תעשו מה שטוב לכםhere be dragonsראשי

תגובות

תעשו מה שטוב לכם — 6 תגובות

 1. לדעתי מחאת "עולים לברלין" היא לא בדיוק קריאה לישראלים אחרים להגר, והיא גם לא בדיוק מחאה או סאטירה. לדעתי היא מחאה נגד ההתנגדויות להגירה.הרי אנשים שבוחרים להגר, או שחושבים על הגירה, כל הזמן שומעים התנגדויות מטומטמות בנוסח "האנטישמיות פושה באירופה", או "שום מקום בעולם לא בטוח ליהודים" או "חכו חכו, אתם תזחלו בחזרה כשהאנטישמיות תתעורר שוב", שלא לדבר על "אבותינו שפכו את דמם למען המדינה הזאת" ושאר טיעונים לא רלוונטיים. הם גם נתקלים באמירות השטנה המפוחדות של אנשים כדוגמת יאיר לפיד. יותר מזה, הם מוקפים באנשים שחלקם השתכנעו מהשטויות האלה. התגובה הטבעית של מישהו שמנסים להלעיט אותו שטויות על בסיס יומיומי הוא לנסות להפיץ קצת מידע, וקצת שכל, ולנסות לשכנע את האוכלוסיה שאלו אכן שטויות, ולו בשביל שיפסיקו להציק לו עם אמירות טיפשיות על אנטישמיות. לדעתי זו היתה המטרה של ההפגנה: הפצת מידע. להסביר איך נראים החיים בברלין, ואיך הם לא נראים, ואיך מסבירים לאמא שלעבור לברלין זה משהו ממש סביר, ולא מסוכן.

  ובלי קשר, אני לא מבין איך אפשר לטעון ש"אין מקום למהגרים לקרוא לישראלים אחרים להגר". היות והבלוג הזה הוא טריטוריה ידודותית, אני אסתכן במשהו שנראה כמו גודווין: נניח שהיתה מחאת "עוזבים את ברלין" שהיתה מאורגנת בשנת 1930 בברלין ע"י יהודים שכבר עזבו את גרמניה, ושמטרתה לשכנע יהודים שלא בטוח בשבילם בגרמניה ושצריך לעזוב. האם גם אז אין מקום למהגרים יהודים-גרמנים לקרוא ליהודים-גרמנים אחרים להגר? ואם לא, אז איפה עובר הגבול? כי אני למשל מאמין שישראלים שעיינם בראשם ויש להם מסוגלות צריכים לשקול מאד ברצינות הגירה, כי סביר מאד שעוד כמה עשרות שנים תקום פה מדינה דו-לאומית שתיראה כמו דרום-אפריקה של היום: מדינה כושלת, ענייה ומסוכנת. האם לא ראוי שאנסה להפיץ דעה זאת, כי…. מה? כי זה לא פטריוטי? איזו סיבה יש להתנגד לעצם הלגיטימיות של קריאה לעזיבה את הארץ?

  וגם אתה חוטא ביוהרה באמירה ש"אבל אם אתם רק מודאגים מיוקר המחיה בישראל ומהיכולת של צעירים בישראל להתקיים ולשגשג, אל תהגרו. הלחמו למען מה שאתם מאמינים בו, והפכו את ישראל למדינה טובה יותר." אתה מתעלם מהדעה של כל אלה שהחליטו שאין תקווה, אין עתיד, ואין יכולת לשנות. בהחלט יתכן שלא משנה כמה קשה אנשים יילחמו, הטייקונים ינצחו, בין השאר מסיבות גיאו-פוליטיות. בישראל, בניגוד לקנדה, קל לשלטון לסמא את עיני הציבור עם אויבים מבחוץ, בזמן שהשלטון שודד את חשבונות הבנק שלהם. אני לא מבין איך אתה יכול לטעון שאתה יודע שהבחירה הנכונה להתמוגגות עם יוקר המחיה היא דווקא להישאר ולהילחם, ולא לחפש עתיד טוב יותר במקום אחר.

