שעת כדור הארץ היא כמו דיאטת כסאח

יש הרבה סיבות שבגינן "שעת כדור הארץ", אותו אירוע שצויין אתמול ברחבי העולם, היא שטות גמורה. בראש ובראשונה, היא אינה חוסכת ולו גרם אחד של זיהום אוויר: ייצור החשמל פשוט לא עובד ככה. חשמל שנוצר ולא נוצל הולך לאיבוד, והשליטה בכמות החשמל המיוצר אינה גמישה מספיק כדי שיצרני החשמל יוכלו להגיב לשינויים חדים ובלתי צפויים כמו ההשפעה של שעת כדור הארץ (להבדיל, למשל, מההבדלים הצפויים והמחזוריים בין שעות הערב לבין שעות הלילה המאוחרות). אבל שעת כדור הארץ לא באמת נועדה לחסוך בחשמל. היא נועדה "לעורר מודעות". ודווקא כאן היא כושלת בכשלון הכי חריף שלה.

כי שעת כדור הארץ היא לחסכון בחשמל כמו שדיאטת כסאח היא לצמצום צריכת הקלוריות. מי שניסה פעם לרדת במשקל על-ידי צום או צמצום דרסטי בצריכת המזון בבת אחת, בוודאי מכיר את התחושה: ביום הראשון זה מצליח, ואז אני נורא גאה בעצמי. ביום השני אני נכנע רק קצת – רק איזו פיסת שוקולד קטנטנה. ביום השלישי כבר מאבדים את כל המומנטום, והכניעה הקטנה הופכת לויתור כולל על כל העסק. וכדי לפצות את עצמי על הכשלון המביש, אני אוכל ארוחה אחת גדולה לאורך כל היום.

ככה גם שעת כדור הארץ: היא משמשת לנו כלא יותר מאשר הוכחה לכך שאי אפשר באמת לחסוך בחשמל. אם כדי לחסוך בחשמל צריך לכבות את כל האורות בבית – אז איך אפשר לעשות את זה באופן קבוע, כל יום? מספיקה שעה אחת — איזה שעה? מספיקות חמש-עשרה דקות — כדי שכל העסק יהפוך למאוד מעיק. במקום לעשות דברים שיוכיחו לנו שקל לוותר על קצת כל יום, אנחנו מוותרים על הכל לשעה אחת, מוכיחים לעצמנו שוב שאי אפשר לצמצם את השימוש שלנו בחשמל בלי להגביל את עצמנו במידה בלתי סבירה בעליל, וחוזרים לבזבז למחרת.

(אגב, כבר החלפתם את הנורות שלכם בנורות חסכוניות בחשמל? יותר יקר בחנות, פחות יקר בלב. ובחשבון החשמל גם.)

9 Replies to “שעת כדור הארץ היא כמו דיאטת כסאח”

 1. אני לא לגמרי מסכים להשוואה בין שעת כדור הארץ לדייאטת כסח (למרות שתכל'ס אני לא מאמין בשניהם). לגבי יום כדור הארץ מדובר כמו שציינת בנסיון לעורר מודעות ולכן מה שחשוב זה לא האפקט המיידי עצמו אלא פשוט לגרום לאנשים לעצור לרגע את שגרת היום שלהם ולהיות מודעים לעניין. ללמוד מכך שצריך להשתמש בנורות חסכוניות, לכבות את החשמל כשיוצאים מהחדר וכו'.

  בדיוק כמו שלמשל שיום כיפור ביהדות לא אמור להיות אפקטיבי בגלל שיום אחד בשנה מנסים להתנהג בצורה מאוד מוסרית, אלא כדי ללמוד מאותו יום ולהשליך ממנו לשאר השנה (כנ"ל לוידוי השבועי בנצרות).

  בדיאטת כאסח לעומת זאת אין שום נסיון ליצור שינוי תודעתי, זהו פשוט ניסיון לנקוט בבליצקריג ולצמצם בצורה דרסטית (ולא טבעית כמובן) את צריכת המזון באופן מיידי, ובדרך כלל למטרות מיידיות. אף אחד לא חושב שזה יגרום לשינוי קבוע ונורמלי בהרגלי צריכת המזון או לשינוי תודעתי כלשהו לגבי הרגלי האכילה.

  בכל מקרה מה שאני אישית לא אוהב בכל הימים המיוחדים האלה הוא שלמרות כל הרצון הטוב לבצע שינוי תודעתי זה בדרך כלל הופך לסתם עוד שגרה של פסטיבלים וימי חג בעוד שהמטרה המקורית שלשמם הימים האלה נקבעו נשכחת מלב כולם.

