אקדמאי יקר, מדינת ישראל רוצה לתת לך זין. כזה גדול.

היום קיבלתי דוא"ל מהמדינה. זה לא קורה הרבה. באופן כללי, מאז שהפסקתי לשלם מסים לישראל, כל מערכת היחסים ביננו התדרדרה וכיום אנחנו כבר לא ממש מדברים. אבל אפילו בימים טובים ביותר המדינה לא נהגה לשלוח לי דוא"ל. מקסימום מכתבים במעטפות חומות, לפעמים אפילו עם איזה משולש מוטבע עליהם. ((לא שאני מתלונן על נטל המילואים הלא-ממש-קיים שהיה לי כשהייתי בארץ.))

אז מה קרה שהמדינה החליטה לחדש את הקשר? ובכן, כפי שאתם ודאי זוכרים, לא מזמן הגה ראש ממשלתכם הנערץ את הרעיון לפיו ישראל תבנה שואב אבק ענק ובאמצעותו תפתור את הבעיה הפלסטינית אחת ולתמיד תחזיר לארץ את כל המוחות שנזלו החוצה. אני, ציני שכמותי, העליתי בין השאר סברה שכשנתניהו דיבר על אקדמאים, הוא התכוון לאנשי מדעי הטבע והמחשב. מה רבה הייתה הפתעתי, על כן, למצוא היום קריאה נרגשת מאת "הועדה הבין משרדית להחזרת אקדמאים". הנידון: "הצטרפותך למאגר אקדמאים ישראלים החיים בחו"ל":

ממשלת ישראל החליטה לאחרונה להשקיע משאבים ומאמצים להשבת אקדמאים השוהים בחו"ל חזרה ארצה.

כחלק ממאמץ זה יזמה המועצה הלאומית למחקר ולפיתוח , באמצעות משרד המדע והטכנולוגיה,הקמת מאגר נתונים של אקדמאים ישראלים החיים מחוץ לישראל.

אנו פונים אליך, האקדמאי, לקחת חלק בפרויקט רב חשיבות זה, אשר הוקם על מנת להעשיר את החברה הישראלית בידע ובניסיון שצברת במהלך תקופת שהותך בחו"ל , ולסייע לך להצטרף למעגל העבודה בישראל.

ייעודו של המאגר הוא שימת דגש על חיזוק הקשר עם אקדמאים ישראלים המתגוררים בחו"ל, שהם בעלי מקצועות ותפקידים הנדרשים לתעשייה, לאקדמיה, ולמגזר הממשלתי והציבורי בארץ וצירופם למאגר , מתוך ידיעת הצרכים הלאומיים של מדינת ישראל בחיזוק ההון האנושי ותרומתו לפיתוח הכלכלי. עם השלמת המאגר הוא יפתח למציעי המשרות לצרכי השמה באקדמיה והתעשייה הישראלית ולמגזר הממשלתי והציבורי בארץ .

הפרוייקט אפילו פתח קבוצות בפייסבוק ובלינקדאין. כמה יפה ונפלא! כלומר, קצת מטריד שהמדינה יודעת שאני עושה דוקטורט בחו"ל ((כלומר, לא ממש קשה לדעת את זה לגבי, אבל דיברתי גם עם אנשים שאין להם שום נוכחות אינטרנטית (יש כאלה!) ושגם הם קיבלו את הדוא"ל. אני מניח שהיה כאן שיתוף פעולה מצד האוניברסיטאות עצמן, או אגודות הבוגרים שלהן.)). אבל יפה מצידם לעשות מאמץ כזה כדי לאתר אותי ואת שכמותי ולהזמין אותנו לעדכן את פרטינו במאגר מידע כדי לסייע לנו במציאת עבודה באקדמיה, בתעשיה או במגזר הציבורי כשנחפוץ לחזור לארץ. ((מה זה הזמנה – אי אפשר שלא לשמור את הפרטים במאגר! "יציאה מהטופס בכל שלב, מביאה לשמירת הפרטים שנאספו עד ליציאה, לכן אינך נדרש למלא את הטופס עד סופו.")) מלא התרגשות וגאווה במדינתי, שחרף כל הביקורת שלי דווקא עשתה בסוף את הדבר הנכון ופנתה לכל האקדמאים באשר הם כדי לכלול גם אותנו במאמץ להחזרת המוחות, ניגשתי אל הטופס המקושר וביקשתי לספק את מירב האינפורמציה שאפשר.