 2. אני לא "יודע" מה הבחירה הנכונה. כל הטענה שלי היא שאף אחד אחר לא יודע מה הבחירה הנכונה בשביל אנשים ספציפיים. כאמור, אין לי בעיה עם מי שמספק מידע. יש לי בעיה עם מי שהולך את הצעד הנוסף וקורא אנשים לעשות מעשה מסוים שבסבירות גבוהה לא באמת טוב עבורם.

  האמת היא שאני לא מודאג שאנשים באמת יהגרו לברלין או לכל מקום אחר בגלל איזה דביל עם עמוד בפייסבוק. אבל זה די מעיק ומעצבן לראות כל מיני אנשים שקופצים על העגלה הזו וקוראים תחת כל עץ רענן להגר לחו"ל. כלומר, הם חופשיים לעשות את זה, זה פשוט אדיוטי והייתי שמח אם הם יפסיקו.

  בסופו של דבר, הכותרת של הפוסט אומרת הכל: שאנשים יעשו מה שהם חושבים שטוב להם. אם הם איבדו תקווה לשיפור בישראל, והם מאמינים, על סמך מידע אמין, שבמקום אחר יהיה להם יותר טוב – בכיף. אני לא מבין בשביל מה מישהו שכבר קיבל את ההחלטה הזאת צריך לעודד אותם לקבל אותה גם.

 3. "אני לא מבין בשביל מה מישהו שכבר קיבל את ההחלטה הזאת צריך לעודד אותם לקבל אותה גם."

  שדה השיח בישראל מפוצץ באנשים שקיבלו החלטה לא להגר, ומעודדים את כולם לקבל את אותה החלטה. העידוד הזה מתבצע בעיקר בעזרת שקרים ומניפולציות רגשיות. כשאתה אומר שאין סיבה לעודד אנשים להגר, אתה לא אומר "תנו לאנשים להחליט כרצונם בוואקום". אתה אומר "תפקירו את שדה השיח רק לצד אחד".

 4. איפה אנשים בכלל דיברו על להגר או לא להגר עד שזה הועלה מחדש על ידי מהגרים? ה"יורדים" הם כבר מזמן לא "נפולת של נמושות". אני לא שמעתי אף אחד מלעיז על המהגרים.
  כאמור, לתת מידע זה אחלה. לדרבן אנשים לקבל את ההחלטה, לטעמי, לא כל כך.

 5. יאיר לפיד מקונן על היורדים לברלין מאז שנכנס לכנסת. הנה מקרה מ-2013:
  http://www.themarker.com/news/1.2129611
  והיו עוד בעבר. גם גדעון סער או דני דנון (אני לא מבדיל ביניהם) דיברו על זה באובססיביות כבר כמה זמן.
  כמובן, כנושא של היורדים לברלין נמצא בשיח הציבורי כבר כמה זמן. אבל זה לא קשור ל"מיסיונריות" למען הגירה לברלין, אלא לעובדה שאנשים שגרים בארץ מדברים על זה המון. בעמודי הדיעות של "הארץ" הנושא נוכח במיוחד, ולמעשה זה גם נידון בעמודי החדשות: היו מספר כתבות עלישראלים שחיים בברלין וראיונות עם בני משפחה שלהם שיש להם בעיה מוסרית עם זה. הניחוש האישי שלי הוא שזה קו מערכתי של שוקן, שכבר רואה את עצמו מקים "עיתון גולים" ישראלי בחו"ל אחרי שהחרא יפגע במאוורר.

 6. בעניין הלעזות על מהגרים, הנה הספצימן הקיצוני ביותר שראיתי:
  http://www.israelhayom.co.il/article/224415
  זה טקסט מדהים, אפי ממש, ששווה לשמור אותו בשביל ניתוחים היסטוריים בעתיד. דן מרגלית מתחיל חזק, ומגביר.