11!

כלי התקשורת בישראל הזדרזו לדווח בעקבות גלי צה"ל על לא פחות מ-11 מקרי מוות של אנשים שחוסנו כנגד שפעת. לא אנשים שמתו כתוצאה מסיבוכים של החיסון, או אפילו של שפעת, אלא סתם 11 אנשים שמתו ובמקרה קיבלו לפני כן חיסון נגד שפעת. נסיונותיו של מנכ"ל משרד הבריאות לזרוק מעט סטטיסטיקה בריאה אל תוך הקלחת לא ממש עזרו כנגד התגובות הסרקסטיות של התקשורת רעבת הסנסציות.

דרך טובה אחת לקבל פרספקטיבה בנושא היא דרך השאלה הפשוטה הזו: איזה אחוז מהתמותה השנתית בישראל נובע מתאונות דרכים? אנשים רבים ישלפו תשובות באזור ה-20 אחוז ואף יותר מכך. אנשים עם קצת יותר מודעות אולי ירדו ל-10 אחוזים. כי הרי על תאונות דרכים אנחנו שומעים כל הזמן – כל מקרה מוות בתאונת דרכים זוכה לאזכור בתקשורת, ולא יכול להיות שאנשים נופלים כמו זבובים ואף אחד לא שומע על זה. נכון? אז זהו, שלא. בישראל, לפי ספר העובדות של ה-CIA, שיעור התמותה השנתי עומד על 6.18 איש לאלף. בחישוב זריז על בסיס שבעה מיליון איש בישראל – קצת יותר מ-43 אלף איש מתים בישראל מדי שנה. אם בישראל מתים כ-500 איש מדי שנה בתאונות דרכים, מדובר על קצת יותר מאחוז אחד ממקרי המוות בישראל — טרגדיה כל אחד ואחד מהם, כמובן, אבל עדיין, זה עוזר לשים דברים בפרופורציה.

עכשיו תחשבו על זה ש-11 אנשים מתו, מתוך מאות אלפי אנשים שחוסנו, כאשר מראש אוכלוסיית היעד של החיסונים הללו היא זקנה וחולה. ת'אמת? נס רפואי שלא מתו הרבה יותר.

אבל כלי התקשורת בישראל לא אוהבים לשים דברים בפרופורציות. הם לא רוצים לבלבל אותנו עם עובדות, כי זה עלול לעלות להם ברייטינג. אז הפחידו אותנו קצת. לא נורא. אף אחד לא מת מזה.

חבל רק שמהמנעות מהתחסנות אנשים דווקא כן מתים, כל הזמן.

One Reply to “11!”

סגור לתגובות.