הון שלטון ואישתוןאלימותראשי

תגובות

הון שלטון ואישתון — 5 תגובות

 1. שלום דובי,
  פרשנות מעניינת מצאת למה שכתבתי.

  1. הפתיח שלי לא קורא למהפכה אלימה. יש בו לינק לפוסט אחר בו חקרתי את המהפכות השקטות של ה-200 שנים האחרונות והראיתי שמהפכות בלתי אלימות לא ממש עובדות ובטח שלא מול יריב מבוזר. לומר שמשהו לא עובד, זה לא בהכרח קריאה להיפוכו ועדות לכך הוא כל הפוסט שאחריו, בו אני לא קורא לשום פעולה אלימה.

  2. מטרת הפוסט היא לא "הפלת הדיקטטורה הקפיטליסטית" וכתבתי בפוסט שאני לא מאמין בסוציאליזם או קפיטליזם טהור. כל הכלכלות הן קוקטייל של השתיים. מטרת הפוסט היא להשיב את הקוקטייל למצב בו הסוציאליזם הוא הרוב בקוקטייל הזה והקפיטליזם מרוסן ומוגדר על ידו.

  3. לשנות דעות של אנשים מבתי הספר –
  לקחת את זה לחלוטןי מחוץ להקשר וניפחת את זה לחוסר אמון כללי בבני אדם. כתבתי (גם במלא פוסטים אחרים) שהשמאל נכשל בעבר וישן בזמן שמערכת החינוך התדרדרה בארץ ויצרה אנשים ללא חשיבה ביקורתית. האנשים הללו מצביעים מהבטן (יותר מאחרים) והרבה פעמים בניגוד לאינטרסים שלהם. את הנאום שלך על אמונה בטבע האדם וכולי אתה יכול לשמור לנוער מר"צ או לא יודע מי עדיין תמים מספיק להאמין שאפשר שאנשים ילכו לבתי ספר כושלים, לצבא שגורם להימנה, יקראו חינמון יומיומי שמעוות את המציאות, טלויזיה מסלפת – יעשו את כל זה, והבחירות יהיו עדיין דמוקרטיות ותקינות כי "הציבור ידע לבחור את מנהיגיו" וכי "יש לך קול".
  אני ממליץ שתראה את המיני סדרה המצוינת "המאה של העצמי":
  http://www.youtube.com/watch?v=prTarrgvkjo

  אחרי זה תסביר לי כיצד כל האנשים חופשיים להצביע בצורה אינטילגנטית.

  האם זה אומר שאני "נגד הדמוקרטיה" או "לא מאמין בבני אדם"?
  לא.
  זה אומר שאני מאמין שדמוקרטיה היא אמיתית רק כאשר הציבור הוא משכיל וכל האמת מוגשת בפניו בצורה שקופה ונגישה. לכן אמרתי שהמאבק על השינוי הדמוקטי – דהיינו הבחירות לכנסת – ייצטרך להעשות רק אחרי שנתקן את העיוותים עליהם ולא כפי שחולמים רבים, לעשות זאת כרגע. סתם לצורך העניין,
  אם הבחירות היו נערכות ביום שבת, ודתיים ואנשים ללא רכב לא יכלו להצביע, האם זו הייתה עדיין דמוקרטיה?
  אם הימין היה קונה קולות, האם זו הייתה עדיין דמוקרטיה?
  אם אני יכול להוכיח לך (במיליון מאמרים) שמערכת חינוך גרועה מובילה לעוני ובורות ושהמעמד העני והבור מצביע לימין, האם זו עדיין דמוקרטיה?

  אני לא נגד דמוקרטיה, אני פשוט לא תמים מספיק להאמין שיש לנו אחת כזאת כרגע. אם כל מה שדמוקרטיה בשבילך זה קלפי, אז אני מכיר הרבה משטרים שהם "דמוקרטיות". המנהיגים שם, דרך אגב, זוכים תמיד ברוב של 90% ומעלה.

  4. אני לא חושב שאנשים הם מטבעם כבשים, אבל בניגוד אליך, אני לא חושב שהם מטבעם חכמים מספיק בכדי לעשות את ההחלטה הנכונה בקלפי. לא כבשים מלידה ולא גאונים מלידה. רק אנשים. נכון… חלקנו אוטודידקטים מבריקים והיינו מתעלים ללא מערכת חינוכית כלשהי. נכון… חלקנו מפגרים משמעותית מהרוב ולא נוכל להרחיק לכת לתואר במחשבים, גם עם כל המערכת החינוכית לצידנו. אבל לרובנו, הגורל אינו גנטי ובטח שלא, כמו החלום האמריקאי קפיטלסטי, נקבע בלבד על ידינו ועל ידי היכלות שלנו "להרים את עצמנו משרוכי נעלינו". לרובנו, התשתית החברתית אליה נולדנו ובתוכה התבגרנו, תעצב את היכולת שלנו לעשות את ההחלטות הנכונות בחיינו הבוגרים. זה לא באנשים שאינני מאמין, אלא בתשתית החברתית הזאת. זה לא את כל האנשים שאני מנסה לעקוף כרגע, אלא את אלה שגדלו בתוך התשתית הכושלת הזאת ושעתה, למרות העוני שלהם, יצביעו ביבי, בניגוד אינטרסים מזעזע וידוע.

