הודעה חשובה: דובי לשלטון!

דובי לשלטון!

(מתוך תשדיר שירות של ועדת הבחירות המרכזית ב-2003)

כבר הרבה זמן אני מדבר, פה ובמקומות אחרים, על חשיבותה של המעורבות בפוליטיקה; על איך שאסור לתת לציניות לנצח, ואסור להגיד שהפוליטיקה מושחתת ולכן אפשר להפקיר אותה בידי אנשים מושחתים; שיש אנשים טובים בכנסת, וצריך לדאוג שיהיו יותר מהם. כבר הרבה זמן אני גם מדבר על התשוקה שבוערת בי עצמי לעשות כמיטב יכולתי כדי להשפיע מתוך המערכת על איכות החיים של כולנו.

אז הגיע הזמן להפסיק לדבר, ולהתחיל לעשות. מי שעוקב אחרי בכל מיני ערוצים אחרים אולי יודע שהייתי מעורב תקופה מסויימת עם התנועה הירוקה. מדובר בקבוצה של אנשים טובים, ואני מאחל להם הצלחה. אבל מסיבות שונות, ארגוניות ואידאולוגיות, החלטתי שאני לא מוצא את עצמי שם. במקום זאת, התפקדתי לפני מספר שבועות למפלגת העבודה. כעבור מספר ימים נפגשתי עם יהונתן קלינגר, אותו רובכם מכירים, והחלטנו לצאת לקמפיין משותף לפריימריז של העבודה. בקיצור: אני (יחד עם יהונתן) הולך להתמודד על מקום ברשימת העבודה לכנסת הבאה.

למה העבודה?

כשהתחלתי בגישושים אצל המעגל הקרוב אלי, שמעתי את השאלה הזו הרבה. יש כמה תשובות אליה. הפרקטית ביותר היא שמבין שתי המפלגות המכהנות כיום שלהן אני מוכן להצביע – העבודה ומרצ – רק העבודה מספיק גדולה כדי לאפשר למועמד לא מוכר כמוני סיכוי להשתחל למקום ריאלי עם מאמץ סביר.

אבל ההסבר הזה אינו מספיק, ואינו כל הסיפור. מרצ, לדעתי, סיימה את תפקידה ההיסטורי. כשהשמאל הישראלי כל כך מצומצם, אין מקום לשתי מפלגות כל כך דומות (במיוחד עכשיו כשאהוד ברק עשה לכולנו טובה ונעלם מהתמונה). אם היו שואלים אותי, שתי המפלגות היו צריכות להתאחד, ומרצ על חבריה היו צריכים להטמע (חזרה) אל תוך מפלגת העבודה. השמאל הישראלי צריך להתרכז בשיקום מעמדה של העבודה, ולא בתחרות בין שתי מפלגות שמנסות לגנוב זו לזו מנדטים.

רגע, אתה לא דו-לאומיסט?

כן. אינני עומד להסתיר את עמדותי האמיתיות. דעתי האישית היא שישראל תצא נשכרת מכניסה למהלך שסופו סיפוח השטחים ויצירת מנגנון שיבטיח ייצוג לאומי לשתי הקבוצות הלאומיות המרכזיות בישראל, לצד חרות מקסימלית לכלל האזרחים. זו אינה תפיסת העבודה, ואני מודע לכך. למעשה, עד כמה שאני מבין, החוק הישראלי אוסר על אדם להתמודד לכנסת על בסיס העמדות שלי. בין כה וכה, אני גם יודע שבישראל של היום אין סיכוי לתפיסה שכזו להתממש. על כן, אני מוכן לוותר על השאיפה האולטימטיבית הזו שלי ולהתחייב לעמדות המפלגה בסוגית השטחים – היינו, מחוייבות לפתרון שתי המדינות. פוליטיקה היא משחק של פשרות, וזו פשרה סבירה בעיני.

אבל אני לא מוותר על הכל, ואני לא צריך לוותר על הכל. מפלגת העבודה הייתה הראשונה, תחת מנהיגותו של עמיר פרץ, שמינתה שר ערבי בממשלת ישראל. המפלגה מחוייבת לעקרונות של שיוויון אזרחי בין כל אזרחי המדינה ופעלה בעבר כדי לקדם אותם. לדידי, בין כה וכה החזון שלי אינו ניתן להשגה מבלי שראשית נשיג שיוויון מלא לאזרחי ישראל הערבים בתוך הקו הירוק. על כן, לטווח הזמן המיידי, עמדות מפלגת העבודה בהחלט מספקות את הצרכים האידאולוגיים שלי בתחום הסכסוך היהודי-ערבי, ואני אשמח מאוד לפעול לקידום החברה השיוויונית שהן שואפות אליה.

ומה חוץ מזה?

