ולחדשות חוץ: בחו"ל יש קופים

אני באמת לא רוצה להתלונן. כלומר, כן, יש פה את ה-G20 ואני קצת במצור: הבית שלי שסמוך למרכז הפסגה מוקף במחסומים ואני צריך להצטייד בתעודת זהות אם אני רוצה לרדת לטייל על גדות האגם; וגם באתרי החדשות יש הרבה תמונות של כל מני מקומות שאני נוהג לעבור לידם בדרכי לאוניברסיטה או סתם לקניות, עם חלונות מנופצים וכל מיני חוליגנים שמציתים ניידות משטרה לידם, ושוטרים שיורים רימוני גז וכדורי גומי; וכל מיני אנשים קוראים כנגד "מדינת משטרה"  בגלל שהביאו כוחות מתוגברים של המשטרה הנחמדה ביותר ביקום כדי להגן על הציבור בדיוק מאותם אנשים שקוראים קריאות נגד השוטרים שלא היו שם אלמלא הם עצמם. אבל באמת שאני לא מתלונן – אצלנו זה יומיים של בלאגן ואז חוזרים להיות עיר רגועה ומשעממת עד כדי אקסטזה, ובאמת שהבלאגנים הקבועים אצלכם הרבה יותר גרועים.

אני גם יודע שכל העניין הזה של חדשות חוץ לא בדיוק מפותח בארץ, ובאופן כללי התפיסה הישראלית של מפת העולם לא בדיוק תואמת קונבנציות קרטוגרפיות, אבל, דחילק, ועידת פסגה של 20 מנהיגים מהמדינות החזקות בעולם, בחירות דמוקרטיות ראשונות מזה 50 שנה בגינאה, ועמוד "חדשות החוץ" של מאקו כולל, חוץ מכדורגל, בעיקר הפניות לסיפור על מישהו שנשרף לה השיער וקוף שלמד לשחות? אתם התחרפנתם לגמרי?!

לשם השוואה, הנה עמוד חדשות החוץ של ה-CNN, שמתייחס לשני הארועים החשובים ביותר שקורים כרגע בעולם, ואפילו כולל שתי התייחסויות קטנות יותר לישראל:

Photobucket

17 Replies to “ולחדשות חוץ: בחו"ל יש קופים”

 1. יובל – לא יודע, יש הרבה אתרי חדשות בעולם ששמים כותרת ראשית ל"חדשות", ורק בתוך זה מקשרים לחדשות חוץ וחדשות פנים (לדוגמא, אתר העיתון הקנדי שאני בד"כ קורא: http://www.thestar.com). זה בפני עצמו לא מטריד אותי. השאלה היא איך מחלקים את מדור החדשות עצמו – מה הסיכוי שלי למצוא חדשות חוץ בעמוד הראשי של מדור החדשות? איזה מין חדשות חוץ אני אמצא תחת "חדשות חוץ"?

 2. דובי – אני מסכים איתך. אני חושב שעל זה בדיוק כתבו ב-"כיכר המיואשים". הקטע עם הקטגוריה סתם היה אילוסטרציה. לא משהו מהותי.

 3. אחת מתופעות הלוואי של קדחת השוביניזם הלאומי האוחזת בישראל היא גם איבוד מוחלט בכל מה שלא קשור לישראל/ יהודים/ שואה/ איראן/ גלעד שליט.
  זאת אומרת אם מזכירים את שר החוץ הצרפתי למשל, זה תמיד יהיה בהקשר כמו: שר החוץ הצרפתי אמר כי יש להדק את הסנקציות על איראן / כי יש לשחרר את גלעד שליט / כי התקרית האנטישמית אמש בפאריס היא בושה לעם הצרפתי.

 4. לפני כמה ימים שיתפתי ברידר כמה פריטים מאתרי חדשות בריטיים על המשבר ההומינטרי הזוועתי במערב אפריקה, ובעיקר בניז'ר. מרגוליס כתב על זה פוסט קצר אחר כך ויצא לי לדבר איתו עליו. באותו יום חיפשתי באתרים הישראליים משהו בנושא. שום דבר. חשבתי אז שזה עוד לא אומר כלום, שבטח תוך יום או יומיים ידיעות כאלה תתורגמנה ותגענה גם לתקשורת הישראלית.
  שבוע אחר כך התוצאה המאוחרת ביותר לחיפוש ניז'ר בווינט היא אייטם מתחילת מאי על מנהיג מוסלמי בניגריה שהתחתן עם בת 13. בהמשך הרשימה מככבת בעיקר שאלת ההתמודדות של מדינות אפריקה עם פעילות של קאעידה. גם חיפוש בגוגל ניוז ישראל לא מוביל לשום תוצאה שמדברת על רעב שמסכן מאות אלפים.

