מות הפרינטאינטרנטראשי

תגובות

מות הפרינט — 20 תגובות

 1. אני מסכים לחלוטין עם רוח הפוסט, אבל נראה לי שהמהלכים שאתה ממליץ עליהם הם יקרים להחריד, ולא ברור לי איך אפשר לממש אותם. זה לכל הפחות מצריך חשיבה על איך לעשות זאת באופן זול מחד אבל שלא יכבול את העניים לשירות גרוע או ייצור מונופולים מלאכותיים מצד שני.

  אבל הדאגה הגדולה יותר היא שלא תהיה עיתונות חופשית כלל, אפילו באינטרנט. להפיץ עיתון זה הרבה יותר מלכתוב עמוד באינטרנט. השאלה היא אם יהיה עיתונות חופשית, או ליתר דיוק – אילו תאגידים, חברות, וכדומה ישלטו בתוכן שאנשים יקראו (או יאזינו, יראו, וכן הלאה) באינטרנט? לא ברור לי, אבל נראה לי שקריסת הארץ קשורה יותר לקריסת מנגנוני התמיכה הכלכליים בפרסום התוכן מאשר עלות ההדפסה גרידא.

 2. פוסט חשוב ונכון, אך הסכנה שבאובדן העיתונות המודפסת היא רבה יותר. באינטרנט קשה לגבות תשלום על תוכן וכמעט אין עיתונות חוקרת שהיא חיונית כל כך לבקרה על השלטון. כל מהללי הטכנולוגיה מניחים אוטומטית שכשטכנולוגיה חדשה דוחקת אחת ישנה היא מחליפה באופן מלא את כל הפונקציונליות שלה וזה לא בהכרח נכון. העיתונות קורסת בעקבות קריסת המודל העסקי שלה: כסף מהמפרסמים עובר לפרסום אונליין באתרים שאינם עיתונאיים ע״י חברות כמו גוגל ואין לעיתונות המקוונת יכולת טובה יותר לגייס כספים ממפרסמים.

  מומלץ מאוד לקרוא בבלוג של Clay Shirky על הנושא.
  http://www.shirky.com/weblog/

 3. אני מניח שהדמיון ליאיר לפיד הוא מקרי לגמרי כן?

 4. נקודה מעניינת מאד. נראה לי שגם נכונה.

  נקודות שהיה מעניין לברר לפני שאני מגבש עמדה סופית:
  האם אנשים שאין להם חיבור לאינטרנט או שאין להם מחשב כן קוראים עיתון מנייר? בקרב מבוגרים (אני מנחש שכן)? בקרב עניים (אולי לא)?

  באיזו מידה נגישות לעיתון משפרת את המצב לעומת נגישות רק לטלויזיה ורדיו?

  אני נוטה לחשוב שהתשובה לשתי השאלות האלה תתמוך ברעיונות בפוסט, אבל שווה לחשוב עליהם יותר לעומק.

  בהערת אגב, בנוגע לחיוב כל ספקי האינטרנט לספק חבילה בסיסית בחינם (אולי עדיף מחיר מפוקח+ואוצ'ר? את גודל הואוצ'ר לקבוע במכרז לאספקת החבילה? יש הרבה פרטים ללבן בהצעה כזו. חינם הרי משמעו במימון הלקוחות האחרים. ואצ'רים – במימון משלם המסים, שהוא ככלל יותר פרוגרסיבי. לא יודע. לא בטוח. לא קריטי כרגע.) – איפה הייתי? אה ,כן.
  נגישות לחדשות זו רק סיבה נוספת לתמוך ברעיון הזה, ואני תומך נלהב שלו. נראה לי שכבר עכשיו, ובוודאי אם חושבים עשר שנים קדימה, נגישות מקוונת צריכה להיות אחד הדברים שבהם המדינה צריכה להבטיח מינימום של נגישות לכל אזרח.

 5. פתרון אפשרי להנגשת העשירונים התחתונים למחשבים היא מרכזי "מיחזור". חברות גדולות וגם אזרחים רבים מחליפים ציוד בתדירות יחסית גבוהה ובדרך כלל כשהציוד ה"ישן" (בן שנתיים-שלוש לעיתים) עדיין מתפקד בצורה מלאה ויכול לעזור למשפחות נזקקות יותר. אני משתדל לתרום את הציוד הישן שלי למשפחות נזקקות ככל האפשר ובדרך כלל יוצר מחשבי "פרנקנשטיין" מכל מיני שאריות ויוצר מחשבים תקינים לחלוטין.

  הקמת מרכז אשר יאסוף, ירכז, יסדר/יתקן את הציוד ויתקין אותו אצל משפחות נזקקות במקביל למאמץ (ממשלתי?) לחיבור המשפחות לאינטרנט במחיר מסובסד/חינם יכול לעזור לסביבה האנושית ולסביבה עצמה ותוך כדי כך להכשיר טכנאי מחשבים/רשתות מהעשירונים התחתונים.

 6. שתי נקודות בקשר ל"מות הפרינט" שחסרות לי כאן:
  1. גם אמרו שהטלויזיה תהרוג את הרדיו, שבעצמו כבר מזמן היה אמור להרוג את הפרינט. לא שאני יודע מה הולך לקרות, אבל לא הייתי ממהר להתנבא.

