דירות פיקטיביות

לקראת החזרה הצפויה לארץ, אנחנו מחפשים דירה לשכירה (אזור ראשון מערב – אם אתם יודעים על משהו טוב שהולך להתפנות בסוף אוגוסט, ספרו לי!). לצורך כך, אשתי, המופקדת על משימות שכאלו ביום-יום, חורשת על יד2 ואתרים דומים בחיפוש אחר מועמדים רלוונטיים כדי לשלוח את ההורים שלנו להסתכלות והתמקחות. לפני מספר ימים איתרה אשתי דירה שנראתה מצויינת. לא, לא מצויינת: טובה מדי. גדולה, מיקום טוב, מעלית, ומחיר נמוך באופן מחשיד. שלחנו את אמא שלי לחקור את העניין. כעבור כמה זמן דיווחה אמי שאין תשובה במספר שנתנו – כלומר, הוא עובר מיד לתא קולי, כל הזמן.

לא הצלחנו להבין למה שמישהו יפרסם דירה ואז אף פעם לא יהיה זמין ולא יחזיר טלפונים. ואז אשתי התחילה לשים לב לדפוס חוזר: דירות טובות-באופן-מחשיד נוטות להיות בשכנות לדירות הרבה פחות מוצלחות והרבה יותר יקרות, אבל עם תאריך כניסה הרבה יותר מאוחר. השיא הגיע כשמתוך סקרנות היא נכנסה גם לדירות למכירה, ואז גילתה את זה:

זו הדירה שהוצעה להשכרה.

וזו הדירה למכירה (עם דוגמאות לדירות סמוכות ויקרות הרבה יותר).

שמתם לב לתמונה? בבחינה נוספת, אולי מראש התמונה הייתה צריכה להחשיד: היא לא נראית כמו תמונה אותנטית של דירה שחיים בה (או אולי זה רק אני שחי כמו בהמה?). כדי להסיר ספק – מספר הטלפון בדירה למכירה שונה מהמספר בדירה להשכרה, אבל גם בו אין תשובה. ניסינו.

אז מה הסיפור? מי מעלה את הדירות הפיקטיביות הללו? האם אלו אנשים פרטיים שמנסים לשכנע משכירים ומוכרי דירות להוריד מחירים? או שמא אלו יד2 עצמם שמנסים ליצור מצג שווא של דירות שוות במיוחד שאפשר למצוא רק אצלם? ניחושים והסברים מלומדים יתקבלו בברכה.

26 Replies to “דירות פיקטיביות”

 1. הקשר בין הדירות הטובות-מדי שאינן קיימות לדירות הפחות-טובות שקיימות הוא מעניין, ונשמע שעלית על משהו.
  בחיפוש דירושת בקרייגסליסט בויסקונסין, שתי הדירות הטובות מדי, הניבו מיילים מאנשים שכרגע לא נמצאים בויסקונסין ולא יוכלו להראות לנו את הדירה. הם בניגריה, ואחרי שנשלח להם מעטפה עם תשלום לחודש הראשון, הם "יסמכו" עלינו וישלחו לנו את המפתח, מתוך אמונה שנשלח להם את התשלום גם לחודשים הבאים. זוג אחד היה בניגריה לצורכי מיסיון, אחר נסע לשם כי הוא זכה במכרז לשדה נפט.
  כך שלפחות בקרייגסליסט ויסקונסין הדירות הטובות מדי הן סוג של עוקץ ניגרי (או שאני חשדן יתר על המידה והם באמת היו שולחים את המפתח?), אבל נשמע שהשיטה הזו טרם הגיעה ליד2.

 2. בלי קשר ישיר, אם מחפשים דירה, אני ממליץ על http://kangarim.co.il/ . זה כולה אגרגטור של שאר הלוחות האינטרנטיים (גם בזה יש ערך, כמובן. אמנם כרגע אני לא רואה שם את yad2) אלא שהוא מציג על התוצאות על מפה של גוגל וכך שם בחזית את המיקום, שבד"כ מוחבא בשדה השלישי משמאל למטה.

 3. אנחנו מצאנו את הנוכחית והקודמת דרך הומלס (האתר, לא זה שישן בכניסה לבניין המשרדים לידינו). אין לי הרבה מה להגיד בענין.

