סקר חדש: לאהרל'ה ברנע יש פטמה שלישית!

כאשר אני מדבר על אהרל'ה ברנע, אני לא מרגיש את עצמי מחוייב לסטנדרטים של אמת שחורגים מהסטנדרטים שלו עצמו. במהדורה של היום (אתמול, נו) ידע כתבנו לענייני סטטיסטיקה ושקרים אחרים לספר שסקר חדש של גאלופ מעניק לאובמה יתרון של שני אחוזים בלבד על מקקיין בבחירות בארה"ב. כבר אמרתי שיתכן שברנע מנפח סיפורים כי משעמם לו, אבל זה כבר קצת מגוחך: הוא התחיל לבדות חדשות. הסקר האחרון של גאלופ מעניק לאובאמה יתרון של 7 אחוזים (51 לעומת 44) – ירידה קלה לעומת הסקר הקודם (53 מול 43), אבל בתחום הסטייה הסטטיסטית. גם לא מדובר פה פשוט בבלבול בין סוקר אחד לאחר. אף גוף חשוב לא פרסם סקר בעת האחרונה שמנבא שני אחוזי הפרש: ARG חוזים חמישה אחוזי הפרש, PEW קצת מתחרפנים עם 14 אחוזי הפרש (52-38), ראסמוסן חמישה אחוזים, הוטליין שמונה אחוזים, דיילי קוס שבעה אחוזים, וזוגבי ארבעה אחוזים. הכי נמוך שמגיעים זה גוף בשם GWU/Battleground, שאין לי מושג מי הם, שחוזים שלושה אחוזי הפרש בלבד.

מבחינת האלקטורים, אגב, לאובאמה יש כרגע רוב רק עם המדינות בהן יש לו רוב משמעותי – כלומר, גם אם כל המדינות שרק "נוטות" לכיוון אובאמה יעברו למקקיין, עדיין המועמד הדמוקרטי ינצח.

סתם, שתדעו.

12 Replies to “סקר חדש: לאהרל'ה ברנע יש פטמה שלישית!”

 1. The 2% number isn't exactly made up — that's what Gallup get using their "traditional model" of voters(the last line at your link).

  Nice blog, BTW. I came over from the LJ utoronto community a couple of months ago.

 2. WF – (תסלח לי שאני עונה בעברית, כן?) – יש סיבה שהמספר הזה לא בכותרת. גאלופ עצמם לא חושבים שהחישוב ה"מסורתי" הוא נכון לבחירות הללו.

  (אז, כאילו, אתה באונ' טורונטו? מה אתה לומד?)

 3. רציתי רק לציין שהמספר הוא לא ממש בדוי, לא להגן על ברנע.

  אני כן כאילו באונ' טורונטו, לומד לתואר שני במדעי המחשב.

 4. יוסי, אני לא ביקרתי את הסטטיסטיקה, אלא האופן בו ברנע מדווח על נתונים סטטיסטיים לפי מה שמתאים לו.

 5. לא הבנתי את השורה האחרונה.
  "לאובאמה יש כרגע רוב רק עם המדינות בהן יש לו רוב משמעותי – כלומר, גם אם כל המדינות שרק "נוטות" לכיוון אובאמה יעברו למקקיין, עדיין המועמד הדמוקרטי ינצח."
  ה"רק" נשמע פה שלילי. אולי יש פה התחלפות שמות בין מקיין לאובמה?

 6. ירדן, ננסה ניסוח שונה: גם אם סופרים רק את המדינות בהן לאובאמה יש רוב משמעותי, כבר יש לו רוב של האלקטורים. (וכפי שהעיר יואב – זה תלוי באיך מחשבים את הסקרים ואיך מגדירים "רוב משמעותי").

 7. ירדן ודובי: כשדובי כתב "לאובאמה יש כרגע רוב רק עם המדינות" הוא תירגם מילולית מאנגלית: just with. דובי — חי יותר מדי זמן בקנדה? לא נכעס אם תעבור לכתוב את הבלוג באנגלית.

  (זה רק harmless banter :) )

 8. דובי: בדיוק כמו שניסחת את זה לירדן: "גם אם סופרים רק את המדינות בהן לאובאמה יש רוב משמעותי, כבר יש לו רוב של האלקטורים".

  המבנה הלשוני "just with" לא קיים בעברית, עד כמה רחוק שאני יודע..

  אגב, סתם צחקתי. אתה לא באמת כותב היבריש. אני אפילו לא בטוח שמה שכתבת במקור הוא לא מה שהתכוונת. יכול להיות שהוא פשוט מהמשפטים האלה שיכולים להיקרא בשתי צורות וצריך להבין אותם בעזרת ההקשר.

סגור לתגובות.