דיסק איקוני

לרגל הפרסומים על זניחת הדיסקט (עכשיו באים?) ע"י סוני, נזכרתי בפוסט שפרסמתי בפעם הקודמת שדווח על מותו של הפורמט חסר התועלת הזה (המאנייק מסרב למות), בבלוג הישן שלי באנגלית:

ה-BBC מדווח על רשת קמעונאית גדולה שמפסיקה למכור דיסקטים. הם מציינים בסוף הידיעה שהסמליל לשמירה באופיס 2007 ממשיך להיות ציור של דיסקט ה-3.5 אינץ'. הדבר נכון לגבי הרבה תוכנות אחרות, למעשה. קשה לחשוב על סמל טוב יותר לשמירה שיהיה ברור יותר, למרות שרוב האנשים כיום לא רואים דיסקטים ביום-יום [ואפשר להוסיף – חלק הולך וגדל ממשתמשי המחשבים בימינו לא ראו דיסקט מימיהם]. האם ציור של דיסק יהיה ברור? כנראה שלו. לדיסקים יש יותר מדי שימושים אחרים, וחוץ מזה אני לא בטוח שאופיס יודע לשמור ישירות לדיסק [אולי אפשר לשים ציור של דיסק USB?].

מה שאנחנו רואים כאן זו הולדתו של מסמן סימבולי היכן שקודם לכן היה מסמל איקוני – כלומר, פעם סמל הדיסקט היה סימול ישיר של האובייקט ששימש לביצוע הפעולה אותה הוא סימן. אבל כיום, הסמליל הוא רק סימבולי, צילו של חפץ פיזי שאינו עוד. קצת כמו ציורי הרכבות על תמרורים [או מצלמות על תמרורי אזהרה מפני מצלמות משטרה] – הם לא דומים בכלום לרכבות בנות-ימינו, אבל אנחנו מזהים מיד שהם מסמלים רכבת [או מצלמה – למעשה, לקח לי זמן להבין מה הסמל הזה אמור להיות. אי אפשר לצייר מצלמה נורמלית?! מה אנחנו, במאה ה-19?].

אגב, אם יוצא לכם להיות בטורונטו ב-11 במאי, אני מציג בכנס של האגודה לחקר ישראל (AIS) כאן. אם לא יצא לכם, אתם מוזמנים לקרוא את הפייפר שאני אציג על דו-לאומיות בישראל. עותק אפשר למצוא כאן. תגובות תתקבלנה בשמחה.

ואם לא ראיתם, יש תמונה חדשה בראש הבלוג: פריחת הדובדבן בהיי פארק (צילום: אשתי). כנסו כנסו.

6 Replies to “דיסק איקוני”

  1. זה כמו שמסמנים למישהו במכונית ליד "תפתח חלון" בתנועה של סיבוב היד

  2. ומצד שני, עדיין יש קונים לדיסקטים. כל מיני תלמידי מחשבים שהמרצה מסרב לקבל מהם מיילים. לא יודע למה, אבל זה שדורשים מהם. אז הרשתות ממשיכות להחזיק דיסקטים.

  3. בני – וואו, יש עוד כאלו? אני תוהה עד כמה רלוונטי יכול להיות מרצה שעדיין רוצה דיסקטים…

    אולי זה יהיה דבר טוב אם יפסיקו למכור דיסקטים, אם ככה – לפחות לתלמידים יהיה תרוץ. (אלוהים, אין לי מושג איפה הייתי מוצא עכשיו מחשב עם כונן דיסקטים…)

  4. לפני שנתיים בערך, היה לי סטודנט שהיה לו אישור לעשות את המבחן על מחשב.
    את התוצר של האישור הזה קיבלתי על דיסקט.
    היה גיהנום למצוא מחשב שיודע לפתוח את זה.

סגור לתגובות.