 4. אריה: גם אני נתקלתי בזה בקרייגסליסט, וזה אכן עוקץ. הם גם מציעים לשלוח לך צילום\סריקה של הפספורט שלהם. מה שהם באמת שולחים זה שריקה של פספורט ששלח להם הקורבן הקודם שלהם. כך שאם אתה מרגיש כמו שומרוני טוב, שווה לאתר את האדם שהם מתחזים אליו (נניח בפייסבוק או כאלה) ולשלוח לו אימייל\הודעה שמודיעה לו שיכול להיות שגנבו את זהותו ושמשתמשים בשמו כדי לגנוב מאנשים. עשיתי את זה פעם אחת, והבחורה היתה מאד אסירת תודה, והלכה למשטרה (אני לא יודע מה קרה עם זה מאז, כנראה כלום, אבל עדיף שהאנשים ידעו).

 5. כנראה שיטה שהועתקה – אולי בלי יותר מידי מחשבה – ממשרדי תיווך מהדור הישן. המשרדים האלה נהגו להציג בחלון הראווה או בלוח ליד מודעות מאד אטרקטיביות מתוך כוונה למשוך לקוחות פנימה.

 6. אני לא מצליחה כרגע לזכור אצל מי ראיתי את זה, אבל לא מזמן מישהו כתב על מקרה בדיוק כזה של דירה נהדרת, באיזור מצויין ומחיר זול להפליא ומספר הטלפון היה של משרד תיווך, שם נאמר ש'הדירה הספציפית הזאת לא רלוונטיות, אבל יש לנו חור-תחת-בשקר-כלשהו-בגודל-20-מ"ר-ושעולה-פי-3-יותר, אם אתם מעוניינים'.
  אני אנסה למצוא את הלינק.

 7. אריה – היה לי מקרה דומה כשמכרתי את האוטו: יצרה איתי קשר מישהי שהייתה מוכנה לקנות את הרכב בליינד בסכום הרבה יותר גבוה ממה שביקשתי, ואמרה שהיא כרגע במלזיה, אבל תארגן שחברת משלוחים תיקח את האוטו ותשיט אותו אליה. היא רצתה לבצע את התשלום דרך פייפאל ולא בשום אופן אחר. אני עדיין לא בטוח איך הרמאות עובדת במקרה כזה, אבל בכל זאת. אז כן, לא מתעסקים עם אנשים שאי אפשר לראות פנים אל פנים. כלל ראשון ברכישת דברים גדולים באינטרנט.

 8. גם באתרי דרושים קיימת המגיפה הזאת. משרות פיקטיביות, מטעם חברות השמה, כדי לאסוף קורות חיים עדכניים.

 9. לא שאני אחראי לדבר כזה, אבל על פניו זה נראה כמו שיטה להורדת המחירים.

  אם אני, למשל, שוכר דירה ברחוב הצפרדע בראשון והחוזה שלי הולך להסתיים עוד כמה שבועות, אז אני יכול לפרסם מודעות פיקטיביות במחיר אפסי באותו רחוב לדירות טובות יותר במחיר טוב יותר משלי ואז לבוא לבעל הבית שלי ולהראות לו את המודעות ולהגיד לו ולבקש שלא יעלה את המחיר (או שאפילו יוריד אותו). אותו הסבר יעבוד גם על מחפשי דירה. אני מניח שאם תחפש תמצא גם את ההפך (דירות שמחירים מוגזמים עם מספרי טלפון לא קיימים שנועדו להעלות את המחירים, רק שאליהן אף אחד לא מתקשר).

 10. מעניין, גם אני נתקלתי בכמה וכמה דירות טובות (להשכרה), שהתקשרות אליהן תמיד הניבה שוב ושוב מענה קולי – אפילו אם המודעה ממש חדשה. תהיתי האם הם מסננים או פשוט הפסיקו לענות למספרים אלמוניים כי סגרו כבר עסקה. לא חשבתי על אפשרויות אחרות…

 11. אם אני צריך לנחש – אז בטח יש מנגנון שמציג לך דירות קרובות גיאוגרפית כשאתה נכנס לדירה מסויימת. אם אתה מנהל אתר ויש לך כל מיני דירות שאתה מעוניין לקדם, לתקוע דירה אטרקטיבית (בדויה) קרוב אליהן יגביר עקב כך את החשיפה וההקלקה הפוטנציאלית על דירות אמיתיות.

 12. ההכרות שלי עם הנושא יכולה להניב הסבר אחר לגמרי – למרות שזה לא עונה על השאלה למה לא עונים לך. יש חברות שסוחרות בנדל"ן: ניהול נכסים, מכירה ותיווך שמשתמשות באותו המעצב לכל הדירות שלהן והולכות על אותו סגנון (ככה זול יותר). יש להן המון דירות, כמעט תמיד עם אותה תמונה וכששואלים אותם על כך הם אומרים שזה נראה "בערך" אותו הדבר (וזה באמת נכון – מנסיון) עד כדי גדלים שונים של חדרים. גם כמעט תמיד הם יציעו לך כמה דירות שונות באיזורים שונים. מקווה שעזרתי.

