להעלות ארוכה למדווי העם

דפקו את הרופאים, אין מה להגיד. מכל המקצועות העולם, רק הרופא מקבל על עצמו עם קבלתו לחוג הרופאים מחוייבות אתית חברתית שאין להתפשר עליה. לחברי כנסת ולשרים, למשל, אין מחוייבות אתית לשמור על שלום הציבור ועל שלום החברה שבחרה אותם לתפקידם. הם בסך הכל צריכים להתחייב לשמור אמונים למדינה ולחוקיה – דבר שנדרש, כמדומני, מכל אזרח שמעוניין לשמור מרחק מבתי הכלא של המדינה. חברי הכנסת והשרים יכולים לזרוק זין על כולנו, להגיד לעובדי הקבלן שהם יכולים לחפש את החברים שאין להם, להגיד לכבאים שילכו לחפש אותם בסופרטנקר, להגיד ל-80% מהציבור שהמחאה שהם תומכים בה מעניינת את עכוזה של סבתא שלהם, ולהגיד לרופאים שאם לא נאה להם להיות רופאים בתנאים שהמדינה מציעה להם אז יש להם בעיה, כי אסור להם להתפטר אז נה-נה-בננה. כל זה – זה בגדר התנהגות אתית, מסתבר, של חברי הכנסת והשרים שלנו.

אבל לרופאים? לרופאים אסור לשבות, ואסור להם להתפטר, ואסור להם להכריז שבתנאים הקיימים, הם לא ממשיכים לעבוד. מעשים כאלו, מספר לנו רן רזניק בישראל היום ((להגנתי: אני לא קראתי בעיתון, רק ראיתי את ההפניה לטור שלו בעמוד הראשי של העיתון של האיש שישב מולי ברכבת.)) הם "ביזיון של האתיקה הרפואית"; הם הוכחה ש"הרופאים שוכחים שהם בחרו במקצוע עם מחויבות אנושית, מקצועית ואתית בצידו", טוענת נעמה כרמי.

כי הרופאים לא בסדר כאן, כמובן. הם אינם אלא חבורה של רודפי בצע שגילו שהטריק המוצלח ביותר להפוך לעשיר מופלג הוא להקדיש את חלק הארי של עשור כדי ללמוד מקצוע, שאחרי השלמתו הם ידרשו לעבוד שנים ארוכות בעבודה שאין בה לילה ואין בה יום, בתשלום נמוך, בינות אנשים שבשעתם הקשה לעיתים קרובות משתלחים באנשים המטפלים בהם ולפעמים אף נוקטים אלימות פיזית ממש – וכל זה, הו הו, כדי שאחרי שיהפכו למומחים מדופלמים, יוכלו להמשיך לשרת את הציבור בבתי החולים הציבוריים, ועוד יעזו להקים קליניקה פרטית כדי שיוכלו גם לחיות חיי רווחה בזעת אפיהם. כי זאת יש לדעת – בישראל, הרעיון שכל ההשקעה הזו בהון אנושי גם צריכה להקנות לאדם בעשור החמישי לחייו מקום בעשירון העליון של ההכנסות, זו גסות ורעות רוח. מה פתאום? הם צריכים להרוויח גרושים ועוד להגיד לנו תודה שאנחנו מוכנים להפקיד את גופנו ובריאותנו בידיהם העניות כדי שיוכלו למלא את ההתחייבות האתית שנטלו על עצמם.

If I do not violate this oath, may I enjoy life and art, respected while I live and remembered with affection thereafter.
(מתוך השבועה ההיפוקרטית בנוסח האנגלי המודרני)

הקלף המופרך החדש של מתנגדי הרופאים הוא הטענה שהצטרפותם של הרופאים המומחים למחאה והבעת התמיכה בה היא רק הוכחה לכך שכל הסיפור הזה הוא בסך הכל דרך לזרז את הפרטת הרפואה הציבורית – שזו, בעצם, משאת נפשם של הרופאים כולם. מצחיק: הרופאים הבכירים מביעים סולידריות עם המתמחים, ומכך מסיקים המבקרים שבעצם זו הכל מזימה של הבכירים, והמתמחים רק משרתים את האינטרסים שלהם. מסתבר שכן, הערבות ההדדית כן פסה מן העולם.

