שוטרי ישראל היקרים: על לא דבר

דיסקליימר קבוע: יש יותר משמץ של חוצפה בכך שאני יושב פה בטורונטו ב-24 מעלות  ומנכס לעצמי את המחאה שאנשים ממש מזיעים ומקריבים עבורה. אני מודע לזה, ומקווה שתסלחו לי. אני עפר לרגליכם, וכל הקרדיט הוא שלכם.

במהלך שהוא לא פחות ממדהים, הסכים האוצר היום להעלות את השכר לשוטרי ישראל הצעירים בעשרות אחוזים ל-7000 ש"ח. ((תודה לניתאי על הקישור.)) אלו חדשות מצויינות ומשמחות. מגיע לשוטרי ישראל לקבל משכורת מכובדת, ומגיע לישראל ששוטריה לא יהיה טרודים בדאגות כלכליות כדי שיוכלו לבצע את עבודתם נאמנה. אבל אי אפשר שלא להצביע על הציניות שבתזמון ההחלטה הזו. המטרה, בבירור, אינה לדאוג לרווחתם של שוטרי ישראל ואזרחיה, אלא לזרוק עצם קליינטליסטית למי שהשלטון תלוי בהמשך נאמנותו נטולת הסייג כדי למנוע מהמחאה להתרחב ולהביא לנפילת הממשלה המכהנת.

אני כולי תקווה ששוטרי ישראל יבינו מי מנסה לעשות עליהם סיבוב כדי לשמור לעצמו על התחת, ומי עומד לצידם ורוצה בטובתם ובטובת משפחתם, חבריהם וכלל אזרחי המדינה. אני כולי תקווה שהשוטרים יזהו שההעלאה במשכורת הזאת היא לא בזכות נתניהו, אלא למרות נתניהו. שהקרדיט להצלחה שלהם נתון כל כולו בידי אותם אנשים שהם הכו וזרקו לזינזאנות בעצרת לפני מספר ימים.

אינני קורא לשוטרים לערוק לשורות המפגינים. אינני קורא להם לנטוש את משמרתם. אינני קורא להם לאפשר הפרות חוק ובוודאי שאינני קורא להם להפר את החוק בעצמם. אבל אני קורא להם להכיר באינטרס שלהם ושל כולנו, ולהפעיל את האיפוק ושיקול הדעת הנתונים להם בכל עת כדי לאפשר את המחאה המוצדקת הזו, גם אם היא גורמת לאי נוחות זמנית לחלק מהאזרחים שדרכם נחסמת על ידי המפגינים.

ואני קורא למפגינים להזכיר לשוטרים בכל עת שאנחנו לא רואים בהם אויב, שאנחנו רוצים בטובתם ומאמינים שהם רוצים בטובתנו. הפנו את חיציכם לכתובת הנכונה.

ואם מישהו יכול להרים שלט בשמי באחד המאהלים, הנה מה שהייתי כותב עליו:

שוטרי ישראל היקרים: ברכותינו על ההעלאה במשכורת, ועל לא דבר.

13 Replies to “שוטרי ישראל היקרים: על לא דבר”

 1. מה כאן הקונספירציה? יש לך איזשהו ספק שנתניהו כינס את איזה קבינט חירום כדי להבהיר לעצמו על מה הוא עומד לאבד שליטה, ועל מה הוא לא יכול להרשות לעצמו לאבד שליטה?

 2. אלעד היי,

  לצערנו, ממש לא קונספירציה. ההעלאה אכן ניתנה (לפחות השר לחוסר ביטחון פנים הכריז עליה ברשת ב'), ויש כמה וכמה אנשים שחושבים שהתזמון שלה לא מקרי.

  לידיעתך, תקציב המשטרה בשנים האחרונות רק מקוצץ מדי שנה בעשרות ומאות מיליוני שקלים. המשטרה מתחננת כל שנה מזה עשור לתוספת תקנים וכוח אדם והאוצר רק מקצץ. אז עכשיו, בדיוק עכשיו, מצאו תקציבים להקפיץ את שכר הבסיס של שוטרים טריים? פתאום גילו שיש כסף בשעה שבתקציב של 2011 היה קיצוץ נוסף??

  תסכים שמשהו פה מסריח.

 3. אני לא אומר שלא הודיעו על עליית שכר לשוטרים אבל להניח שזה מה שיגרום לשוטרים להכות ולזרוק לזינזאנות נראה לי קונספירטיבי משהו. ואגב, לפי הפרסום העלאת השכר מדברת רק על השוטרים הצעירים שהם בטח לא הרוב.

