בוררים עובדותארס בלוגאיקהראשי

תגובות

בוררים עובדות — 14 תגובות

 1. וואו, וואו, איך הסתבכת עכשיו. שוקי גלילי והמוזסית שלו יעשו לך פה את המוות אחרי שדיברת ככה על האבא שלו. צפה פגיעה, יא דובי.

  וחוץ מזה, איך זה שאם גלילי מוחק לך תגובות והוא לא שווה התייחסות בגלל זה אז אתה מקדיש לו פוסט שלם, אה?

 2. גם אני הגבתי לפוסט של זאב גלילי. לא הסכמתי עם דבריו, אך זו הייתה תגובה עניינית. הגבתי בשמי, בצירוף כתובת דוא"ל וקישור לאתר האישי שלי, כך שלא ניתן לומר שהתגובה סוננה בגלל אנונימיות, גסות, הכפשה וכדומה.
  לא הכרתי את העובדות שציינת, אך גם בלי להכירן נדמה לי שאפשר לומר שמדיניות והכרה או אי-הכרה באחריות היסטורית אינן אמורת להתעצב ע"י דווח של כתבת רשת הטלוויזיה cbs, שנשלחה לאיזור (כשם שמדיניות ישראל בעזה אינה אמורה להיות מעוצבת על סמך ספרה של עמירה הס). כמו כן, עם כל הכבוד לפיטרס, לאמנית מעין הבשור ולאחד הקוראים של הבלוג שנרתמו להפצת הספר, מחקר היסטורי צריך להתמודד עם עשרות (ואולי מאות), מחקרים היסטוריים אחרים שנכתבו על ידי חוקרים שונים בעלי אג'נדות שונות, וטוענים בדיוק את ההיפך.

  אם הבנתי נכון, פיטרס אינה טוענת שבעיית הפליטים אינה קיימת, אלא א: מימדיה האמיתיים קטנים מכפי שמפורסם. ב: ישראל אינה האחראית הבלעדית למצב הזה. אז א: אני לא חושב שזו טענה כל-כך רדיקלית. ב: גם אם הבעיה קטנה מכפי שנדמה, (מה שדורש ביסוס, שלא הוכח כאן), היא עדיין דורשת פיתרון כלשהו. ג: אם באמת מדובר על בעיה קטנה כל-כך, מה הבעיה של הימין הישראלי לדבר על שיבה? הלא ממילא כשיחקרו ויקבעו קריטריונים יגלו ש"הארץ הייתה ריקה", כפי שטוען גלילי, וחוץ מכמה משפחות קטנות שבמקרה חיו פה ולא הובאו לארץ בקונספירציה כלל ערבית או ע"י שלטון המנדט, אף אחד לא יחזור.

 3. המממ. מעיון קצר לא נראה שזאב גלילי מעוניין "לאפשר קיומו של דיון ציבורי שכזה מעל הבמה הציבורית שלו", כי הוא מסתכל על הבלוג שלו לא כעל במה ציבורית אלא כעל טור בעיתון (פודיום ציבורי, אם תרצה). במילים אחרות, נראה שהוא משדר הרבה יותר טוב ממה שהוא קולט.
  עם זאת, בהמשך לרשומה האחרונה בבלוג שלו, יהיה מעניין אם תנסה לשלוח את התגובה שוב בלי המשפט "אני מקווה עבור הגברת פיטרס שיכולות הבנת הנקרא והסיכום שלך גרועות עוד יותר מאלו של אנשי משרד החינוך." במקרה כזה לא יהיה לו תירוץ "נתנו לכך ביטוי בלשון שהאתר הזה אינו סובל", וכך תאתגר את טענתו "אני תמיד פתוח לביקורת ומוכן אף לפרסם ולהגיב."

 4. פינגבאק: The Daily Dolly 08/10/2009 at The Daily Dolly

 5. פינגבאק: לא שומעים! » איך לזהות טעויות באינטרנט, מדריך לנוירוטי המתחיל

 6. קראתי את הספר של ג'ואן פיטרס והטענה העיקרית שלה היא פשוטה ולעניות דעתי גם נכונה היסטורית: ערבי ארץ ישראל לא היו מעולם ישות לאומית או תרבותית אחת או נבדלת מהתרבויות הערביות סביבה, מעולם לא התקיים "עם פלשתיני". יתר על-כן, חלק ניכר מערבי ארץ ישראל הגיעו לשם בעקבות העליה היהודית חזרה לארצנו. ממניעי תברואה, פרנסה ועוד.

  מכאן גוזרים פיטרס ואחרים כי לערבי ארץ ישראל אין יכולת לתבוע נחלות כלשהם בארץ הזו מנימוקים היסטוריים.

  זהו.

 7. לא נקטת כלפיו בלשון מכובדת ולכן הוא לא כיבד אותך בפרסום התגובה. לדעתי, עסקה הוגנת.

 8. אני מניח שאתה יודע, אבל אתה לא הראשון שמקעקע את טענות פיטרס. יהושע פורת כתב ביקורת קטלנית על הספר ונורמן פינקלשטיין הקדיש לו את עבודת הדוקטורט שלו. אני אמנם לא מזרחן, אבל נדמה לי שבחוגי המזרחנות מעטים מאד מתייחסים לספר הזה ברצינות. כדאי למשרד החינוך להשקיע בתרגום ספרים בעלי אמינות גבוהה יותר.

 9. המאמר שלך משעשע: הרי אתה לא מוכיח את ההפך ממה שפיטרס אמרהף אלא רק מחזק את דבריה (אם כי לא מוכיח אותם): ברור שההגדרה שאתה מצטט לא מכילה את המלים הללו – הן שונו! הרי זו הטענה שלה.

  אתה לא מסנן, נכון? כל הכבוד.

 10. זו ההגדרה המופיעה באתר אונר"א אז מי לא מבין אנגלית?
  WHO IS A PALESTINE REFUGEE?

  Under UNRWA's operational definition, Palestine refugees are persons whose normal place of residence was Palestine between June 1946 and May 1948, who lost both their homes and means of livelihood as a result of the 1948 Arab-Israeli conflict. UNRWA's services are available to all those living in its area of operations who meet this definition, who are registered with the Agency and who need assistance. The descendants of the original Palestine Refugees are also eligible for registration. When the agency became operational in 1950, it was responding to the needs of about 750,000 Palestine refugees. Today, 4.6 million Palestine refugees are eligible for UNRWA services.

 11. פינגבאק: לא שומעים! » כמה שאתה רוצה זה יותר מדי, תן כמה שבא לך

 12. פינגבאק: לא שומעים! » על החרטא