ל-ל-ל-א שו-שו-שו-מעי-י-י-ם

לאחרונה רכשתי דיסק שאשתי חפצה בו. אני, אתם מבינים, מהזן הנכחד הזה של אנשים שחושבים שמן הראוי לשלם עבור מוצרי התרבות שאני צורך. לכן התעקשתי שלא נוריד את האלבום כפי שאשתי הציעה, אלא נרכוש אותו, והוא יצטרף אחר כבוד לכמה מאות האלבומים שכבר מאכלסים את הארונות שלי.

אחרי שהגענו הביתה, הבחנו שיש שריטה קלה על הדיסק, אבל כשניסינו להאזין לו, לא הייתה שום בעיה. אז לא התלוננו. שטויות.

הבעיה היא שכעבור כמה ימים הדיסק התחיל לקפוץ, וכעת יש שירים שלא ניתן כלל להאזין להם. למעשה, אפילו לעשות להם ריפ אי אפשר.

מה האופציות העומדות בפני? קבלה המוכיחה כי קניתי את האלבום בחנות בה הוא נרכש כבר אין לי. האם הם יסכימו להחליף לי את הדיסק בלי קבלה?

אופציה נוספת היא לפנות להד ארצי, המו"ל של האלבום. הרי אני לא רכשתי את המדיה, אלא את הזכות להנות מהמוזיקה – זה הטיעון שהם תמיד משתמשים בו כדי להצדיק את הטענה שאני לא יכול להעתיק את הדיסק כמה פעמים שבא לי ולעשות בו מה שאני רוצה ואיך שאני רוצה. אז ההגיון אומר שאם המדיה התקלקלה זה לא צריך לשנות לאף אחד – מגיע לי לקבל את השירים שלי. אבל איכשהו, לא נראה לי שהם יסכימו עם ההגיון שלי.

אז מה אני יכול לעשות כדי להנות מהדיסק שלי?

רעיונות?

10 Replies to “ל-ל-ל-א שו-שו-שו-מעי-י-י-ם”

 1. ההרגשה שלי תמיד הייתה שאם פעם אחת קניתי את הדיסק, עכשיו יש לי לגיטימציה להוריד – בדיוק בגלל הטיעון של חברות התקליטים על 'הזכות להנות מהמוזיקה'.

 2. דרומי, אני מסכים. ואפילו ניסיתי לחפש טורנטים של זה, אבל אני לא מכיר אתרים של טורנטים ישראליים. מכיר משהו כזה? להתקין אימיול בשביל דיסק אחד נראה לי קצת מוגזם, וגם אין לי זכרונות טובים מהתוכנה הזו בזמנו. ניסיתי סולסיק אבל אין כלום… הוף.

 3. אני הייתי מנסה להחליף בחנות, אפילו בלי קבלה. לא שניסיתי פעם משהו כזה בעצמי, אבל סתם נראה לי שאין סיבה מיוחדת שהחנות תסרב (אני מניח שהם מקבלים מהחברה זיכוי על דיסקים פגומים, כך שאפילו אם לא באמת קנית אצלם הם לא יפסידו כסף).

 4. אני עובד עם הפרד באופן כללי (אני מוריד בעיקר ישראליים. אבל רק חופשיים, כמובן), כך שאין לי איך לעזור לך עם טורנטים.

  אבל יכול מאוד להיות שאורי צודק, ושיחליפו לך בחנות.

 5. בספריית ה-DVD השכונתית שלי עובדים עם מישהו שמשייף להם דיסקים עם שריטות קלות כך שאפשר יהיה לחזור ולצפות בהם, יכול להיות שזו אפשרות שכדאי לבדוק. ברור לי שאין כאן תשובה לסוגיה העקרונית, אבל זה יכול להוות פתרון זול ונוח.
  בנוסף, אם תודיע באיזה דיסק מדובר אני די משוכנע שיימצא כאן מי שיעזור לך למצוא את הקבצים הדרושים.

 6. אני לא חושב שהבאלגן שווה את זה – איפה אני אמצא משייף דיסקים?

  מדובר בדיסק הראשון של המופע המשותף של שלמה ארצי ושלום חנוך.

 7. אם קנית את הדיסק, אין בעיה מוסרית להוריד אותו. זה מה שאני עושה עם כל הדיסקים שאני קונה. בד"כ אני משתמש ב Shareaza (חפש בגוגל) שנותנים גישה לכמה פרוטוקולים במקביל. אבל אני משוכנע שכל חנות תחליף לך את הדיסק (אם הוא מקורי ויש לך את האריזה שלו, ואם לא, אני משוכנע שהד ארצי יחליפו לך אותו בלי בעיות. המודעות לזכויות הצרכן היום בישראל מפתיעה אותי לטובה כל פעם מחדש.

 8. בדרך כלל דיסקים שלא עובדים טוב עדיין נקראים עלידי המחשב בסדר מנסיון אישי. תצרוב לעצמך לדיסק חדש (מהדיסק המקורי) ואין בכך שום דבר לא חוקי. תכלס לא בסדר שאתה צריך לעשות דבר כזה בכלל אבל היית צריך לשמור על הקבלה, במיוחד כשראית שהוא שרוט כי זה רמז מקדים למה שיקרה מאוחר יותר. טוב קל להגיד את זה אחרי שזה קורה…

 9. תחזיר לחנות. חנות ששווה לקנות בה תשקיע בקונה את מחיר ההחזר. זה כמובן עוזר אם כשאתה נכנס להחזיר דיסק אחד, אתה יוצא עם חמישה.

  כן, בטח שאפשר לשתוק ולהוריד מהאינטרנט, אבל למה קנית דיסק מלכתחילה? אם להיות נודניק (ולראיה, כתבת 5 פסקאות ועוררת 6 מגיבים) אז תשתמש בזה למטרות צודקות, ואם להיות צרכן ולא גנב, אז תהיה צרכן חי, בועט ואקטיבי.

סגור לתגובות.