ללמדם תפלות – גרסת הגויים

בהמשך לדיון שעסק במה צריך או לא צריך ללמד ילדים בבית הספר, קראתי היום על מקרה שקרה לאחרונה באנגליה (במקור קראתי בידיעות, אבל יש גם פה, ויש גם טור שעוסק בזה פה). אז מה הסיפור? מורה (מחליפה, עושה רושם) סיפרה לילדים בגילאי 9 ו-10 שאין סנטה קלאוס. הילדים המזועזעים התלוננו בפני הוריהם, ואלו התלוננו בפני בית הספר ועשו רעש תקשורתי גדול. אז המורה פוטרה, הסוכנות ששלחה את הפרובוקטורית ננזפה, והמנהלת קיימה שיחה עם הילדים והבטיחה להם שיש סנטה והכל בסדר.

בקיצור, מורה אחת אמרה את האמת, ההורים התעצבנו על זה, ונרגעו רק אחרי שהסוררת פוטרה ובית הספר שיקר לילדים שלהם. רק לי זה נראה דפוק מהיסוד?

אני תוהה מה היה קורה אם בכיתה האמורה היו ילדים שאינם נוצרים. האם צריך להפריד ילדים יהודים או מוסלמים מילדים נוצרים, משום שהם עלולים לספר להם שאין סנטה? מה עם ילדים אתאיסטים? האם צריך להרחיק אותם מבתי הספר כדי שלא ישחיתו את נפשותיהם הרכות של הילדים ההמומים?

באנגליה אין הפרדה של הדת מהמדינה – לפחות לא במשמעות הקיצונית האמריקאית. הם פשוט מתמודדים עם זה כמו בני אדם, לא כמו עורכי-דין – עם קצת יותר הגיון וקצת פחות זעם קדוש.

אבל הפעם עושה רושם שההגיון הבריטי הקר נעלם מהנהלת בית הספר וההורים.

אז מה צריך הורה שרוצה למנוע מהילד שלו לגלות שאין סנטה (כאילו בכך תלויה כל ילדותו התמימה של הילד)? שאלה טובה. לערוף את ראשו של כל כופר… ובכן, אני לא בטוח שזה פתרון ראוי לאור הערכים שנוצרים אוהבים לייחס לעצמם.

10 Replies to “ללמדם תפלות – גרסת הגויים”

 1. על מה אתה מדבר? הם כופים את התרבות של עצמם על עצמם – וזו הדפיקות, כי הם יודעים שאין סנטה, אבל משום מה חושבים שהילדים שלהם צריכים ללמוד שקרים.

 2. אתה מתלונן לא על זה שהם כופים על עצמם, אלא על זה שהם כופים על מוסלמים, יהודים ואתאיסטים.
  אין לי ספק שמי שמלמד את הילד שלו שיש סנטה הוא אידיוט, בעיקר כי הוא לא מאמין בזה בעצמו. מצד שני, זכותו להיות אידיוט.

 3. סנטה מסמל קסם מסוים בעולם, קסם שקיומו חשוב הרבה יותר לידל מאשר למבוגר. ה"שקר" שאתה כל כך בז לו, לא שונה משאר השקרים שאופפים אותנו כל הזמן, גם את המבוגרים. ילד מאמין בסנטה, מבוגר מאמין שלפעולותיו בעולם יש השפעה כלשהי.

  אתה צודק לגבי ארה"ב. למדתי שם בילדותי, בכיתה של נוצרים, יהודים ומוסלמים, ובחודש דצמבר היו פשוט מאחלים לנו Seasonal Greetings (אסור לאחל חג שמח לחג ספציפי) וכולם היו יוצאים לחופש.

  אני מנסה להשוות בין סנטה קלאוס לאליהו הנביא, לו חיכינו כל פסח עם יין בתור ילדים. אולי ההבדל הוא שלא לקחו אותנו לשבת לו על הברכיים בקניונים.

 4. אינני פוסל את עצם הרעיון שהורים יספרו לילדיהם שיש סנטה, על תקן אותם שקרים אפלטוניים שמועילים לאדם. אבל אם קרה המקרה ונחשפה האמת בפני הילד, הרעיון שבית הספר "יתקן את הטעות" על ידי זה שיחזור על השקר ויטען שהוא דווקא אמת, זה מצחיק אותי.

 5. "אני תוהה מה היה קורה אם בכיתה האמורה היו ילדים שאינם נוצרים. האם צריך להפריד ילדים יהודים או מוסלמים מילדים נוצרים, משום שהם עלולים לספר להם שאין סנטה? מה עם ילדים אתאיסטים? האם צריך להרחיק אותם מבתי הספר כדי שלא ישחיתו את נפשותיהם הרכות של הילדים ההמומים?"

 6. כן? זה בדיוק ההפך ממה שאמרת – אני לא מוטרד מזה ש"כופים עליהם תרבות של מישהו אחר", אלא אני תוהה אם זה שהם עשויים "לכפות" את התרבות שלהם על הילדים הנוצרים (כלומר, לספר להם שאין סנטה) מהווה בעיה באותה מידה כמו זה שהמורה "כפתה" על הילדים את האמת – כלומר, שמא צריך להעיף את הילדים הלא-נוצרים לעזאזל כדי שלא יכפו את תרבותם על הילדים הנוצרים?

 7. @דרומי: אני לא חושב שילד מסוגל להחליט בעצמו לגבי אמונה. עד גיל מסוים זה פשוט ישנו. אני עצמי, לא עליתי לתורה וטענתי שאני לא מאמין. עצלות, זו הייתה הסיבה העיקרית.

  @iod: אתה צודק, יש בזה משהו דפוק מהיסוד. אני אבחר שלא לקחת דעה מפאת חוסר ידע, או עד שיערך מחקר לגבי הנזק שהרעיון (מם?) גרם במשך השנים.

 8. אמונה בשקר היא דרך איומה להתמודד עם המציאות. עד כמה שידוע לי, הנוער בבריטניה, הוא אלוף העולם בצריכת סמים אלכוהול וסיגריות. האם יכול להיות שיש קשר בין פיטור עובד שאומר את האמת, לבין עולם האשליות הכימי שבני הנוער הבריטים חיים בהם?

סגור לתגובות.