ואז, אחרי כמה פרטים אישיים בסיסיים, הגענו לתכל'ס: "מהו התחום המקצועי שלך?" שואל הטופס, ומספק תפריט לבחירה:

 • מדעי הטבע והחיים ((אגב, אחד מה"שטחים" שאפשר לבחור תחת האופציה הזו הוא "אסטרונוממיה", כי הגהה זה למפסידנים.))
 • מחשבים ותקשורת מחשבים
 • רפואה, רוקחות, וטרינריה
 • הנדסה או אדריכלות

וזהו.

הייתי רוצה להגיד שהייתי המום, או מושפל, או לפחות מופתע. אבל אני בסך הכל הייתי משועשע. מדינת ישראל טרחה לאתר את שמי, כתובת הדוא"ל שלי ומקום לימודי, אבל לא טרחה לבדוק באיזה תחום אני, כדי שלפחות לא לשלוח לי דוא"ל שמספר לי שהמדינה חושבת שאני חרטטן חסר תועלת ושעדיף שאני אשאר איפה שאני ולא אפריע למדענים האמיתיים להפוך את המדינה למקום טוב יותר באמצעות ה"הון האנושי" שלהם, ו"תרומתו לפיתוח הכלכלי".

מדינת ישראל היקרה: הבנתי את הרמז, לי יש כזה קטן ולכם יש כזה גדול, אז אתם לא רוצים שאני אחזור, בסדר. עכשיו תסירו אותי ממאגר המידע שלכם ותפסיקו לשלוח לי תמונות של הזין שלכם בדוא"ל. תודה.

21 Replies to “אקדמאי יקר, מדינת ישראל רוצה לתת לך זין. כזה גדול.”

 1. שים לב שהמשתמש בפייסוק שנושא את האייקון של מדינת ישראל נקרא –
  Brain Reutrn
  כפי שכתבת – הגהה זה למפסידנים
  :)

 2. גם אני ווינר – כי כתבתי פייסבוק והגהה זה למפסידנים.

 3. זיו, אתה חווית זה עתה את חוק וישנה. אבל יש הבדל בין תגובה בבלוג (או אפילו פוסט בבלוג) לבין אתר רשמי של ממשלת ישראל.

 4. כלכלנים לא יוכלו לעזור לפיתוחה הכלכלי של ישראל?

  כלומר, קפיטליסטים קיצוניים כמו ביבי אמורים לאהוב כלכלנים לא?
  או בוגרי ביה"ס למנהל עסקים בהארוורד?

  זה נשמע לי חשוד. וידאת שזה לא איזה ניגרי שמצא שיטה מחוכמת יותר לבקש את מספר חשבון הבנק שלך?

 5. גיל, בתור כלכלן – לא, בגדול כלכלנים לא יוכלו לעזור לפיתוחה הכלכלי של ישראל. לא יותר משמתמטיקאים תיאורטיים יוכלו להוסיף אפסים לחשבון הבנק של ישראל.

  כלכלן הוא חוקר. מי שמפתח את הכלכלה בפועל הם מי שמייצרים. ונראה שהם מי שהמדינה מתרכזת בהחזרתם. במצב של משאבים מוגבלים חשוב יותר להחזיר רופאים ומהנדסים מאשר כלכלנים ואנשי מדעי המדינה. מה לעשות.

  וזה בלי לסתור בכלל את העליבות שבלשלוח דואל כזה לאדם בלי לטרוח לשים אפשרויות גם לתחום שהוא לומד, כמובן.

 6. spoken like a true economist, A.H.
  תמיד עולה בליבי השאלה האם כלכלנים מחוברתים להאמין במה שהם אומרים במסדרונות המחלקה לכלכלה, או שאנשים שמאמינים בזה נמשכים לתחום.

 7. דובי, אני לא בטוח אם אני אמור להיעלב או לא ממה שאמרת :)

 8. כאחד שכותב שאלונים למחייתו, אני יכול לדמיין את מי שהגה את האפשרויות האלו, יושב וחושב ומגיע לארבע האפשרויות, ואז תוהה כה וכה "האם יש עוד אפשרויות?". ולאחר זמן מה מגיע למסקנה שלא, אלו כל האפשרויות, כיסיתי הכל. הייתי מזלזל, אבל בבורוּת וחאפריוּת שכזו נתקלתי מספיק פעמים, ואולי אפילו חטאתי בהן. בסך הכל, לא מאורות גדולים עובדים במשרדי הממשלה.