אבל הנה העניין: רוב הרופאים רוצים לעבוד ברפואה. הם רוצים לעבוד בבתי החולים הציבוריים. הם רוצים לטפל באנשים. אבל כן, הם גם רוצים תמורה לכל ההשקעה שהם השקיעו בהפיכתם לרופאים מומחים ובעלי שם. יש שתי דרכים לאפשר להם לעשות זאת: או שימשיכו לשלם להם גרושים ברפואה הציבורית ויאפשרו להם לעבוד גם ברפואה פרטית כדי "להשלים הכנסה", או שישלמו להם כראוי במסגרת הרפואה הציבורית. רובם המוחלט של הרופאים, ואני מוכן להתחייב לנכונות המשפט הזה, יעדיפו לבלות את כל חייהם במסגרת הרפואה הציבורית אם המשכורת שיקבלו שם תהיה מכובדת כבר משלב מוקדם יחסית בקריירה — לא משהו שיהפוך אותם לעשירים מופלגים, אפילו לא בהכרח משכורת של ח"כ (33 אלף ש"ח לחודש, בלי מחוייבות משמעותית לאתיקה מקצועית כלשהי), אבל משכורת שתשקף באופן נאות את ההשקעה הדרושה, ואת מספר שעות העבודה החודשיות של רופא מתמחה.

I will remember that I remain a member of society, with special obligations to all my fellow human beings, those sound of mind and body as well as the infirm.
(מתוך השבועה ההיפוקרטית בנוסח האנגלי המודרני)

אבל צריך לזכור שחלק גדול מהדרישות של המתמחים הן כלל לא בנושאי שכר. הם מבקשים להשוות את חוקי שעות העבודה והמנוחה שלהם לנהגי משאיות. הם מבקשים להקצות תקנים (באמת, לא בהבטחות) בכל רחבי הארץ. וגם הדרישה לשיפור תנאי המתמחים היא הכרחית כדי שמקצוע הרפואה ימשיך למשוך אנשים איכותיים גם בעתיד. הצעירים, בסופו של דבר, אינם מטומטמים. והם אפילו אינם מחוייבים בשבועה ההיפוקרטית, אז מבחינתם שירקבו כל הזקנים במסדרונות וכל הילדים הקודחים – למה להם להכניס את הראש שלהם למיטה החולה הזו וללכת ללמוד רפואה, אם המדינה עצמה חושבת שכל הרופאים הללו אינם שווים משכורת נאותה? אם הרופאים הם באמת כאלו רודפי בצע כפי שמציגים אותם, הרי שאדם משכיל ובר-מוח יכול להשיג כסף בדרכים הרבה יותר זריזות במקצועות אחרים. ואם הם לא כאלו, אולי בכל זאת כדאי להקשיב להם?

32 Replies to “להעלות ארוכה למדווי העם”

 1. דברים נכוחים. הזדעזעתי מההתנפלות של נעמה כרמי על הרופאים. אין לי אלא לשבח את ראייתך המאוזנת, המכבדת את הרופאים השובתים.

 2. לפעמים המובן מאליו מהווה את האמירה המרשימה ביותר.

  וגם תודה על שהעזת לשים את נעמה כרמי במקום הראוי לה.

 3. תודה.
  גם אני מצטרפת למגיבים שמרגישים שהביקורת של נעמה כרמי כלפי הרופאים היא לא תמיד עניינית לגמרי, וניסחת היטב את המחשבות שהיו לי בעניין.

 4. דובי זה לא כל כך פשוט. הרבה מאוד אנשים במערכת הרפואית (אחיות, טכנאים וכ"ו) זועמים על השביתה הזאת ועל מה שהרופאים במרכז עושים. יש לך גם בעיה קשה מאוד אם איך שאמורה להתנהל העבודה המאורגנת בישראל.