עוד לא ישבנו על מצע רעיוני מלא, אבל אני ויהונתן מתכוונים לרכז את הקמפיין שלנו (כמו גם את הכהונה שלנו, אם נבחר) סביב אותן סוגיות שעלו בקיץ האחרון: מלחמה בהפרטה, שינוי סדר העדיפויות הלאומי לטובת צדק חברתי, תיקון תמהיל המס בהכנסות המדינה כדי להגדיל את חלקם של האחוזונים העליונים ושל התאגידים הגדולים, כמו גם הפיכת החקיקה האנטי-דמוקרטית שהכנסת הנוכחית רצופה בה. בנוסף – וכאן נכנס הרקע של שנינו כאזרחים מקוונים – בכוונתנו להלחם כנגד הגבלות על חופש הביטוי, ולמען הגדלת השקיפות בהתנהלות רשויות המדינה; לשמור על הפרטיות של הפרט ועל הפומביות של המגזר הציבורי.

אני לא בטוח שאני ויהונתן נסכים על הכל – הדעות שלנו בסופו של דבר די קרובות, אבל אני בטוח שבנושאים מסויימים יש לנו העדפות מדיניוּת שונות. אנחנו עוד נשב ביחד ונלבן את הנושאים הללו, וגם נאוורר את המחלוקות שלנו, כפי שאנחנו רגילים לעשות, לעין הציבור. אבל שנינו שותפים לדעה שחייבים להפסיק את מדיניות ה"הפרד ומשול" של הניאו-ליברליזם הישראלי. שאי אפשר להאשים קבוצה כזו או אחרת בצרות של כולם, אלא צריך למצוא דרך שבה כל קבוצה תתפשר בדרכה כדי להגיע לחברה שפועלת לטובת כולנו במשותף.

למה דווקא אתם?

מדי מערכת בחירות קמות מפלגות וקמים מועמדים שמכריזים שהם מביאים איתם "פוליטיקה נקייה". יש שני דברים להגיד על זה: ראשית, שקל להיות נקי לפני שנכנסת פנימה; ושנית, שלהיות נקי זה לא משהו להתגאות בו – זו צריכה להיות הנחת יסוד. כל האנשים שנכנסים לכנסת צריכים, בעקרון, להיות נקיים. אז מה שאנחנו מביאים זה לא סתם "פוליטיקה נקייה". החזון שלנו הוא של "פוליטיקה נגישה" – לחזק את הדמוקרטיה הישראלית באמצעות חיזוק יכולתו של האזרח להיות מעורב ולהרגיש בעל השפעה; להיות מחוברים ונגישים לציבור בכל עת; לאפשר לציבור נגישות לתהליכי קבלת ההחלטות שלנו (ובשאיפה, של כל הפוליטיקאים). אני יודע שאני, אישית, בתור מישהו שמתקשה לסתום את הפה גם ככה, אמשיך לכתוב את הבלוג שלי כח"כ באותה מידת כנות בה כתבתי עד עכשיו, לחלוק עם הקוראים את תהליכי החשיבה שלי ולא רק ססמאות לדפי מסרים, ולערב את מי שמעוניין בכך בתהליך שסופו הוא מדיניותה של מדינת ישראל בסוגיות שונות.

ואתה חושב שזה ריאלי?

ריאלית, סביר להניח שבקדנציה הקרובה העבודה תהיה באופוזיציה (אם כי הרבה עוד יכול להשתנות). אבל גם משם אפשר לעשות הרבה, ובעיקר אפשר להשקיע את ארבע השנים הבאות בשיקום השמאל והרחבתו לקהלים חדשים.

וההתמודדות שלכם?

קשה לי להעריך כרגע, אבל אני נוטה להאמין שזה לא לגמרי מחוץ להישג יד להשתבץ בחצי הראשון של העשירייה השניה. כן, זו אמירה די מסוייגת. מה לעשות, אין לי את הפופולריות של יאיר לפיד. זו תהיה עבודה קשה ואי אפשר להבטיח תוצאות. ובכל זאת, אנחנו מאמינים שזה שווה את זה. בכל מקרה, גם אם לא נצליח להבחר לרשימה לבחירות הבאות, אנחנו כאן כדי להשאר, ונמשיך לפעול גם אם נכשל – אולי בפעם הבאה נצליח יותר.

אוקיי, אז מה אתה רוצה ממני?

יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי לתמוך בנו:

א. להתפקד לעבודה. אם אתם רואים את עצמכם כמצביעי עבודה פוטנציאליים, התפקדו לעבודה. התפקדות לעבודה היא הצהרת כוונות, אבל היא לא התחייבות. אם אתם חושבים שיש סיכוי שתצביעו לעבודה ביום הבחירות, ואתם רוצים לתמוך בנו, התפקדו. תקופת ההמתנה ("אכשרה") בין ההתפקדות לבין קבלת זכות הבחירה בעבודה היא שישה חודשים. אם תתפקדו עכשיו, יש סיכוי טוב שתוכלו להצביע כשיגיעו הפריימריז – אם תמתינו, הסיכוי פוחת. (אגב, אם אתם יודעים שאין שום סיכוי שתצביעו לעבודה – התפקדו למפלגה המועדפת עליכם. אל תשאירו את הפוליטיקה לאחרים.) אחרי שהתפקדתם, או אם אתם כבר חברי מפלגת העבודה, שלחו אלי או אל יונתן את פרטיכם (שם ודוא"ל יספיקו), כדי שנדע כמה תומכים יש לנו, וכדי שנוכל לעדכן אתכם בארועים ובהתפתחויות חדשות.

