תזכורת קצרצרה: אל תאמינו לנתניהו. אף פעם.אופוזיציהראשי

תגובות

תזכורת קצרצרה: אל תאמינו לנתניהו. אף פעם. — 12 תגובות

 1. לפי אתר "בחדרי חרדים" הוא אמר: "כשהתברר לי שאפשר להקים ממשלה רחבה מאוד, למעשה הממשלה הרחבה ביותר בתולדות ישראל, הבנתי שאפשר להחזיר את היציבות מבלי ללכת לבחירות". ונדמה לי שזו אכן הממשלה הגדולה ביותר בתולדות ישראל, עם 33 שרים.

 2. עידו, בניגוד לממשלה שהייתה לנתניהו עד עכשיו, שלא הייתה הכי שמנה בהיסטוריה?

 3. לגבי הניבוי שלך: מבחינת מספר המנדטים, לא נראה לי שזה כדאי לאף אחת מהמפלגות. אני לא רואה איך זה מביא להן יותר קולות. להיפך – מי שמרגיש ימני יצביע למפלגת ימין במקום למפלגה שהיא חצי מרכז, ומי שרואה בעצמו מצביע מרכז לא יצביע למפלגה שתיתפש בעיניו כימנית.

 4. כמה יפה לקרוא שוב פוסט מורטם, וכמו הרבה פוסט מורטמים, „ידעתי”. אם ידעת, מדוע לא כתבת?

  האמת היא שנתניהו הפתיע את כולם. טוב שאתה מסתכן בניבוי. אסתכן גם אני – שאול מופז לא יצטרף לליכוד, אהוד ברק לא יצטרף לליכוד ופייגלין ימשיך להוות בעיה, לפחות עד שייפטרו מהבל הפריימריז, השיטה הגרועה ביותר לקביעת רשימת מועמדים.

  ועוד ניבוי קטן, אם כי הרבה פחות ודאי: פורום האייל הקורא בכנסת אולי יקום ביום מן הימים, אך לא בכנסת ה-19.

 5. אז אני מניח שלא יהיו פריימריז בעבודה ביוני? או בחצי השנה הקרובה? לא התפקדתי לעבודה בזמנו ואני לא רואה טעם להתפקד עכשיו אלא אם אוכל להצביע לכם בבוא היום.

 6. מהתגובה הראשונה אני מבין שנתניהו אמר שמדובר בממשלה הרחבה בהיסטוריה, לא בקואליציה. כך שנשאלת השאלה האם האמירה שלך הייתה סתם טעות, כמו יאיר לפיד, או שאולי אתה כהרגלך משקר?

 7. ערן – אתה מתעלם מחשיבות החלוקה לגושים. עדיף לנתניהו שהקיצונים ילכו ימינה והמתונים יהיו בתוך הליכוד.

  יובל – לא אמרתי "ידעתי". אמרתי שלא האמנתי, ואפילו על זה לא אמרתי "עד לרגע האחרון", אלא עד לפני כמה ימים. לא האמנתי כי זה נראה לי לא הגיוני, לא כי הסתובבתי בחיוך זחוח ואמרתי לכולם "אין סיכוי שיש בחירות", אלא יותר "אני לא מאמין שיהיו בחירות – זה לא הגיוני!". אבל זה שמשהו לא הגיוני לא אומר שהפוליטיקאים שלנו לא יעשו אותו, אז לא "ידעתי" כלום.
  וגם אני אוהב אותך, יובל.

  מארק – עושה רושם שקיבלנו ארכה. הפריימריס נערכים בדרך כלל כשלושה חודשים לפני הבחירות, אז אם אתה רוצה להתפקד עכשיו, אתה בהחלט יכול. אציין, אגב, שיצא לי לפגוש כמה מהמועמדים הפוטנציאליים האחרים לרשימה, ואני יכול להגיד בוודאות שגם אם לא הייתי מתמודד – יש שם כמה אנשים מאוד מוכשרים ומאוד ראויים, ומאוד כדאי להתפקד כדי לבחור גם בהם.

  דיבה – אז מה שאתה אומר הוא שנתניהו התגאה בכך שהממשלה שלו הכי שמנה בהיסטוריה? כי את ההישג הזה הוא השיג גם בלי מופז. מבחינת מספר החברים בקואליציה, שזו המשמעות הסבירה היחידה לאמירה שלו, הוא שיקר.

 8. הנה מה שמטריד אותי: כל הכלכלנים אומרים שהולך להיות רע בקרוב, שהאבטלה תעלה והעוני יחריף ויהיו גזירות וקיצוצים.
  אם היו בחירות בספטמבר אפשר היה לחכות עם הגזרות קצת. עכשיו נתניהו יגיע לבחירות עם ציבור ממורמר וכועס שמצבו הידרדר.
  האם נתניהו בונה על מלחמה עם איראן שתטרוף את הקלפים ?

