אוטוזנופוביהאיסלםראשי

תגובות

אוטוזנופוביה — 23 תגובות

 1. פוסט טוב מאוד. יותר מדי אנשים מסביבי מדברים כמו ענת לוי לאחרונה (ולא רק ביחס לאירופה).
  לגבי התהיה על חוק השבות: לא מצאתי אזכור שלו בטור הזה, ומפאת עצביי הרופפים ושפיותי השברירית, לא המשכתי לטורים אחרים שלה. בכל מקרה, אזרחות מכוח חוק האזרחות ניתנת למי שנולד מחוץ לישראל לאב או אם שהם אזרחים מכוח שבות, ישיבה בארץ או התאזרחות (סעיף 4(א)(2) לחוק האזרחות, תשי"ב-1952). מכאן שאפשר להניח הנחה סבירה שההורים ויתרו על אזרחותם ולא היו בעלי אזרחות ישראלית כשהילדים נולדו. זה גם בהחלט יכול להסביר את ההתייחסות להליך הקליטה של המשפחה בארץ כאל "עלייה" ולא "תושבות חוזרת".

  אחלה פוסט.

 2. מן המפורסמות הוא שליהודים ישראלים מושתל בראש רדאר מוסלמים. השאלה המעניינת באמת, בנוגע לכל הישראלים המתלוננים האלה, היא רק איך הם היו מרגישים לראות ערבים בכל מקום ביפו או בחיפה (על הגליל או ירושלים אני לא מדבר בכלל). כלומר, אם אירופה הולכת ונשלטת בידי האיסלם, ישראל כבר מזמן הפכה לקולוניה של הח'ליפה!

 3. קסנופוביה. וחוץ מזה, אחלה פוסט!

 4. גם לי יש בני משפחה שגרים מזה כ-50 שנה בחו"ל ומתלוננים על זה שאירופה מתאסלמת (הם גרים באמריקה, אבל וואטאבר). כששאלתי אותם איך הדיבורים שלהם שונים מדיבורים על היהודים האלה שמשתלטים על הכל מהתקופה ההיא, הם גערו בי ש(כמובן) אין מה להשוות ושהיהודים תמיד ניסו להשתלב בחברה. שזה א) לא באמת נכון (אנחנו משפחה ייקית, אז זה כן נכון לגבינו והסביבה שלנו, אבל ממש לא לגבי כל היהודים בכל מקום, בטח שלו לפני 80 שנה), ו-ב) לא רלוונטי. בינתיים אני גר בגרמניה מזה כ-6 שנים, ויכול להגיד שהרוב המוחלט של המהגרים דור שני או שלישי הם גרמנים לכל דבר ועניין, מיעוטם בולטים בשונותם. וכאן נכנסת הגזענות.

 5. ועיקר שכחתי: יישר כחך, דובי, כתבה מעולה. :-)

 6. וואלה דובי, לא חשבתי, שאומר זאת אי-פעם, אבל – מסכים לחלוטין, עם כל מלה שכתבת.

 7. יש דרך שזה מופיע בתרגום לאנגלית איפהשהו? (כן, אני יכול לספק את התרגום אם צריך.)

  בניו יורק, אני חושב שהקסנופוביה היא פחות גרועה. בהארלם, שכונה שהיא באופן מסורתי שחורה אבל מקבלת הגירה ערבית, כל חנויות המכולת הקטנות שהכרתי היו ערביות. לאף אחד לא היה אכפת עד כמה ששמתי לב. אנשים שכל פעם שסיפרתי ששדדו או תקפו אותי בעיר שאלו אם השודד או תוקף היה שחור מעולם לא אמרו מילה נגד הערבים – וזה היה בקולומביה, אוניברסיטה מלאה ביהודים אשר הרבה מהם פרו-ישראלים.

  בנוסף, בפורסט הילז בקווינס, שכונה שהיא מעורבת בין יהודים רוסים ומהגרים שחורים מהקריביים, עד כמה שאני מבין היחסים הבין-גזעיים הם חיוביים. מחרחרי המהומות, בצד היהודי, הם החרדים בברוקלין. אין מספיק מהגרים ישראלים בשביל שיהיו שכונות גדולות ישראליות, אבל הרוסים בפורסט הילז באו מאותו מקום ממנו באו הרוסים של בת ים ואשדוד שמצביעים ליברמן.