ב. לתרום. כרגע עוד אין לנו תוכנית מובנית, אבל מן הסתם נדרש בשלב כזה או אחר להוציא כסף כדי לממן את הקמפיין. בקרוב ניתן פרטים למתן תרומות. אם הפרוטה בכיסכם ואתם מוכנים לתמוך בנו גם כלכלית – תבורכו.

ג. לתרום בצורות אחרות. יש לכם כישורים שונים שרלוונטיים לקמפיין תקשורתי? צרו איתנו קשר. מעצבי אתרים, מאיירים, מפיקי וידאו, עורכים, במאים – אם אתם חושבים שאתם יכולים ומוכנים לעשות משהו שיכול לסייע לנו להבחר, ספרו לנו.

ד. להפיץ את הבשורה. מכירים עוד אנשים שעשויים לתמוך בנו? הפנו אותם לכאן. צייצו בטוויטר וכתבו סטטוסים בפייסבוק (טוב, וגם בגוגל+) עלינו. הצטרפו לעמוד הקמפיין הרשמי שלנו (עדיין שחון משהו כרגע, אבל אנחנו עובדים על זה), והפיצו אותו הלאה. אם יש לכם גישה לכלי תקשורת מיינסטרימי או אלטרנטיבי ואתם יכולים לארגן לנו חשיפה דרכו – צרו איתנו קשר. בשביל מה יש לנו אינטרנט אם לא בשביל פרוייקטים כאלו?

זהו. בהצלחה לנו.

ליציאה מהארון של יהונתן קלינגר

55 Replies to “הודעה חשובה: דובי לשלטון!”

 1. קודם כל, המון הצלחה. בתור מתפקד ותיק, את הקול שלי יש לכם, כמובן.

  לא בטוח שהבנתי – החצי הראשון של העשירייה הראשונה? אתם בונים על שניים מחמשת המקומות הראשונים? זה אומר שמתוך בוז'י, עמיר, ברוורמן, כבל ופואד – תעיפו שניים. שלא לדבר על המעמדים החזקים הנוספים שהולכים, אני מניח, להצטרף.

 2. א. תודה.
  ב. אופס – התכוונתי השניה. ובנוסף, קופרניקוס.
  (אנחנו בונים על לפחות 12-14 מנדטים לעבודה בבחירות הבאות, אם לא יותר מזה).

 3. בהצלחה רבה, אם הייתי מתפקד הייתי מצביע לכם. כחבר, חשוב לי לומר: אין לכם סיכוי להשתבץ לא רק לחצי הראשון של העשרייה הראשונה, או לחצי השני, או השלישי. זה לא מתוך חוסר הערכה אליכם, זה מתוך חוסר הערכה למפלגת העבודה. ועדיין, המון בהצלחה.

 4. אפי: מהיכרות עומק עם המפלגה הזו, אם יש פריימריז שבהם יש להם סיכוי, זה אלה.
  עזבו הרבה מהרעים, והצטרפו הרבה מתפקדים 'חופשיים', שאפשר לשכנע.

 5. בהצלחה! אם הייתי בישראל, הייתי מתפקד ומצביע. (אני מניח שאי אפשר להתפקד מחו"ל? אני כנראה דווקא אהיה בארץ בבחירות הכלליות)

  אבל, אני רוצה להצביע על בעיה בתוכנית: נניח שאתה נבחר ברשימת העבודה במקום ה-14, ולפניך נבחרים שלושה ליליפוטים (או גרוע מכך) במקומות 11-13. מה שאומר שבשביל שאתה תיכנס לכנסת, הבוחרים צריכים קודם להשתמש בקולותיהם כדי להצביע לליליפוטים. האם תרגיש בנוח לקרוא לאנשים להצביע בשבילך?

 6. סליחה, התכוונתי "האם תרגיש בנוח לקרוא לאנשים להצביע למפלגת העבודה?"

 7. פוליטיקה "נקיה" זה מבחינתי ללכת למפלגה שמייצגת אותך ולא לתפוס טקמפ על מפלגה שאיננה כזו רק כי יש לה כבר ייצוג בכנסת. תקים את מפלגת הדו- לאומיסטים ונראה את מי תסחוף אחריך.

 8. אמנם אני לא מתפקד עבודה, אבל אני תומך בכניסה של אנשים טובים כמוכם לפוליטיקה בכל פלטפורמה. בהצלחה!

 9. חבל.
  כי לך הייתי מצביע בלי לחשוב פעמיים ובלי שום היסוס. גם לפני שניסחת את מצעך בצורה מדוייקת.