 9. בואו ננסה לראות מה אמר ליאור חורב לשאול מופז: "הסקרים מראים שקדימה מתרסקת בבחירות. 4 חודשים אינם מספיקים לקדימה להתארגן."
  "מהפלת ליבני והעפתה מהמפלגה יגרמו לבחורים להעניש אותך בקלפי." שזה "מצבך כל כך גרוע ולכן כדאי לך להמר על כל הקופה".

  אם תיצטרף בחינם לממשלת נתניהו, בהבטחה שנתניהו מאוד רוצה להשיג – כלומר שינוי שיטת הממשל והבטחה לסגור את הפינה של גיוס חרדים.
  גם אם רק תצליח ללשנות את שיטת הממשל – הצלת את קדימה ואפילו הצלת את מדינת ישראל הבוחר ידע להכיר לך תודה.."

  דובי, אתה מבין בזה יותר ממני: בשיטה הקיימת אף מפלגה לא יכולה לנצח בבחירות ולכן מוקמות ממשלות שלא יכולות לעשות דבר ואפילו לטעות.

  לדעתי זו הסיבה מדוע ציפי ליבני לא הצליחה להקים ממשלה: היא רצתה להקים ממשלה שתפעל (כנראה בתחום המדיני) כשהשותפים הקואליציונים שלה הבהירו לה מי הבעל בית באמת.

  אם הבחירות היו נערכות בעוד 3 חודשים נתניהו היה מקבל 30 מנדטים. חסרים לו עוד 31 מנדטים כדי להרכיב קואליציה! כלומר הוא צריך לפחות עוד 3 מפלגות כדי להגיע לקואליציה של 61 חברי כנסת.
  גם נתניהו מבין שאי אפשר להמשיך כך מה הטעם לנצח בבחירות שאחזקתך בממשלה מדוללת ובכלל אתה לא יכול לעשות כלום. עדיף להפסיד בבחירות ולהצטרף לממשלת אחדות שמישהוא אחר לא יוכל לעשות כלום.

  ניתן לשנות את שיטת הבחירות, כך שמפלגות יקבלו בונוס מנדטים יחסית לגודלן היחסי, כך שיהיה ניתן להרכיב ממשלה עם שתי מפלגות בלבד ביחס של 1:4 כמו שמתקיים ברוב הדמוקרטיות הפרלמנטריות בעולם.
  למרות שהציבור וכנראה הכתבים הפוליטים אינם חכמים גדולים – אפילו הם יבינו לאיזה שינוי הסטורי יביא מופז ואיזה סיכון אישי לקח מופז על עצמו.

 10. אני – ונדמה לי שגם דובי – חולק על הנחת היסוד שלך, לפיה "אף מפלגה לא יכולה לנצח בבחירות ולכן מוקמות ממשלות שלא יכולות לעשות דבר ואפילו לטעות".

  נעזוב רגע את הטענה על 'אי אפשר לנצח בבחירות' – הממשלות בישראל עשו הרבה פעולות מאוד דרסטיות: מצד אחד, אוסלו וההתנתקות, ומצד שני – מלחמת לבנון השנייה ועופרת יצוקה. שלא לדבר על תפנית הכלכלית דרסטית – פעמיים (1985, 2003). אני לא חושב שיש עוד הרבה ממשלות שקיבלו ויישמו כל כך הרבה החלטות גורליות ב-20 שנה.
  הכתבים הפוליטיים נהנים לספר לעצמם שביבי לא הולך למו"מ מדיני בגלל הלחץ של סיעות הימין. אותי יותר משכנעת העובדה שביבי תמיד הכריז שהוא לא רוצה מו"מ מדיני. כלומר, גם הקיפאון המדיני הוא לא תוצאה של קיפאון פוליטי אלא להיפך – של יכולת משילות של הממשלה.

  ולגבי שיטת בונוס המנדטים – זה זמן קצת מצחיק להציע את זה, בדיוק כשהשיטה הזו מחרבת את הדמוקרטיה היוונית.

 11. פינגבאק: לא שומעים! » ג’ורג’ ברנרד הו? (וגם: מצוקי הזכוכית)

 12. אני חושב שהקואליציה הזאת היא אולי לא הגדולה ביותר בתולדות המדינה, אבל אחת החזקות ביותר.
  בקואליציות אחרות, היו מפלגות עם אג'נדות מנוגדות ששיחקו בהורדת ידים זו מול זו.
  בקואליציה הזאת יש 27 מנדטים לליכוד, ~ 35 מנדטים לאופורטוניסטים מעצמאות וקדימה שיסכימו עם כל דבר שמשאיר אותם על הכסאות שלהם, וכל השאר כבר קיבלו תפקידי שר ולא רוצים לסכן אותם במרידות, עכשיו כשגם אם ישראל ביתנו,החרדים והדת"ל יפרשו מהקואליציה, עדיין מובטח לה רוב.
  אז מה שהליכוד מחליט (שזה ביבי את פייגלין בע"מ) זה פחות או יותר מה שיקרה ואף אחד לא יכול לעצור את זה. + כל הצעות החוק הפופוליסטיות שח"כים מטומטמים בקואליציה ירצו להעביר.