ניסויים מדעיים לילדים בני שלושאהבהראשי

תגובות

ניסויים מדעיים לילדים בני שלוש — 31 תגובות

 1. יש המון, לא יודעת מה מתאים לגילו. פשוט תחשוב ששום התרחשות אינה טריוויאלית. לדוגמה, סוכר מתחבא במים – לא קסם?

 2. מצבי צבירה… הממם.

  אם קרח יכול להפוך למים כשמחממים אותו, למה קשה להאמין שמים יכולים להפוך לקרח כשמקררים אותם? (חברה שלי מוסיפה: שים עלה נענע במים. תראה לו למחרת את העלה בתוך הקוביה. הוא ישתגע מזה.) אפשר גם להכין קרטיבים מכוסות חד-פעמיות, כפית פלסטיק, ומיץ.

  אתה יכול להראות לו איך שעווה של נר ניתכת בחום. (חברה שלי: לא כדאי. הוא יתעקש לנסות בעצמו, ואתה תמצא את עצמך מקורקע לשעות ארוכות כדי להשגיח עליו בזמן שהוא משחק באש, אם בכלל תרשה לו.)

  אני זוכר שראיתי הדגמה בטלויזיה: מיכל גדול עם צד שקוף, ובתוכו מלא כדורים צבעוניים, וכל זה מעל משטח רוטט. מעל עוצמת רטט מסוימת, הכדורים זורמים ומתגלגלים זה מעל זה בכאוס בלתי-נפסק. מתחתיו, הכדורים פשוט יושבים בשורות זה מעל זה בסדר מופתי, כמו כוורת (או גביש), ורוטטים ביחד. יש גם עוצמת רטט גבוהה כל־כך שמעליה הכדורים קופציפ לכל הכיוונים וניתזים מהמכסה… קצת קשה להשיג כזה אפאראטוס. אולי כדורי סנוקר בתוך המשולש, לעומת אחרי שמכים בהם?

  ילדים יושבים בריכוז לעומת מתרוצצים ליד ארגז החול (זה כבר יותר כמו גז…)?

  בלי קשר למצבי צבירה:

  – אתה יכול להראות לו את כוכבי השמים ואת הפלנטות (עכשיו עונה נהדרת לצדק; נקודות בונוס אם יש לך גישה לטלסקופ). אולי זה מתקדם לבן 3, אבל זה לא מתקדם מדי לאבא שלו.
  – מגנטים. ילדים משתגעים על זה.

 3. דובי, הגוגל שלך מקולקל? (אני מת על הממ הטיפשי הזה).

  חפש science experiments for kids או משהו. הנה כמה:

  http://www.fatlion.com/science/
  http://pbskids.org/zoom/activities/sci/

  http://www.peepandthebigwideworld.com/activities/activities-location.html
  http://homeschooling.gomilpitas.com/explore/sci.htm

  שלושת האחרונים אמריקאיים וקצת מגעילים לטעמי. הם נורא dumbed down, כאילו הם מפחדים להעליב את אלה מבין הילדים שלא מצליחים להבין מה קורה, אז הם מתרכזים בפרוצדורה ולא בתוכן. אבל יש בהם הרבה stuff, אז בטח תמצא משהו טוב. אני בטוח שבכל מיני אתרי עצות להורים אפשר למצוא רשימות אפילו יותר טובות של ניסויים כאלה.

 4. הדבק פיסת בד יבשה לתחתית כוס. מלא קערה שקופה במים. הכנס את הכוס לקערה כך שפי הכוס כלפי מטה. פיסת הבד תוותר יבשה למרות שהיא במים! וכך הילד לומד שהאוויר הוא חומר בעל נוכחות.
  שים נר בתוך כד שקוף, כסה את הכד ותראה שהנר כבה ממחסור בחמצן.

  יש המון ניסויים שאפשר לעשות (לטווח ארוך – גדל צמח בתוך תיבה בה יש אור רק מצד אחד ותראה איך הצמח גדל לכיוון האור).

 5. איזה מגניב זה שהם מתפעלים, נכון?
  נסה להראות לו קרח יבש, זה יכול לרתק אותם שעות.
  ולגמרי במקרה ראיתי היום את הפוסט הזה – http://bit.ly/10YKEA ניסיתי על ילדה בת 5, נרשמה התלהבות חסרת פרופורציות.

 6. כשהייתי ילד היו לי לפחות שני ספרים עם רעיונות והצעות לניסויים לילדים, לאחד מהם קראו פיזיקה משהו לדעתי, בטח אפשר למצוא היום ספרים דומים. יש גם טור באתר מרקו שבו משה מאסטר עושה ניסויים עם הבן שלו, אתה יכול לקחת רעיונות משם.

 7. יש אנשים שמפנטזים על לעשות ילד כשהם במעבדה, ויש אנשים שמפנטזים על ניסויים מדעיים כשהם עובדים על לעשות ילד. עולם מוזר.