  למפלגת העבודה אין שום סיכוי שאני אצביע. בטח לא כששלי יחימוביץ עומדת בראשה, אבל לא רק בגלל זה. אין לי מושג מה זה "תפקיד היסטורי", אבל כמו שלדעתך מרץ סיימה אותו, גם מפלגת העבודה. לצערי נוכחותך ברשימה, בעיקר במקום לא ריאלי (החצי הראשון של העשירייה השניה? לא נראה שתיכנס לכנסת גם אם תתברג שם ברשימה), לא תשנה את עמדתי זו.

  בכל מקרה, שיהיה בהצלחה. צריכים אנשים כמוך בפוליטיקה.

 10. לאייל האלמוני – עד היום, רוב האנשים שמפלגת העבודה מינתה היו אנשים שהם בסך הכל אנשים טובים. מכיוון שאין יותר מדי רודפי בצע ושררה כיום בעבודה, מסיבות ברורות, אני לא יותר מדי מודאג. אני חושב שהיחס בין אנשים טובים לאנשים גרועים יצדיק הצבעה לעבודה בכל מקרה.

  עדו – אני לא מסכים איתך, כי אתה כלל לא מתאר מה שאני רוצה לעשות. אמרתי במפורש שאני שם את הפרוייקט הדו-לאומי בצד, ולא אנסה לקדם אותו כח"כ מטעם העבודה אלא אם במקרה אצליח לשכנע את המפלגה כמפלגה לתמוך בו (דבר שיפסול אותה מלהתמודד בבחירות, על פי החוק הנוכחי, מה שאומר שלא יקרה עד שהכנסת תסכים לבטל את סעיף 7א של חוק יסוד: הכנסת, מה שיקרה כשגם כך יהיה רוב בציבור לעמדה הדו-לאומית וכל העניין יהיה די מיותר).
  ההבדל ביני לבין פייגלין, והסיבה שהפוליטיקה שלי נקייה ושלו לא, הוא שאני לא פונה לדו-לאומיסטים וקורא להם להצביע לי. להפך, כאמור – הצהרתי שלא אקדם את העמדה הזו כח"כ. אני לא מנסה לשכנע אנשים להצביע לי כדי להכניס חפרפרת לכנסת. פייגלין קורא לאנשים שלא רואים את עצמם כמצביעי ליכוד להתפקד אליו כדי לגרום לליכוד לעשות דברים שבלעדי אותם מתפקדים הוא לא היה עושה. אני קורא לאנשים שרואים עצמם כמצביעי עבודה פוטנציאליים בלי קשר אלי להתפקד לעבודה ולתמוך בי כדי שאקדם את הערכים המפורטים במצע העבודה בין כה וכה. אני מבטיח שאם אי פעם אחליט שהגעתי לגבול ההתאמה בין עמדותי לבין מצע העבודה, אני אחזיר את המנדט שלי למפלגה ואצטרף למפלגה אחרת.
  זו, לדעתי, פוליטיקה נקייה לגמרי. אני אומר אלו עמדות שלי שונות מהעמדה הרשמית של המפלגה, אני מבטיח שלא לפעול על פיהן כל עוד המפלגה מתנגדת לכך, ואני מתחייב שלא לנצל את המנדט שינתן לי כדי לעשות דברים שמי שהצביע למפלגה בלי לדעת על קיומי לא היה רוצה שהקול שלו יעשה.
  זה מה שאתה חושב שפייגלין עושה?

 11. עמית – זכותך לדעתך. ככה זה בפוליטיקה. אשמח אם תוכל לתרום לקמפיין שלנו בדרכים אחרות, כמובן.

 12. וואו, סחתיין, ושיהיה המון בהצלחה.
  אני מאוד מעריכה אתכם על האומץ והנכונות להשקיע וללכת עד הסוף.
  זה רעיון שמפעם לפעם השתעשעתי בו אבל אף פעם לא ממש ברצינות.

  אשמח מאוד לעזור – רק תגידו איך.

  לגבי ההתפקדות – כרגע אני "פקודה" ל"קדימה", לא מתוך הזדהות איתם חלילה, אלא באופן היסטורי מאז התמודדות על ראשות המפלגה בין לבני ומופז ב-2008, שאז התפקדתי כדי להצביע ללבני (and much good it did to me). לקראת הבחירות האחרונות לראשות מפלגת העבודה שקלתי להעביר את ההתפקדות אבל לא עשיתי זאת, ובינתיים יש פריימריז נוספות בקדימה בסוף מרץ, אז נראה לי שאשאר שם לפחות עד אז כדי לנצל את זכותי להצביע. אח"כ אולי יגיע הזמן להעביר את ההתפקדות.

