תקופת חגים שמחה לכם!

אחת הרעות החולות של הרב-תרבותיות היא שהיא גורמת לאנשים להרגיש צורך להתנצל על כך שהם הרוב. אין זמן טוב כמו כריסטמס כדי לראות את זה. אנשים רבים – במיוחד נותני שירותים, אבל זה חילחל כבר מעבר – לא יאחלו יותר "מרי כריסטמס", כי זה יוצר את הרושם כאילו הם חוגגים איזה חג נוצרי בטעות. לא, הם יאחלו "הפי הולידייס", שזו אמירה הרבה יותר כללית. מזל שיש חנוכה בערך באותו הזמן, וגם איזה חג מוסלמי (עיד אל משהו, אני לא רב-תרבותי, תעזבו אותי), שלא לדבר על "קוואנזה" שבכלל המציאו כדי שיהיה לאפריקאים משהו לחגוג אם בא להם לזנוח את הדת הלבנה, כך שאפשר להעמיד פנים שכל הקישוטים ברחוב והמסיבות והסיילים והכל זה לא לרגל יום הולדתו של ישו – חס וחלילה! – אלא לרגל "עונת החגים".

למה שאדם יהודי או מוסלמי יעלב מזה שנוצרי מאחל לו בתמימות חג מולד שמח? איזה חלאת אדם צריך להיות כדי שלא לחייך בחזרה ולאחל לאותו אדם חג שמח בחזרה ולהסתפק בכך?

כל העסק מתחיל להיות הרבה יותר בעייתי בגן ילדים. הילדים הרי לא יודעים איזה ממגוון החגים שחוגגים סביבם בבת אחת הוא "שלהם", ואף אחד לא עושה מאמץ עודף להפריד ביניהם. כך, למשל, בגן שלנו זוג הזמרים/ליצנים שבאו למסיבת "החגים" לא רק שרו שיר אחד שבו כל בית הוקדש לחג אחר בעונה עם אפס הבדל בין החגים (כולם חגים שנועדו לחגוג ביחד עם המשפחה ולהביא שמחה ואור!), הם אף הגדילו ושרו שני שירי חנוכה (אחד מהם בעברית!), ובלי שיפריע לאף אחד עברו לשיר שירי סנטה קלאוס. אף ילד בגן הזה, אלא אם סיפרו להם אחרת בבית, לא יודע שסביבון זה לא קשור לכריסטמס, ושסנטה לא אוכל לביבות. מיותר לציין, אגב, שאף אחד מהשירים לא הזכיר איזה ילד אחד שנולד בבית-לחם לפני כאלפיים שנה.

וכדי שלא נחשוב בטעות שיש איזשהו הבדל בין החגים או מנהגיהם, חילקו בגן להורים(!) דפים עם מידע על תקופת החגים והחגים השונים שנחוגים בעת הזו. כך, למשל, נכתב אודות מה שהם מכנים בפשטות "העץ":

Photobucket

כן, עץ החג הוא מסורת בקרב כל התרבויות, ובכולן הוא מסמל בדיוק אותו דבר, ובכלל לא משהו שקשור לתרבות הנוצרית (ולכן זה בסדר שהוצב עץ בכניסה לגן – אם זה היה סמל נוצרי בלבד, חס וחלילה, אסור היה להציב אותו). להגנת הגן נציין שרעיון "שיח החנוכה" הוא לא מקורי שלהם. יהודי צפון אמריקה המציאו את המנהג הזה כדי שלילדים שלהם גם יוכל להיות עץ כמו לחברים שלהם. כך גם נולד המנהג המוזר לתת מתנה בכל יום מימי החנוכה.

(כן, גם עץ חג המולד עצמו הוא לא בדיוק מסורת נוצרית מקדמת דנא, אלא אחד מאותם ערבובים שמתרחשים בהיסטוריה של הדת בין פסטיבל עונתי לבין חג נוצרי שנחוג באותה תקופה. ובכל זאת, המסורת הזו התפתחה בקרב נוצרים, לא בקרב יהודים, מוסלמים או הינדים).

אז חנוכה שמח לכולכם, ואל תשכחו לקשט את שיח החנוכה שלכם, כדי שסנטה יוכל להשאיר לכם סביבונים מתחתיו.

14 Replies to “תקופת חגים שמחה לכם!”

 1. פעם ראשונה שאני שומע על המנהג הזה של שיח החנוכה.
  הבוש הזה, הכל הוא כבר כבש שם. לקרוא לחנוכה על שמו?

  חבל שכאן אין פלורליזם כזה. אצלנו עדיין עוסקים בנסיונות להחרים חברות שוקולד מכיוון שהן מייצרות ממתקים בדמות סנטה קלאוס בתקופת החגים.
  מה שכן, המסחור הזה, שלפי דבריך גם פולש כבר לחנוכה והופך את העונה ל"חג המתנות" עבור כל הדתות, זה כל כך מתועב בעיני, שאי אפשר לתאר אפילו עד כמה.
  ראינו לפני שבועיים סרט תיעודי מצויין על כנסיית האנטי מיסחור, ועל הנסיון (הנואש לצערי) שלהם להבהיר שאווירת החג לא נובעת מקניות.
  http://www.revbilly.com/index.php

 2. כמו מיכאל, אני חושב שהשאלה היא מה עדיף – המיש-מש ה(רב)תרבותי הזה או שנאת הזר שאצלנו, שבה ציון חג המולד נחשב כאקט אנטי-ישראלי.
  ברור שיש דרך ביניים, היא קשה, מסובכת ולא פשוט להמשיך בה.

