דמוקרטיה לא בונים על שקרים

עדכון: ניסים דואק מיוניק כתב תגובה (ניתן לראות אותה במלואה מתחת לפוסט), ומכחיש כי התגובה האמורה נכתבה בתשלום או כי יוניק קיבלו תשלום ממיה"א לכתיבת תגובות. שאר סימני השאלה לגבי התגובה של מאיה עומדים, אבל כאן כבר מדובר בסתם התנהגות מוזרה של מגיבה, ולא בקניית טוקבקים, אז זה לא ממש חשוב. אני מתנצל בפני יוניק על ההאשמות השגויות.

אז אתמול כתבתי פוסט על המרכז הישראלי להעצמת האזרח והקמפיין החדש שלהם לשינוי שיטת הבחירות. היום קיבלתי תגובה חדשה תחת הפוסט ההוא, מאת אחת "מאיה", שזה תוכנה:

הקמפיין של המרכז להעצמת האזרח מעולה, מעביר את המסר ומנוסח היטב.

עוד צעד לכיוון השינוי

(המחסור בנקודה בסוף המשפט השני במקור). משהו נראה לי מסריח בתגובה העלובה הזו – בעיקר בחוסר ההתווכחות איתי על אף אחד מהנקודות שהעליתי (בדיעבד, גם ההתרכזות באלמנטים התקשורתיים של הקמפיין, במקום בתוכן שלו, היו צריכים להרים כמה דגלים אדומים. אלוהים, כמה שהאנשים האלו רדודים!). מבט שני בדוא"ל שקיבלתי עם התראה על התגובה החדשה העלה סימן שאלה נוסף: למה השם בכתובת הדוא"ל שונה כל כך מהשם שניתן? ניסיתי לחפש את השם מהדוא"ל בגוגל, והגעתי לעמוד פייסבוק של מישהי. שום דבר חשוד שם… חוץ מאשר – רגע, מה זה? היא "עבדה" ב-Unik Public Image. רגע רגע, למה זה נשמע לי מוכר? חזרה לדוא"ל ההתרעה שקיבלתי. אה – התגובה בבלוג נשלחה מכתובת IP של unik.co.il ((לשם הבהרה: בד"כ אני לא חושף כתובות IP או דוא"לים של אנשים שמפרסמים תגובות בבלוג, אלא אם אני חש שהם מנצלים את האנונימיות שלהם לרעה, ובעיקר למטרות יחצ"ניות)). אה, עכשיו הכל מסתדר.

רגע, רגע, רגע – קמפיין לקידום הדמוקרטיה בישראל מעסיק טוקבקיסטים בתשלום כדי לקדם (באופן מאוד עלוב) את הקמפיין תחת כסות שקרית? ברצינות? זה גם כלול בתפיסה הדמוקרטית שלכם, לשקר לציבור?

בעצתו של נדב, הנדיב באדם, שלחתי לכתובת הדוא"ל שניתנה לי הודעה שמבקשת הסבר והתנצלות. הוספתי גם אולטימטום: אם לא תתקבל התגובה תוך שעה, יבוצע אאוטינג לאלתר. תגובה לא נתקבלה, אז הנה האאוטינג.

הבהרה: אינני טוען שמיה"א שכרו את UNIK כדי לכתוב טוקבקים בתשלום, או בכלל. אני מעלה כאן סדרה של עובדות שביחד מתחברות לחשד מעניין, ואני משאיר לקוראים את האפשרות להכריע מה דעתם בנושא. ביקשתי תגובה מ-UNIK וממיה"א. אם וכאשר תתקבל, אני אפרסם אותה כאן במלואה.

9 Replies to “דמוקרטיה לא בונים על שקרים”

 1. האם לא ייתכן שעובד חברת החשמל יכתוב בדם ליבו טוקבק נזעם כל פעם שיש איזו כתבה משמיצה על חברת החשמל?

 2. לזה אתה קורא טוקבק נזעם? אם זה היה טוקבק נזעם, שנכתב מדם ליבו של מישהו ומתווכח עם הטיעונים שלי, ולא איזה משהו משמים וחסר תוכן, זה היה מפריע לי פחות. והיא לא עובדת של מיה"א, היא עובדת של חברת יח"צ.

 3. דובי, ראשית לא ביקשת תגובה מיוניק, כי אני זה יוניק. לא מאוד קשה לברר, ודאי לא לאדם בעל הכשרה כשלך.
  לתפיסתי, לא מעלים פוסט שבו כותבים שביקשת תגובה, כדי שהתגובה תתקבל תוך כדי, או כדי לזרז תגובה (הנה, הצלחת, כי כל עוד הפוסט מופיע בלי תגובה, נראה כאילו המגיב מתמהמה, וכל עוד הוא מתמהמה הוא עסוק בניסוח תגובה מתפתלת ושקרית, וזה משמש עוד ביסוס לתזה שלך).
  לתפיסתי, גם לא מעלים פוסט עם סדרה של חשדות, בלי שהן הוכחו. זה לא היה עובר כל כלי תקשורת, ומהשכלתך אפשר להניח שההבהרה הזאת אינה חדשה לך.
  גם אם דבר מה נראה מחשיד, לתפיסתי המיושנת, הוא עדיין אינו מהווה בסיס להסקת מסקנות נמהרות. מסקנות מסיקים בכפוף להוכחות, לא לחשדות. וחשדות הן לא יותר מחשדות. אבל זו רק תפיסתי המיושנת.
  לעניין, אשמח אם תציג הוכחות לכך שהמרכז להעצמת האזרח משלם ל-UNIK עבור כתיבת טוקבקים עבורו. כל עוד לא תציג, ואתה לא תציג כיוון שאין דבר כזה, הרי אתה גורם לקוראיך להסיק מסקנה חסרת יסוד.
  תוך כדי זה אתה פוגע בפרטיות של המגיבים שלך, ומתיז שבבים לכל עבר, כדי לחשוף את המזימה הגדולה העומדת מאחורי תגובה שאינה לוקה בעומק הנדרש מהמגיבים שלך.
  געגועיי למוסד העורך.

