היי שלום, אליזבת סליידן

אמש נפטרה אליזבת סליידן – שרה ג'יין סמית', בשביל רוב מי שהכיר אותה – ממחלת הסרטן, והיא בת 63 בלבד. אפילו טמקא הבינו שמדובר בארוע שראוי לדווח עליו, אם כי, כרגיל, חירבשו את הפרטים.

סליידן גילמה את שרה ג'יין, המלווה המוכרת והאהובה ביותר של הדוקטור, לצד הדוקטורים השלישי והרביעי לאורך 80 פרקים וארבע עונות בשנות ה-70. היא חזרה להופיע גם לצד הדוקטור החמישי בפרק האיחוד לרגל 20 שנה לדוקטור הו ("חמשת הדוקטורים"), ושוב לפרק האיחוד בשנת ה-25, אחרי ביטול התוכנית. היא אף הייתה אמורה להוביל סדרת אנימציה שמבוססת על דמותה ועל דמות הכלב הרובוטי K-9, אבל הסדרה בוטלה אחרי הפקת הפיילוט.

אחרי חזרת דוקטור הו לאוויר ב-2005, קיבלה סליידן הצעה לגלם את סמית' פעם אחת נוספת בעונה השניה של הסדרה המחודשת. הפרק, "מפגש מחזור", היה אחד המוצלחים בעונה, והביא בעקבותיו הצעה לספין-אוף נוסף בכיכובה, שיועד לקהל צעיר יותר. הסדרה "הרפתקאות שרה ג'יין" זכתה להצלחה מפתיעה וחודשה שוב ושוב. בסוף העונה השלישית הכריז ה-BBC כי התוכנית תחודש לעוד שתי עונות לפחות. חצי מהכמות הזו הופיעה כעונה ארבע ב-2010. במהלך עונה זו הספיקה סמית' לככב גם לצד הדוקטור ה-11, שהגיע להופעת אורח בסדרה שלה. מסיבות תקציביות, מחצית מעונה חמש הוסרטה מיד עם סיום הסרטת עונה ארבע. החצי השני אמור היה להיות מצולם באביב 2011 לקראת שידור העונה בסתיו.

אבל, כאמור, סליידן נפטרה אתמול. הפרק האחרון של הרפתקאות שרה ג'יין ששודר נקרא, באופן נבואי משהו, "היי שלום, שרה ג'יין", ובו סמית' החלה לגלות סימני זיקנה מפתיעים ושקלה לפרוש מעסקי ההגנה על כדור-הארץ. בסוף הסיפור הזה, כמובן, גילתה סמית' שסימני הזיקנה היו תוצר של התערבות חיצונית על ידי גורם זדוני, והיא חזרה לקו הבריאות ולתפקוד מלא כמגינת המין האנושי. מסתבר שבחיים האמיתיים, לא התמזל מזלה של סליידן עד כדי כך.

לא ברור עדיין אם ה-BBC מתכנן לשדר את ששת הפרקים שכבר צולמו לעונה החמישית. לא יפתיע אף אחד אם הערוץ יעדיף שלא לשדר חצי עונה, ו"היי שלום, שרה ג'יין" ישאר לעד הפרק האחרון וההולם של הסדרה.

אני בטוח שעבור אנשים רבים סליידן הייתה הרבה יותר משרה ג'יין סמית'. היא הותירה אחריה בעל ובת. אך גם בשבילה הדוקטור היה חלק משמעותי מחייה – הסדרה הזו, והעולם שנבנה סביבה, ליוו אותה משנות ה-20 לחייה ועד ליום מותה.

ראסל טי. דיוויס, המפיק של הסדרה החדשה בשנותיה הראשונות ושל הרפתקאות שרה ג'יין, אמר בעקבות מותה: "ליקום היה מזל שהייתה לו שרה ג'יין סמית. לעולם היה מזל שהייתה לו אליזבת סליידן."

היי שלום, אליזבת סליידן. יהי זכרך ברוך.

אליזבת סליידן, בוויקיפדיה

הרפתקאות שרה ג'יין, בקיצור תולדות (המסע ב)זמן

טום בייקר, הדוקטור הרביעי, נפרד מסליידן ושרה ג'יין

 

One Reply to “היי שלום, אליזבת סליידן”

סגור לתגובות.