 3. האנוכה בוש! אויש זה מצוין!
  אני חושבת שזה רעיון נהדר וגם היהודים צריכים לאמצו בהקדם. ביום השמיני אף נשרוף את השיח עם שמונת נרות החג.

 4. כאן כולם חוגגים את כריסמס, שרים שירים על כריסמס (לא רק בבתי הספר ובטלויזיה, ילדים דופקים על הדלת ומתחילים לשיר, ואתה אמור לתת להם כסף) ובבית הספר (בית ספר של המועצה, לא של אף כנסיה) עושים הצגה על לידת ישו (אם מריה, יוסף והמלך הרע ההוא, כמו שהבת שלי קוראת להורדוס). אישתי תבוא לשעה לבית הספר להסביר לילדים על חנוכה (וגם זה לא יהיה קרוב לחנוכה, בגלל שאין להם זמן עם כל ההכנות לכריסמס) ובזה מסתיימת הרב תרבותיות.

 5. בספרד "רב תרבותיות" מתייחסת לסובלנות כלפי פרוטסטנטים, בערך. כבר יצא לי לשמוע משפטים בסגנון "יהודי? מה זה אומר?" וגם "מה, אתם לא מאמינים בישו? ולא חוגגים את חג המולד? אז מתי אתם מקבלים מתנות???". טוב, אני מעדיפה את הבורות הזו על פני "דמו של ישו על ידיכם", וכדומה. [למרות שיש איזושהי התעוררות של אנשים שחושבים שיש להם שורשים יהודיים, מגמה שקיימת כבר כמה שנים. ניגודיות מוזרה]

  והכי מעצבן, ההכנות לחג המולד מתחילות פה בערך בסוף אוקטובר, כבר אז תולים את הקישוטים ומתחילים לטחון בלי סוף פרסומות לצעצועים מפגרים בטלויזיה, ועכשיו עוד יותר, אבל ההיסטריה לא תגמר עד החמישי בינואר, שיא טירוף הקניות (החנויות פתוחות כל הלילה, כדי להציל את ההורים הרשעים שעדיין לא קנו מתנה לילד המסכן), שהרי בספרד המסורת היא לתת מתנות בשישי לינואר (אבל גם אימצו בדרך את סנטה והמתנות שגם הוא נותן). צרכנות מטורפת, איכס. אבל הקישוטים כל כך יפים :)

 6. פוסט מצוין.
  אני השנה אבלה את כריסמס בארה"ב. אני אשאל את האחיינים שלי מה לימדו אותם בגן על חנוכה ועל חג המולד.

  לפני כמה שנים ביליתי בעיירה קטנה בארגנטינה את חג המולד וזה בעיקר היה שעמום אטומי כי ה-כ-ל היה סגור למשך יומיים וחצי.

 7. המודעות הרב-תרבותית בקנדה גבוהה בהרבה מזו שבעירי בקרבת לונדון. הלחץ על הצרכנים, הפרסומות, המחויבות החברתית לברכות חג מולד שמח ומתנות לכל מורה וגננת, בלי קשר לדתם, הולך ונבנה בהתמדה כבר חודשים ומגיע לשיא חדש כל שנה בדצמבר. זה מגוחך לחלוטין לטעמי. הילדים שלנו הם היהודים היחידים בבית הספר (הציבורי) ואנחנו מנסים להזכיר להם שאנחנו לא חוגגים כריסטמס, אלא חנוכה. בבי"ס אין שום מודעות לגבי מסורות דתיות אחרות – למרות שיש פתיחות רבה מצד המורים, שבחלקם אינם נוצרים, וזה לחלוטין תלוי ביוזמות מצד הורים לבוא ולהסביר על החגים שאינם נוצרים.
  הרבה חברים שואלים אותי אם אנחנו (היהודים) חוגגים כריסטמס ואם יש לנו עץ עם קישוטים? כשאני עונה בשלילה המבט על פניהם הופך להבעה מוזרה של רחמים מהולה בתדהמה… מסכנים הילדים שלכם! אני מיד מיידעת אותם שיש לנו חנוכה והאוכל המסורתי שלנו אפילו טעים במיוחד בחג הזה.

 8. נושא מעניין, במיוחד מעניין מהם הכוחות השומרים בכזה כח על הבידול הזה בין החגים. נראה שהם הצליחו אלפי שנים, ובטח יצליחו גם בשנים הקרובות.

  בכל מקרה אני לא יכול שלא להזכיר פה את החג הפחות מוכר בישראל: 'נובי גוד' ('שנה חדשה' ברוסית).
  זה חג קומוניסטי שבא להחליף את החג הנוצרי 'כריסמס', וכולל מנהגים מאוד דומים.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Novi_God

  בהיותי חייל בצבא ההגנה לישראל, הזדמן לי לראות מסמך של חיל השלישות, אשר מסביר למפקדים על אופי החג, ומאשר לשחרר חיילים ממוצא רוסי לחופש בביתם לצורך החגיגות.

  למרבה הצער, יהודים רבים שרואים עולה מרוסיה מדליק עץ עם מנורות ממהרים לקפוץ למסקנות. כפי שאתה אומר, גם אם הם היו חוגגים חג "נוצרי" אין סיבה שזה ייצור סלידה בציבור, אבל אפילו מבחינתם הוא לא נוצרי.

 9. לא יודעת איך זה בקנדה, אצלנו בדרום הקר מאחלים מרי כריסמס בלי בושה.

סגור לתגובות.