 13. גם את שיר-דמע די מרגיזה אותי. שמעתם כולכם על משהו שנקרא "אידאולוגיה?" . גם נמאס לי מכל האסטרטגים בעיני עצמם שממליכים מלכים ומזיזים מנדטים בהבל פה. אם אתה בעד השקפת העולם של קדימה תהיה חבר קדימה. אם אתה מסכים עם ליברמן תצביע בשבילו. להתפקד למפלגה שאתה לא מתכוון להצביע עבורה זה במקרה הטוב חוסר יושר.

 14. וואו. מדהים ומרגש. עשיתם לי את היום (ובשאיפה, את הארבע שנים).

  שאלת תם: זה לא קצת פיצול כוחות? זאת אומרת, לא עדיף שאחד מכם ירוץ והשני יתמוך בו, בהתחשב בקונסטיטואנציות הדי-חופפות שלכם? או שלא הבנתי משהו?

 15. בהצלחה! אני מסכים עם נדב, שקהל היעד שלכם מאד דומה למצטרפים החדשים של שלי יחימוביץ', ולכן יש לכם סיכוי לא רע, לא נגד פואד כמובן, אלא בעשיריה השניה.

 16. ראשית, בהצלחה:)

  שנית – מה העמדה שלך ביחס לדו לאומיות, לא ממש הבנתי, כי כתבת מצד אחד כן לספח שטחים ומצד שני כן שתי מדינות לשני עמים.
  פרקטית עזה תהיה מדינה נפרדת, אבל האם גם יהודה ושומרון חלק ממנה או שאותם לדעתך צריך לספח?
  מה עם מזרח ירושלים?
  מה עם הגןלן?
  מה עם הדרישות הערביות (פלסטינים, סורים) להשבת השטחים הללו לידיהם כחלק מהסכם שלום או כל הסדר קבע?

  ועוד משהו, מעניין, אני לא תופס את העבודה כמפלגה שקרובה כל כך למרצ, בין היתר אני גם די שוקל להצביע להם בזכות שלי. אבל באמת מעניין מה תהיה כבודת החכים הפוטנציאליים שלה.

  אגב, גם אם אתה לא מסכים אחד לאחד עם מצע מפלגתי נתון, אם יש שם דמיון מספק, זה …ובכן,, מספק. אחרי הכל האנשים אמורים להשפיע גם על המצע.

 17. קודם כל , המון בהצלחה. את הקול שלי כבר יש לכם, ועזרה טכנית אני רשמי לספק אם אני אוכל

 18. אנונימוס מוס: אם יש לך זכות הצבעה, לא נראה לי שיש בעיה בהתפקדות מחו"ל. אפשר לשלם בכרטיס אשראי ולהעביר טופס בפקס (יש מצב שאפשר להתפקד גם באינטרנט)

 19. יאללה אני פקוד של העבודה
  וגם את הקול שלי קיבלתם
  אולי העבודה עוד תפתיע
  :)

 20. לצערי, אינני יכול לאחל לך בהצלחה. למען האמת, אני מתפלא שדוקטורנט (או שמא אתה כבר דוקטור?) למדע המדינה משתמש בקטגוריות נאיביות כמו "פוליטיקה נקייה" ו"אנשים טובים". ואיך אוכל לתת את קולי למפלגת העבודה? לא רק בגלל הפאתטיות החנוך לוינית של גלגולה הנוכחי, אלא גם בגלל ההיסטוריה של המפלגה המתועבת הזו.

  אם תבחר, ההשפעה שלך תהיה שולית במקרה הטוב. במקרה הרע, תתרגל לסיר הבשר ותהפוך לאחד מעשרות הזומבים הפרלמנטריים המתנודדים במסדרונות הכנסת. במקרה הטוב – והסביר – תתברג למקום ה-67 ואז תוכל להפנות את האנרגיה שלך לאפיקים אחרים. שוב, כמדען מדינה – לא הגיע הזמן שתקבלו החלטה, כדיסציפלינה, להיפטר מהשם המגוחך הזה? – אתה בוודאי יודע שהפוליטיקה לא נגמרת ברגע שיוצאים למגרש החנייה של הכנסת.

  הפרדוקס הוא, לדעתי, שאתה פונה לקהל שמצביע מתוך אידיאולוגיה צרופה (ונגד ה"אינטרס המעמדי" שלו) ומנסה לפתות אותו עם מהלך ריאליסטי למהדרין. אני לא חושב שזה יעבוד.

 21. חבל לנו בתנועה הירוקה שהפסדנו אותך וגם את יונתן שהיה אחד מכותבי המצע הטכנולוגי שלנו, בגלל הועידה האחרונה האיומה בחיפה. למי שלא יודע, התנועה הירוקה החליטה רשמית להיות מפלגת מרכז ולהתרכז בחברה ובסביבה כך שתוכל להיות בית גם לאנשים מהימין וגם בשמאל אשר בכל זאת מעניין אותם יותר המצב החברתי והמצב הסביבתי מהסכסוך הערבי יהודי שכנראה לא התנועה הירוקה היא שתסיים אותו, לפחות לא בכנסת הבאה.
  בהצלחה לכם שם ואני מקווה מאוד שתצליחו להחליף כמה מהפוליטיקאים הישנים בעבודה ושבבחירות הבאות נוכל לרוץ ביחד כגוש סוציאל-דמוקרטי וקיימות עם פחות חולדאים ויותר אנשי חזון.
  אבל לצערי אני לא רואה סיכויי לשנות את מפלגת העבודה. עם כל הכבוד שלי אליכם, הכוח שלכם לאומת מפקדי הארגזים, קבלני הקולות וקומבינות אחרות הוא זניח. אני נשאר בתנועה הירוקה למרות הדרך הקשה שבה בחרה הועידה.