  א) השביתה הזאת היא לא "שביתת הרופאים", היא שביתה של הרופאים החזקים בבתי החולים הגדולים במרכז. שני הסעיפים העיקריים של ההסכם החדש- המענק לרופאים בפריפריה ושעון הנוכחות, דופקים אותם (פשוט בגלל שלרובם יש מרפאות שהם צריכים להיות בהן עד 15:00 דבר שאומר שהם פשוט לא יכולים לעבוד בבית החולים יותר מ4-5 שעות ביום) לכן הם לא מוכנים לקבל את ההסכם למרות שהם הפסידו בהצבעה בהיסתדרות לרופאי הפריפריה. אני מוכן לשם כסף כאן ועכשיו שאם הרופאים במרכז ינצחו במאבק הזה הסעיף העיקרי שהם יתעקשו עליו זה להיפתר משעון הנוכחות…

  ב) אף אחד לא אסר על הרופאים במרכז לשבות, הם כבר שבתו בכיף (http://reshet.ynet.co.il/%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%95%D7%AA/News/Domestic/Health/Article,65915.aspx)
  מה שאוסרים אליהם זה לעשות מה שבא להם אם חוקי העבודה ועם כללי המשא ומתן הקולקטיבי בישראל. קודם הם חותמים על הסכם שטוב לרוב הרופאים (קרי הרופאים שלא עובדים במרכז) ושההסתדרות שלהם הסכימה אליו ואחרי זה כדי לשפר עמדות החלק שההסכם לא טוב מחליט שהוא יתחיל שביתה משל עצמו ושלא באמת איכפת לו מההסכם (בלי כמובן לפרוש מההסתדרות הישנה שלהם ולהקים הסתדרות עצמאית, כמו שעשו המורים האקדמאים עם ארגון המורים). המשמעות אם הרופאים במרכז ינצחו היא שאין שום משמעות להסכמי עבודה בישראל ובטח לא לסעיף השקט התעשייתי בהסכמים האלא. שום הסתדרות כבר לא יכולה להתחייב להסכמים ולאוצר אין שום סיבה לוותר על כלום תמורת הסמכים כאלה…

  ג) רופא בן 35 ממוצע במרכז מרוויח בין 20 ל40 אלף שקל בחודש, תלוי בהתמחות שלו. כן המשכורת הזאת מגיע להם והם הריווחו אותה ביושר, אבל שלא יבכו על כמה הם מסכנים בדרך.

 5. אבנר, אתה מעלה כאן טענה עובדתית שאני כלל לא בטוח שהיא נכונה – האם המתמחים אכן יכולים לפרוש ולהקים ארגון עובדים יציג עצמאי, שיאפשר להם לשבות באופן עצמאי?

  למיטב הבנתי במקרה הנוכחי הם לא יכולים, וזה אומר שהם בעצם עומדים בפני שוקת שבורה – הם מחוייבים לקבל הסכם שדופק אותם ולא הולך להשתנות בעשור (!) הקרוב. פלא שהם מעדיפים לשבור את הכלים ולהשתמש בנתיב היחיד לשינוי תעסוקתי שעומד בפניהם?

  בנוגע לג', כמו שדובי כבר העיר כאן, נתוני שכר יבשים (שאני לא בטוח מהיכן הם מגיעים) פחות חשובים כאן ויותר חשוב להבין מה בדיוק תנאי העבודה של הרופאים. אם יתברר שבשביל ה-20 אלף בחודש הזה רופאים עובדים 14 שעות ביממה ועוד תורנות של 48 שעות רצופות בבית החולים כל שבוע, בגיל 35 – ובכן, זה שזה 20 אלף בחודש לא נשמע קורץ כל כך עכשיו.

 6. אבנר – זה לא נכון. רופאה בת 33, מתמחה בצפון (בי"ח שנחשב מרכזי ולפיכך לא זכאי למענקי פריפריה), מרוויחה עשרת אלפים ש"ח לחודש. ברוטו. רוצה לראות תלוש שכר?

  אה, איזה קטע, כבר סרקתי אותו – http://wp.me/p1vcb8-tz

  לא רק זה, אני לא מכירה ולו מתמחה אחד שטוחן תורנויות שעושה 20 אלף בחודש. המקסימום שמגיעים אליו הוא 15 אלף, וזה כאשר כל לילה שני מבלים בבית חולים. לא, אני לא מגזימה. כן, זה עד כדי כך נורא.
  עזוב, אני לא מכירה ולו מומחה אחד שמרוויח 20 אלף בחודש, כולל כוננויות, כולל לילות שבהם מקפיצים אותו לבית חולים, כולל שעות אינסופיות בהכנת חומר לסטודנטים.
  ואני מדברת על מומחים בפנימית, אונקולוגיה, ילדים, משפחה ובריאות הציבור. סקר מספיק מקיף בשבילך?

  (אתה רואה דובי? אני כן מגיבה! קצת)

 7. גדי מוסקוביץ- למה לא? מה מונע מהם להקים "הסתדרות רופאי המרכז"?

