אורי גלר, בני סלע

אורי גלר הודיע לפני מספר ימים על כוונתו לסייע באיתור בני סלע. בינתיים, סלע לא נעצר. אבל לך תדע – אולי השעון שלו עצר מלכת. גלר אמנם הצהיר מראש שהוא "לא מבטיח שום דבר" (הוא הרי לא מטומטם), אבל יש להניח שהמהלך היחצני הזה קיווה להתלות בהצלחה כלשהי של המשטרה (כי הרי הרבה יותר כיף להאמין לשקרים של אורי גלר על המידע שהוא העביר כביכול למשטרה, מאשר להאמין למשטרה שהם עשו את העבודה שלהם כמו שצריך).

אם וכאשר יעצר סלע, והבהלה תחלוף מהרחובות, האם מישהו יעצור רגע לשאול את גלר מה פשר הכשלון המתמשך שלו בנושא? האם הפתאים שצופים בשממון שנקרא "היורש" יקלטו, לפתע, שאין כוחות על ואין שום דבר? הרי לא צריך לראות יותר מאשר כמה דקות מקריות כדי להבחין שגלר עצמו בכלל לא מתעניין ב"כוחות" של ה"יורש" שלו – הוא מתעניין ב"פרפורמנס", ביכולת של השרלטן העומד על הבמה לגרום להשתאות בקרב הבורים שצופים בו, עד כדי כך שהם לא יחשבו לשניה על כך שמדובר, בסופו של דבר, בטריק.

מופעי קוסמות הם דבר נפלא. זה ממש מעורר חדווה לצפות בקוסם עוסק במלאכתו ולחשוב כל הזמן – איך לעזאזל הוא עושה את זה? אבל הקו נחצה לעבר מעורר הגועל כאשר הקוסם טוען בנחישות שלא מדובר בטריק, שיש כאן משהו שלא כל אחד יכול לעשות, אלא שהוא, הקוסם, מיוחד, בעל "כוחות", ומכאן שהוא מסוגל לעשות דברים שאחד האדם אינו מסוגל להם, בלי קשר לכמה הוא ינסה.

אורי גלר, כפי שהגדיר זאת עמיתו למקצוע  נמרוד הראל, בוגד במקצוע הקוסמות כאשר הוא טוען שהוא שונה מיתר הקוסמים. ועכשיו, על מסך הטלוויזיה שלכם, הוא מטפח דור חדש של רמאים. ולא משנה כמה פעמים השרלטנות שלו נחשפת בעירומיה בגלל טריקים שיווקיים נלוזים, יש אנשים שימשיכו להאמין לו. אם יש משהו שמעורר בי יאוש – זה זה.

One Reply to “אורי גלר, בני סלע”

סגור לתגובות.