 22. עדו כתב: "פוליטיקה "נקיה" זה מבחינתי ללכת למפלגה שמייצגת אותך ולא לתפוס טקמפ על מפלגה שאיננה כזו רק כי יש לה כבר ייצוג בכנסת. תקים את מפלגת הדו- לאומיסטים ונראה את מי תסחוף אחריך."

  לא הגבתי כי חשבתי שדובי יכתוב תגובה מחודדת של משפט-וחצי שמסבירה איך זה קשקוש-בלבוש וכל מי שעקב אחרי הבלוג אמור לדעת את זה. דובי, להערכתי, לא טרח לענות את התשובה ה"מעמיקה", או לא חשב שזה ישנה, או פשוט היה מוסח לרגע, אז אני אנסה.

  עדו: לדעתי, יש לך אי-הבנה בסיסית על איך עובדת דמוקרטיה מפלגתית. אין כזה דבר "לרוץ במפלגה שמייצגת אותך" בשלב הפריימריז. כשמגיעות הבחירות, אתה כמובן יכול "להצביע למפלגה שמייצגת אותך" (פחות או יותר, עם הדיסקליימרים הנדרשים). אבל בשלב הפריימריז המפלגה היא גוף שניתן לעיצוב. הדוגמה הקלה ביותר להבנה, אם כי הוא לא בדיוק מתאימה לצרכינו, היא המפלגות האמריקאיות: בתוך המפלגה הדמוקרטית אתה יכול למצוא אנשים שספקטרום הדעות שלהם רחב מאד. למעשה, סביר שכל דעה שהיא שקיימת במיינסטרים האמריקני מיוצגת בתוך המפלגה הדמוקרטית. כה"ל במפלגה הרפובליקנית. ואין בזה פסול — ככה עובדת דמוקרטיה מפלגתית. מפלגה בנויה מאנשים, שהסה"כ שלהם, פלוס תשתית ארגונית וגורמים אחרים, הם המרכיבים את המפלגה.

  כשמגיעות הבחירות הכלליות ואתה מצביע למפלגה, אתה מצביע לאנשים שמרכיבים אותה, שמתווכים את עצמם דרך מצע משותף, שמפורסם לפני הבחירות. כאן כמובן האנלוגיה למערכת האמריקנית נשברת כי הם לא מצביעים ישירות למפלגה, אבל העקרון עדיין שריר: אתה מצביע לאנשים, והאנשים הם אלה שמחברים את המצע. המצע לא יכול להגביל את הדעות של האנשים, רק את איך המפלגה מתנהלת בכללותה. ומצע תמיד נמצא בתהליך של זרימה, לפי השינויים בדעות החברים.

  מהבחינה הזאת להקים את "מפלגת הדו-לאומיסטים" זה כמו להקים "מפלגת גמלאים" או "מפלגת לגליזציה של מריחואנה". אין פסול אינהרנטי במפלגות האלה, אבל הן מלאכותיות וחסרות-הגיון. אם אתה תומך בלגליזציה ורוצה לפעול למענה, בד"כ עדיף שתרוץ כחלק ממפלגה שהטיקט הזה יכול לקנות לך מקום בתוכה (ורצוי שיהיו לך אג'נדות אחרות חוץ מזה). אם אין מפלגה כזאת, אז או שאכן צריך להקים מפלגה, או שהנושא הזה לא חשוב מספיק בסדר היום הציבורי (או לחליפין, לא מקבל מספיק תמיכה). דו-לאומיות היא רק חלק אחד מהשקפת העולם של דובי, שהוא גם מסביר בפירוט איך היא לא רלוונטית למצב בפועל בעתיד הנראה לעין. אין סיבה להקים מפלגה חדשה רק כי יש נקודה אחת שבה הוא לא מסכים עם הדיעה שנפוצה כרגע במפלגה שהוא רץ בתוכה. אם היית צריך להקים מפלגה חדשה המצב כזה, היו לנו 120 מפלגות.

  למעשה, כל ההגיון בקיומו של אחוז חסימה הוא בדיוק כדי לאגד אנשים למפלגות שמכילות מגוון של דיעות והן לא מפלגות-נישה. המטרה היא לא ליצור יוניפורמיות מלאה של הדעות בתוך המפלגה, אלא לאפשר למגוון דעות לחיות במשותף בתוך מפלגה, כאשר המצע מתווך ביניהם.