 8. @אלעד-וו: לא, אבל רוב מה שזמין שם בחוץ מיועד לילדים גדולים יותר, שאפשר להסביר להם. גם הרבה ממה שאנשים הציעו פה יהיה מורכב מדי בשביל ילד בגילו של הפוציק שלי (או לפחות, מורכב מדי בשביל הפוציק הספציפי הזה).

  @HN: מאיפה אני אביא קרח יבש?!

  @אורי: ללמד ילד, זה לא אולטימטיבי?

  לשאר – תודה.

 9. הקטע עם הקרח מזכיר לי את רחוב סומסום. אחד המערכונים הגאונים ביותר של אריק ובנץ זה המערכון עם אוסף קוביות הקרח של אריק. כשאריק רוצה להראות לבנץ את האוסף, והוא מגלה שלולית מים. והחושים הבלשים שלו מורים לו שדג גנב לו את הקרח!

  היסטרי.
  גם כשעברו 25 שנים מהגיל שבו אתה אמור להינות מזה…

 10. החזרת אותי לימים בהם עבדתי בקרן קרב (-:

  הנה משהו שתמיד עובד עם ילדים, כולל שלי:
  חומצות ובסיסים- לוקחים כרוב סגול, חותכים לרצועות דקות ומשרים במים רותחים ל10 דקות ויותר עד שהמים הופכים סגולים. עכשיו החלק הכיפי: מחלקים לכוסו. לכוס אחת מוסיפים חומצה כלשהי (מיץ לימון או כל מיץ הדר) לאחת מוסיפים סודה לשתיה או משהו בסיסי אחר. חומצה=אדום בסיס=כחול. אפשר גם להפוך מאדום לכחול וחזרה (עד גבול מסוים, זה תלוי בריכוז התמיסה המקורית ובכמות החומצה/בסיס שמוסיפים). משחקים עם זה עם כל מיני חומרים שיש בבית ומגלים את החוקיות של חומצות ובסיסים. זהירות. מלכלך.

 11. גיל 3 זה קצת קשה לי כי לא עבדתי איתם, אבל עם ילדי גן עשינו כמה דברים חמודים שאולי תצליח להתאים לפוציק.

  1. מראה ישרה בלתי שבירה – אני זוכרת ככה בשלוף שהצמדנו אותה לחצי ציור וראינו את ההשתקפות שיצרה ציור סימטרי שלם.

  2. משקל סגולי – לוקחים את המיכל השקוף הארוך ביותר בבית (רצוי צר) ומוזגים לתוכו שכבות של נוזלים. מים ושמן, כמובן, אבל במזיגה זהירה מספיק אפשר לשלב שכבות של סירופ ("פטל") ונוזל כלים – הצבעים משגעים.
  אפשר לשלב עם סודה לשתיה וחומץ (כמובן שאחד מהם יתווסף רק בסוף) ואז הכל מקציף ויחד עם הסבון יוצר בועות מאוד מגניבות. אזהרה – מלכלך.
  כמובן שאם כל הבלאגאן לא מתאים, לסודה לשתיה ולחומץ יש המון ניסויים מגניבים משל עצמם (למשל למלא בלון בסודה לשתיה ובקבוק קטן בחומץ, לעטוף את פיית הבקבוק ורק אז להפוך את תוכן הבלון לתוך הבקבוק).

  3. לא עשינו, אבל יכול להיות חמוד – חשמל סטטי – מחככים בלון באיזה סוודר קנדי משובח ואז מושכים שיער (מהראש אם יש לו שיער חלק ויבש או אפילו מהזרוע, זה מגניב) או "מדביקים" את הבלון לקירות בלי שום דבק.

  4. כמו שהציעו – מגנטים. אם תצליח למצוא מגנט שיש לו שני קצוות ברורים אז אפשר גם לראות את הדחייה שלהם שהיא ממש קסומה. גם משיכה מגנטית דרך חומר (למשל – מגנט מתחת לשולחן מזיז בורג שעל השולחן) זה מגניב.

  וחכה כשיהיה בכיתה ג' – זה הגיל שהכי אהבתי להדריך. הם עדיין מתלהבים כמו הקטנטנים, אבל גם מסוגלים להבין הסברים טיפה יותר מורכבים ומופשטים (זה הגיל האידיאלי לנושא האויר, הם תמיד היו מוקסמים ממנו). אם כי אני מניחה שאז פחות עושים איתם דברים כאלה בבית.

 12. נתנו פה הצעות מעולות. אני מקנא בילדים האלה. גם אני רוצה לעשות ניסויים עם חומצות ובסיסים!

 13. שיא הנדושות- דיאט קולה ומנטוס. לא יודע מה זה מלמד, אבל זה סופר מגניב.