  אלואדה- הסיבה שכתבתי 35 ולא 33 כי בכוונה התכוונתי למומחים ולא מתמחים, ועוד זרקתי שנה כדי שיהיה לו זמן להקים מרפאה/להשלים שעות בבית חולים פרטי. ראיית המנהרה הזאת על תקופת ההתמחות זה חלק ממה שמעצבן אחיות בשביתה הזאת.
  לא מכירה מומחה שמרוויח 20 בחודש? איזה מן מומחים את מכירה? אני מכיר רופאים בהתמחויות "רעות" כמו מרדימים שמרווחים שמרווחים 25. ואני אפילו לא מדבר על התמחויות כמו רופאי עור או קרדיולוגים שיכולים להגיע ל30 או 40. על תשכחי שסעיף אחד בהסכם הוא בדיוק תוספת משכורת משמעותית להתמחויות כמו פגים שלא יכולים לעבוד בפרטי.
  נ.ב האם את מסכימה שזאת שביתה שבבסיסה היא שביתה של רופאי המרכז שעובדים בפרטי?

 8. אבנר, אני לא חושב שמישהו מונע מהם לעשות את זה, אבל כל עוד זה לא ארגון עובדים יציג, מה זה יעזור להם? למיטב הבנתי לארגון עובדים לא יציג אין זכות שביתה.

 9. תיקון קטן- ההתמחויות שהזכרת- בפנימית, בריאות הציבור וכ"ו, קרי התמחויות שלא יכולים באמת להרוויח כסף ממרפאות/בתי חולים פרטיים, הן מקרה מיוחד והם באמת מקבלים תוספת משכורת מאוד משמעותית בהסכם הזה. זה חלק מהסיבה למה ההסכם הזה כן שרד את ההצבעה בהסתדרות בניגוד לקודמו.

 10. שוב אני לא מומחה לדיני עבודה אבל אם זה היה מותר למורים למה שזה לא יהיה מותר לרופאים?

 11. אז רגע, אבנר, שאני אבין – אתה טוען שהסיבה שאסור לשלם משכורת ראויה לרופאים מומחים היא שהם יכולים ללכת לעבוד בפרטי, ואז מתלונן על זה שהם הולכים לעבוד ברפואה פרטית במקום לבלות את כל זמנם במקום עבודה שלא מוכן לשלם להם משכורת נורמלית?

  זו איוולת. תן להם משכורת נורמלית, והם לא ילכו לעבוד בקליניקה פרטית.

 12. ולגבי המורים – הם יכלו לטעון באופן סביר שיש הבדלים מהותיים בין מורים בתיכון למורים ביסודי, ולכן ראוי לאפשר להם להקים יחידת מיקוח נפרדת (ארגון המורים). אותו הדבר לא תופס לגבי רופאים.

 13. לא, זו מחאה של כולם.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4149221,00.html

  מרדימים מקבלים תוספות שכר משעמותיות מאד, מכיוון שזה מקצוע במצוקה. אם כך אני מבינה שב"מומחה בן 35" התכוונת ל"מומחה בן 45 עם מרפאה פרטית שעוסק במקצוע מבוקש להחריד"? אז סליחה. הייתי בטוחה שאתה מתכוון לרוב הרופאים.

  אין תוספות משמעותיות להתמחויות שהזכרתי. זו הסיבה שהזכרתי אותן. אלו הם רוב הרופאים, וכאשר יוצא לי לראות את תלוש השכר של חברה שלי (רופאת משפחה ומומחית בבריאות הציבור. התמחות כפולה!), בא לי לבכות.

 14. דובי- א. דובי מה שאני מתאר זה לא אנומליה, זה מודל ההעסקה היום של רופאים במרכז: 4-5 שעות בבית חולים ואז עוד 4-5 שעות במרפאה/בית חולים פרטי, ככה זה עובד בשביל רוב הרופאים במרכז (מלבד כאמור כמה התמחויות שזה לא אפשרי בשבילם). זו אכן איוולת שמתעדפת את הרופאים במרכז ואת הרופאים בהתמחויות פופולריות על פני הרופאים בפריפריה. ואכן הציעו להם לשנות את זה: "לאחר הפגישה פירסם משרד האוצר את ההצעות שהציג בפני המתמחים לפתרון המשבר, שכוללות את מודל ה"פול טיימר" (שכר מוגדל לרופאים שיעבדו רק בבתי החולים הציבוריים), מתן יום מנוחה שבועי למתמחים, הסעות למתמחים ומנגנוני אכיפה להתחייבות לביצוע שש תורנויות בחודש המעוגנת בהסכם" (בכוונה לקחתי ציטוט מדה-מרקר ולא מגלובס כי הם פחות מוטים). הם אמרו לא. המצב הקיים מאוד טוב לרופאים החזקים ואין להם שום סיבה לתת לשאר הרופאים לשנות אותו…