  כמובן, הכתוב לעיל מייצג את דעתי וכמובן לא את דעתו של דובי. אבל את הרבה מההבנה הזאת קיבלתי מהבלוג של דובי עצמו, אז אני אופתע אם הוא לא מסכים לפחות עם רוח הדברים.

  נדב: תודה על התגובה, אם כך אבדוק אם אני יכול להתפקד לעבודה מרחוק.

 23. הרבה בהצלחה. יש לכם את הקול שלי.
  יש איזו תיבת מייל או משהו בסגנון להשאיר פרטים / תרומות וכו' (לא כwall בפייסבוק?)

 24. עדי: לכל מצביע בפריימריז יש כמה קולות (בין שלושה לחמישה, תלוי בועדת הבחירות והתקנון שתוציא לקראת הפריימריז) – כלומר, אין שום מניעה להצביע לשנינו גם יחד.

  תומאש: עמדתי האישית היא תהליך (ארוך, של עשור לכל הפחות) שבסופו סיפוח (או מוטב – איחוד) של השטחים עם ישראל במסגרת הסדר פדרטיבי שיאפשר לכל קבוצה לאומית לקיים חיים לאומיים מבלי להזדקק להפרדה גיאוגרפית בין שני מדינות. בטווח הביניים, מן הסתם, לפלסטינים יהיה משהו שמאוד קרוב למדינה.
  זו, כאמור, עמדתי האישית. עמדתה של מפלגת העבודה, שאותה אני אקבל אם אבחר כח"כ מטעמה, היא תמיכה בלתי מסוייגת בפתרון שתי המדינות.
  מזרח ירושלים היא דוגמא לבעיתיות של פתרון חד ופשוט של שתי מדינות, שבגינה איבדתי אמון בפתרון הזה כפתרון קבע. אינני רואה איך אפשר לחלק את ירושלים במצב הקיים. הפתרון שאני אקדם במסגרת פתרון של שתי מדינות הוא מתן זיקה כלשהי לתושבי מזרח ירושלים למדינה הפלסטינית תוך כדי שהם נותרים תושבי ישראל. איך עושים את זה בדיוק – עוד חזון למועד.
  הגולן לא רלוונטי לעניין. אני לא חובב גדול של רעיון ההסדר עם שלטון דיקטטורי, ומקווה מאוד שהמתנגדים יצליחו להפיל את אסד, ועוד יותר מקווה שהם ישכילו להקים משטר דמוקרטי בסוריה – או אז נוכל להכנס איתם למו"מ.

  דרור – צריך להתחיל בקטן. זה יותר ממה שעשו כל ראשי המפלגה שקדמו לפרץ.

  נמרוד – צר לי שזו דעתך. אני לא חושב שהמהלך שלי הוא לא אידאולוגי, ואני לא חושב שחברי הכנסת של העבודה הם זומבים פרלמנטריים. בקיצור, ראיית המציאות שלנו שונה.
  בנוסף, אני דחיתי את ססמת ה"פוליטיקה הנקייה" כלא באמת מעניינת, אז לא ברור לי על מה אתה מלין.

  מוס – לא נותר לי אלא לשבוע נחת. טוב, אולי הייתי מעדיף אם היית מדבר על בריטניה (פרלמנטרית) ולא על ארה"ב (נשיאותית), אבל ניחא. העניין הוא שאני חשבתי שאני אמרתי את כל זה כשאמרתי שפוליטיקה היא משחק של פשרות.

  אור: dubikan בג'ימייל. עוד אין לנו חשבון לתרומות. זה משהו שנטפל בו בקרוב, אני מקווה.

  לכל שאר המברכים והמעודדים – תודה רבה!

 25. דובי,

  חבל שהפסדנו אותך. המון בהצלחה. מחזיק אצבעות!

 26. אתה באמת רואה את מפלגת העבודה ממנה ערבי לשר האוצר או הפנים? על הביטחון אני לא מדבר בכלל .

 27. אני לא מאמינה שגרמת לי להתפקד לעבודה.
  אבל הרציונל הוא שאם אין אף מפלגה שלא גורמת לי לחלחלה לפחות שבאחת מהן יהיה מישהו שאני מעריכה.
  בהצלחה

 28. "החצי הראשון של העשירייה השנייה" היא תוצאה אפשרית, טכנית? המקומות האלה לא משוריינים לנציגי מושבים וקיבוצים וערבים ושאר מחוזות?

 29. דרור: אין ספק שמפלגת העבודה נגועה בכל הרעות החולות שבהן נגועה החברה הישראלית. אבל המינוי של מג'אדלה מוכיח, שהיא נגועה בהן קצת פחות מכל מפלגה אחרת שיש לה אפשרות למנות שרים.

