דילמה (וגם: מה בין עובדות לדעות)

הצלחנו לארגן קצת זמן פנוי, אז אנחנו באים לביקור בארץ בפברואר. יצא שאנחנו ננחת ב-10 לפברואר, אחרי הצהריים. היום גיליתי שזה יום הבחירות, מה שמציב אותי בדילמה: האם מן הראוי שאצביע, או שמא אין זה כך? שהרי מדובר בכנסת שתתחלף, במקרה הטוב ביותר, קצת אחרי שאני אחזור לארץ, וסביר להניח שהרבה לפני.

כל זה לא היה מטריד אותי בכלל – כזכור, הרי, לא היה לי למי להצביע – אלא שאז הוצגה הרשימה של מרצ (נו, התנועה-החדשה-מרצ. תח"מ. בלאכס), ופתאום זה עשה לי חשק להצביע. גם בבחירות הקודמות הצבעתי מרצ, אבל זה היה כברירת מחדל. זה היה כי צריך להצביע למישהו, והם עשו הכי פחות צרבת. הפעם, כן, גם בגלל ניצן הורוביץ אבל לא רק, אני ממש רוצה להצביע להם. לראשונה מזה הרבה זמן הם מציגים אלטרנטיבה מעניינת, ועם הדלדלות העבודה, יש להם – ופה אולי אני כבר עובר לפנטזיות סתם – סיכוי להפוך למפלגת השמאל הגדולה. אני מאמין שהרבה קולות הולכים לדלג מקדימה למרצ בבחירות האלה, והייתי רוצה להיות שותף לזה.

אבל, כאמור, אני לא בטוח עד כמה זה לגיטימי עבורי לנהוג כך כשאני אפילו לא בטוח שאני מתכוון לחזור לארץ בסוף הדוקטורט. מה אתם חושבים?

אחד הדברים המשעשעים שעולים בעקבות השילוב של הורוביץ וטליה ששון (מחברת דו"ח המאחזים) ברשימה הוא הטוקבקים שטוענים שזו הוכחה שהתקשורת שמאלנית ושהדו"ח היה פוליטי:

טליה ששון במלוא צביעותה

עכשיו רואים שהדו"ח היה פוליטי לחלוטין

אורי

ועכשיו תגידו שדו"ח ששון לא היה פוליטי…

רוממות ה"חוק" עאלק.

אורי

(המממ… אותו אורי?)

בכל מקרה, משעשע אותי שזה נראה להם בלתי סביר בעליל שאדם יקבע את דעותיו הפוליטיות על פי העובדות בשטח ולא יפברק עובדות על סמך דעותיו הפוליטיות. זו שוב אותה בעיה שהפוליטיקה נתפסת כדבר שכל אחד יכול לעסוק בו באותה מידה של סמכותיות, כי לכל אחד יש דעה, וזה כל מה שזה, לא – דעות?

אז לא, פוליטיקה זה יותר מדעות, זה גם עובדות. וזה שאדם שחקר ומצא את העובדות הלא נעימות לגבי המאחזים בשטחים בוחר בעקבות זאת (בין השאר) בעמדה שמאלנית, זה לא צריך להפתיע אף אחד.

אה, כן, אז אני בארץ לאיזה שבוע וחצי באמצע פברואר. אם מישהו רוצה להפגש איתי ועם האשה והילד לאיזה שיפוד, אני אשמח. קחו בחשבון שבביקור האחרון שלי קבעתי להפגש עם חברי מערכת האייל ואז שכחתי לבוא. אז אני לא ממש מתחייב להגיע אלא אם אתם מתקשרים להזכיר לי באותו היום.