  מעבר לכך במקרה של יום כדור הארץ וקמפיינים דומים להגנת הסביבה, שמירה על הכינרת וכו' וכו' אני מאוד לא אוהב את הנסיונות להפיל את עיקר האשמה ואת האחריות על האזרח הקטן ובעצם לנער את האחריות מהממשלה ומהגופים המסחריים הגדולים. לגרום לנו להרגיש רגשות אשמה כל פעם כשאנחנו מתקלחים עוד שתי דקות בעוד שעיקר בזבוז המים נגרם בגלל החקלאות והתעשיה, וכנ"ל לצריכת החשמל.

 2. נכון גם לשאר ימי המודגעות כגון יום מעשים טובים (המעשה הטוב הוא כמובן יח"צ לבנק) יום ללא תאונות, יום ללא איטרנט וכו'

 3. דובי: נראה לי שהבעיה היא שהיום הזה מיצה את עצמו. ימי מודעות הם אפקטיביים כל עוד, אתה יודע, אין מודעות. ברגע שהעירייה משתתפת, כנראה שהיום איבד את הפואנטה.
  להחשיך את כל הבתים, בתור אמירה של 'בזבוז חשמל פוגע בסביבה', היה אפקטיבי מאוד בימים של 'יותר חשמל, פחות עמל'. היום, לעומת זאת, כולם יודעים ששימוש בחשמל מזיק לסביבה. לחלק פשוט לא כל כך אכפת.

  אלי: אני אתייחס רק למים, כי זה תחום שאני מכיר קצת יותר טוב. אין ספק שהתנהלות משק המים הישראלי תספק חומר לעוד הרבה דוקטורטים במדיניות ציבורית. אין ספק שהחקלאות הישראלית הייתה בזבזנית בצורה מטורפת, בהשוואה למשאבי המים שהיו לה. אבל כל זה סיפור של העבר – היום כן מקימים מתקני התפלה, גם אם לא בקצב הרצוי, והחקלאות הישראלית הורידה את צריכת המים השפירים שלה ב-60% תוך עשור (ובמקביל, הפכה למובילה עולמית בניצול מי קולחין ומים מליחים).
  אבל מה לעשות, אזרחים שחיים בישראל* צריכים להבין שהם חיים במדינה סמי-צחיחה, והם לא יכולים להשתמש במים בצורה לא מוגבלת. אמנם לא כל, אבל חלק מהשמירה על איכות הסביבה היא ללא ספק הגבלת השימוש האישי.

  * לבעל הבלוג יש אישור לשטוף את האוטו עם צינור

 4. מצחיק גם לראות שכדי להעצים את האפקט של ההחשכה בשעה היעודה, עיריית תל אביב דואגת להדליק שעה-שעתיים קודם את כל האורות האפשריים סביב כיכר רבין, כולל אור בכל חלון וחלון בבניין העירייה, שבדר"כ חשוכים בשעות הללו.

  תמיד היום מלווה בהופעת רוק בכיכר שמוארת ומוגברת באמצעות אנרגיה חלופית, וראש העיר מספר שהנה, זו ההוכחה שאפשר לעשות את זה – אז למה לא כל השנה? למה רק בשעת כדור הארץ אפשר להפעיל מופע שלם בכיכר בלי לבזבז חשמל, אבל לא בערב יום העצמאות שמתקיים רק שבוע וקצת לפני?

 5. היה לנו פה דיון בבית לפני אותה שעת חושך, מה אני מנסה להשיג בזה.
  אני לא יושבת שעה בחושך בשביל לחסוך בחשמל (בשביל זה אני מסתובבת בבית כה פעמים ביום ומכבה אורות בחדרים ריקים ומשתדלת לזכור לכבות את ההסקה במטבח כשהולכת לישון וכאלה). המטרה שלי היא להביא למודעות (אצלי במשפחה) למקום של החשמל בחיינו כתזכורת למה אנחנו צריכים לגוון במקורות האנרגיה שלנו (לא שזה אפשרי. אסור להכניס מוצרי גז לבית הזה מטעמי בטיחות וביטוחים).
  רק מודעות.

  ואגב, אני מעיפה את הנורות החסכוניות הבית אחרי שאחת מהן התנפצה ועשתה לנו צרות (כספית all over חדר השינה….).
  נדמה לי שבBC הנרות הבלתי חסכוניות עומדות לצאת מהשוק על פי חוק. צריכה להכין סטוקים….

סגור לתגובות.