  ההבדלים, נראה לי, הם ש-:

  1. ניו יורק יש לה תפיסה של "אנחנו לא גזענים." זה לא אומר שהיא לא גזענית; זה גם לא אומק שהאליטה לא גזענית. אבל זה כן אומר שהאליטה, ורוב שאר השכבות, רוצות לחשוב על עצמן כלא-גזעניות.

  2. האיסלמופוביה בניו יורק מתבטאת בעיקר ברמה של פחד מטרור, ולא ברמה של פחד מפשע. מרכז קהילתי מוסלמי בלואר מנהטן, קרוב למרכז הסחר העולמי (מה שנקרא "מסגד גראונד זירו" למרות שהוא לא מסגד ולא בגראונד זירו – הוא שני בלוקים משם, בשכונה שבה זה נחשב להרבה), רוב קטן מהניו-יורקרים יתנגדו לו. אבל מוסלמי בשכונה, למי אכפת?

  3. באירופה, זה עדיין בסדר לחשוב על מהגרים בתור בעיה. גם ברוב ארה"ב. אבל בניו יורק, לא – האתוס של עיר המהגרים חזק מספיק כדי שהגזענים היותר ממלכתיים, כמו ג'וליאני, יצפצפו על חוקים נגד הגירה לא-חוקית. הרי ענת לוי לא המציאה את האיסלמופוביה האירופאית – היא קראה ושמעה אותה בפורומים מיינסטרימיים שגרמו לה להחליט שיש בעיה של מוסלמים במילנו.

 8. הטור הזה הוא חלק מסדרה של טורים שמפורסמים ב ynet מזה כמה חודשים. הטורים נכתבו על ידי ישראלים מהגרים והם מגוונים מאוד (מבחינת יעד ההגירה הנבחר, מגדר, גיל, מעמד, מצב משפחתי) למרות זאת מובעת בהם דעה נחרצת כנגד ההגירה. חלק מהכותבים ממש מזהירים את הקוראים מפניה. באף אחד מהטורים לא מובעת דעה הפוכה מפי מי שמרוצה מההחלטה להגר או אפילו רק מתלבט.

  יותר מהכל, הטורים מזכירים קמפיין של משרד הקליטה ובו סרטונים שמעודדים מהגרים לחזור לישראל. בסרטונים ששודרו לפני מעט יותר משנה נראו ילדה קטנה קוראת לאביה דאדי, ילדים מתבלבלים בין חנוכה לחג המולד, בן זוג לא יודע מה זה יום הזכרון. מעניין שטיעונים אלו מוזכרים גם בטורים ב ynet. בזמנו הושמעה ביקורת קשה כנגד הסרטונים ונתניהו הורה לגנוז אותם. הקמפיין שודר בטלוויזיה הישראלית ובזמנו תהיתי למה משרד הקליטה מתאמץ להגיע לקהל צופים ישראלים שאיננו קהל היעד המוצהר של הקמפיין. כלומר, מי שאולי חושבים על הגירה ועדיין לא מימשו.

  לדעתי – סדרת הטורים המניפולטיבית ב ynet היא המשך קמפיין שאין לו דבר עם ישראלים שעזבו. מטרתו להפחיד אותנו והוא צץ עכשיו מפני שמכמה סקרים שנערכו בשנה האחרונה (לאחר המחאה ובזמן של עליית מחירים) עולה שיותר ישראלים מתלבטים.

 9. מעניין שאת הקישור לכתבה של יחזקאלי לא הבאת מחדשות ערוץ עשר אלא מאתר בשם מגפון שיש לו אג'נדה מאוד ברורה. אני בוחר להאמין לצבי יחזקאלי שלא מדבר על מה שראה והרגיש אלא מביא את הדברים מצולמים!
  למה לך היה חשוב שלא אאמין לצבי יחזקאלי – אלא שאאמין לאנשים שחושבים אחרת? להם אין צילומים – כתבות הוכחה "קשה" כלשהיא לדעתם – אז למה דחוף כל כך שמדברים על כתבה בערוץ 10 להפנות לאדם שמתנגד לה?
  הסבר אפשרי שהכתבה הזו מאוד מאיימת על השמאל הקיצוני בישראל – הכתבה מראה מה יקרה בישראל אם נעשה שלום שלום עם הערבים בתנאים שלהם.
  הכתבה מראה בדיוק מה יקרה בשראל אם ניתן אזרחות ישראלית לפליטי 1948 וצאצאיהם.