8 Replies to “דילמה (וגם: מה בין עובדות לדעות)”

 1. (קטנוניסט) הניסוח שלך לא מוצלח לדעתי. יכול להיות שאדם בחר בעמדה מסוימת, בחן את העובדות, ונשאר באותן עמדות. מהניסוח שלך משתמע שהאדם הגיע טבולה ראסה לבחינת העובדות. וחוץ מזה, ההחלטה שעובדות מסוימות הן "לא נעימות" גם היא הרי נקיטת עמדה. כן, נו, אתה יודע לאן אני הולך… אל תסגור בגללי את הבלוג :)

 2. תרשה לי הימור פרוע: גם לפני דו"ח המאחזים טליה ששון לא הצביעה לאיחוד הלאומי.
  נכון שעובדות משפיעות על דעות – ויכול מאוד להיות שהדו"ח שינה את עמדתה, נניח מקדימה או מהעבודה למרצ – אבל גם דעות משפיעות על עובדות.
  הכשל של הטוקבקיסטים הוא לא בזה שהם מניחים שהיא חיברה דו"ח בגלל שהיא שמאלנית ולא להיפך, אלא ההנחה שלהם שיש איזשהו איש 'אובייקטיבי' בישראל, שאין לו דעה על הסכסוך והוא יכול לחבר את הדו"ח האובייקטיבי באמת.

 3. וההנחה של הממשלה היא שיגיע לפה פעם חוקר-זכויות-אדם אובייקטיבי, ואז הם יסכימו לשתף איתו פעולה, או לפחות לתת לו להכנס.

 4. טוב, נדב כבר אמר את מה שהיה לי בעניין ששון אז נחזור לנקודה המקורית.
  ברור שתצביע. אתה הרי לא מתכוון להימנע מעיסוק בפוליטיקה ישראלית כאן מחשש שמא תשפיע על תוצאות הבחירות ,ונראה לי שהדברים שלך כאן יכולים להשפיע יותר מעצם פעולת ההצבעה. כן, אני מזדהה עם התחושה הבסיסית שלך שמדובר בפעולה שהיא מעט לא ראויה, אבל זו תחושה שצריך לדעת להתגבר עליה.

 5. זה שהכנסת הזו תתחלף כשתחזור במקרה הטוב הוא לא באמת השיקול הנכון.
  השאלה היא האם אתה עדיין רואה את עצמך כאזרח של המדינה הזאת, שאכפת לו ממה שקורה בה. אם אכפת לך, תצביע.
  אם אתה רואה אפשרות שיום אחד תחזור לפה, או שהבן שלך ירצה לחיות פה, או הנכדים, וכו', אז תצביע. כי ההצבעה הזו היא אמנם על איזה כנסת תהיה לנו בזמן הקרוב, אבל הכנסת הזו, כמו כל כנסת לפניה, תחוקק חוקים, שיהיו או טובים או רעים בעיניך, והחוקים האלו יישארו הרבה אחרי הכנסת הזאת.
  אז אם יש לך דעה, ויש לך את האפשרות, ואכפת לך- תצביע. זו ההחלטה המוסרית ביותר.

 6. מנקודת מבט אנוכית לחלוטין, היות ואני עצמי מצביעת מרצ, אני בעד שתצביע. גם ככה יש לנו פה מספיק סמולנים שזורקים לפח עלה ירוק/ירוקים את הקול שלהם

 7. שחר ו Meme הצליחו להגיד מאוד במדויק גם את מה שאני חושבת.
  זה לא משנה אם אתה לא חי כאן עכשיו, הממשלה שתבחר יכולה להשפיע על איכות חייך כאן אם וכשתחזור. חוץ מזה, אתה אזרח ויש לך זכות הצבעה, לדעתי אתה חייב לנצל את הזכות הזאת וזה לגיטימי לחלוטין.

 8. דובי, אני חושב שאסור לך להצביע – וכדאי שתפסיק גם לכתוב מאמרי דיעה בנושאים פוליטיים שנוגעים לישראל. אין לך זכות, אתה לא חי כאן. (ברור שאתה צריך להצביע. איזו שאלה זו?).
  אני תמיד במצב רוח לשיפוד.

סגור לתגובות.