  5. אני פשוט לא מאמין שהעלית את ברה"מ כדוגמה לסוציאליזם. אבל גם ככה הסברתי שאני לא בעד משטר אבסולוטי. כתבתי ש"אין דוגמה למשטר שכזה שאינו מושחת". בחרת בכל זאת להביא דוגמה למשטר מושחת ולעשות טיעון איש קש שזהו הסוציאליזם.

  6. "אם הפוליטיקה שבויה לחלוטין בידיו של ההון, הרי שכל מכרז שיוצג בישראל יהיה בנוי כך שיכשיל מראש את החברות החברתיות "

  יהיה קשה… וחלק מהמכרזים ילכו למקורבים בהתחלה. ועל חלק מהם נילך לבתי משפט. אבל בחלק מהם נזכה. ומשנה לשנה החלק הזה יגדל. איפה כל האמונה שהייתה לך באנשים עד לפני רגע? לאחים עופר יש יכולת ולנו אין?
  לא כל המכרזים הולכים אליהם ויש הרבה אחרים שאפשר לזכות בהם. במקביל, ההלאמות דרך המכרזים הן רק חלק אחד מהתוכנית. כאשר אין צורך במשאב טבעי, או תשתית פיזית ענקית, אפשר להלאים פשוט על ידי הצבת אלטרנטיבה. לדוגמה הבנק. אני לא צריך לזכות במכרז אלא פשוט לעשות את הבנק הבטוח והזול ביותר. לדוגמא חברות אשראי וביטוח. וברגע שהכסף הזה יהיה מאחורי המכרזים, האחים עופר לא יוכלו לגנוב אותם כפי שהם עושים כרגע.

  סתם בדרך אגב… יש לך הצעה נגדית? אסטרטגיה כלשהי ליישום שינוי חברתי-כלכלי משמעותי בישראל?
  אתה הולך להיבחר לכנסת ולשנות את המדינה? זו התוכנית "הגדולה"?
  מי פה ירכיב קואליצית שמאל שיכולה לעבוד?
  אם התוכנית שלי היא "פאי אין דה סקיי" אז התוכניות שלכם על לשנות את המדינה מהכנסת הן "האש בראוניז אין ספייס".

  7. "כל האסטרטגיה שלו כולה מכוונת לצד ה"הון" של המשוואה, ומתעלמת מהשלטון" –
  לא נכון. כתבתי שיש להקים חינמון שמאל-מרכז ולעבוד על שינוי דעת הקהל. כתבתי שיש לשקם את המערכת החינוכית בכדי לייצר אנשים ביקורתיים יותר. לאחר שלאנשים יהיה קצת אוויר כלכלי לנשימה, יהיה מולם עיתון שמציג תמונה אחרת לזאת שהם מקבלים כל הזמן בתקשורת המיינסטרימית ולחלקם כבר יתחיל להיות לפחות תעודת בגרות או חשיבה ניתוחית טובה – לאחר כל אלה יהיה אפשר לכבוש מחדש את הכנסת.

  אני גם לא אומר שצריך בינתיים להפסיק לנסות, אלא פשוט מכיר בכך זה לא יקרה עד אז. ואם אתה מעוניין להתערב על התוצאות של הבחירות הקרובות ולבדוק את האמונה ב"טבע האדם", שגזרות כלכליות נופלות עליו ומלחמות מאיימות עליו, אני מוכן לקחת את ההימור שהם עדיין יצביעו בניגוד לאינטרסים שלהם.

  8. "אישתון מאמין כי "מחאה בצורת הפגנות שקטות, עצומות, דיון ושאר כלי הביטוי הדמוקרטים, היא לא כלי לשינוי." –
  אני לא "מאמין". אני יודע. מבין שנינו אני היחיד שטרח לבדוק את המחאות הללו. נתת פה דוגמה למחאה בלתי אלימה מוצלחת אחת? או שרק זרקת טענה לאוויר?
  ולא כתבתי שכולן לא עבדו, כתבתי ש-8 מחאות בלתי אלימות הצליחו ב-200 שנים האחרונות. פשוט אף אחת לא התמודדה מול יריב ענק ומבוזר כמו הקפיטליזם.