 10. מיצבשת – הפניתי לטור שמבקר את הסדרה של ערוץ 10, כי הסדרה של ערוץ 10 התקבלה על ידי כותבת הטור שאני מבקר כאמת מציון, ואני רציתי להדגים שמדובר במשהו שרחוק מלהיות נטול ביקורת. אני מניח שיותר אנשים שמעו על הסדרה מאשר על הביקורות עליה. וכמובן, גם הבלוג שלי הוא בעל "אג'נדה". לא זכור לי שהתחייבתי להיות אובייקטיבי כשנכנסת לכאן. רוצה אובייקטיבי לך לישראל היום.

  אבל אם אתה כבר מעלה את הנושא, תהיתי בשעות מאז כתבתי את הפוסט איך אפשר להסביר את הצורך הזה של ישראלים להוכיח את האירופאים על טעותם הנוראית, אפילו כאשר האירופאים עצמם מסרבים ברובם להתרגש מה"השתלטות האיסלמית". גם לוי התמרמרה על "חוסר האכפתיות והנאיביות של האירופים". המסקנה שהגעתי אליה היא שיש כאן שני גורמים שדוחפים לאותו כיוון. כי אם ה"השתלטות האיסלמית" רחוקה מלהיות כה בעייתית כפי שחלקנו היו רוצים שתהיה, אזי האסטרטגיה שישראל נקטה לאורך שנים כה רבות היא שגויה ומזיקה; ומאידך הסירוב של האירופאים להתרגש מערער את בטחוננו בטענה הותיקה ש"כל מדינה שהייתה נמצאת במצב שלנו הייתה נוהגת כמונו". אז אנחנו חייבים לשכנע את עצמנו שהאירופאים פשוט טפשים – שאם היו חכמים כמונו הם היו נוהגים כמונו, ולכן שהדרך שאנחנו נהגנו בה היא הדרך הנכונה. האלטרנטיבה היחידה היא להכיר בכך שאנחנו המטומטמים.

 11. @מיצבשת
  אמנם היה רצוי לקשר ישירות לסדרת התוכניות של יחזקאלי (הנה, למי שמעוניין: http://docu.nana10.co.il/Section/?SectionID=12417), אבל המשמעויות הנוספות שאתה מעניק לקישור שדובי עשה הן מוגזמות.
  אני ממליץ לך כן לקרוא את המאמר שקושר אליו, ובמיוחד את המאמרים שאני קישרתי אליהם קודם באתר "קשב". הבעייה עם "אללה איסלאם" היא בדיוק העובדה שיחזקאלי מדבר על מה ש"ראה" ו"הרגיש", והמניפולציה שהוא עושה בתמונות שהוא צילם באירופה. כמעט בכל פעם שהוא מדבר על עובדות הוא או טועה או מפריז, ואתן דוגמה קטנה:
  בפרק השני מדווח יחזקאלי על מסגד בלונדון בו מעודדים אנשים להמיר את דתם לאיסלאם. בקריינות הוא מכריז: "מדי יום באירופה מתאסלמים כ-100 אירופאים בכל מיני מרכזים כאלה", עם דגש על המילה "מאה".
  נניח שהנתון הזה נכון. זה אומר שבכל אירופה (מה זה "אירופה", אגב? האיחוד האירופאי? אם כן, מה הקשר ללונדון? ומה עם רוסיה? ומה עם לטביה? ומה עם טורקיה? יחזקאלי לא טורח להסביר) מתאסלמים מדי שנה כ-0.008% מהאוכלוסייה (עשיתי חישוב בהתבסס על כמות התושבים באיחוד האירופי ב-2012, כ-500 מיליון, פחות הערכת-יתר של 10% מוסלמים מכלל האוכלוסייה). אין ספק, תופעה רחבת-היקף ומטרידה ביותר… וזו רק דוגמה אחת למניפולציה רגשית שאינה מבוססת על עובדות.

  יחזקאלי מנסה להראות לישראלים כמה האירופאים תמימים ונאיבים בעוד האיסלאם "משתלט" להם על היבשת. האמת היא הפוכה. אם כבר, האירופאים צריכים להביט לישראל (בה שיעור המוסלמים לפחות כפול מכל מדינה אירופית אחרת) לראות את התוצאות ההרסניות של אפרטהייד דה-פקטו כתוצאה ממדיניות אפלייה ממוסדת של מיעוט דתי-אתני, ולנסות ללמוד את הלקח ולהימנע מהגעה למצב דומה.

