איקס על אקספון

אקספון (שלא תקבל קישור כי לא מגיע לה) היא ספקית השיחות הבינלאומיות שלא שמעתם עליה. טלפונים שלה פזורים ברחבי נתב"ג, אבל חוץ מזה לא ראיתי שום פרסום שלה בעבר. אבל היום ראיתי מודעה שלהם בעיתון. במודעה רואים אשה חסרת בית רובצת ברחוב בנעלי בית ורודות ומרופטות, על ראשה שמוט כובע מלוכלך. הדבר הראשון שמשך לי את העין בתמונה היו פוסטרים של המופע של מוש בן-ארי, ולרגע חשבתי שאולי זו פרסומת לאלבום חדש שלו או משהו כזה. אבל אז ראיתי את הלוגו למטה, וקראתי את הסלוגן – משהו לגבי כמה שהשיחות לחו"ל זולות באמצעות אקספון. רק אז הבחנתי שלצד חסרת הבית בתמונה יושב מכשיר טלפון. קווי.

אני לא אדם שמתרגש מפרסומות בדרך כלל. אני יכול לאהוב אותן או לא לאהוב אותן, אני יכול להתעצבן מפרסומות זולות במיוחד כמו אלו של ג. יפית, אבל באופן כללי אם אני מרגיש שמישהו השקיע חצי שניה של מחשבה בפרסומת, אני מקבל אותה כלגיטימית עקרונית. אבל הפרסומת הזאת – היא פשוט דוחה. אינני יודע אם האשה בתמונה היא מחוסרת בית אמיתית או שזו סתם תחפושת. אבל זה לא משנה, הפרסומת הזו עושה ניצול מגעיל באופן מעורר הקאה של סיטואציה די מדכאת שאנשים מסויימים הגיעו אליה. להשתמש בהם כדוגמא למישהו ש"אפילו הוא" מרשה לעצמו שיחות לחו"ל, חוץ מהעובדה שמדובר בבדיחה גרועה, זה פשוט… לא יודע, פיכסה.

עוד אני כותב את הדברים ונזכרתי לפתע שגם בפרסומת של בזק, זו על מטבע חמש האגורות החביב, מופיע בראשיתה חסר בית. תפקידו בפרסומת הוא להתייחס בבוז למטבע – שהוא מרכז הפרסומת. זו הסיבה שמדובר בשימוש לגיטימי, פחות או יותר, ברעיון של חסר בית (מה גם שברור שכאן מדובר בשחקן ולא בחסר בית אמיתי): לא אינו מתואר כמי שמשתמש בשירות, אלא מנסים להעביר באמצעות הזלזול שלו בסכום כסף מסויים, שמדובר באמת בסכום פעוט – ולאחר שהשתכנענו בכך, לספר לנו כמה הסכום הזה יכול לקנות לנו בבזק.

(עוד חסר בית, אגב, הופיע באותה פרסומת של אורנג' (פלאפון? אני כבר לא זוכר) שבה הילדה מעניקה לחסר בית את הדובון שלה. אני תוהה מה גורם דווקא לחברות טלפוניה למיניהן לעשות שימוש בקונספט של מחוסרי בית בתדירות כה גבוהה).

בכל מקרה, מה שרציתי להגיד הוא שאם יזדמן לי להזדקק לשירותי שיחות בינלאומיות בעתיד הנראה לעין, אקספון לא תהיה אחת האופציות שאני אשקול.

2 Replies to “איקס על אקספון”

 1. אני לא יודע לגבי אקספון ובזק, אבל בכל הקשור לחברות סלולריות אני מניח שהסיבה היא הדגשת מאפיינים חיוביים של מוצר על ידי ניגוד. קלישאה ידועה בעולם הפרסום אומרת שחיבור בין מוצר ל"ערכי משפחה" הוא אסטרטגיה מצויינת, מכיוון שהחברה הישראלית היא חברה שיש בה דגש גדול על "משפחתיות". חברות הסלולר מנסות למצב את הטלפון הסלולרי ככלי לשימור הקשר המשפחתי, ולכן הן מנגידות בפרסומותיהן בין משפחתיות-נתמכת-סלולרי לבין חסר הבית המסכן ונטול הסלולרי.

 2. יש לפרסומאים הסלולרים גם נטייה
  מעצבנת
  להביא כיתוב בתשדירים
  של משפטים קלישאיים שלא אומרים כלום
  בחלוקה דרמטית לשורות
  בלי שום משמעות.

  משום מה הם מופיעים כולם בפונטים ובעיצוב
  של אורנג'
  רק בצבעים אחרים.

סגור לתגובות.