  אלודאה- מה שקרה בבאר שבע זה עלה תענה שנועד לרכוב על זה שלכולם ברור שהרופאים החזקים ניצחו ושההסכם לא עומד לשרוד. בסוף היום 99% מהפעיליות המחאה בשביתה הזאת כללו רק 5 בתי חולים במרכז הארץ (לעזאזל, בערך חצי מהם כללו רק את איכילוב ורמב"ם).
  לא נראה לי שאת ואני נסכים על נושא המשכורות, כנראה כי אנחנו חשופים לדגימות שונות. כל רופא שאני מכיר שסיים התמחות כמעט מייד הצליח להשיג עוד עבודה בקופת חולים/בית חולים פרטי. רופאים יותר וותיקים/התמחויות יותר "שוות" פשוט גם עובדים בשביל יותר קופות חולים + בתי חולים פרטיים + מרפאה עצמאית שלהם. אבל אני לא מכיר שום רופא שסיים התמחות במשהו שהוא לא פגים וכ"ו שעובד רק או אפילו בעיקר בבית החולים הממשלתי

 15. דובי- אם בית המשפט התיר לעובדים של מפעלים שונים באותה חברה להשתייך לארגון יציג אחר אני לא רואה למה הוא לא יתיר בבתי חולים שונים להשתייך לארגונים יציגים שונים

 16. למי שרוצה לדעת עוד על מאבק הרפואה הציבורית, ביום ראשון אמורה להיות בערב הרצאה ודיון בנושא בבית העם (רוטשילד 69, תל אביב) – חפשו פרטים בדף הפייסבוק של בית העם.

 17. אבנר,

  אני לא יודע מאין אתה שואב את הנתונים הללו, אבל יש לי תחושה שאתה סומך באופן משמעותי על יח"צ של האוצר. אני, בעוונותי, חיי עם רופאה מתמחה בת 35. חוג המכרים שלנו כולל לא מעט מתמחים אחרים, מהמכרז ומהפריפרייה כאחד. אנו גם מכירים גם כמה מומחים. אף לא אחד מהמכרים שלנו מתאים לפרופיל שאתה מציג כאן.

  המציאות דווקא הפוכה – אין מתמחה אחד שעובר את ה-15K-16K ש"ח ברוטו לחודש (וזה הקצה העליון, של אלו שעובדים כ-350 שעות בחודש, מתוכם עד 12 תורנויות של 26 שעות ברצף. בממוצע, אני מאמין שמתמחה מרוויח 12K-14K ש"ח. זה במסגרת ששתי משרות מלאות, בלי הפריווגיה של שעות נוספות או ימי חופש למי שעשה תורנות בסופ"ש). מתוך זה שכר הבסיס, שמתוכו מחושבות פריוויגיות סוציאליות נהנתניות כמו פנסיה, עומד על כמה אלפים בודדים. הנתונים שהאוצר מציג בנוגע לשכר המתמחים לפני ואחרי ההסכם הם שקריים לגמרי, חד וחלק.

  אבל זה לא רק הכסף. מרבית המתמחים היו מסכימים בשמחה להישאר באותה רמת השכר, או אפילו לרדת בשכר, אם רק היו מאפשרים להם לעבוד בהיקף משרה נורמאלי. זה נובע לא רק מדאגה לעצמם, לבריאותם ולשלמות משפחתם (וזו דאגה מספקת ולגימית לגמרי), אלא גם מתוך דאגה לחוליהם, שלא יכולים לקבל במצב הנוכחי טיפול ראוי מרופא שאינו מותש. אם אתה חושב שרופא שעבד 20 שעות ברצף יכול לתת טיפול הולם בשעה 4 בבוקר כשעוד 3 חולים מחכים בתור, יש לי חדשות בשבילך.

