו כן יידרשו החברות הסלולאריות להזהיר את הציבור באמצעות שילוט שיותקן ליד כל אנטנה.

האירוניה זועקת לשמיים.

6 Replies to “החברות הסלולריות צדקו”

  1. אלא שהלוחמים נגד האנטנות מעולם לא טענו שצריך להוריד את מספר האנטנות, אלא דווקא שצריך להקפיד על הסטנדרטים הקבועים בחוק בקשר להצבת אנטנות ועל שקיפות.
    בקיצור, החברות הסלולריות צדקו בעיקר כי הן הקפידו להשיב לשאלה שאף אחד לא שאל.

  2. בעיית השקיפות לא הייתה נוצרת אילולא קמה מהומה גדולה סביב כל אנטנה שמוקמת. החברותנאלצו להסתיר את האנטנות כי אחרת לא היה ניתן לפרוס אותן בתוך ישובים – על כל ההשלכות של זה.

  3. זה קשור לבעיה השנייה של האנטנות – הן NIMBY קלאסי. כולם רוצים אנטנות, והרבה – בכל הבתים של השכנים.

    והחברות נאלצו להסתיר את האנטנות גם בגלל שהן מיקמו אותן בניגוד לכל תקנה, פחות או יותר.

  4. הלוחמים נגד האנטנות, למרות שידעו מהו מקור הסכנה האמיתי, לא אמרו דבר – כיוון שהם נהנו מתמיכת הציבור (שלא לומר ההמון הזועם) שבבערותו ראה באנטנות מכשפות שצריך להעלות על המוקד, ומצד שני דרש מחברות הסלולר שיפור בקליטה. באחת הכתבות הקודמות בטמקא בנושא, הובא ציטוט מפי פעילה שאמרה "יש שד כזה שנקרא קרינה, ואף אחד לא יודע איזה נזק הוא גורם." זו רמת הדיון שיש כיום. אם אני טורח להגיב לכתבות (ובדרך כלל הרי אין שום טעם) מייד קופצים כל החכמים ואומרים שאני עובד בחברת סלולר. אני מפקפק אם האנשים האלה מעוניינים בעובדות.

סגור לתגובות.