 12. פוסט מצוין, אבל אני חושב שהוא כן חוטא לכיוון השני. כפי שנאמר, "זה לא פרנויה אם באמת רודפים אחריך". נכון שהפחד מכל דבר מוסלמי באשר הוא מוסלמי הוא בעייתי מאוד, אבל מצד שני לא צריך להיתמם ובדת המוסלמית יש בעייתיות גדולה יותר מבדתות האברהמיות האחרות – תתקשה, למשל, למצוא הגנה על הזכות של מפיקי הסרט (העלוב) האחרון להעליב את הנביא, מפי מוסלמים. לא תתקשה למצוא הגנה על הזכות לדיבור חופשי כזה – בצד גינוי שלו, כמובן – מצד נוצרים או יהודים. כמובן שגם ביהדות ובנצרות גם לא תתקשה למצוא כאלו שיאסרו על דיבור כזה, אבל קשה יהיה לך למצוא אספסוף צמא-דם שיהרוג אנשים בגלל זה. וכן הלאה. לא כל הדתות אותו הדבר, והדת המוסלמית כן בעייתית.

  באופן דומה, נכון שהבעיה אינה מוסלמים או חרדים אלא אי-ליברליות, אבל בפועל החינוך והציבור החרדי (וכן הדתי-לאומי) הוא אי-ליברלי ואנטי-דמוקרטי, והדמוגרפיה שנוצרת מכך בימנו היא זו שמאיימת על קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית וחופשית. להערכתי, כל הבעיות הפוליטיות האחרות והזרמים הפוליטיים האנטי-דמוקרטיים האחרים שישראל "מבורכת" בהם מתבטלים בפני העלייה הדמוגרפית – ועמה, העלייה הרעיונית – של הגוש החרדי-דת"ל ונגרריו.

 13. אוסיף לאוסף הציטוטים האוטוזנופוביים והלא-מודעים-לעצמם את דברי המרוקאי (היהודי) מצרפת לקרוביו בישראל, בעת מונדיאל:
  "נבחרת צוֹרפת? לא מעניינת אותי. במילא כולם שם שחורים וערבים."

 14. זו דעתך כמובן על התוכנית של צבי יחזקאלי , האם אתה גר באחת ממדינות אירופה , האם אתה מודע לרחשים התת קרקעיים של האזרחים המקוריים.
  באירופה מאד נהוג פוליטקלי קורקט מזויף להחריד לא מדברים על פוליטיקה בקול רם אבל מדירים גם מדירים את רוב במוסלמים ממקומות עבודה, עוזבים שכונות שהם מתגוררים בהם וכך נוצרים גטאות, הם דורשים להוציא בשר חזיר ממסעדות בתי הספר או בתי אבות ולהגיש רק בשר חלאל, הם מסרבים שילדיהם יהיו בריכה באותן שעות בנים ובנות כשגברים הולכים לאספות הורים לקבל דוח על ילדיהם המחוננים והמחונכים הם מסרבים לשמוע את פרטי הדוח ממורה אשה ולא ללחוץ לה את היד בכלל.

 15. ארץנהדרת, יש לך בלבול מסויים בתגובה, כלומר לא הגיוני שאלו שמדירים את המוסלמים גם דורשים להוציא חזיר מהתפריט. לעצם העניין – יש לך סימוכין למה שאתה כותב? ולא רק 'דוד שלי גר שם והוא מספר ש..' אלא עובדות סטטיסטיות?
  כשמסבירים לי שבאיזורים מסויימים רואים הרבה מוסלמים והם מתפללים על המדרכה זה לא ממש אומר לי הרבה, מה בדיוק הטענה נגד המוסלמים? שהם מוסלמים? אם לעומת זאת תוכל להגיד לי שאחוזי הפשע שמבצעים מוסלמים גדולים יותר מאשר של לא מוסלמים אז יש לך איזשהו בשר לטענות שלך. יש לך?

 16. לעדו תשובות-
  כן אני גר באירופה לא משנה איזו מדינה אבל יש בה הרבה מאד מוסלמים הבעיתיים הם מלבנון, פלשתינאים, כורדים. היתר הם יותר מתונים ולא מענין אותם דת והם גם יותר מודרנים מבחינת לבוש (בנות בעיקר) ומתחת נים גם עם עדות אחרות..
  המוסלמים דורשים שיוציאו חזיר מתפריט בית הספר ובתי אבות ואותו דבר בבריכת שחיה.
  הכוונה שמדירים אותם ממקומות עבודה זה פשוט לא מקבלים אותם בטענות שונות ומשונות .
  אני לא צריך להביא שום סטטיסטיקות זהו לא מחקר אוניברסיטאי הבלוג הזה.