  מרבית המומחים (הרופאים שכבר סיימו את התמחותם) שבוחרים לעבוד במערכת הציבורית עובדים מעל ומעבר להיקף המשרה הרשמי שלהם, ומשקיעים שעות רבות יותר בבית החולים. אם יש להם קליניקה פרטית זה בגלל שהשכר שהם מקבלים לא מתקרב למה שהם יכולים להרוויח בבית, ומרביתם עובדים בה רק בשעות הערב, הלילה וסופי השבוע. כמו שדובי ציין, הם היו שמחים לעבוד במשרה אחת בלבד בבית החולים, אם רק היו מוכנים לתת להם שכר סביר יותר.

 18. נתונים הר"י, עמוד 31 –
  http://www.ima.org.il/Ima/FormStorage/Type6/borerut/tguva2-07-26-52.pdf

  (הטקסט נכתב כתגובה לשקרכלשהו במהלך שביתת הרופאים. יש שם המון מידע מועיל נוסף)

  דרך אגב, אבנר, על פי הלמ"ס יש בערך 4,220 רופאים במדינת ישראל. אשמח לדעת מאיפה הגיעו שאר 11 אלף הרופאים שהכנסת לנתונים.

 19. אם אני לא טועה 16K ברוטו מכניסים אדם לעשירון ההכנסות השמיני או התשיעי. בשבוע הבא בטח דנקנר ישבות כי הוא לא מרויח מספיק.

 20. נהניתי לקרוא, חד ביותר.
  "רובם המוחלט של הרופאים, ואני מוכן להתחייב לנכונות המשפט הזה, יעדיפו לבלות את כל חייהם במסגרת הרפואה הציבורית אם המשכורת שיקבלו שם תהיה מכובדת כבר משלב מוקדם יחסית בקריירה"
  אני גם מוכן לערוב לזה.

  לגבי אבנר-
  "השביתה הזאת היא לא "שביתת הרופאים", היא שביתה של הרופאים החזקים בבתי החולים הגדולים במרכז"
  קודם כל, זו לא שביתה, המדינה וביהמ"ש נטל מהמתמחים את הזכות הזו. מתמחים וסטאז'רים הם לא בדיוק "הרופאים החזקים". ההתנגדות להסכם גורפת בכל הרופאים *בכל* הארץ. המתפטרים הם רק קצה הקרחון. יש הרבה מאוד שלא מוכנים להסתכן, ומפחדים לנוכח איומים משמעותיים. בפריפריה קשה יותר להתפטר כיוון שאין הרבה אפשרויות תעסוקה מחוץ לקופה ולבי"ח.

  "המשמעות אם הרופאים במרכז ינצחו היא שאין שום משמעות להסכמי עבודה"
  אם הייתה קודם משמעות להסכמי עבודה, המדינה הייתה ממלאת את חלקה בהסכמים קודמים (כמו מס' תורנויות). זה לא קרה. ההסכם הזה הוא יוצא דופן במידת ההתנגדות לו. הוא בעליל לא מייצג לטובה ואין לו את ההסכמה של ציבור העובדים שלו.

  "רופא בן 35 ממוצע במרכז מרוויח בין 20 ל40 אלף שקל בחודש, תלוי בהתמחות שלו"
  ROFLMAO. מרכז מנהטן?

  "כל רופא שאני מכיר שסיים התמחות כמעט מייד הצליח להשיג עוד עבודה בקופת חולים/בית חולים פרטי"
  לא מסתדר עם הדגימות שלי. במרכז הרבה נלחמים על שברי אחוזים של משרה. רצוי לזכור שרק רפואה פנימית מהווה 20% מקרב כלל המומחים בארץ.
  יש הרבה מאוד עבודה לרופאים בבי"ח.

  מרק
  "אם אני לא טועה 16K ברוטו מכניסים אדם לעשירון ההכנסות השמיני או התשיעי"
  אם אני לא טועה, אדם ממוצע בעשירונים האלה עובד משרה אחת, ואפילו ישן בבית כל החודש! שלא נדבר על סופ"ש וחגים. ואולי אפילו הוכשר מעט פחות מ-20 שנה.

