מי רוצה להיות פוליטיקאיפוליטיקהראשי

תגובות

מי רוצה להיות פוליטיקאי — 2 תגובות

  1. הדעה הנפוצה בקרב סוציולוגים ומדעני המדינה היא שזה חלק מתהליך כולל של ירידת כוחם של הפוליטיקאים. חלק מזה זה הגלובליזציה – המדינה מאבדת כוח לעומת גורמים בינ"ל – אבל יש עוד הרבה דברים. בעיקרון, רוב הסוציולוגים מסכימים שהמדינה, ולכן הפוליטיקאים, הרבה פחות חזקים, ולכן חשובים, היום מאשר לפני 20-30 שנה.

    אחת התוצאות של העניין היא ירידת הרמה של הפוליטיקאים. פעם, כשבכנסת באמת נחתכו גורלות, כולם רצו להיות פוליטיקאים – ורק הטובים ביותר הצליחו. היום, כשיש כל כך הרבה מגבלות על חקיקת הכנסת (תחשבו 'דירוג אשראי'), רק בנות של מאפיונרים, שלא היו מספיק מוצלחות כדי להשתלב בעסק המשפחתי, הולכות לשם.

  2. אני חושב שזו הפרזה קיצונית. כן, כוחה של המדינה יורד (בגלל כוחות של גלוקאליזציה, אגב – התחזקות ארגונים על-לאומיים מצד אחד, והתחזקות של ארגונים ואינטרסים מקומיים מצד שני).

    אבל הטענה כאילו לכנסת מנסים להגיע רק "בנות של מאפיונרים" זו טענה כל כך מופרכת (כרגע, למשל, אף אחד מחברי הכנסת אינו בן או בת של מאפיונר, למרות שכמות הפרצופים החדשים בכנסת ה-17 לא ירדה ואף גדלה לעומת קדנציות קודמות), שאני אפילו לא יודע אם יש טעם להתווכח עמה. רוב הפוליטיקאים עדיין נמצאים שם כדי לשפר את מצבנו כמדינה, וכדי לקדם את המדינה, עדיין צריך לעבור דרך הכנסת. וזה נכון בכל מקום בעולם, גם אם אנשים נהיים יותר ויותר ציניים כלפי הממשלות שלהם.