  ירומיל: בד"כ השריונים מתחילים מאזור מקום 12-13, וממשיכים לסירוגין (לא תופסים את כל המקומות).
  עם זאת, ההחלטה הזו היא לא משהו קבוע, אלא מתקבלת אד-הוקית לפני הפריימריז. בסיבוב האחרון, בגלל צפי המנדטים הנמוך, שריינו מקומות נמוכים יותר לנציגי המגזרים שברק רצה ביקרם (קרי, מושבים וקיבוצים).

 30. רון – פייגלין קרא למתפקדים שלו להצביע ליכוד, אני קורא למצביעי עבודה פוטנציאליים להתפקד. רואה את ההבדל?

 31. בטעות הגבתי לפוסט אחר, אתה מוזמן למחוק.
  שאלתי:
  לא הבנתי רק דבר אחד, לוגיסטי, אתה לא בקנדה?
  איך זה יעבוד?

 32. הי דובי, שמחתי לראות היום שהחלטת להתמודד במפלגת העבודה! מאחלת הצלחה לך וליהונתן קליגר, אתם אנשים ראויים ואידאליסטיים,ואני בטוחה ששניכם תתרמו רבות. בהצלחה!

 33. אם הבנתי את דבריך נכון, אתה מרגיש שאתה נמצא בספינה שסוטה ממסלולה, האפשרויות שעומדות מולך הם או לעבור ספינה, או לנסות לתקן את הקיימת. אתה יכול לבחור ללכת למקום המתוקן יותר ולחיות קרוב לאידיאל שלך או לקדם את האידיאל שלך בארצך. דווקא בתור מדען מדינה, יפה ומעורר השראה בעיני שאתה בוחר באופציה השניה. לא כל חבר כנסת צריך להיות מדען מדינה, אבל טוב שאנשים מנסים להשתמש בידע שלהם כדי באמת לשפר את העולם ולא רק להתקיים בעצמם. בתור מי שמסכים עם הפתרונות שלך, אני מקווה שיש בציבור הישראלי אחרים כמוני. אני לא משוכנע בכך אבל אם אתה אופטימי אולי יש סיבה להיות. בהצלחה דובי.

 34. קודם כל – כל הכבוד על ההשקעה והנכונות לעשות למען חברה טובה יותר, ואני מקווה שתצליחו.

  מעבר לזה – מאחר שאני בחו"ל (קנדה, למעשה; החלפנו מקומות…) אני לא אצביע כנראה בבחירות הקרובות בין כה וכה אז חסכת לי התלבטות. אבל מאחר שבחירה ב"עבודה" היא בחירה ברשימה כולה, וקרוב לוודאי שאני לא אעריך אותה ככלל, אני לא סבור שזה היה משנה.

  מעבר לכך, נותר לי רק להצטער שבמערכת הבחירות שלנו אין לי אפשרות לבחור בנציגים שייצגו את הנושא החשוב ביותר בעיני – הפרדת דת ומדינה – מלבד ע"י הצבעה למפלגת אור, שסביר להניח שלא תיכנס לכנסת. כל הישג בנושא אחר, כולל הנושאים החברתיים שאתם רצים עליהם, יתמסמס וייהפך ללא רלוונטי לדעתי תוך כשניים שלושה עשורים אם לא תתרחש הפרדה כזו ובקרוב; ואולי גם אם כן, אבל אולי, רק אולי, לא. וכן, אני מודע לכך שהסיכוי שהיא תתרחש הוא אפסי.

 35. תראה מה עשית דובי, גרמת לי להתפקד לעבודה…
  הרבה בהצלחה!

 36. לדעתי לא רק מרץ אלא גם העבודה סיימה את תפקידה ההיסטורי.
  בבחירות הבאות ליברמן הולך לקבל 20 מנדטים!!!
  ואתם תישארו מאחור.

 37. פינגבאק: ערימה משהו
 38. אני ובן זוגי התפקדנו. יש לך וליונתן שני קולות נוספים.
  בהצלחה לנו.

  וגם, מה קורה מעכשיו – מתי צפויות הבחירות המקדימות? מה עושים עד אז?

 39. ענבר – תודה.
  הבחירות המקדימות טרם הוכרזו, אבל סביר להניח שהן תהיינה כמה חודשים לפני הבחירות הבאות. עד אז יש כמה דברים לעשות. אם יש לך חשבון בפייסבוק, כדאי לעשות לייק על העמוד שלנו כדי להתעדכן משם בדברים שנעשה עם הזמן (אנחנו באמת צריכים לפתוח גם חשבון טוויטר מתישהו). כמו כן (או במקום, אם את מעדיפה) אפשר להרשם ברשימת התומכים שלנו כאן: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dEJzTlJMVDlnQkplSFJZQmY0UHJfT2c6MQ כך שנוצר ליצור קשר בעת הצורך.

  באופן כללי, אנחנו מחפשים אנשים שיכולים לסייע בהפצת המסר שלנו. אם יש לכם כישורים רלוונטיים כלשהם, נשמח לשמוע, וכך נדע לפנות אליכם ברגע שנזדקק לכם.

סגור לתגובות.