 21. דודי ואלודאה- כל מה שאמרתי דיבר על מומחים בלבד וספציפית על מומחים שלא עובדים רק בבית החולים (קרי רוב המומחים באזור המרכז). זה אומר שגם מה שדודי כותב על מתמחים וגם מה שהנתונים שאלודאה הביא מהר"י (שמתייחסים רק לשכר שרופא מרוויח בביתי החולים הממשלתיים) לא רלוונטיים. בסופו של דבר כל מתמחה נהיה מומחה וכמעט כל מומחה שלא מקבל מענק התמחות נדרשת עובד מחוץ לבית החולים. וכן אני בטוח שאם בית החולים היה מסכים לשלם להם משכורת של מרפאה פרטית (קרי שר"פ) המומחים היו שמחים לעבוד רק שם. בפועל כשהציעו להם עוד 10,000 שקל תמורת זה הם אמרו לא, מכאן ניתן להסיק שהשווי של העבודה מחוץ לבית החולים היא מעל ל10,000 שקל לחודש ואם אתה מוסיף את זה לשכר שהר"י מדווחת על עבודה בבית החולים אתה אכן מגיע לבערך 20,000 שקל לחודש למומחה צעיר..

  נ.ב איפה כתבתי שיש 15 אלף רופאים?

 22. דובי,
  כבוד גדול. אני מצטרף גם לעמיתיי מעלה שהסתייגו מהביקורת של נעמה כרמי על הרופאים. לפי מה שהיא אמרה בטקסט שלה, אני חושש שהיא מביעה אותה ממקום אישי ולא משום מקום אתי כפי שהיא מציגה זאת. דוגמה לעוד אחד שעשה את זה, אבל מהכיוון השני: יעקב בן-יזרי, לשעבר שר הבריאות מטעם מפלגת הגמלאים, שקילל את ביבי ואת ליצמן בראיון לגלצ לאחר שלא יכל לקבל טיפול בביה"ח מאיר.

  ואם לא ממקום אישי, אני חושש שמקור הביקורת שלה (ושל רבים אחרים) היא מהמשרד, מהכסא הנוח.
  אז אני אוסיף לדבריך המצוינים מלמעלה, ובתשובה קצרה לביקורת: מה שהרופאים עשו, זה מה שקורה כ"שהסטרוקטורות יורדות לרחוב" (לפי מישל פוקו, אאל"ט), כי אי אפשר להסתכל על המצב המביך הזה מהפריזמה האתית (החמימה והמנחמת והנוחה עד מאוד) לאור מה שנעשה להם.

 23. המתמחים מנסים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. אי אפשר "להתפטר" ובכל זאת להמשיך במשא ומתן על תנאים. זכות השביתה היא האשם האמיתי כאן. זו טכניקה שהיה לה מקום לפני מאות שנים כשלא היו בתי דין לעבודה ויש לבטלה. כל עוד שביתות ממשיכות להתרחש על ימין ועל שמאל לעולם לא יהיה צורך אמיתי להקדיש מספיק משאבים בשביל מערכת דין עבודה זריזה ואפטיבית. העלות שתחסך למשק מהשביתות המופרעות האלה גדולה מהעלות של הקמת מספיק בתי דין לעבודה ומערכת אכיפה הולמת.

 24. אלודאה

  היות ויצא לי לראות כבר כמה תלושים של גופים גדולים, והיות ואני יודע שרופאים מקבלים כבר עשר שנים "תוספת שחיקה" – שלחלקם מכפילה את המשכורת, והיות ואני מכיר כמה טריקים של משכורות שונות מחודש לחודש, אולי תהיי הוגנת, ובמקום לצלם חצי שורה מהתלוש תצלמי טופס 106 ?

 25. מדברים פה על "לעבוד בהיקף משרה נורמאלי".
  זה לא יכול לקרות.

  למה לא? כי יש חולים, וצריך לטפל בהם. מי מטפל בהם? הרופאים.
  בכל חולה, בערך, לוקח כמות זמן קבועה לטפל.

  אם נוריד את כמויות המשרה של כל המתמחים, נוריד באופן משמעותי את כמות שעות הרופא שנמצאות במערכת, שבהם מטפלים בחולים.

  אז שיגילו את התקנים! שישכרו יותר רופאים!
  אז זה הקטע – אין.
  בכל שנה בארץ מסיימים מספר קבוע פחות או יותר של רופאים את הפקולטה לרפואה. רובם המוחלט עובד במקצוע. אין גדודי רופאים שיושבים על המדרכה ומחכים לתקן.
  כן, יש מספר מחלקות מבוקשות בבתי חולים במרכז שבהם יש כמה מתמודדים על כל תקן. יש בתי חולים בפריפריה שבהם יש תקנים שלא מתמלאים.

