סמולני

על פי מצפן הבחירות של המכון הישראלי לדמוקרטיה, אני קרוב יותר בדעותי לבל"ד מאשר לליכוד. המממ…

(הם גם טוענים שאני הכי קרוב לעבודה, ומרצ רק במקום השני, אבל אני חושב שזה מבוסס על ניתוח שגוי של עמדותי הכלכליות בעקבות ניסוח לקוי של חלק מהשאלות בתחום.)

(אני גם תוהה מה הם עושים עם השאלות לגבי המועמדים הספציפיים, שלא באות לידי ביטוי בשום מקום. אני מקווה שהם לא מסתמכים על הצעצוע הזה כתחליף לסקר למטרות רציניות יותר).

15 Replies to “סמולני”

 1. כמו שבטח כבר שמת לב, לאחר שסיימת עם שלב השאלות אתה יכול לבחור משמאל בין הצגה של מיקומך על גבי צירים שונים, לבין הצגת דירוגך הממוצע את המועמדים הספציפיים.
  נהניתי לראות את ביבי וברק מתחרים בכמות האדום שהם צברו אצלי, ואת ציפי מדגדגת את קווי החסימה.

  לא ברור לי איך יצא שמרצ יותר רדיקלית מהתשובות שאני נתתי. הם ממקמים את מרצ צמוד לבל"ד וחד"ש (בתחום הבטחוני ובתחום הכלכלי, בהתאם).

 2. הם באות לידיי ביטוי בלשונית אחרת, שגם אני פיספסתי עד שאשתי הצביעה עליה. בצד שמאל, בשלב של התוצאות.

  הרבה מהשאלות באמת היו מנוסחות באופן פשטני, ששלח אותי ללחוץ על נייטרלי כשלמען האמת יש לי דעה די מובהקת, גם אם אמביוולנטית משהו.

 3. המצפן הזה לא כולל, כמובן, את המפלגות הקטנות או החדשות, שחלקן עשויות להיות פחות או יותר רלוונטיות אליך. אמנם, כמה מההזויות יותר שבהן ("פליטי עלה ירוק וניצולי השואה", לדוגמא) תמוהות מכדי להיכלל, אבל יש כמה קטנות שעוד יכולות להיות הגמלאים הבאים או משהו (אני מחזירה אצבעות ל"אור", המפלגה החילונית), והיה מעניין לקבל הסבר על דעותיהן.
  בינינו, את הדעות של מר"צ ידעתי גם קודם.

  הפוסט האחרון בבלוג של Meme: MemeR: @lisardggY I think it's last year's fashion, actually. Even I own something striped in black and gray.

 4. המצפן הזה דווקא הגדיר אותי די טוב. לא שהופתעתי מכך במיוחד.

  מצד שני, יש שם בעיות אמיתיות בניסוח השאלות, שבמידה רבה נגזרות לדעתי מהעובדה שאנחנו תמיד מסתכלים על כל דבר במדינה הזו דרך שני פילטרים: זה הנוגע לדת, וזה הנוגע לסכסוך הישראלי-פלשתיני. ואי אפשר אחרת.

  כל נסיון להתייחס לשאלות האלה דרך פילטר של סדר יום אזרחי, למעשה עשוי למקם אותך במקום הלא נכון בציר שלהם. כך למשל, חברה סמולנית-חילונית ששוחחתי איתה אתמול על המצפן הזה התעצבנה על כך שהוגדרה כחובבת המפלגות הדתיות מאחר שסימנה שהיא בעד הגדרת יום מנוחה שבו אין צורך לעבוד, וחושבת שלא יזיק לנו יום בשבוע שבו נצרוך קצת פחות.