  ניב – יכול להיות שתקציב המשטרה מקוצץ כל שנה בעשרות ומאות מליוני שקלים אך זו לא בדיוק התמונה העולה בתקציב הפתוח (למרות שהיו גם קיצוצים):
  http://budget.msh.gov.il/#000702,1999,0,1,1,1,0,0,0,0,0,0

 4. >>"אבל אני קורא להם [לשוטרים] להכיר באינטרס שלהם ושל כולנו, ולהפעיל את האיפוק ושיקול הדעת הנתונים להם בכל עת כדי לאפשר את המחאה המוצדקת הזו,"

  מוזר, זה נשמע בדיוק כמו קריאתם של המתנחלים והחיבוק שהעניקו לשוטרים שבאו לפנות אותם. איך השוטרים המסכנים צריכים להחליט איזו מחאה באמת מוצדקת? ולמה בכלל יש מי שרוצה שהשוטרים יפעילו את כוחם בהתאם לאינטרס שלהם, או בהתאם לדעתם באשר לצדקת הפורעים?

 5. בעוד שיש הבדל בין קריאה לסירוב פקודה ובין קריאה לאיפוק, אני חושב שזה די דומה – ולא מפתיע – שמחאות יבקשו מבעלי המונופול להפעיל אלימות שיצטרפו אליהם. זה יעזור להם במחאה.

 6. אלעד: הטענות שהמוסד הפיל את התאומים, או שה-CIA רצח את קנדי, הן תיאוריות קונספירציה. יתכן והן נכונות, אבל הדבר היה דורש תכנון וקשירת קשר מקיפים בין כמויות גדולות של בני אדם, דבר שלא נראה סביר בהתחשב בצורה שמנגנונים גדולים נוטים לפעול, ולכן הן טענות שסבירותן נמוכה. יתכן שהמוסד הפיל את התאומים, אבל זו דורש כזאת כמות של תכנון, משאבים, ומזל, עד כדי שזה מאד לא סביר. במילים אחרות, מה שעושה תיאורית קונספירציה לכזאת היא אי-סבירותה להצליח, העובדה שהיא far-fetched.

  לעומת זאת, הטענה שביבי החליט להעלות את שכר השוטרים כדי לזרוק להם עצם ולעודד אותם לתמוך בממשלה אינה far-fetched. למעשה, היא אינה דורשת קנוניה, מזל, כמויות גדולות של כוח אדם, או אפילו סודיות. ביב צריך להיפגש עם כמה פקידי אוצר, להסביר להם את המצב ואת מטרותיו, ולבקש מהם לזרוק עצם לשוטרים. it's that simple. לכן זו אינה תיאורית קונספירציה. יתכן שדובי מפרש את המציאות צחת ההנחה שביבי הוא פוליטיקאי ציני. יתכן ואתה לא מסכים עם הפרשנות של דובי את המציאות. אך בוודאי שאין פה קונספירציה: יש פה, לכל היותר, ויכוח בין שתי תיאוריות שונות לפירוש המאורעות, שסבירויותיהן באותו סדר גודל. בהיעדר מידע יותר קונקרטי, אפשר לנחש כן או לא.

  אני אישית מאמין בתיאוריה של דובי. זו אסטרטגית הפרד ומשול קלאסית, שכמוה ראינו הרבה. הניאו-קונים הביאו את זה לדרגת אומנות (ראה את הספר דוקטרינת ההלם של ברברה ארנרייך) אבל זה היה קיים הרבה לפניהם. אין פה שום דבר חדש. כמובן, שהניחוש שלך גם הוא יתכן — שהעלאת השכר לא קשורה להפגנות. אבל אין סיבה לשלול אף אחת מהתיאוריות, שתיהן מתקבלות על הדעת.

  אגב, אתה כותב "להניח שזה מה שיגרום לשוטרים להכות ולזרוק לזינזאנות נראה לי קונספירטיבי משהו". אבל השוטרים מכים וזורקים לזינזאנות בכל מקרה. המטרה, לפי התיאוריה של דובי, היא פשוט שהם ימשיכו להכות ולזרוק לזינזאנות, ולא יכניסו להם כל מיני רעיונות מצחיקים לראש, כמו שגם הם לא יכולים לגמור את החודש אז אולי המפגינים צודקים.

  אכן, העלאת השכר היא רק לשוטרים הצעירים. יש מספר דרכים ליישב את זה עם התיאוריה של דובי (אולי השוטרים שמפנים את המפגינים הם בעיקר צעירים? אולי אנשי ביבי התווכחו עם פקידי האוצר וזו הפשרה שהם הגיעו אליה? אולי היה הסכם עם ארגון שוטרים שזו העצם שתיזרק ובתמורה הם יביעו תמיכה בפעולות הממשלה? אולי הפוליטיקאים הנוגעים בדבר החליטו שמספיק להראות תמיכה כזאת בשוטרים כדי לקנות את נאמנותם?). כמובן, כל אלה תיאוריות, אבל אני לא רואה סיבה לחשוב שלא סביר שזה מהלך ציני מתוכנן.