 4. אגב, בעמוד הפייסבוק שלנו מוסד העורך קיים ושריר, ולכן הודעת הפיגוע מיקוח שלך נמחקה.
  מי שרוצה תגובה פונה לקבלת תגובה, לא כותב על הקיר, ודאי לא כותב השמצות חסרות שחר על הקיר, ודאי לא מציב אולטימטום בן שעתיים, בלי שמיצה את אפשרויות בקשת התגובה שלו תוך פנייה לנמענים הנכונים.

 5. ניסים, אינני מכיר אותך. מבחינתי, עמוד הפייסבוק הוא דרך לתקשר עם חברה לא פחות מאשר כל אמצעי תקשורת אחר. אין לי שום בעיה עם הסרת ההודעה שלי מהקיר שלכם – אני לא התכוונתי אליה כ"פיגוע מיקוח". מהניסיון שלי עם תקשורת, בעיקר תקשורת אינטרנטית, שעתיים הם טווח זמן סביר לתגובה, מה גם ש"מאיה" קיבלה הודעה ממני כמה שעות קודם לכן (וטרם חזרה אלי, אגב).
  אני שמח לשמוע שלא מדובר בתגובה ממומנת, מה שעדיין משאיר את סימני השאלה האחרים, אבל זו כבר לא בעיה שלך.

 6. רציתי להגיב אבל לא הספקתי לפני נסים דואק ובכל זאת חשוב לי.

  נסים דואק נתפס בעיני מה"טובים" ולכן הסיפור הזה הפתיע אותי.

  הטלפון שלו הוא 054-5201178 ותמיד אפשר לדבר איתו.

  אני לא מגלה כאן שום סוד. המספר מפורסם באתר של החברה http://unik.co.il/

 7. דובי, אינני מכיר אותך, אבל אני קורא כאן זמן מה ומחזיק ממך.

  בקשר לכל הסיפור… *אנחה*. נקודת האור היחידה היא שחנן כהן, בהנחה שזה חנן כהן מ"לא רלבנטי", הגיב אישית לטובת דואק. מלבד זאת, הכל נשמע דוחה כרגיל. אני שונא "יחסי ציבור" (קיבינימט, תכתבו תעמולה וזהו, פחדנים), אני שונא "דפי מסרים", אני שונא את התחושה שכל טוקבק שאני קורא הוא מטעם ובתשלום (בעיקר אלה שמאשימים את הטוקבקים שלי שהם מטעם ובתשלום), אני שונא את הטוקבקים החלולים האלה שאפילו בלי כתובות IP ושטיקים אפשר להריח מאיפה הם מגיעים, אני שונא שחברת יחסי ציבור, שהיא לצורך העניין הפיראנה או הכריש באקו-סיסטמה של התקשורת הציבורית והאינטרנטית, מגיבה כמו איזה דולפין אומלל פצוע (ע"ע ערך תגובתו של דואק, שתיכף יזדקק לטישו מרוב דמעות).

  ובכל זאת. אני חושב שפספסת כאן, וזאת למרות שגם לאף הלא מיומן שלי הסיפור מסריח מא' ועד ת'. התחושה שאני קיבלתי ממה שקראתי היא ש"רצת לספר לחבר'ה" על מה שראית, ושהניסוחים הכאילו זהירים, הפנייה לקבלת תגובה וההתנצלות-לא-התנצלות בצל תגובתו של דואק. רבאק, דובי. חבל לי שלא נתת ליוניק יותר זמן תגובה. וחבל לי שלא חיפשת בגוגל עוד תגובות בנוגע לקמפיין, אולי אפילו עוד תגובות של אותה מאיה, אולי אפילו היית מקים "מארב" עם עוד בלוגר (מישהו מהחברה הטובים, כזה עידו קינן או אבו-אלמוג או ג'ורג' כזה) ובודק אם עוד מאמרים בנוגע לקמפיין היו מקבלים תגובות חשודות.

  בקיצור, בהצלחה, דע שאני ממשיך להחזיק ממך.

 8. במוצאי שבת בערוץ 10 הייתה כתבה על התמכרות לסמרטפונים, רשתות חברתיות וכד'
  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleId=859841&sid=126

  הציפיה של דובי לקבל תשובה בפייסבוק מסחרי תוך שעתיים, הינה הדגמה נאה לדברי הכתבה.
  דובי מצפה מאנשים לענות תוך שעתיים, משום שהניסיון שלו באינטרנט לימד אותו שבאמת ככה הדברים קורים. בצד השני זה אומר שמצופה מאנשים להיות בעבודה 24/7. אני מבינה למה זה נחוץ בהפסקות חשמל ופיצוצי צנרת, אבל לא מבינה למה יח"צ של קמפיין לא רשאים לעבוד בשעות נורמליות (מה עוד שמסתבר שהם בכלל לא עובדים בזה).

סגור לתגובות.