  הפוסט האחרון בבלוג של שרון: ‫לפעמים המרק הוא רק תירוץ [ספוילרים]‬

 5. אני עם שרון בנושא הזה. שאלה כמו "האם אתה חושב שפתרון קפיטליסטי תמיד עדיף על סוציאליסטי" כמעט וגרם לי להפסיק את השאלון במקום. הרי אני לא נייטרלי לנקודה, כמו דובי, אבל אני לא יכול להסכים או לא להסכים עם ניסוח כל-כך כללי. הרי מילולית אני מתנגד נחרץ – פתרון קפיטליסטי לא תמיד עדיף. אבל יש מקומות שכן. אז איפה זה שם אותי?

  זה מזכיר לי כל מיני שאלונים, כמו אלו שהיה כל-כך פופולריים בפורומים ולייבג'ורנלים לפני כמה שנים, כמו "איזה דמות משר הטבעות אתה". ואז יש לך שאלה כמו "אם היית נשק, האם היית חרב, גרזן או קשת?" שאתה רואה בבירור שפשוט באה לשייך אותך בלי שום עידון לאחת מהתשובות האפשריות.

  הפוסט האחרון בבלוג של אבנר קשתן: בשולי החדשות

 6. אבנר, למה אתה חושב שאני נייטרלי בשאלה הזו? זו הייתה גם אחת השאלות הבעייתיות עבורי, משום שאני לא חושב שמדובר על רצף חד-מימדי בין סוציאליזם לקפיטליזם. סוציאל דמוקרטיה זה לא "סוציאליזם, אבל קצת פחות", זה פתרון מסוים בתוך המסגרת הקפיטליסטית, ולכן בחרתי לנטות לטובת הקפיטליזם, מה שהביא להצבתי במקום הלא נכון מבחינת ה"מצפן".

 7. לא, לא. להפך. לא הייתי ברור מספיק. התכוונתי להגיד שכמוך אני לא נייטרלי, פשוט אמביוולנטי. אני הסכמתי איתך לחלוטין, אחד לאחד.

  הפוסט האחרון בבלוג של אבנר קשתן: בשולי החדשות

 8. ואגב, הבלוג שלך מתעקש שהפוסט האחרון בבלוג שלי הוא מלפני שבוע. לא שנראה לי שיש לך מה לעשות בנושא, אבל שתדע.

  הפוסט האחרון בבלוג של אבנר קשתן: בשולי החדשות

 9. שמו אותי בתנועה הירוקה. בקצה השמאל שלה. למה? בגלל שאני לא רוצה לצאת מהתנחלויות בכל מחיר במובן שמחר בבוקר אני ראש ממשלה אין התנחלויות. כנראה שלהיות שמאל זה להיות אדיוט לפי הסקר הזה. גם בציר הכלכלי הוצבתי כהרבה יותר מתון ממה שאני.

  באופן כללי אבל צריך לומר, זאת יוזמה ברוכה. הכוח של המפלגות באמת לא מסתדר לפי הדיעות האמיתיות של אנשים. אם זה היה עובד באופן הגיוני, המפלגות היו הרבה יותר חברתיות לדעתי.
  באמת היא שבאמת היה הגיוני שמישהו ירים כבר סקר יותר חכם מזה עד עכשיו. זה לא אמור להיות מסובך…

  הפוסט האחרון בבלוג של ירדן: ירוקים סביבתיים – מי נגד מי?

 10. תגיד, דובי,

  גם השנה אתה תעשה דו"ח תשדירים כמו שעשית ב-2003?

  מצאתי את זה ותמיד כיף לקרוא את מה שעשית שם… עבודת קודש!

  אבישי.

 11. @אבישי: א. אני בקנדה, אז גם אם הייתי רוצה לא הייתי יכול.
  ב. כמות הזמן והמאמץ שזה דרש ממני אז היא מופרעת לגמרי. זה למעשה מנטרל אותך לגמרי למשך השבועיים (שלושה?) של שידור התשדירים למשך כל שעות הערב. כשהייתי רווק פוחז וחסר חיים, מילא, אבל עכשיו עם ילד? אין סיכוי.

סגור לתגובות.