 17. די לאנגלוז. אוטו-קסנופוביה!

 18. ״אבל אם אתה כבר מעלה את הנושא, תהיתי בשעות מאז כתבתי את הפוסט איך אפשר להסביר את הצורך הזה של ישראלים להוכיח את האירופאים על טעותם הנוראית, אפילו כאשר האירופאים עצמם מסרבים ברובם להתרגש מה"השתלטות האיסלמית".

  חשבת על שמחה לאיד?

  עידו-ביקשת קיבלת
  http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/04/28/AR2008042802560.html

 19. דובי, צר לי – אנחנו אכן לבנים.
  אם להכנס להגדרות גזע, אנחנו משתייכים לענף המזרח-תיכוני של הגזע הלבן, וכמונו גם הערבים. זו הסיבה למה אנחנו דומים להם ופחות לצפון אירופאים ולמזרח אירופאים.
  כשאני ואישי מטיילים בחו"ל אנשים מניחים שאנחנו ספרדים או איטלקיים – אם אנחנו לא פותחים את הפה, וצרפתים – אם אנחנו פותחים אותו, פשוט מפני שהמבטא הישראלי נשמע דומה למבטא צרפתי, לאנשים שלא רגילים לפגוש ישראלים.
  אמה מה – זה לא קשור ללבנים או לא לבנים.
  זה קשור לזרים. זרים יותר וזרים פחות.
  הפולנים ידעו לשנוא יפה מאוד גרמנים ואוקראינים שהיו מיעוט אצלם, לא רק את היהודים. אבל הם שנאו קצת פחות את האוקראינים והגרמנים, בהשוואה ליהודים.
  (ולא. בניגוד למה שזנד ודומיו סבורים, אנחנו לא דומים לפולנים בכלל).
  בארצות אירופה המערבית היהודים הם זר-ישן-וטמוע-למדי, בעוד שהערבים הם זר-חדש ומאיים יותר.
  גם מה שאלון כתב מוכיח את זה: שונאים יותר או מפחדים יותר משחורים. אם שחורים הם בעיה, הערבים הם מה-זה-לא… אם תהיה אוכלוסיה זרה אחרת, "בעייתית" יותר, השחורים יראו מה-זה-משלנו (כלומר, משלהם).

 20. ארץנהדרת – בלי קשר לשאלה אם מה שאתה מתאר אכן מתרחש באירופה או לא, זה משעשע בגלל שזה מזכיר לי את המקום הקטן בארץ שאני מכיר – הטכניון. בטכניון לא תמצא מסעדה עם חזיר, ולא במקרה, ובטכניון יש שעות הפרדה בבריכת השחייה (ועכשיו גם בחדר הכושר, הייתה עם זה מהומה).

 21. זה שאין נתונים מדוייקים, אחוזים או מספרים – לא אומר שהטענה אינה נכונה. איני יודעת כמה מוסלמים יש באנגליה לעומת שאר האוכלוסיה, כמה מגיעים בכל שנה וכמה נולדים בכל יום, אבל אני כן יודעת שיש מספיק מהם כדי לעשות פיגוע ברכבת התחתית של לונדון, כדי לעשות הפגנות המוניות ואלימות נגד יהודים ונגד ישראל והתומכים בה. אני לא יודעת נתונים כלשהם לגבי מדינות אחרות באירופה, אני רק יודעת שלפני זמן לא רב קראתי על נאום שנשא ראש הממשלה של אחת מהמדינות (נדמה לי שהולנד) כנגד התופעה הזו, לא משום שאפשר לחשוד בו כגזען, אלא משום שהוא הראשון שהתעורר והבחין בתופעה המדאיגה הזו של השתלטות המוסלמים. הדבר המדאיג אינו שיש רבים מהם, או שהם מתפללים ברחובות או שלא נעים לנו לראות אותם בזוית העין. הדבר המדאיג הוא שבתוך מספר לא רב של שנים הם יהפכו להיות הרוב בחלק מהמדינות האלה, וגם העובדה הזו כשלעצמה אינה מדאיגה, אלא שהמציאות מראה שבכל מקום בו הם נמצאים, הם מנסים לשנות את החוקים והמציאות של המדינה בה הם גרים, כדי שתתאים להם ולדרך חייהם, מה שאומר בעצם שתוך כמה שנים יהיו באירופה כמה מדינות איראן, דבר שהוא אינו אינטרס של אף אחד, יראלי, אמריקאי או אירופי…

 22. סליחה: ישראלי, אמריקאי או אירופאי…