 7. למיכאל ספיר: ללא ספק יש הבדל בין איפוק לסירוב פקודה, אבל הייתי רוצה שהשוטרים ינהגו באיפוק גם כאשר לדעתם האישית המפגינים אינם צודקים וגם כאשר המפגינים אינם מקדמים את האינטרסים האישיים של השוטרים. בקיצור דעתם והאינטרסים של השוטרים לא רלוונטיים, וניצול דעתם וענייניהם הפרטיים איננו לגיטימי.

  אם ביבי משחד את השוטרים בתוספת שכר – זה גרוע ומכוער. אם המפגינים קונים את נאמנות/איפוק השוטרים בקריצה "אנחנו נשיג לכם יותר" – זה מסוכן.

 8. עכברוש – לא רוצה קונספירציה, לא צריך. אפשר גם תאוריה.

  כנראה שיהיה קשה להכריע. אין לי ספק שבעתיד נראה אלימות משטרתית כפי שכבר ראינו בעבר ואז כמובן זה תומך בתאוריה של דובי. מצד שני, אתמול עברו הפגנות ענק בכל הארץ ללא אלימות (ככל הידוע לי בשלב זה) אז כרגע התאוריה לא תואמת לעובדות.

 9. אלעד: אל תצפה להוכחה או להפרכה, זו לא תיאוריה שיש לא איזשהו כושר ניבוי.

  שי: כל דרך שבה קונים איפוק של המשטרה מאלימות היא לגיטימית, בכיכר רבין כמו גם בגוש קטיף. אם אתה חושש שהמשטרה תפנה נגד הממשלה – זה כבר גובל בתיאוריית קונספירציה. אפשר לדון בזה אבל זה נראה לי תרחיש קלוש כל כך שחבל על המקום באינטרנט.

  בכל מקום ובכל זמן שוטרים פועלים לפי האינטרס שלהם. זה למה ממשלה שרוצה לשמור על משטרה נאמנה משלמת לה כמו שצריך. איפה שלא משלמים – המשטרה גובה את ההפרש ישירות מהציבור, או במיקור חוץ (מאצילה סמכויות לפשע המאורגן). במדינות שלא רוצים או לא יכולים לשלם לכל המשטרה כראוי תמצא איזה "משמר נשיאותי" או "טרופה ד'אליטה" (יש סרט ברזילאי בשם זה) שכן מקבלת שכר הגון. אין כמו אי סדר ציבורי בקנה מידה גדול כדי להזכיר למנהיג שהשוטרים אינם אלטרואיסטים – הם בסך הכל עובדים. זה הכל, אין מה לראות פה.

 10. המשא ומתן עם המשרד לבט"פ בענין שיפור שכר השוטרים נמשך כבר כמה שנים. הוא התחלק לשיפור שכר השוטרים החדשים, ולשיפור הותיקים.
  מה שקיבלו השוטרים החדשים הוא תוספת של גמול השתלמות כבר מיום הגיוס, והכרה בקורס השוטרים הבסיסי כהשתלמות. כך הם קיבלו הקדמה של השכר שהיה צפוי להם אחרי כמה שנים, כבר עם ההסמכה כשוטרים.
  התוספת הזו אינה בבסיס השכר, ולכן לא מקרינה תוספות במעלה כל הסולם. את הפתרון הזה המציאו אנשי האוצר שלא אוהבים תוספות אמיתיות, בגלל השמן והרזה שאתה מכיר.
  כאמור, המו"מ נמשך כבר המון זמן וממילא עמדו לאשר אותו, כי השר לבט"פ איים שהוא יגיש הצעת חוק שתאפשר התאגדות לשוטרים. אז עכשיו, כשיש רעשים ומהומות, החליטו באוצר להתגמש טיפה ולא להתנות את תוספת השכר בקיצוץ בפועל לשוטרים ותיקים כפי שכל הזמן רצו לעשות.

  אין פה קונספירציה כפי שאתה חושד, מאחר שרוב השוטרים לא מרוצים באופן אישי מהתוספת, כי הם לא יקבלו כלום ורק יראו איך איזה צעיר שעוד לא הרביץ לאף מפגין כמו שצריך, מקבל משכורת כמו שלהם.

סגור לתגובות.