כשגזענות היא פשוט גזענות

שלשום דיווח מעריב על תקרית שארעה למצליף המפלגה השמרנית בבריטניה, פטריק מרסר: הוא נחשף ב-BBC בהתבטאות גזענית כנגד חיילת ישראלית ("יהודיה מלוכלכת"). הדברים באו זמן קצר אחרי שנחשפה פרשיית שחיתות בה היה מעורב, ומרסר כבר הספיק לפרוש מהסיעה (אך לא מהפרלמנט). ((אגב, פרשיית השחיתות היא די מפעימה בעיניים ישראליות: על פי הדיווחים, מרסר קיבל כסף מחברות מסחריות כדי להציג שאילתות בפרלמנט. שאילתות. מתי בפעם האחרונה שמעתם על שאילתא שנשאלה בכנסת? למי אכפת מהשאילתות בישראל? אבל בבריטניה זה מוסד משמעותי מספיק כדי להצדיק שוחד.)) לצד הפרסום במעריב התפרסם גם טור של בן-דרור ימיני, תחת הכותרת "תוצאה, לא סיבה". בטורו משתמש ימיני בסיפור של מרסר כמקפצה לטרטור הסטנדרטי שלו על האנטישמיות של אירופה הנאורה.

אירופה מאבדת את הבושה. קמפיין אדיר הפך בשנים האחרונות, בעיקר בעשור האחרון, את מדינת ישראל ליורשת החוקית של הנאצים. אפשר לטעון שהאירופים היו כאלה תמיד, למעט תקופה קצרה לאחר השואה. זו טעות. תמיד היו אירופים כאלה, אבל הם היו מיעוט.

אלא שהמיעוט הזה הולך ומתרחב, משום שיותר ויותר אירופים תמימים חשופים לקמפיין שלפיו ישראל אשמה בחלק ניכר מצרות העולם, ואם רק תימחק הבעיה הישראלית-פלסטינית, אז אירופה תחזור לימי השלווה והמנוחה, ומיליוני המוסלמים ביבשת ייכנסו למצב של השתלבות ורגיעה. וזו רק ישראל, השריד לנאציזם ולקולוניאליזם, שמפריעה למנוחת השכונה.

יש רק בעיה אחת מרכזית בקישור שעושה ימיני בין מרסר לבין האנטישמיות האירופאית השמאלנית שימיני אוהב כל כך להתריע מפניה: מרסר הוא לא "אנטישמי". הוא גזען ימני טיפוסי. הוא כבר נתפס בעבר באמירות גזעניות כנגד "לא-לבנים", הוא לוחם ללא חת כנגד שיוויון זכויות לקהילת הלהט"ב, ואני מוכן להיות דמות חביבה על הקהל במשחקי הכס אם הוא לא שונא ערבים ומוסלמים לא פחות משהוא שונא יהודים.

כי גזענות רק לעיתים רחוקות מגיעה במנות קטנות. בדרך כלל, כשמישהו מוכן לשנוא קבוצה שלמה רק בגלל מוצאה, הוא לא יבחל בהפעלת אותו רציונל לגבי קבוצות אחרות של "אחרים".

יש בקרב השמאל האירופאי לא מעט אנשים תועים, שמתוך רצון טוב נופלים קורבן לפרופגנדה שמקצינה את פשעיה של ישראל הרבה מעבר למציאות, למרות שזו באמת מספיק בעייתית גם בלי להמציא סיפורים בדיוניים. אבל גם אלו, לפחות מהניסיון שלי, לא ינקטו בשפה גזענית כגון "יהודיה מלוכלכת". הם יאשימו את ישראל בכיבוש ובדיכוי, בפשעי מלחמה שעשינו וגם כאלו שלא, הם יעלילו על ממשלת ישראל תוכניות זדוניות שמתאימות יותר לחוברות קומיקס מאשר למציאות. אבל הם אינם אנטישמים. הם אינם שונאים יהודים בשל יהדותם, ואפשר, בדרך כלל, לדבר איתם ולהראות להם איפה הם טועים.

אבל את זה ימיני לא רוצה לעשות, כי בשביל להראות להם איפה הם טועים, הוא יאלץ גם להסכים איתם איפה שהם צודקים. ולזאת, הוא קצת פחות מוכן. הרבה יותר קל להגיד שהם אנטישמים ולזרוק אותם לסל אחד עם גזענים גרידא כמו מרסר. בסופו של דבר, הרי, כל האירופאים האלה אותו דבר…

 

4 Replies to “כשגזענות היא פשוט גזענות”

 1. בהערה קטנה: הוא אמר על החיילת שהיא "looks like a bloody Jew", שזה בסלנג בריטי להגיד "נראית כמו יהודיה, לכל הרוחות" (או משהו ברוח זאת). ונדגיש – זאת אכן התבטאות אומללה.

  המילה "מלוכלכלת", לעומת זאת, היא תרגום קלוקל (שלא להגיד – שקרי) של מעריב, עיתון עם סדר יום של "כולם אנטישמים", שיודע בדיוק עם כמה המילה הזאת דווקא תלחץ על הכפתורים הנכונים אצל קוראיו.

 2. 1. לפי הציטוט שלך אתה נלחם במשהו שימיני לא אמר. הוא התיחס לאנטישמיות באירופה בכללה ולא לאנטישמיות שמאלנית כלשהי. סביר להניח שאתה צודק בכל מה שכתבת אבל זה כלל לא גורע מהטיעון של ימיני.

  2. הוא קיבל כסף עבור קידום עניניהן של חברות מסחריות בפרלמנט ועל זה המהומה ולא בגלל שהוא העלה שאילתות. אם אתה יודע על חבר כנסת שמקבל כסף בשביל לקדם ענינים מסחריים אנא ספר לנו. על דברים פחות ברורים מעליהם כמו טיסות חינם שחכים קיבלו בחברות מסחריות כאשר הם היו בחופשה היתה מהומה לא קטנה.

 3. מרק ק:

  1. ימיני כותב במפורש שהאנטישמיות החדשה היא נחלתם של "אנטי-ציונים", אנשים שקראו את אילן פפה ושלמה זנד, אנשים שחושבים "שישראל נוהגת בפלשתינים כמו נאצים", של אלו "שחושבים שהם נאבקים ב'נאציזם'" ומי שחושב ש"ישראל היא השריד לנאציזם ולקולוניאליזם".
  הוא עובר על עמדות ונציגי השמאל האנטישמי (וגם הלא אנטישמי) אחת ואחת. האם יעלה על הדעת שאנטישמי כמו פטריק מרסר יטען כי הוא נגד ישראל כי היא מייצגת קולוניאליזם או כי הוא נגד אלימות בעולם ולכן נגד ישראל?! אולם זה בדיוק מה שמנסה (בצורה אומללה ומבולבלת כרגיל) לטעון ימיני.

  2. לא הבנת את דובי. דובי מלין על כך שפטריק מרסר *בחר לקדם חברות באמצעות שאילתות*. בישראל אף אחד, מושחת או לא, לא חושב ששאילתה מקדמת משהו.

 4. אהבתי את "אני מוכן להיות דמות חביבה על הקהל במשחקי הכס" :)

סגור לתגובות.