  9. "שאנשים הם מטומטמים, שהם זקוקים לרועה, למנהיג הנאור שידריך אותם – לא באמצעות שכנוע, אלא באמצעות נדנוד גזר מול אפם שיגרום להם ללכת כעיוורים בכיוון הנכון."
  איפה כתבתי את זה?!
  סך הכל אמרתי שמרגע שהמערכת פגעה ביכולת של שיקול הדעת של אנשים, על ידי חינוך כושל ומדיה משקרת, אי אפשר לנסות לשכנע אותם בצורה אמפירית ומדעית – אין להם את הכלים הנדרשים בשביל הניתוח הזה. לכן אני אומר:
  את אלה שאפשר לרכוש בשכנוע תבוני, נרכוש כך.
  את אלה שלא, פשוט נראה להם שהשיטה שלנו כלכלית להם יותר.
  ונעבוד כך שהדורות הבאים לא יצטרכו להיות מתומרנים, אלא יוכלו להחליט בעצמם. אבל להאמין בעיקרון התבונה העצמית של אדם בצורה כל כך עיוורת, עד כדי להתעלם מהנסיבות של חייו (בתי ספר גרועים באזורו, עוני בביתו, שרות צבאי שקוטע את לימודיו), זה פשוט מגוחך. עד איזו נקודה תאמין שאנשים יכולים להחליט בטובתם? כמה פעמים ביבי צריך להיבחר ? כמה ילדים צריכים לסיין לימודים ללא בגרות? כמה משפחות צריכות להיות מתחת לקו העוני? כמה גדולה צריכה להיות התפוצה של ישראל היום?
  בכדי שתקבל שתבונתו של אדם היא לא מולדת מעצמו (בלבד), אלא נגזרת של סביבתו. והסביבה הזאת חזקה יותר מיכולת השינוי על ידי טיעונים שכלתניים ובחירות לכנסת, בצורה מעריכית. על כל אדם שתשנה את דעתו כרגע, נולדים עוד 10 ילדים לחינוך חרדי, לבית ספר כושל, לבית עני, לאב מכה, לקרוב משפחה שהצית את עצמו וכולי…
  אני לא חולק על דעתך שהגישה נכונה יותר היא לשכנע בדיון מעמיק אחרים (ודיון הוא הבסיס למאבק הדמוקרטי התקין), אבל אין דיון כזה כרגע – לא בקנה מידה שיכול לשנות משהו.

  10. "אישתון, אם כן, כאחרון הבולשביקים, דוחה את הדמוקרטיה לאיזה עתיד לא ידוע, אחרי יצירת ה"אדם החדש", זה שאינו מזוהם על-ידי הסרטן הקפיטליסטי." –
  דוחה את הדמוקרטיה? עשיתי פה משהו פלילי?
  זה מדהים איך אתה יכול לטעון שיש כרגע דמוקרטיה בישראל וכאשר אני מציע לעשות בדיוק את אשר עשו ועושים כל האליטות בישראל "הדמוקרטית" (הקמת בנק, חברות תקשורת, ביטוח אשראי, פתיחת עיתון), לפתע זה לא דמוקרטי. אם ישראל דמוקרטית ואני לא מציע שום דבר שונה מהותית מהמודל הקיים (מלבד הגדרת תקרת שכר), כיצד אני "דוחה את הדמוקרטיה"?

  ואני לא מבקש לייצר "אדם חדש". רק להשכיל את האנשים ולתת להם מידע חופשי ומספיק חופש כלכלי כדי שיוכלו לנשום לרגע ולחשוב על הבחירות שלהם בצורה רציונלית.

 2. אני אוסיף גם שהמודל שלי לא מבטל את הבחירות לכנסת אלא מוסיף גם בחירות לצרכנים. בשיטה שלך רק כאזרח יש לי קול. בשיטה שלי, מתוקף ההבנה של כוחה של הכלכלה, הקליינטים הם המחליטים, על ידי הצבעה, לגבי העסקים הגדולים שהם קונים מהם. אני לא מבטל את הדמוקרטיה – אני מכפיל אותה. גם בקלפי וגם בבנק. אולי יותר ממכפיל – כי זה גם בבנק וגם בחברת האשראי וגם בפנסיה שלך ובעצם בכל עסק שיבחר לעבוד על פי החוזה המחייב אותו לדרישות הלקוחות.

 3. הרבה זמן שאני קורא בפוסטים שלך, והנה הפעם הזאת ממש הנדתי בראש וחשבתי, 'אולי הוא באמת מועמד ראוי לכנסת'.

  לא רק בגלל שהדברים שאתה אומר פה נכונים. גם בגלל שכל כך קשה להתבטא בנחרצות על דברים מתונים. והנה אתה עושה את זה, ועושה את זה היטב.

  ישר כח, חה"כ קננגיסר.

 4. דובי, אני הולך ומשתכנע שעמוק בפנים אתה בעצם ניאו-ליברל.

  מצד אחד, אתה מגדיר "…הניאו-ליברלים ("אי אפשר לסמוך על אנשים, בעיקר אם נותנים להם כוח")".

  מצד שני אתה מתוודה: "אז הבה אגלה לכם את המיזנטרופיה שלי: אני לא סומך על אף אדם אחד בעמדת כח כה משמעותית…"

  וסתם תהייה: בסוף, לא הבנתי מה ההבדל המהותי בין "בנק חברתי", שנשלט על ידי הנהלה שנבחרה על ידי רוב החברים, לבין "בנק ממשלתי" (מולאם) שנשלט על ידי ממשלה שנבחרה על ידי רוב האזרחים? האם כל העניין הוא רק ניסיון להחליף אלו שנמצאים שם עכשיו באנשים משלנו?