בינוניות למצטיינים

במעריב ((כן, ההורים שלי משום מה עוד מנויים על היצור הגוסס הזה, מה שאפשר לי לראות את הכפולה המופלאה שלהם כנגד ה"ביביתון" – תוצר עיתונאי מופלא ללא ספק.)) התפרסמה היום ידיעה על בי"ס יסודי קשת יהונתן בבית-שאן שבו בחרו שמונה תלמידים מבטיחים במיוחד לטיפוח במטרה המוצהרת שיזכו ביום מן הימים בפרס נובל. לצורך העניין, הם מקבלים שיעורים מיוחדים בתחומים בהם ישראלים כבר זכו בפרס נובל (כי התחומים בהם ישראלים עוד לא זכו, כנראה, הם אנטישמיים), ואף ילמדו ספציפית על אותם ישראלים שכבר זכו (יש רק להניח שזה לא כולל את שמעון פרס), במטרה, כך הידיעה בעיתון, שילמדו מהם איך זוכים בפרס נובל. כן, היוזמה המבריקה הזו של מנהל בית הספר, אחד בשם אבי רווק, מניחה שאם תצעד במדוייק בצעדיהם של הזוכים בפרס נובל, תוכל גם אתה לזכות בפרס הנחשק. מקוריות זה למפסידנים.

(בהערת אגב, גדי אלכסנדרוביץ' פרסם פעם ביקורת מבריקה על הסרט הדבילי "21", שם ציין בהשתאות כיצד עיקר שיעורי ה"מתמטיקה" שהוצגו במהלך הסרט לא עסקו כלל במתמטיקה, אלא בהיסטוריה של המדע – תחום שחבל שלא מלמדים אותו קצת יותר בבתי הספר שלנו, אבל לא כתחליף ללימודי מדעים אלא כתוספת ראויה. נראה כי מנהל בית הספר שלעיל נוקט בגישה לא שונה בתכלית. אם אנחנו כבר בהערות אגב, מעניין לציין שאותו מנהל החליט לא רק להדיר את כלל זוכי פרס הנובל הגויים – כי מה כבר הם גילו שיעניין אותנו? – אלא גם את כל אותם אבק אדם יהודים שלא עלו ארצה. פלא חינוכי, ללא ספק.)

אינני יודע עד כמה זוכי פרס הנובל הישראלים מעורבים ביוזמה המטופשת, אבל אני יכול רק לקוות שאם הם יסכימו לשוחח עם אותם ה"מיועדים" (חי נפשי!) הם יציינו בפניהם שחלק מאוד מרכזי בהצלחתם לזכות בפרס נובל היא שהם פעלו כל חייהם מתוך אהבה למחקר, לא מתוך רצון אווילי לזכות בפרס נובל ביום מן הימים, מכובד ככל שיהיה. לחנך ילדים ובני נוער לאהבת הידע ולהערכת המחקר זה רעיון נפלא. לא ברור לי למה רק ה"עילויים" צריכים להנות מזה. התוצאה הפרדוקסלית של מיזם כזה תהיה שבמקום לחנך את הבינוניים לשאיפה למצויינות, יחנכו את המצטיינים לבינוניות והליכה בתלם שכבר נחרש על-ידי אחרים.

מצד שני, מה כבר אפשר לצפות ממנהל בית ספר שמצוטט שם כמי שאומר שאם בית-שאן כבר הנפיקה שחקני כדורגל(!) ומפקד סיירת דובדבן(!!), אין שום סיבה שלא תנפיק גם זוכה פרס נובל. ((רק לשם הבהרה, באמת אין סיבה שבית-שאן לא תייצר זוכה פרס נובל. זאת אומרת, חוץ מאיכותם של מנהלי בתי הספר שם…))

ואם אנחנו כבר בענייני חינוך, אז הנה כמה ציטוטים מתוך דיוני ועדת החינוך של הכנסת: "אין בסאטירה שום דבר בעל ערך"; "אין ב'ארץ נהדרת' שום מורשת, אין שום מסרים חינוכיים-תרבותיים"; "לראות מראות כאלה של נגיעות, מריחות והתערטלויות, זוהי פגיעה בציבור… מייצגים כאלה מעוררים אצלי מחשבה אולי בכל צריך צנזורה כלשהי שתייצר קווים אדומים"; "אין לי ספק שיבוא יום ומדינת ישראל תנוהל על ידי הגורמים המשפטיים הנכונים, על ידי הממשלה הנכונה ובהחלטות רטרואקטיביות האנשים האלו יועמדו לדין על אנטישמיות." (חברי הכנסת מיכאל בן-ארי, ניסים זאב, רונית תירוש, ויעקב כץ, בהתאמה, על תוכנית הטלוויזיה ארץ נהדרת.) כשאנסטסיה מיכאלי מהווה את הקול השפוי בדיון בכנסת, אני חושב שאפשר לסגור את הבאסטה. או, אם לצטט שוב את חה"כ תירוש: "הכדור נמצא כעת בידיים של חברי הכנסת, עקב חוסר המעש של חברי הרשות השנייה. יתקיימו דיונים נוספים בנושא ואם לא יגיעו להסכמה עצמאית, יהיה צורך בחקיקה."