 5. ואם "הארץ" עוד מדווח על דברים כאלה, הוא מושם ללעג, כאילו זה ברור שבישראל עיתונים אמורים להיות מקומונים.
  מצד שני, השווה לעמוד הראשי של USA Today. לא שונה בהרבה.

 6. שחר – מפתיע, היו יכולים לעשות כותרת "משבר הומניטרי בניז'ר: איפה המשט למערב אפריקה?".

  רואה שחורות: http://content.usatoday.com/topics/site/news/world/1 עמוד חדשות החוץ של USA Today כולל התייחסות ל-G20 ול-G8, כמה כתבות על אפגניסטן (שזה כמו "העולם הערבי" במאקו) ידיעה פוליטית על קירגיזסטן, תאונת רכבת בספרד, כתבה על המתות חסד בגרמניה, פלוס פרפראות. הרבה יותר טוב מאשר מאקו.

 7. טוב, מאקו זה באמת תחתית החבית. אני לא בטוח אפילו שאפשר לזהות אותו כאתר חדשות, זה יותר אתר להצגת פרסומות עם סרטונים מערוץ 2 בתור פתיון.

 8. אני לא הייתי יודע יותר טוב עוד הייתי חושב שאתה רומז שאנחנו לא מרכז העולם.
  חוץ מזה, זה בפירוש כמו שניתאי אמר, כל חדשה נמדדת באם זה טוב או רע לישראלים. כותבים כאשר זה טוב או רע ומתעלמים כשאי אפשר למצוא סבתא יהודית.
  אפילו מקרים יוצאי דופן כמו רעידת האדמה בהאיטי מכוסים כל עוד המשלחת הישראלית נמצאת שם.

 9. טוב נו, מאקו הוא באמת לא דוגמה לשום דבר. אני חושב שחוץ מ"השבוע בטוויטר" אין באתר הזה אף תוכן חדשותי ראוי לשמו…

  בכל מקרה בשאר אתרי החדשות (הארץ, טמקא וכו') בהחלט התייחסו לאירוע, ובגדול אני יכול להגיד שיש דווקא התייחסות עקבית באתרי החדשות בארץ לאירועים המרכזיים שמתרחשים בחו"ל. אני חושב שהבעיה היא פחות אם יש דיווח על האירועים האלה בארץ, אלא יותר אם רוב הקוראים בכלל מתעניינים בזה. מן הסתם מאקו הוא סימפטום אחד לחוסר העניין הכללי של הרבה ישראלים בכל מה שקורה בחו"ל (ולא קשור בצורה כלשהי לכדורגל).

 10. לא הבנתי את הקטע שבו אתה מתייחס לחדשות בישראל כאילו זה מקצועי
  או רציני…

 11. דעתי לא נוחה מהתגובות שמבקרות את עצם הפוס. גם משום שתגובות כאלה נוטות לפספס את מהות הבלוג (פה זה המקום שדובי כותב על כל דבר שבא לו, גם אם זה נראה למישהו כמו הזוטה הכי פחות רלוונטית לאנושות – ואני לא מדבר על הפוסט של השבלולים, כמובן), וגם משום שיש נטייה לחשוב שאם נזלזל באתרים כמו מאקו או טמקא הם יאבדו מכוחם. בינתיים, מאקו וטמקא משפיעים על סדר היום הציבורי (הן על הסוגיות והן על השיח והאופן בו ניגשים אליהן) הרבה יותר מאשר דובי קננגיסר. עם המשאבים שלהם, המצב הזה יימשך עוד זמן רב. יש מקום להסביר את הבעייתיות שלו, בתקווה שאפילו אדם אחד נוסף יתעורר לחשיבה ביקורתית על החדשות שהוא צורך, ואם התקווה הזו נואלת, אז לכל הפחות יש מקום לתעד את המציאות, עבור אלה שלומדים מתיעוד שכזה.

 12. אני מצטער אם מהתגובה שלי משתמע זלזול או ביקורת כלפי הפוסט עצמו,
  אם כבר – זוהי הציניות שלי שמטרתה לזלזל בתקשורת עצמה…
  (אומנם אין בזה תועלת אך בתור צרכן תקשורת,
  שידיעות אחרונות (aka ynet) וערוץ 2 הם המקורות היחידים שלו להתעדכנות, אי אפשר לברוח מציניות…)

סגור לתגובות.