 14. אתה יכול לנסות את הניסוי האולטימטיבי שילמד את הבן שלך על כוחה של המחשבה.
  ניסוי האורז, במקום להסביר, פשוט כנס ל:
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=90524

  או פשוט תחפש בyoutube את rice experiment

 15. אני לא יודע מה לגבי שלך, שלי (שגדול בשנה ומשהו, גילוי נאות) נהנה כשהסברתי לו את החוק הבסיסי והמפורסם של תורת המנופים (בלי להפחיד אותו עם מילים כמו "תורת המנופים", "חוק טבע" וכו'), כשמישהו קל יותר יושב רחוק יותר בנדנדה הוא יוכל להרים גם מישהו כבד יותר שקרוב יותר למרכז. זה ניסוי שקל לעשות בביקור הבא בגן השעשועים. ההפתעה הגדולה הייתה שגם מנוף עובד כך. וגם מברג. וגם עוד אלף דברים.

  בחוק-כלים-שלובים (שבכלל לא זה השם שלו, תשאלו את חנן כהן) טיפלתם? (בטח מוזכר באחד הלינקים לעיל, סליחה שלא בדקתי.)

 16. @יואב: מן הראוי לציין שאריק כיסה את קוביות הקרח כדי שלא יהיה להן קר לפני ש"דג גדול בא וגנב את קוביות הקרח שלי".

 17. כשאני הייתי קטן, תמיד נפעמתי מהיכולת של מצלמה להטביע את הצילום על פילם, ואיזה קטן רואים את הדמויות על הפילם, ואיזה גדולות אפשר לעשות אותן בפיתוח, ולמה כולם חומים שם, ואיך עושים מזה צבע…

  אבל אתה יודע, לך תמצא עכשיו מצלמת פילם…

 18. כיף לכם! גם אני מפנטזת על ניסיונות עם הילד (ושלי רק עובר בינתיים :-))
  אחד הקלאסיים: לשים סלרי בכלי עם מים וצבע מאכל ולראות את המים הצבעוניים מטפסים בצינורות ומגיעים עד העלים (אל תנסה עם פרחים, זה לוקח המון זמן, אלא אם כן אתה משיג ציפורן שזה פרח שיצא כבר מהאפנה).
  לערבב קורנפלור עם מים לעיסה מאוד סמיכה, מקבלים נוזל לא ניוטוני, כשמפעילים עליו לחץ הוא מתנהג כמו מוצק וכשעוזבים הוא חוזר להיות נוזל. אפשר ממש לכדרר כדור ולהרים אותו ביד, אבל ברגע שמפסיקים ללוש כל הכדור נוזל. זה מלכלך וקצת מסובך להסבר, אבל כיף מאד.
  להשקיע ביצה במים ואז להוסיף מלח למים עד שהביצה צפה (המשקל הסגולי של המים עולה).
  ובקנדה יש סכרים מגניבים לאללה להסתכל עליהם.

 19. עוד קטע מגניב וממש פשוט:
  מוזגים מיץ מתוך כוס רחבה אל כוס צרה וגבוהה.
  כל עוד לא תסביר לו, הילד יאמין שבכוס הגבוהה יש יותר מיץ!

  זה גם די שימושי כשפשוט רוצים לתת לילד פחות מיץ בלי לגרום לו לבכות…:)

 20. קרח יבש כבר נאמר, רק שתי תוספות:
  – להניח בכוס ולמלא במים. מגניב!
  – להזהר לבל יקבל כווית קור.

  עוד אפשרויות:
  לבנות מצפן, לבנות קיט אלקטרוניקה פשוט (אולי הוא קצת קטן מדי בשביל זה).

 21. היי חבר'ה! הילד בן שלוש.
  אני ממליץ לחכות עם כל ניסויי המחשבה וההגיון האלו לגיל מאוחר יותר. תן לילד להיות ילד, לחיות בתוך בועת העולם הפנימי שלו עוד קצת, לפני שהוא מפעיל את גלגלי המוח להבין הגיונות שהוא קטן מדי מכדי להבין, לפני שהוא יהפוך למבוגר קטן ושכלתני, כי הוא לא.
  תכינו ביחד עוגיות (או לחם), אם אתה צריך לתקן משהו בבית, שתף אותו הוא ישמח. ילדים בני שלוש (וגם בני ארבע, חמש או שש) אוהבים "לעבוד" עבודת כפים. אתה גר בטורנטו, אז אני לא אציע לקחת בריכה גדולה להעמיד בחצר (למי שיש) ופשוט לתת לו להשתובב במים כמו, המממם ילד בן שלוש.

 22. אף פעם לא מאוחר להוסיף:
  הדלק נר, וכסה אותו בכוס זכוכית. הוא יכבה. (נגמר החמצן)
  עכשיו חזור על הניסוי כשהנו דולק בקערית עם מים – המים עולים בכוס!

 23. HN מה אתה אומר להם כדי להשיג קרח יבש? אשמח לדעת…