  2. בעולם הדיגיטלי היכולת לתקן בדיעבד מקטינה את המחויבות לנכונות\אמיתות המילה המפורסמת. זה כנראה גם בר-פתרון, אבל זאת עוד סוגיה שצריך להתמודד איתה.
  והנה תמונה להמחשה:
  https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/s480x480/246478_10151209825134776_2118899328_n.jpg

 7. גיל, מצד שני, בעולם הדיגיטלי חוגג כפתור ה-print screen ואנשים שנתפסים בשינויים בדיעבד שכאלו הופכים ללעג וקלס כדבר שבשגרה.

 8. גדי זה נכון, אבל זה רק פתרון חלקי. זה לא אותו דבר כמו תיעוד בהארד-קופי, זה דורש ממך פעולה אקטיבית שחוזה מראש את השינוי.
  שוב, זה הכל בר-פתרון, לדוגמא יוזמה שמתעדת כל אתר שמגדיר עצמו כמקור "חדשות" ככה שבעצם יהיה לך "פרינט-סקרין" זמין של כל כתבה בכל נקודת זמן. העניין האו שצריך לדאוג גם לפתרון לסוגיה הזאת.
  אחרת לך תוכיח שאנחנו לא תמיד היינו במלחמה עם יורואסיה.

 9. גיל וגדי: ראשית, בואו נדגיש קודם שמדובר בתוצר לוואי (משמח, אבל מקרי) של טכנולוגיית הדפוס, ולא מאפיין מרכזי של העיתונות הכתובה. כלומר, מבחינת העיתונות עצמה, הארכיון הטבעי שנוצר על-ידי איסוף עיתונים הוא לא פיצ'ר של העיתון.
  גם הארכיונים שקיימים כיום, גיל, הם תוצר של יוזמה פרטית של ארגונים (חלקם פרטיים וחלקם ציבוריים). אני בטוח שכל עיתון שומר ארכיון של עצמו, אבל הם לא מחוייבים לתת לציבור גישה לארכיונים הללו, ובאותה מידה כל עיתון יכול לשמור ארכיון גם של גרסאות של ידיעות שהתפרסמו בו, אם ירצה.
  הנקודה הזו, בכל אופן, פחות מטרידה אותי. כלומר, היא מאוד מטרידה אותי כאקדמאי, אבל לא מבחינת השמירה על תפקודה של מדינה דמוקרטית.

 10. יאיר לפיד פירסם רשומה בנושא זה בידיעות יום ו.

 11. פוסט מעניין וחשוב.

  עם זאת, אני מסכים עם אביב, שכתב שהעיתונות הדיגיטלית אינה מחליפה את הפרינט בכל הפונקציונליות שלו, וכאן טמונה בעיה לא פשוטה שהדיגיטל עוד לא פתר:

  נתחיל בזה, שאני מנוי היום על "כלכליסט", למשל, והניסיון להשוות בין האתר לעיתון המודפס הוא נואל וחסר טעם. הפרינט טוב בהרבה, יש בו כתבות ומאמרים מעמיקים יותר, יש בו כמה דברים נוספים שלא תמצא באתר – לא משנה כמה עמוק תחפש. והאמן לי – חיפשתי לא אחת צידוק להפסיק את המנוי על העיתון הזה – אך גיליתי שהוא פשוט טוב יותר.

  פונקציונליות נוספת היא נושא הניידות של הפרינט.
  על אף העובדה שאני יכול לרכוש טאבלט או לקרוא את הכתבות של העיתון בסמארטפון – אני לא עושה את זה. למה? כי המסך של הסמארטפון קטן מדי (ויש לי את אחד המסכים הגדולים בשוק. זה עדיין רחוק מלהספיק), ואין לי כסף או רצון להשקיע כרגע מעל אלפיים שקל בטאבלט. כך שאם אני רוצה לאכול או לשכב במיטה ולקרוא – אין לי את האפשרות הזו (אלא אם אגרור איתי למיטה את המחשב הנייד או מסך ה-24 אינץ' שלי. שתי אפשרויות שאני מעדיף לוותר עליהן). זה אולי נשמע קטנוני – אבל יש בזה יתרון מובנה חשוב ללא מעט אנשים, כולל עבדך הנאמן.

  וכפי שכבר ציינו כאן לפניי – ההנגשה של אנשים מעוטי יכולת למידע אינה טריוויאלית, ואינה כה פשוטה. היא דורשת צעדים שאני בספק אם יש למנהיגי המדינה שלנו רצון ליישמם. יתרה מכך, ככל שאני מסתכל ושמוע עוד דעות – אני רואה שלביבי וממשלתו יש אינטרס חד מאוד לא להנגיש את המידע לציבור מעוט היכולת. ציבור זה הוא ציבור המצביעים העיקרי של ביבי וחבריו. שטיפת המוח שהם מעבירים את הציבור הזה מאפשרים להם להמשיך ולשלוט ולהתל בהם. העובדה שאין לאנשים רבים מציבור המצביעים של ביבי אפשרות להשוות את אמירותיו עם המציאות, היא אחד ממקורות כוחו.

 12. נתונים די מדהימים. זה נתונים של השנה? אשמח אם תוכל להפנות למקור.

 13. פינגבאק: מה עם הפרינט? מת כבר? | גולה מרצון

 14. פינגבאק: מעריב- עיתון בבעלות עובדיו. רעיון | Niv Calderon

 15. פינגבאק: אות היא לעולם ||| הפרינט אולי מת, אבל הדפוס יחיה לנצח בלבנו. או לפחות הטיפוגרפיה | קווים ונקודות

 16. פינגבאק: אות היא לעולם ||| הפרינט אולי מת, אבל הדפוס יחיה לנצח בלבנו. או לפחות הטיפוגרפיה | קווים ונקודות