הרצוג לא גזען

לא מכיר את בוז'י הרצוג, לא דיברתי איתו מעודי, ואני לא יודע מה אני חושב עליו כמועמד לראשות מפלגת העבודה. אבל אני לא אוהב שמאשימים אנשים סתם ככה בגזענות. הסיפור הנוכחי, לפיו לכאורה הרצוג התלונן בפני דיפלומט אמריקאי שפרץ "מרוקאי" הוא מרגיז במיוחד דווקא משום שהדברים זמינים לכל וקריאה סבירה של הטקסט (שמצורף בקישור לעיל) מראה בבירור שבוז'י לא ניסה לדבר סרה בפרץ, אלא ניסה לתת תיאור אובייקטיבי של המערכת הפוליטית בישראל.

הרצוג מצוטט במברק כאומר שפרץ הוא "חכם", שיש לו "חוש עסקי" וכי הוא מוכשר בניהול משא ומתן. כך לא מדבר מי שהתפיסה שלו את נשוא השיחה מסתכמת ב"מרוקאי". המילה הזו מופיעה רק באותו חלק של השיחה שבו דנים השניים בסיכוייה של מפלגת העבודה בבחירות. הרצוג מסביר שהייתה נסיגה מסויימת בסקרים בגלל שפרץ נתפס בציבור כאגרסיבי וכ"מרוקאי". אני מוכן להתערב שאם הדברים אכן נאמרו, הייתה פאוזה קטנה לפני המילה "מרוקאי", אולי הרצוג אפילו סימן מרכאות-אוויר. משמע: הוא עשה שימוש מכוון בסטריאוטיפ של מרוקאי, ולא, כפי שעיתון הארץ פירש את הדברים, מאמין בסטריאוטיפ הזה כתיאור מדוייק.

אפילו מבנה המשפט, ששם המילה "מרוקאי" בסופו, מרמז על המשמעות הזו. המילים "בלתי מנוסה" ו"אגרסיבי" מופיעות ראשונות, ולא כפי שהייתי מצפים, שיופיעו אחרי המילה "מרוקאי".

ההתבטאות התמוהה היחידה בתכתובת הזו היא עניין הרשימה שכוללת (חידוש!) גם אשכנזים, כדי לאזן את פרץ. אבל זו אמירה כל כך מוזרה שאני מוכן די בקלות לשייך אותה לקצר בתקשורת, במקום להניח שהרצוג אמר משהו חסר פשר עד כדי כך.

לא ברור לי מה הארץ משיגים מהפיכת הנון-אישיו הזה לסיפור חדשותי עם מספר כתבות פולואו-אפ. אולי לחבוט בגוויה של מפלגת העבודה זה פשוט כיף מדי.

 

4 Replies to “הרצוג לא גזען”

  1. מה לא ברור? יש מירוץ לראשות העבודה. פרשיה מטופשת כמו זו, עם הניפוח התקשורתי הנכון, עשויה להבטיח שהרצוג לא יזכה בו. כנראה שלמישהו יש פה אינטרס.

  2. אולי הם מאזנים על השימוש בטקטיקה המסריחה הזאת נגד יעקוב עמידרור? או שאולי הם סתם אבדו כל סטנדרט של עיתונאות.

  3. השימוש ב"אשכנזים כחיפוי" הוא לדעתי הסיפור האמיתי פה. הרצוג מניח שהבוחרים הקבועים של העבודה לא יצביעו עבורה אם היא תהיה מיוצגת על ידי שוורצע, ושצריך לאזן אותו על ידי "אשכנזים טובים" ברשימה. עכשיו, הוא לא בהכרח טועה: הרבה מצביעים של העבודה ערקו ממנה עם פרס לקדימה בעקבות עלייתו של פרץ, והיתה ההתבטאות ההיא של אחיו של פרס על הברברים מצפון אפריקה בצבא של פרנקו שעשתה רעש בשעתו. אבל לומר שצריך לאזן מרוקאי באשכנזים בשביל קהל הבית של המפלגה – אני לא יודע, לי זה נראה בעייתי יותר מאשר האמירה שעליה היה כל הרעש.

  4. מה שגדי אמר (וגם בוז'י בסוף נשבר ואמר בעצמו) – מישהו מנסה להכשיל אותו.

סגור לתגובות.