 13. בזמנו, אחרי נטען שאתרי הדירות להשכרה/מכירה אחראים במידה זו או אחרת לעליית המחירים הפסיכית: לא עולה כסף לפרסם, אפשר לפרסם כמה מודעות שאתה רוצה, אז אתה שם מודעות פיקטיביות לדירות במחירים יותר גבוהים מהמחיר בו אתה מעוניין למכור/להשכיר, ואז הדירה שלך נראית זולה יותר.
  אנשים אחרים רואים שהמחירים הם ככה וככה, אז הם מעלים את המחיר בו הם מעוניינים למכור/להשכיר, "כי אלה מחירי השוק". וחוזר חלילה.

  היו דיבורים על לנקוט בצעד הפוך: לשים מודעות פיקטיביות זולות, במטרה להוזיל את המחירים.
  יכול להיות שזה חלק מזה.
  אם זו מלכודת מתווכים, הטלפון היה מביא למשרד מתווכים זה או אחר, ששם היו מציעים לך דירה מצ'וקמקת זו או אחרת במקום הדירה המצויינת שזה עתה ראית.

  ובאופן כללי, יד2 סובל מעיצוב קלסטרופובי ומעורר אפילפסיה שלא מאפשר לי לגלוש שם יותר מכמה דקות ברצף. ואני לא אפילפטית.
  אני מעדיפה את הומלס.

  שם אגב, יש תופעה אחרת: מודעות שכל קשר בינן לבין המציאות מקרי בהחלט. כבר ראיתי "וילה" ו"צמוד קרקע" שהתגלו כמחסן וכקומת קרקע בבניין משותף (והקרקע? ובכן, יש 2 אדניות בכניסה לבניין. ויש בהן עציצים). שתיהן היו מאותגרות חלונית.

 14. הרבה מקרים שנתקלתי בהם כשחיפשתי דירה / מכונית ביד 2 היא הטרדה טלפונית.
  נניח ואתם מעוניינים להטריד את אדם פלוני אבל לא ממש בא לכם להיות מרושעים ולשלוח לו את הפיצה המקומית אפשר לפרסם מודעה ממש ממש אטרקטיבית עם מחירים נמוכים מהמחירון (ועדיף אפילו כמה הודעות) עם מספר הטלפון של הנטרד והרי לכם הטרדה סביב כל שעות היום מבלי שתצטרכו לטרוח יותר מידי.

 15. יצא לי להיות בצד השני של הטלפון המצלצל. מסרתי דירה (באמצע חוזה) במחיר ומיקום לא רעים בכלל. תוך עשר שניות בערך החתמתי את הדייר החדש, ברוך הבא. מאותן עשר דקות בהן קיבלתי 300 צלצולים ועד שהסרתי את המודעה לא עניתי יותר לאף מספר לא מזוהה.

  גם זה יכול להיות

 16. בלי שום קשר לסוג המניפולציה ומי שעומד מאחוריה – נשמע כמו משהו שראוי לתחקיר מעמיק.

 17. נראה לי שיש לי פתרון לתעלומה. או לפחות פתרון אפשרי. חבר שלי סיפר לי אתמול שהוא פרסם דירה פיקטיבית ביד2. הוא שם מחיר אטרקטיבי, צילומים נאים ונתן טלפון לא מחובר. הסיבה – זה היה חלק ממבצע להצעת נישואין. הדירה היתה למעשה דירה של חבר שלו. הרעיון היה ששניהם ילכו ביחד לראות את הדירה ואז הוא יפתיע אותה ב… משהו.

 18. מה הפואנטה בזה? היה אפשר למצוא תירוץ אחר להבאת הבחורה לדירה מאשר לשגע לשווא מחפשי דירה תמימים עם עצבים רופפים גם ככה.

 19. כמו שאמרה היקרה באדם שלידי: "זו הונאת בָּית אנד סוויץ'"

 20. ליז (ודובי): אחנו כבר מספר פעמים התקשרנו למספר של דירה (ללא תיווך) רק כדי להגיע למתווכת שאמרה שההיא הלכה אבל עם תיווך יש לה יופי של דירות להציע.

 21. אבל באמת, למה לחזור עכשיו? כי לחזור תוכלו תמיד, אבל להישאר לא. הילד כבר בגן, יש לכם כבר קצת קשרים חברתיים, הגדתם לשלב שאתם מבינים מי נגד מי, ולמה לא למצות את זה עוד קצת לפני שחוזרים?

סגור לתגובות.