  בקיצור – יש מספר מוגבל של רופאים שנמצא בניצול כמעט מלא, ואין דרך קסם להגדיל את מספר הרופאים.

  הקטנת העומס על הרופאים תעשה רק על ידי רפורמה במערכת :

  הגדלת מספר הרופאים בטווח הארוך (עוד פקולטות לרפואה).
  הקטנת הבירוקרטיה במערכת, וכמות החובות הלא רפואיות שיש לרופא (כמו מילוי טפסים).
  הנמכת הסטנדרד הטיפולי (העברת טיפולים לכוח עזר רפואי שאינו הרופאים, מכירת תרופות ללא מרשם וכו')

  זהו. אין רופאים.

 26. צר לי יואב, אבל אתה טועה. איפשהו בין 10% ל-25% מבעלי ההכשרה הרפואית בישראל אינם עובדים ברפואה – רבים מהם פורשים בגלל תנאי ההעסקה במקצוע, בעיקר בשנים הראשונות. יש גם הרבה רופאים בפוטנציה שלומדים בחו"ל וחוזרים לארץ לחפש תעסוקה – ואם הפקולטות לרפואה לא יקלטו עוד סטודנטים אבל הביקוש יהיה קיים, אז יותר אנשים יצאו ללמוד בחו"ל.

 27. נדב – חסרים רופאים כי אנשים שיש להם הכשרה רפואית מסרבים לעבוד בתוך המערכת הזאת, עושים הסבה מקצועית או מוצאים דרך אחרת להרוויח כסף שלא דרך רפואה — לא בגלל שלא מכשירים מספיק אנשים. שאל כל רופא שאתה מכיר והוא יספר לך על לא מעט רופאים שפרשו מהמקצוע אחרי שניים-שלוש בגלל השחיקה. וככל שהעומס על הרופאים גדל הבעיה הזו רק מחריפה ומזינה את עצמה.

 28. אני לא אומר שאין אנשים כאלו. יש.
  השאלה כמה.

  המספרים שאני ראיתי הם אחוזים בודדים.

 29. דוד, בוא נעשה את זה ההפך – מצא לי אדם בעל השכלה כשלי (20 שנות לימוד, והמונה עדיין דופק) שעובד במשרה מלאה במקצועו (ולא כדוקטורנט, אנא, אני יודעת שהתנאים שלהם מחורבנים יותר), שהתלוש כולל החזרי נסיעה ושיחות סלולרי, סרוק נא את טופס ה-106 שלו, ואז אשווה.

 30. דובי, תענוג לקרוא.
  כרופא מתמחה החווה את המערכת מבפנים אני מזדהה מאוד עם הדברים הכתובים כאן.

  הקלף הזול של "שבועת הרופאים" הוא פשוט ביזארי בעיני. עצם היותו של אדם רופא גורם להעלמות זכויות האדם שלו?
  אולי הגיע הזמן לחוקק את "חוק כבוד הרופא", אם התזה היא שחוק כבוד האדם לא תקף.

  מסכים עם שתי נקודות חשובות – אחת , אין מספיק רופאים, יהיו עוד פחות. 20% מהמחזור שלמד איתי לא עוסק ברפואה, מידיעה אישית.
  שתיים, הטענה היא לא בנוגע לכסף בלבד. אפילו לא בעיקר. הטענה היא בנוגע לחיים הבלתי אפשריים, לשעות המטורפות, לביצוע 8 תורנויות בחודש (8X26 = 208 שעות בחודש, לא כולל משרת היום).

  ומרגע שאנו מבינים שאין רופאים, ושיש הרבה דרישה. המטרה של האוצר בהסכם הזה הייתה לקבע = "שעת רופא" כערך זול, ולקבע את זה להרבה זמן. רצוי 10 שקלים, גם 28 שקלים בסדר. רצוי 50 שנה, גם 10 שנים בסדר.
  וזה הושג. עצוב.

  אגב, ד"ש מנוער לנוער, אנחנו בני אותו מחזור, בערך, ונפגשנו פעם בכנס בהרצליה :)

סגור לתגובות.