 9. אני חושב שזה לא רק שלא חושבים שאנחנו יכולים לתרום, אלא להפך: מי שנמצא בתוומים שלנו נתפס לדעתי בדרך כלל כמי שיכול בעיקר להזיק. עלי לפחות עשו עבודה טובה יותר כבר בשלב האיתור ולא טרחו בכלל לשלוח לי את המייל.

 10. דובי: יכול להיות שאיזה גורם רשמי בקנדה חייב לספק למדינת ישראל רשימה מלאה של ישראלים עם אשרת לימודים שם?
  בכל מקרה אתה סתם קטנוני – יש בטופס אפשרות להוסיף גם תחומי התמחות אחרים ואף לפרט יותר מאחת. זה קטע וובשתיימי כזה, הרשימה היא דינמית ותתעדכן ככל שיותר ויותר אבק-אדם יישאב אליה.
  אה, ואף אחד כאן לא צריך את הקשקשת הדו-לאומית שלך. יש כבר 36 מוחות מבריקים בקבוצה בפייסבוק שעוד רגע חוזרים וגם משנים את המאזן הדמוגרפי.
  תום: חשבתי שרשמית לפחות אתה כבר בארץ, אז לא יודע אם אתה נחשב.

 11. פינגבאק: על העיוורון
 12. דובי, אני חושש שבקשר לכלכלנים, האפשרות השניה היא הנכונה, בשינוי קל:

  אנשים שמאמינים בזה נשארים בתחום.

  הגישה באוניברסיטאות (לפחות בארץ. שמעתי שיש מקומות בהם זה לא נכון) היא מאוד קשיחה, ומי שחושב אחרת ונקלע לשם בטעות, עוזרים לו להבין מהר מאוד שמקומו לא שם.

 13. בתור סטודנט למדעי המדינה

  מי בכלל סופר סטודנט כזה בישראל?

  הם נתפסים כמפגרים של המדינה , אין עבודה בזה בכלל

 14. חריף ביותר! גם אהבתי את הבלוג שבא אחריו חח כשהם החליטו להתנהג בהקטנת זין…. בלוג מגניב אהבתי :)

 15. אוי איזה רע זה לשמוע דברים כאלו למה מתנהגים לאנשים שרוצים ללמוד ולהתפתח ככה בארץ…..ואחר ך מתפלאים שיש פה בריחת מוחות…..

 16. הכותב צודק במאה אחוז, ההון האנושי של המדינה לא תלוי באופן בלעדי במדענים ובמהנדסים אבל ככה זה שהמדינה משתמשת בטריק מתאוריות מיקרו כלכליות שנקרא אפליית מחירים…..אתן דוגמא פשוטה שגם הלא כלכלנים יבינו: נניח יש לחברת תעופה 100 מקומות במטוס וכל מקום שווה 1000 דולר אבל החברה מלפחת את הצרכנים לשני סוגים: סטודנטים ואנשי עסקים ואז מוכרת נניח 50 מקומות לסטודנטים ב 800 דולר אבל את ה50 האחרים היא מוכרת לאנשי העסקים שלחוצים עכשיו כי המטוס כבר "חצי מלא" בגלל הסטודנטים ב- 2000 דולר כי הם ישלמו. המדינה עושה "אפליית עולים"
  ואיך זה מתבטא פה כלכלנים, מדעני מדינה, עובדים סוציאלים, ומורים לא מספיק "חשובים" בשביל להחזיר אותם….שימו לב לעליבות של המדינה היא יכלה למצוא המון פתרונות לאקדמאים אחרים: הסבה להוראה, משרד החוץ, הרווחה, משטרה, כיבוי אש כל המגזרים האלה במצוקה אדירה ומחזיקות לא מעט כח אדם לא ראויי והיה אפשר גם לממן את כל זה אם היו מסיימים את הכיבוש ועושים פה סדר, מקצצים קיצבאות ומעודדים עבודה בעיקר של הערבים והחרדים, מקצצים עובדים זרים…
  אבל בישראל מה לעשות "הדרך לגיהנום רצופה כוונות רעות"……

סגור לתגובות.