מה לא אעשה עבורכם?בחירותראשי

תגובות

מה לא אעשה עבורכם? — 10 תגובות

 1. אני כבר כמה זמן רוצה לשאול אותך, מה דעתך על משמעת סיעתית ככלל? האם אתה תומך בה או שעדיף לבטל אותה?
  אני פשוט זוכר שהייתי בהרבה ישיבות מועצת ת"א (שזה די דומה לארצי), ותמיד היו 23 תומכים ו9 מתנגדים, לא משנה מה. היתה הצבעה אחת יוצאת דופן בתקציב שמישהי מהקואליציה נמנעה, אבל כמעט תמיד זה היה כמו שציינתי.

 2. הרבה מאיתנו נוטים להצדיק פעולה כזו אם היא מתיישבת עם העמדות שלנו, כמו לדוגמה אנשים שמאוד שמחו שמיכאל איתן ודן מרידור הפרו משמעת סיעתית לגבי חוקים שנחשבו גזעניים.

  עד כמה אתה מרגיש חשוף להטיה כזו?

 3. אופס, התכוונתי למשמעת קואליציונית, לא לסיעתית.

 4. למה בעצם לא עוברים להצבעה סיעתית? כל ח"כ מצביע כרצונו, אבל כל הקולות של מפלגה נספרים ע"פ הצד בתוך אותה מפלגה שקיבל את מירב הקולות. למשל, אם 5 ח"כים ממפלגה א' הצביעו בעד ו-4 נגד, הדבר יחשב כאילו כל 9 הח"כים הצביעו בעד. במקרה של תיקו (מפלגה עם מספר זוגי של חברים ו/או במקרים בהם חלק מהח"כים נעדרו או נמנעו), הדבר יחשב כאילו כל הח"כים של המפלגה נמנעו.

  (שאלה למתקדמים: האם מספר הקולות שיחשבו צריך להיות כמספר הח"כים שהצביעו בפועל, או כמספר הח"כים שנכחו בהצבעה?)

 5. אייל: משמעת קואליציונית היא מחויבת המציאות. אין משמעות לקואליציה בלי משמעת קואליציונית. כמובן שצריך להשמר איזון בין נושאים עקרוניים שבהם חברות הקואליציה חייבות להגיע לפשרה מוסכמת על הכל ולדבוק בה (והחלטה על חופש הצבעה למפלגה מסוימת בנושאים מסוימים זו גם סוג של פשרה), ונושאים אחרים בהם צריך לאפשר חופש הצבעה כדי שכל מפלגה וכל מועמד יוכל להביא לידי ביטוי את האינטרסים והגישות שהם מייצגים באופן פרטני.

  עמית: ברור שאני חשוף להטיה הזו. ברור שאני שמח כשהצעות שאני לא אוהב נופלות בגלל "עריקים" מהצד השני. אבל אני מגדיר כאן את הכללים העקרוניים. אני חושב שכשליכודניקים יצאו כנגד הצעות חוק בלתי דמוקרטיות, הדבר נפל לתוך שתי הקטגוריות הראשונות שהגדרתי: גם דבר שמקומם את הנפש באופן אישי, וגם דבר שמנוגד בלוא הכי למצע המפלגה, המחויב לערכים ליברליים. כך שלדעתי חריגות כאלו הן מוצדקות, ולפחות בכל הנוגע למיקי איתן ולרובי ריבלין, הן גם לא היו סוף דבר, והם המשיכו ופעלו כנגד מגמות אנטי-דמוקרטיות בליכוד.

  טל: לא על כל נושא מוטלת משמעת סיעתית, וטוב שכך. מפלגות מייצגות טווח רחב של דעות – במיוחד המפלגות הגדולות – וטוב שבנושאים שנמצאים מחוץ למה שהמפלגה מגדירה כליבה האידאולוגית שלה, תוכלנה העמדות השונות הללו לבוא לידי ביטוי על-ידי הצבעה חופשית של הנציגים השונים. בכל מקרה, אני מעדיף לא לעשות באמצעות שינוי מוסדי-חוקי מה שאפשר לעשות באמצעות שינוי התנהגותי – מה גם שמדובר בניסוי שאין לו אח ורע בעולם הדמוקרטי, ויש סיכוי גדול שיגרום להשלכות בלתי צפויות רבות.

 6. מכיוון שהציטוט בפסקה הראשונה הוא בין השאר ציטוט שלי, אני אנסה להסביר למה אני התכוונתי.

  ראשית, אין כאן *דרישה* שתתחייב להפר משמעת. רק שאלה האם אתה מתכוון לעשות זאת.

  הסיבה לשאלה היא שאני רגיל שנבחרים "מוכרים" הצבעות בנושאים שבעיני הם דווקא חשובים מהותיים ועקרוניים, ואחר כך מספרים לי שזה בגלל משמעת, כאשר למעשה לא התקיים דיון רציני בסיעה כיצד להצביע.
  בדיוק כמו שכתבת, הפרת משמעת צריכה להשמר רק לנושאים מהותיים. וזו בדיוק מטרת השאלה – להבין האם הנושא הזה הוא "עוד נושא" למצע שלך, או שאתה רואה בו נושא מהותי שחשוב להלחם עליו ולא להתפשר בו.

  בפרט, בנושא תחבורה ציבורית בשבת, עמדותה של יחימוביץ' ידועות והיא מעדיפה ללקק לחרדים במקום להלחם על נושא שחשוב למצביעיה (ולראייה, כל מועמדי העבודה מצהירים שהם בעד. זה גם בגלל שהם מאמינים בזה, וגם בגלל שהם יודעים שהבוחרים שלהם מאמינים בזה).

 7. דובי שלום,

  הרגע הצבעתי עבורך ועבור יהונתן קלינגר (בין היתר) בפריימריז. שיהיה בהצלחה.

  נ.ב. אל תחפש את הניק שלי בספר חברי המפלגה. הוא חב את קיומו לא לתעודת הזהות שלי אלא לבלוג של יוסי גורביץ.

 8. אני חושב שמה שמקולקל פה זה שיטת הפרימריז, או הרעיון (השגוי) שמפלגה צריכה להיות מיני דמוקרטיה. האם הטלת משמעת סיעתית היא צעד דמוקרטי? האם ההחלטות של היו"ר (הנבחר), שאותן כופים במשמעת סיעתית, הן הפרשנות האפשרית היחידה של המצע המפלגתי?

  הליכוד מקצין ימינה בגלל "הדמוקרטיה" הפנים מפלגתית. אני מנחש שהעבודה מקצינה שמאלה (עובדה – הם בחרו ביחימוביץ' ולא בבוז'י) מאותה סיבה. ובסוף, עם כל הדילים והרשימות – זה דמוקרטיה זה?!

  שיהיה בהצלחה הלילה.

 9. מקום 67! מקום סמלי!

  רגע, מה זה צריך להיות החלטת מזכירות הלשכה? מה פתאום שהם יקחו מאיתנו את המקום ה-67 המכובד? למה מי הם? העם אמר את דברו!

  ובבנין ירושלים ננוחם.

 10. פינגבאק: לא שומעים! » חזל"ש – פוסט סיכום