13 Replies to “בינוניות למצטיינים”

 1. אוי, ממש לא הייתי צריך להחשף לדברים האלה. היאוש, היאוש. לגמרי לסגור את הבאסטה. תגיד, איך מקבלים ויזה לקנדה?

 2. אחד ממרצי יצא פעם נגד התוכניות למצטיינים באוניברסיטאות וטען כי כדי לשפר את רמת האקדמיה באופן משמעותי יותר יש לפתוח תוכניות לבנוניים. אבל המקרה הזה הוא אפילו הקצנה של התוכניות למצטיינים.

  ולגבי דוגמת הכנסת – אני מקווה שזכור לך שאימצת אותי ואת מיטל?

 3. דובי, והרי אתה כבר סגרת את הבאסטה, לא כך? 
  מרגוליס, היאוש זה משהו שבא מבפנים. אם תהגר לקנדה הוא יהגר יחד אתך.

 4. ביקורת על היאוש בא טוב עם "שמאלנות שהתפקח"ה + טיפה יידשקייט של פחד שואה ואבדון.

 5. יותר משהמנהל מלמד את התלמידים מדע, הוא מלמד את כולנו שיעור בפופוליזם; בדיוק כמו חברי הכנסת שהזכרת. גם המנהל וגם חברי הכנסת יודעים יותר טוב מכולם מה טוב לנו, וגם יש להם את הכוח ליישם את זה.

 6. "יועמדו לדין על אנטישמיות"? יעקב כץ הזה הוא לא העיפרון הכי מחודד בקלמר הא?

  ובפארפראזה על נבחרי הציבור שלנו: דבריו של יעקב כץ מעלים בי אסוציאציות מ"זמנים אפלים"*

  *זמנים אפלים = הדרך לקרוא למישהו נאצי בלי חשש מתביעת דיבה

 7. ואני דוקא אופטימי. זה מקרה של משאינו לשמה בא לשמה- מנהל בית הספר כנראה קלט בחושי הלא ממש מחנך שלו שכנראה יש איזה משהו באנשים המוזרים האלה שמקבלים מדליות בלי לרוץ, וזה יותר טוב מעוד שיעורי "קרבי זה הכי אחי" מתוגברים שעושים בבתי ספר ששכחו כבר מה זה השכלה..

 8. יכול היה להיות יותר גרוע: לפחות המנהל לא ציין כמה בוגרי ריאליטי יצאו מבית הספר.

  ההתבטאויות של ש"ס נגד "ארץ נהדרת" השבוע כל כך פסיכיות, שקשה לקלוט שזה לא מערכון מופרז. הח"כ השווה את משתתפי התוכנית לנאצים ולגבלס שצריך להעמיד אל הקיר במדינה מתוקנת (אם כי יש לשער שבמדינה מתוקנת אנשים עם אמירות כה מטומטמות לא יבחרו מלכתחילה לכנסת) – ובאופן מפתיע אפילו לא מדובר על תגובות נזעמות חסרות פרופורציה לתוכן סאטירי כלשהו בתוכנית, אלא לסתם קצת עור חשוף בפרומו מקדים, שאפילו אינו חושפני יותר מקליפ ממוצע של בריטני ספירס.

 9. יצא לי ללמד קצת בבית שאן. העיר הזו היא, מנסיוני הקצר והאומלל, תחתית החבית. החברים היקרים של בית שאן הם פריפריה מוזנחת ודפוקה, אבל יש להם את הפאסון המתנשא והמגעיל של ילדי שמנת מסביון. רק קצת יותר אלים.

 10. האייטם הזה קיבל כמה דקות בתכנית הבוקר של גל"ץ. ראיינו שם את אחת התלמידות הנבחרות ואת עדה יונת. כלת הנובל לא איכזבה ואמרה פחות או יותר את מה שאתה מקווה. ככה שיש עדיין נקודת אור (קטנה).

  במאמר מוסגר אני רוצה לומר שעדה יונת, בכל הפעמים שיצא לי לקרא/לשמוע אותה, מתגלה כבן אדם עם הראש במקום הנכון. זה בסדר אם כמה תלמידים בארץ יקחו אותה כדמות לחיקוי במקום, נניח,

סגור לתגובות.