משמאל לדגל

עידו קינן הוסיף לבלוג שלו תוסף קטן ונחמד שמוסיף לצד שמו של כל מגיב את דגל המדינה ממנה הוא כותב (אני מניח לפי ה-IP שלו). לא עברו שניות ספורות וקפץ השמאלני התורן (שמאלנית תורנית, במקרה הזה – אדר שלו) והתמרמרה על כך ש(אלוהים אדירים!)דגל המדינה שלה מתנוסס לצד שמה, משל הייתה איזו מתנחלת רוויית ילדים ואהבת הארץ או משהו כזה.

אני מבין מדוע אנשים רואים בפטריוטיזם עודף משהו בעייתי קמעה, אבל דגל המדינה אמור להיות שייך לכולנו. בויתור של (חלקים מסויימים מ)השמאל על הזיקה לדגל, יש משום ויתור על המדינה ככללותה, כאילו הם ויתרו על המאבק מראש, או לפחות מצהירים שמבחינתם, הם אינם חלק מהמדינה אלא אם המדינה מתנהגת כמו שהם רוצים שהיא תתנהג. כשהמדינה תתרומם לסטנדרטים שלהם, הם ישקלו להביע איזושהי זיקה לדגל.

שלא תבינו לא נכון, אין לי בעיה עם צורות מחאה והתבטאות שעושות שימוש בדגל, כמו שריפת דגל המדינה או מצגים אומנותיים שונים שיעוררו חלחלה בעיני מתחסדים ימניים. אבל הדגל מסמל משהו שהוא יותר מאשר "המדינה כמו שהיא ברגע זה ממש", הוא מסמל גם את "המדינה כמו שאנחנו רוצים שתהיה", ומחובתו של השמאלן המבקש לשפר את המדינה לאמץ את הדגל ולהופכו לשלו, בדיוק בשביל שלא יהפוך לעוד סמל של ישראל הדתית-לאומנית.

עידו, בינתיים, החליף את סמלילי הדגלים בסמלילים מבישים עוד יותר, החושפים את ערוותם של משתמשי החלונות והאקספלורר (בקיצור, יש שם סמלילים של מערכת ההפעלה והדפדפן של המגיב). זה עצוב שאנשים חושבים שהם יכולים להזדהות עם מערכת ההפעלה והדפדפן שלהם יותר מאשר עם הדגל של המדינה שלהם.

זה עצוב שהמדינה שלנו כל-כך דוחה אנשים טובים שהם חלק ממנה, וזה עצוב שאנשים טובים שרוצים להפוך את ישראל למקום טוב יותר דוחים מעליהם את סממני המדינה.

7 Replies to “משמאל לדגל”

 1. קודם כל קרדיט: התוסף הוא Firestats, מד הסטטיסטיקות של עמרי ידן. את הדגל גיליתי במקרה כששיחקתי עם התוסף. בסופו של דבר הורדתי אותו, משלוש סיבות:

  1) אני לא חושב שהוא רלוונטי (הבלוג בעברית, רוב הגולשים מן הסתם מישראל ומהפזורות הגדולות; בבלוג באנגלית זה כבר יותר לעניין).

  2) כתובות IP לא תמיד תואמות למדינה ממנה משתמשים בהן, ולא מספיק חשוב לי לציין את ארץ השהות של הכותב כדי להיכשל בהצמדת דגל לא נכון.

  3) אני לא בטוח שאני רוצה לספק בפומבי מידע על המגיבים שהם לא בחרו לתת.

  4) גם אזרח ישראלי פטריוטי עשוי לא לרצות להניף את הדגל כל הזמן, כמו שהוא לא מניף הרבה סמלים אחרים שמייצגים אותו. הניסוי עם התוסף כפה על המגיבים שלי לנופף את הדגל מבלי ששאלתי אותם אם הם מעוניינים בכך.

  את שני הנימוקים האחרונים אפשר לפתור אם אוסיף הודעה בחלון התגובות לפיה דגל ה-IP יוצב לצד השם, ומי שלא ירצה יוכל להסתתר מאחורי פרוקסים וכאלה. כרגע אני מתלבט לגבי הצגת מערכת ההפעלה והדפדפן, ויכול להיות שגם זה יירד.

 2. עידו – אליך באמת שאין לי תלונות – אני בעד להוריד את כל העסק כי הסמלילים הללו לא תורמים שום מידע רלוונטי, ויוצרים עומס ויזואלי שלדעתי הוא מיותר ולא נעים לעין.

  מה שהפריע לי היא הסיבה שהוצגה להסרת הדגלים, זה שלאנשים (מסוימים) מפריע שדגל ישראל יתנוסס לצד שמם כאילו מדובר במשהו טמא.

 3. אני לא חושב שדגל ישראל זה משהו טמא, אבל יש לי רשומה לא גמורה בטיוטות שלי תחת הכותרת "החזירו לי את הדגל" (לכתוב "תחזירו" זו שגיאה דקדוקית, נכון? "החזירו" זו לשון ציווי) שבדומה לאדר שלו (אך כנראה שונה, מבחינות מסוימות) מבכה את העובדה שדגל ישראל נוכס על ידי צד אחד של המפה הפוליטית, והצד השני ויתר עליו בשמחה. אני חושב שזה מאוד מצער ופוגע בתחושת הלאומיות שלנו כאזרחי המדינה. ארחיב על זה, כאמור, ברשומה נפרדת.

 4. ערן – אבל כפי שאתה הגדרת זאת, אדר היא חלק מהבעיה, במקום לחפש פתרון. הגישה שלה אינה נכונה, לדעתי. מצד שני, אני לא יודע שום דבר על עמדותיה הפוליטיות מעבר לנושא הזה. יכול להיות שהיא קומוניסטית שמתנגדת לרעיון מדינת הלאום.

  ירדן – אתה לא יכול. צריך לבקש מצוות בלוגלי, ויש לי הרגשה שזה לא יהיה בראש מעייניהם בשלב זה. תאמין לי – זה נראה פיכסה.

 5. ברמה אחת אני מסכים איתך – עם כל הרי הביקורת שיש לי על המדינה הזו, אני ישראלי, שמח להיות ישראלי ורוצה להישאר ישראלי.
  אבל הדגל הוא לא בהכרח "מסמל את המדינה כמו שאנחנו רוצים שתהיה” – למי שרוצה להפחית במינון הסממנים היהודיים של המדינה, לדוגמא, קצת קשה עם הדגל כמייצג שלה.

  לי, דרך אגב, ממש לא הפריע הדגל.

סגור לתגובות.